Przełom w nauce. Stworzyli urządzenia do walki z fobiami

Psychiatrzy i programiści z Argentyny połączyli siły, by stworzyć urządzenia wirtualnej rzeczywistości, które pomagają pacjentom w pokonywaniu nękających ich fobii. Specjalne zestawy audiowizualne umożliwiają przeprowadzenie kontrolowanej ekspozycji na sytuacje lub przedmioty wzbudzające w chorych lęk.

Psychiatrzy z organizacji Poder Volar w Buenos Aires pomagają pacjentom w pokonywaniu dręczących ich fobii, pokazując im projekcje 3d obiektów i wydarzeń, które wywołują u nich uczucie niepokoju.

Nowatorskiej metodzie leczenia poddał się 53-letni księgowy, Gerardo Gari. Dzięki terapii przestał on bać się podróżowania samolotami. Używane przez niego gogle wirtualnej rzeczywistości imitują drażliwe sytuacje, które zdarzają się podczas lotów, jak np. turbulencje przy startowaniu.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej dowodów naukowych, wspierających wykorzystywanie komputerowych symulacji w psychiatrii i psychologii. Już od kilku lat lekarze z całego świata używają podobnych zestawów audiowizualnych, by leczyć zaburzenia nerwicowe.
Dodano: Czwartek, 24 marca 2016 (15:10)
Źródło: © 2016 Associated Press- © 2016 Associated Press
Więcej na temat:dziwne fobie | lęki
Reklama