DW: Wideo dnia
- Zobacz film Po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce cierpią mieszkańcy miast i wsi położonych wzdłuż Dniepru. Region dotknięty powodzią obfituje w jedne z najbardziej żyznych gruntów rolnych w Ukrainie. Wody powodziowe są jednak skażone, a rolnicy obawiają się, że ich ziemia może nie przynosić plonów przez wiele lat.
- Zobacz film "Białe Anioły" – oddziały ukraińskich sił specjalnych próbują ewakuować ostatnich cywilów z linii frontu. Jednak pomimo ciągłego ostrzału ze strony Rosjan, wielu z nich nie chce opuszczać swoich domów.
- Zobacz film Otwarcie wystawy w Monachium zbiega się ze szczególnym momentem, kiedy pierwsze zdjęcia remake'u "Małej Syrenki" ukazały afroamerykańską aktorkę Halle Bailey w roli Ariel . Niektórzy fani wyrazili swoją dezaprobatę dla tej obsady. Najnowszy film wytwórni Disneya rodzi pytanie: czy zmiana przynależności etnicznej bohaterów jest w porządku?
- Zobacz film Władze Katalonii wprowadzają parytety, które mają zwiększyć liczbę kobiet w straży pożarnej. Decyzja jest przedmiotem gorącej debaty. Głównym argumentem przeciwko zmianom jest obawa o zaniżanie poziomu służby pożarniczej. Pomysłodawcy zapewniają, że kobiety nie dostaną się do straży bez przejścia wymagających testów.
- Zobacz film Niemcy w najnowszych statystykach wypadają zaskakująco słabo. PKB skurczył się o 0,3% w pierwszych trzech miesiącach roku. Wzrost pozostał na ujemnym poziomie drugi kwartał z rzędu. Jakie są perspektywy na przyszłość?
- Zobacz film Elke Baumann jest matką zastępczą dzieci, które trafiły pod opiekę Jugendamtu. Przed emeryturą chce wychować ich 100.
- Zobacz film Niemiecka firma produkuje specjalne dachówki z wbudowanymi modułami solarnymi. Ich duża przewaga nad zwykłymi dachówkami to większa powierzchnia do przechwytywania energii. Poza tym wyglądają ładniej!
- Zobacz film Coraz więcej bankomatów w Niemczech jest wysadzanych przez grupy przestępcze. Sprawcy pochodzą najczęściej z zagranicy i są szczególnie bezwzględni. Dlatego policja powołała transgraniczną jednostkę specjalną.
- Zobacz film Od poniedziałku członkowie "Ostatniego pokolenia" protestują w stolicy. Protesty trwają w całych Niemczech od prawie roku, ale aktywiści koncentrują swoje działania głównie w Berlinie.
- Zobacz film Mieszkająca w berlińskim zoo słonica potrafi obierać banany. Według naukowców świadczy to o wyjątkowej inteligencji zwierzęcia.
- Zobacz film Misja JUICE, czyli Jupiter Icy Moons Explorer, to największa jak dotąd misja planetarna Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda JUICE spędzi cztery lata badając Jowisza i jego księżyce, aby sprawdzić, czy może tam być życie.
- Zobacz film Na niemieckiej gospodarce ciąży niedobór pracowników. Według danych przedstawionych przez niemiecką minister pracy, Nancy Faeser, w ubiegłym roku nieobsadzonych było około dwóch milionów miejsc pracy. Nasi zachodni sąsiedzi chcą, aby do ich kraju przyjeżdżali nie tylko obywatele UE, ale również mieszkańcy państw spoza wspólnoty.
- Zobacz film Inwazja Rosji wyrządziła ogromne szkody gospodarce Ukrainy, która według MFW skurczyła się o 30% w 2022 roku. Ale firmy próbują się dostosować. Reporter DW spotkał się z ludźmi utrzymującymi ukraiński przemysł metalowy w mieście Dniepr i jego okolicach.
- Zobacz film Władze w Turcji sprawdzają budynki, aby mieszkańcy mogli się do nich wprowadzić po katastrofalnych trzęsieniach ziemi. Nawet obiekty, które jeszcze stoją, mogą mieć naruszone struktury i nadawać się jedynie do rozbiórki. Wielu ludzi śpi na ulicy, w samochodach i namiotach.
- Zobacz film Brodie Neill pokazuje, że ze skrawków drewna można tworzyć również nowe meble i przedmioty. Równowaga ekosystemu i racjonalne wykorzystanie zasobów są kluczowe dla londyńskiego projektanta.
- Zobacz film "Musi mieć swój własny charakter i musi przemawiać do twoich zmysłów". Mowa o oliwie z oliwek, której największym producentem w Europie jest Hiszpania. Marzec to końcówka zbiorów. Wspólnie podejrzymy proces uprawy i produkcji.
- Zobacz film Po agresji na Ukrainę Rosjanie zaczęli masowo wykupywać nieruchomości w tureckim kurorcie nad Morzem Śródziemnym. Ceny mieszkań, a także czynszów, eksplodowały i dla wielu Turków stają się nieosiągalne.
- Zobacz film Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię ludzie żegnają swoich bliskich zmarłych i zadają pytanie, czy tragedii można było uniknąć. Jednym ze wskazywanych powodów runięcia tak wielu budynków jest fakt, że miały być one budowane z użyciem materiałów słabej jakości, bez oglądania się na wymogi bezpieczeństwa.
- Zobacz film Anne Hoguet od ponad 60-ciu lat wykonuje ręcznie wachlarze, które zachwycają swym pięknem nawet gwiazdy Hollywood i światowych kreatorów mody. Zajmuje się tym od 14 roku życia, kiedy do rzemiosła wprowadził ją ojciec. Dziś prowadzi ostatni taki warsztat w Paryżu i obawia się, że sztuka wyrobu wachlarzy wkrótce zaniknie.
- Zobacz film Reporter Deutsche Welle zobaczył realia frontowej rzeczywistości ukraińskiej służby medycznej. Jedna z karetek odwozi do szpitala rannego żołnierza. Był w czołgu, który najechał na minę. Opatrująca go medyczka opowiada nam o swoich traumatycznych doświadczeniach.
- Zobacz film Kanadyjczyk polskiego pochodzenia Jan Lisiecki zadebiutował na koncertach w wieku dziewięciu lat - i szybko zyskał opinię "cudownego dziecka". Dziś ma lat 27 i jest jednym z najmłodszych wśród największych pianistów świata.
- Zobacz film Ryba i frytki są uważane za narodowe danie Wielkiej Brytanii. Skąd się wziął ten klasyczny zestaw i jaki jest sekret przyrządzania najlepszej wersji tego dania?
- Zobacz film Firma z Niemiec opracowała baterię na dużą skalę, która nie wymaga „rzadkich” materiałów, takich jak lit, kobalt czy nikiel. Energia kumulowana jest w materiałach organicznych. A pomysłodawcą jest … lekarz. Materiał "Deutsche Welle".
- Zobacz film W związku z zagrożeniem wojną nuklearną ze strony Rosji, wszelkiego rodzaju bunkry i schrony stają się coraz bardziej popularne wśród prywatnych osób. W Polsce jedna z firm produkuje schrony dla klientów z USA, ale rośnie też zainteresowanie w Europie, choć cena bunkra to czasem setki tysięcy euro. Reporter DW pyta też, co się stało z bunkrami w Niemczech z czasów zimnej wojny. Materiał ''Deutsche Welle''.
- Zobacz film Pomimo trwającej wojny ukraińska policja na bieżąco prowadzi śledztwa dotyczące rosyjskich zbrodni. Śledczy docierają do najdalej położonych miejscowości i wsi, tuż przy granicy z Rosją. Oprócz problemów z agresorami mnożą się także sprawy związane z własnymi obywatelami. W czasach, w których dostęp do broni jest łatwy jak nigdy dochodzi do nadużyć.
- Zobacz film Wielu mieszkańców Londynu jest zagrożonych ubóstwem. Pomaga im Londyńska Kuchnia Społeczna.
- Zobacz film Brat Efimie od dziewiętnastu lat mieszka w klasztorze zbudowanym przed wiekami w jaskini. Ma 75 lat. Jest prawosławnym mnichem. Kiedyś wiódł cywilne życie: praca zawodowa, żona, dzieci, dom. Pewnego dnia postanowił oddać się całkowicie Bogu i modlitwie. Zamieszkał w jaskiniowym klasztorze – bez wody, prądu i ogrzewania. Żyje w samotności. Ma czas na kontemplację i duchową ocenę sytuacji na świecie. Także – wojny w Ukrainie.
- Zobacz film Coraz więcej osób zastanawia się, jak w kryzysie wytwarzać własną energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne na dachu nie są już jedyną opcją. Rośnie sprzedaż małych turbin wiatrowych i domowych paneli słonecznych na balkon.
- Zobacz film Jak działa słynny „czerwony telefon" i jak wyglądał z bliska słynny skok enerdowskiego uciekiniera po zbudowaniu muru berlińskiego? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w nowym Cold War Museum w Berlinie.
- Zobacz film Inflacja na Węgrzech wyniosła w listopadzie 22,5%. To niechlubny rekord w Unii Europejskiej. Jak w trudnej sytuacji radzą sobie Węgrzy? Wielu z nich na normalne zakupy może sobie pozwolić jedynie raz, na początku miesiąca.
- Zobacz film Osadzeni z włoskiej Padwy są znani z produkcji bożonarodzeniowych babek. Ich słodkie wypieki eksportowane są na cały świat. W tym roku kilka porcji zamówił nawet papież Franciszek. Dla mężczyzn skazanych na długoletnie wyroki praca w więziennej cukierni to szansa na resocjalizację i opanowanie przydatnych umiejętności, dających pożytek po wyjściu na wolność.
- Zobacz film Prezenty od wielu lat towarzyszą obchodom dnia narodzin Chrystusa. W różnych miejscach Europy przynosi je jednak kto inny. Część dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Jeszcze inne swoje podarki otrzymują od Dzieciątka. Do niektórych z prezentami przychodzi... Czarownica. O świątecznych zwyczajach opowiada dziennikarka Deutsche Welle, Hallie Rawlinson.
- Zobacz film Norweskie miasto Bergen jest domem dla niezwykłej bożonarodzeniowej tradycji. Buduje się tu piernikowe miasteczko. Obiekt współtworzą profesjonalni cukiernicy i zwykli mieszkańcy. Wspólne wypieki są okazją do integracji i przekazywania młodym pokoleniom pozytywnych wzorców.
- Zobacz film Oddziały dziecięce w całych Niemczech mierzą się z ogromną liczbą zachorowań na choroby układu oddechowego spowodowane wirusem RSV. Restrykcje związane z COVID-19 utrzymywały wirusa w ryzach, ale w miarę rozluźniania ograniczeń infekcja się rozprzestrzenia.
- Zobacz film Brak pomysłu na świąteczny obiad? Cielęcina, grzyby i śmietana nadają Zürcher Geschnetzeltes charakterystyczny smak i kremową konsystencję. W Szwajcarii ten klasyk znajduje się w menu niemal każdej restauracji.
- Zobacz film Rosnące koszty energii i gwałtowna inflacja oznaczają, że coraz więcej ludzi w bogatych krajach walczy o zakup żywności i ogrzanie swoich domów, a wraz z nadejściem zimy sytuacja może się pogorszyć. Niektóre rodziny w Londynie muszą dokonywać trudnych wyborów.
- Zobacz film Rosja planuje uniknąć unijnego embarga na ropę skupując stare tankowce. "Statki widma" mogą dostarczyć surowiec chętnym nabywcom.
- Zobacz film Mołdawia jest jednym z najuboższych europejskich państw. Swój gaz otrzymywała głównie z Rosji. W wyniku kryzysu energetycznego tej zimy wiele placówek, w tym domów dziecka, może zostać odciętych od ogrzewania.
- Zobacz film Zamiast wysyłać wyrzutnie Patriot do Polski, Warszawa poprosiła Berlin o wysłanie ich bezpośrednio do Ukrainy. Trzeba to omówić z NATO i sojusznikami - powiedziała minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht.
- Zobacz film Litwa rozlicza się z sowiecką przeszłością. W całym kraju usuwane są sowieckie pomniki, zmieniane nazwy ulic. Ale Wilno, które chce zdemontować pomnik żołnierzy radzieckich na cmentarzu wojskowym na Antokolu, ma problem. W sprawę zaangażowało się ONZ, które wstrzymało rozbiórkę.
- Zobacz film Paolo Fanciulli w szczególny sposób walczy z nielegalnym trałowaniem. Zatapia na dnie morza dziesiątki marmurowych rzeźb ważących tony. Uniemożliwia to kłusownikom łowienie ryb przy pomocy włoków, bo sieci rwą się zaczepiając o rzeźby.
- Zobacz film W związku z trwającą wojną w Ukrainie wiele osób poszukuje zaginionych bliskich. W niektórych przypadkach nie odnaleziono ciał, co daje krewnym nadzieję, że osoby te mogły przeżyć. Często jedynym sposobem na poznanie bolesnej prawdy jest test DNA.
- Zobacz film Paryscy parkourowcy z grupy "On The Spot" chcą zwrócić na uwagę na stan naszej planety i zachęcić do oszczędności. Wspinają się nocą po murach, by wyłączać zbędne, ich zdaniem, oświetlenie ulic.
- Zobacz film Mieszkańcy Przewodowa są wstrząśnięci, ale odczuwają też ulgę, że nie był to najprawdopodobniej celowy atak.
- Zobacz film W Niemczech politycy i eksperci ostrzegają przed blackoutem – ogólnokrajową przerwą w dostawie prądu na kilka godzin. Oznaczałoby to, że w ciągu kilku godzin wiele sektorów stanęłoby w obliczu ogromnych problemów. Jak bardzo prawdopodobny jest taki scenariusz i czy Niemcy są na niego przygotowani?
- Zobacz film Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, pochwaliła wyważoną reakcję Polski na rakiety, które spadły na terytorium państwa w Przewodowie. Posłanka FDP w ostrych słowach wypowiedziała się o obecności Siergieja Ławrowa na szczycie G20.
- Zobacz film Rząd niemiecki zakazał sprzedaży dwóch firm chińskim inwestorom. Potwierdził to w Berlinie minister gospodarki Robert Habeck. Celem jest ochrona bezpieczeństwa w Niemczech, a zwłaszcza infrastruktury krytycznej.
- Zobacz film W 2015 roku indyjski działacz ekologiczny Jagdish Negi rozpoczął oczyszczanie rzeki Shipra, która znajduje się w stanie Madhya Pradesh w środkowych Indiach. Od tego czasu wywiózł 100 ciężarówek śmieci. Wcześniej wszystko organizował sam, na własny koszt, ale teraz wspiera go cały zespół. Do jego działalności dołączyły szkoły, lokalna społeczność, miejscowa administracja i naukowcy.
- Zobacz film Minister finansów RFN Christian Lindner w Warszawie o pakiecie pomocowym dla niemieckiej gospodarki. Podkreśla, że tarcza nie ma wpływu na jednolity rynek w Europie.
- Zobacz film Na solniskach hiszpańskiej wyspy Majorka produkcja soli ma bardzo długą tradycję. Flor de Sal jest uważana za najdelikatniejszą sól morską i jest zbierana ręcznie przez tzw. salineros.
- Zobacz film Wojna w Ukrainie trwa od przeszło ośmiu miesięcy. Infrastruktura krytyczna jest atakowana podczas rosyjskich nalotów co skutkuje m.in. przerwami w dostawie prądu. Reporterka DW Fanny Facsar rozmawiała z ludźmi, którzy przygotowują się na nadchodzącą zimę.
- Zobacz film Budowa ludzkich wież to katalońska tradycja. Co dwa lata w hiszpańskiej Tarragonie odbywa się konkurs na budowę najwyższej konstrukcji. „Concurs de Castells" przyciąga rzesze turystów, a od 2010 roku zwyczaj ma status światowego dziedzictwa UNESCO.
- Zobacz film Musztarda Dijon — jedna z ulubionych przypraw Francuzów znika z półek supermarketów. Powodem jest ekstremalna susza w Kanadzie, skąd importuje się gorczycę niezbędną do produkcji. Mieszkańcy Burgundii szukają zamienników i planują zwiększenie rodzimych upraw.
- Zobacz film Z Centralnego Meczetu w Kolonii, największej muzułmańskiej świątyni w Niemczech, po raz pierwszy zabrzmiało w piątek wezwanie do modlitwy. Zdaniem protestujących to wiatr w żagle "islamskim dogmatykom" i ukłon w stronę prezydenta Turcji. Zdaniem muzułmanów - "znak zakorzenienia się".
- Zobacz film 82-letnia Niemka Sigrid Eichner przebiegła więcej maratonów niż jakakolwiek inna kobieta na świecie i jeszcze nie planuje zdjąć butów do biegania. Na czym polega jej sekret?
- Zobacz film Według dziennikarzy śledczych greccy armatorzy przewożą więcej rosyjskiej ropy niż wcześniej. Ma to związek z unijnym embargiem, które ma wejść w życie za kilka miesięcy. Ponadto transfer rosyjskiej ropy odbywa się na otwartym morzu, ze statku do statku, z pominięciem portów. W ten sposób omijane są już obowiązujące unijne sankcje.
- Zobacz film Cel: wycofanie wszystkich lokomotyw spalinowych i zastąpienie ich wodorowymi. Dwa koncerny, francuski i niemiecki, toczą zacięty wyścig o produkcję takich pociągów. Pierwsze powstały w ramach międzynarodowej współpracy. Jeżdżą już na niemieckich liniach regionalnych.
- Zobacz film W 2020 i 2021 roku największy na świecie festyn ludowy nie mógł się odbyć z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku powrócił - i to bez covidowych ograniczeń. Na miejscu był reporter DW.
- Zobacz film Henryka i Małgorzata Dembowskie zostały rozstrzelane przez Niemców w KZ Ravensbrueck 25 września 1942 r. Po 80 latach odnaleziono ich urny z prochami oraz prochami 43 innych kobiet. Na uroczysty pogrzeb przyjechały rodziny byłych więźniarek.
- Zobacz film Zapytaliśmy Niemców, w jaki sposób podchodzą do kryzysu energetycznego i przygotowują się na trudne miesiące.
Boom na bunkry. Polska produkcja wędruje w świat
W związku z zagrożeniem wojną nuklearną ze strony Rosji, wszelkiego rodzaju bunkry i schrony stają się coraz bardziej popularne wśród prywatnych osób. W Polsce jedna z firm produkuje schrony dla klientów z USA, ale rośnie też zainteresowanie w Europie, choć cena bunkra to czasem setki tysięcy euro. Reporter DW pyta też, co się stało z bunkrami w Niemczech z czasów zimnej wojny. Materiał ''Deutsche Welle''.