Czad zbiera śmiertelne żniwo

Tylko przez pierwsze 12 dni tego roku przez zatrucie tlenkiem węgla zginęło 16 osób, 518 zostało poszkodowanych a strażacy interweniowali już 632 razy. Wynika z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną.

- Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niezależnie od naszego wzroku czy węchu, nie zobaczymy go i nie poczujemy. Dlatego żeby zwiększyć bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych, a nawet sąsiadów od wielu lat promujemy i zachęcamy każdego, aby mieszkanie lub dom wyposażyć w czujkę tlenku węgla – mówi Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Jest to niewielkie urządzenie, które wystarczy w odpowiedni sposób zamontować. W przypadku nawet niewielkiej emisji tlenku węgla sygnalizuje sygnałem akustyczny o bardzo wysokiej częstotliwości i ostrzega nas o tym, że coś jest nie tak. Kiedy taki sygnał dochodzi, przede wszystkim, powinniśmy jak najszybciej otworzyć okna, zrobić przeciąg, opuścić pomieszczenie oraz wezwać osobę, która może stwierdzić co w naszym piecu, kominku czy kuchence nie jest tak.

Jak pokazują badania świadomość społeczna dotycząca tlenku węgla nadal jest niewielka. Blisko 80% Polaków posiada w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym takim, jak gaz ziemny, drewno czy węgiel i prawie 2/3 (60%) nie zdaje sobie sprawy, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla. Wynika z badania „Honeywell Safety Index”.

Tlenek węgla to wysoce toksyczna substancja, która po wniknięciu do organizmu człowieka może spowodować w nim poważne zmiany, a nawet doprowadzić do śmierci jednostki. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych. Starszy Brygadier Paweł Frątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla: „Leczenie zatruć tlenkiem węgla jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest aby do nich nie dopuszczać”.
Dodano: Wtorek, 19 stycznia 2016 (09:24)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:czad | zatrucie czadem
Reklama