"Do zobaczenia..."
- Zobacz film Spodobał wam się ciepły i wilgotny klimat Dominiki? Nam także! Rozmarzyliśmy się na tyle, że postanowiliśmy zostać na Karaibach i tym razem wspólnie odkryć jedną z wysp Wielkich Antyli. Jamajka leży na południe od Kuby i jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Karaibskim. To nie tylko wymarzony kierunek na wakacje na jednej z niebiańskich plaż, ale także kulturalna stolica regionu, ojczyzna kilku gatunków muzycznych, Jamesa Bonda i najszlachetniejszej kawy na świecie. Co ciekawego do zobaczenia kryje przed nami Jamajka?
- Zobacz film Rozwijamy żagle i zabieramy was poza Europę. W naszej wyspiarskiej odysei popłyniemy na Karaiby, gdzie pięknych wysp do odkrycia nie brakuje. Zgodnie z naszym zwyczajem odwiedzimy nieoczywisty kierunek. Dominika, bo o niej mowa, leży na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Nawietrznych – Małych Antyli. W odróżnieniu od sąsiadujących z nią i bardziej znanych rajów turystycznych, Gwadelupy i Martyniki, ta niewielka, wulkaniczna wyspa to oaza nietkniętej przyrody, niemal całą jej powierzchnię pokrywają wzgórza porośnięte wilgotnym lasem równikowym. Co ciekawego do zobaczenia kryje się przed nami w tej intensywnie zielonej gęstwinie?
- Zobacz film Witajcie na Lofotach, czyli przez miejscowych nazywanych "perełką Norwegii". Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Raftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen.
- Zobacz film Wypływamy na Morze Śródziemne i zabieramy Was na greckie wyspy. Jedna z legend o stworzeniu świata mówi, że tworząc Ziemię Bóg zmieszał gleby i przesiał je przez sito. W sicie zostały skały i kamienie, które stwórca rzucił niedbale za siebie. Tak powstało ponad 2500 greckich wysp. Nie sposób opisać wszystkie. My wybraliśmy jedną, która pod wieloma względami różni się od innych. Czym zatem Korfu różni się od pozostałych wysp i co ciekawego ma do zaoferowania?
- Zobacz film Jesteśmy na zachodnich rubieżach nie tylko Portugalii, ale i całej Europy. Azory to dziewięć wysp położonych na środkowym Atlantyku. Przywitają cię krajobrazami charakterystycznymi dla wulkanicznego pochodzenia: stromymi brzegami, bujną roślinnością, wodospadami i gorącymi źródłami. Zatem: co ciekawego zobaczymy na Azorach? Choć na Azory prawdopodobnie już w starożytności docierali żeglarze, to stałe osadnictwo na wyspach rozpoczęło się dopiero w XV wieku. Poczuć tamte czasy można w zabytkowym centrum Angra de Heroismo. Turyści spacerujący chodnikami z kostki ułożonej w charakterystyczne oceaniczne wzory zobaczą tu stary port, katedrę Najświętszego Zbawiciela – najstarszy kościół na wyspie, czy wzniesione podczas panowania hiszpańskiego fortyfikacje Świętego Jana Chrzciciela.
- Zobacz film hello from Isle of Skye. To Szkocja w pigułce: spotkamy owce, usłyszymy celtyckie dudy, poznamy sekrety starego zamku i skosztujemy tradycyjnie wyrabianej torfowej whisky. Zatem zaczynajmy: co ciekawego zobaczymy na Skye? Zaczynamy od Skye Museum of Island Life. Muzeum na otwartym powietrzu powstało już w 1965 roku, gdy wyspa wciąż pozostawała nieco na uboczu i rzadko odwiedzali ją turyści. Wiele zmieniło się, gdy przez cieśninę dzielącą Skye od Wielkiej Brytanii, 1995 roku, przerzucono most. Dziś w skansenie udostępniono zwiedzającym kilka oryginalnych, kamiennych, krytych strzechą chat. Ekspozycja w ich wnętrzu przybliża codzienność i trudy życia rolnika, tkacza czy kowala w surowym klimacie dalekiej północy.
- Zobacz film Guten morgen z niemieckiej Rugii - największej wyspy tego kraju. Rugia leży w graniczącym z Polską landem Meklemburgia Pomorze Przednie, a oprócz podróży samochodem można się tu dostać pociągiem przez najdłuższy most w kraju. Znajdziemy tutaj piaszczyste plaże, sielskie krajobrazy, doskonałą sieć dróg rowerowych i prawdziwe cuda natury. Zatem do rzeczy. Co ciekawego zobaczymy na Rugii? Wiele, ale naprawdę wiele lat temu, bo w XI i XII wieku Świątynia Świętowita oraz zbudowany wokół niej gród na Rugii były jednymi z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych XI i XII wieku. Po dawnej sławie dzisiaj śladu nie ma - blisko tysiąc lat temu gród spalili Duńczycy i tę datę uznaje się za koniec pogaństwa na wyspie. Swoje zrobiła także postępująca erozja klifu. Dziś przylądek Arkona stanowi obszar chronionej przyrody wyłączony z ruchu samochodowego i jest doskonałym miejscem do spacerów. Krajobraz urozmaicają latarnie morskie, a w pogodny dzień można dostrzec wybrzeże Danii. Jest tu także powojenny bunkier pełniący rolę muzeum.
- Zobacz film Trzecia pod względem wielkości włoska wyspa kusi pięknymi plażami, turkusową wodą i możliwością łatwego zwiedzenia w niedługim czasie - przejechanie drogi ze wschodu na zachód zajmie nam około półtorej godziny. Zatem zacznijmy tę podróż. Chcecie wiedzieć co ciekawego jest do zobaczenia na Elbie? Miłośnicy historii z pewnością słyszeli o pobycie na wyspie jednego z największych militarnych przywódców w dziejach – Napoleona. Cesarz Francuzów trafił na Elbę po przegranej bitwie pod Lipskiem i podpisaniu aktu kapitulacji, w którym zgodził się na wygnanie pod warunkiem zachowania tytułu oraz roli Suwerena Elby. Napoleon zostawił po sobie wiele śladów, z których mieszkańcy do dziś są bardzo dumni - najwięcej w Portoferraio. Jest tu Villa dei Mulini, która dziś jest Muzeum poświęconym Napolenowi, ale którą lata temu osobiście przywódca doglądał i której nadzorował renowację.
- Zobacz film Bom Dia, jesteśmy w stolicy Portugalii. Zapraszamy na wycieczkę po nieco mniej znanej Lizbonie. Bo wszyscy kojarzymy ją z wspaniałym klimatem, żółtymi, starymi tramwajami oraz z licznymi zamkami, pałacami oraz kościołami. Ale zapewniamy, że tym razem zajrzymy w miejsca znajdujące się poza utartym szlakiem. Co jest tutaj do zobaczenia? Tylko się nie przestraszcie tego odcinka, jeśli powiemy, że zaczynamy od wizyty na cmentarzu. Bo to cmentarz zupełnie inny niż wszystkie, o czym świadczy już jego nazwa - Cmentarz Przyjemności. Ale od początku: w 1833 roku zaczęto tu chować ofiary cholery, ale z czasem nekropolia stała się miejscem pożegnań zasłużonych postaci dla Lizbony: artystów, wojskowych, prezydentów i premierów, architektów czy założyciela lokalnego klubu sportowego. Dziś, każdy kto tu był, mówi o magii. Bogato i nietypowo zdobione nagrobki, największe prywatne mauzoleum na świecie i kaplica z salą do wykonania sekcji zwłok. Wiemy, wiemy, brzmi to niekoniecznie przyjemnie i wakacyjnie, ale uwierzcie - i sami zobaczcie - że oprócz przejścia ze strefy profanum w sacrum, Cmentarz Przyjemności to także miejsce robiącej wrażenie architektury. Te nagrobki są zupełnie inne niż te, które znamy z polskich nekropolii. Przekonaj się sam w dzielnicy Prazares.
- Zobacz film Liverpool. Miasto słynie z Beatelsów, słynnej drużyny piłkarskiej i oczywiście kiepskiej pogody. Moglibyśmy oczywiście ten odcinek poświęcić legendarnej grupie i zajrzeć do muzeum poświęconego ich pamięci, a później wpaść na mecz FC Liverpoolu, ale… to trochę nie w naszym stylu. Zapraszamy na podróż po angielskim mieście nieco mniej znanym szlakiem. Co jest tu do zobaczenia? Panorama miasta! Żeby dobrze zaplanować dalszą część spaceru po Liverpoolu, zaczniemy od Radio City Tower, czyli 138-metrowej wieży przy Houghton Street 1. Powstała jako obrotowa restauracja pół wieku temu, a charakterystyczny bydynek otwierała sama Królowa Elżbieta II. W 1979 roku służby oceniły, że struktura budynku zagraża bezpieczeństwu, a kolejne remonty i zmiany charakteru miejsca niewiele zmieniły. Obiekt stał się nawet obiektem kpin - wieże nazywano „paskudztwem” albo wielkim białym słoniem, a że stała pusta i opuszczona, nie wzbudzała ani sympatii ani zainteresowania. To zmieniło się na przełomie XX i XXI wieku. Od tej pory znajdują się tam redakcje stacji radiowych. Jest też ogólnodostępny taras widokowy z którego rozciąga się widok na miasto.
- Zobacz film W Atenach niemal z każdego miejsca widać Akropol. To zresztą powód dla którego w stolicy Grecji nie ma drapaczy chmur - dumni synowie Hellady przekonują, że zasłaniałyby malownicze wzgórze. Na każdym kroku czuć tu historię, bo przecież oprócz Akropolu jest tu bardzo znany Stadion Panateński - miejsce odrodzenia idei olimpijskich oraz sama architektura przypominająca, że dotykamy dalekiej historii. My jednak proponujemy nieco mniej znane Ateny. Co do zobaczenia jest w tym mieście? Na początek spacer na wzgórze Anafiotika. Dotrzesz do niego z centrum spacerem i od razu przeniesiesz się w inny świat. Ze świata gwaru i tłumu przenosimy się w świat ciszy, spokoju, odpoczynku i baśniowego krajobrazu. Ta część dzielnicy Plaka powstała w XIX wieku, kiedy do Aten, na polecenie Ottona I, przybyli robotnicy. Po pracy przy budowie pałacu króla Grecji budowali proste, niewielkie domki przypominające ich rodzinne rejony - a że najczęściej pochodzili z niewielkich wysp, to oddali tu klimat typowo grecki. Dziś zostało w Anafiotice kilkadziesiąt domów i dwa kościoły. Wszystko utrzymane w biało, no, ewentualnie biało-niebieskim klimacie. Spotkasz mnóstwo szczupłych i spokojnych kotów, trochę cierpliwych mieszkańców oraz zdecydowanie mniej niż na Akropolu turystów. Jeśli jesteś po obfitym greckim obiedzie, nawet nie próbuj przecisnąć się przez najbardziej wąskie uliczki w całej Grecji.
- Zobacz film Mediolan. Stolica Mody, miasto wyjątkowo fotogenicznej katedry, galerii handlowej i dzieła sztuki jednocześnie czy La Scali. To wiedzą wszyscy. My zapraszamy na spacer po nieco mniej znanej, ale równie pięknej stolicy Lombardii. Gotowi? To sprawdźmy co poza utartym szlakiem jest do zobaczenia w Mediolanie. To Amsterdam? Wenecja? Nie! Mediolan. Choć tego miasta nie przecina żadna wielka rzeka, to znajdziemy tu pozostałości systemu kanałów rzecznych. Mieszczące się w dzielnicy Navigli mają długą i dość burzliwą historię, bo stały się podstawą konfliktu z rzymianami, służyły też sprowadzaniu marmuru do budowy katedry, a blisko sto lat temu kanały osuszono. Dziś oglądamy pozostałości kanałów, między którymi wiją się typowo włoskie, wąskie uliczki z licznymi restauracjami i kawiarniami. Mediolańczycy zauważają, że przez ostatnie dziesięciolecia kanały zostały nieco zaniedbane i dopiero kilka ostatnich lat przyniosło zmianę. Na końcowym odcinku Naviglio Grande powstał plac ze ścieżkami rowerowymi, zielenią oraz niewielkimi statkami. Jeśli będziesz w okolicy, niemal na pewno natkniesz się na pchli targ albo wystawę kwiatów. A jeśli uda ci się dotrzeć tu na początku czerwca, trafisz na Festiwal Naviglio. To muzyka na żywo i liczne uliczne teatry.
- Zobacz film Wiedeń imponuje okazałą barokową i secesyjną architekturą. Imperialistyczne Pałace, które na przełomie XIX i XX wieku służyły Cesarzowi Franciszkowi Józefowi i Cesarzowej Sissi, dziś są otwarte dla turystów i momentami onieśmielają rozmachem i elegancją. Miasto nad „pięknym modrym Dunajem” z powodzeniem może uchodzić za światową stolicę muzyki klasycznej. To tu przyszli na świat i komponowali swoje utwory Mozart, Beethoven, Haydn, Schubert, czy Strauss. Ślady ich życia i twórczości znajdziemy na każdym kroku spacerując zabytkowymi ulicami miasta. Stolica Austrii ma jednak także dużo bardziej współczesną i pozbawioną wystawnego blichtru stronę. Na odwiedzających miasto czekają słynne na cały świat kawiarnie, dzielnica muzeów, mnóstwo zieleni i szeroka oferta rozrywkowa. Miasto ma także nieco mniej znane zakątki, który chętnie wam pokażemy. Co ciekawego do zobaczenia poza utartym szlakiem polecamy w tym odcinku?
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku odwiedzimy niezwykle piękną stolicę Belgii. Bruksela nazywana jest także Stolicą Europy. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Jednym z najsłynniejszych obiektów do zwiedzania jest Atomium. To budynek, który został zbudowany z okazji Expo 1958. Ale to oczywiście nie wszystko! Z czego jeszcze znany jest ten region? Z czekolady, frytek i muzeum związanym z instrumentami.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku odwiedzimy jedno z najszczęśliwszych miejsc na Ziemi. Mieszkańcy Danii drugi raz z rzędu zostali uznani za ludzi o najwyższym poziomie szczęścia w corocznym rankingu ONZ. Da się to poczuć w stołecznej Kopenhadze, którą jest bohaterką dzisiejszego odcinka. Miasto być może nie oferuje zabytków słynnych na całą Europę, za to jego największą siłą jest klimat, tworzony przez mieszkańców. To stolica tolerancji, równości i… hygge, czyli duńskiego stylu życia, którego największą wartością jest swobodne i przyjemne spędzanie czasu w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Chcielibyśmy by nasza wspólna wizyta w mieście i jego okolicach pozwoliła wam poczuć namiastkę hygge. Będzie niespiesznie, wesoło, aktywnie i naturalnie. Co do zobaczenia polecamy w Kopenhadze?
- Zobacz film raga to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w naszej części Europy. Cieszy się większą popularnością niż chociażby Sztokholm i Amsterdam, do których już Was zapraszaliśmy. Miliony ludzi z całego świata przyciąga tu między innymi największy zamek na Ziemi. Celem wielu podróży jest także most Karola, którego budowę słynny władca i wielki miłośnik matematyki i astrologii rozpoczął osobiście o ściśle wyznaczonej porze - o godzinie 5.31, 9. lipca 1357 roku, tak by liczby ułożyły się w sprzyjający przeprawie ciąg 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Inny powszechnie znany zabytek to zegar astrologiczny, którego bardzo złożony mechanizm pokazuje nie tylko godziny i minuty, ale także pory roku, znaki zodiaku, fazy księżyca, czy daty równonocy. To miejsca, które odnajdziecie z łatwością podążając za wskazówkami przewodników. My swoim zwyczajem pokażemy wam kilka nieco bardziej ukrytych perełek w mieście i okolicach. Co ciekawego do zobaczenia ukrywa przed nami stolica Czech?
- Zobacz film Katalońska Barcelona kusi słońcem, śródziemnomorskimi plażami, wybornymi tapas i wyjątkową modernistyczną architekturą. Trzecie najczęściej odwiedzane miasto w Europie szczyci się także swoją słynną drużyną piłkarską z najbardziej utytułowanym piłkarzem świata Leo Messim na czele. Futbol w tym zakątku świata, to coś więcej niż sport. Lokalnemu klubowi poświęcono nawet jeden z witraży w XIV wiecznym kościele Santa María del Mar. Co ciekawego do zobaczenia poza utartym szlakiem kryją uporządkowany układ ulic Barcelony i wzgórza otaczające miasto?
- Zobacz film Sztokholm bywa nazywany najmniejszym z największych miast. Stolica Szwecji zajmuje archipelag czternastu wysp, jest kameralna i ma charakterystyczną, niską zabudowę. W obrębie miasta nie ma przemysłu, a 85% mieszkańców jest zatrudnionych w usługach, przez co miasto uchodzi za najczystszą metropolię świata. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedną trzecią jej powierzchni zajmują drogi wodne, a kolejną trzecią część tereny zielone, to łatwo wyobrazimy sobie obraz sielankowego i przyjaznego do życia miejsca. Co ciekawego do zobaczenia kryją sztokholmskie wyspy?
- Zobacz film W królewskim Londynie znajdziesz wszystko, czego możesz spodziewać się po dawnej stolicy imperium, w którym słońce nigdy nie zachodziło. Od stuleci miasto urzeka majestatem, a jednocześnie kusi różnorodnością i swobodą. Wspaniałe pałace, wiktoriańskie budowle, imponujące zabytki ery przemysłowej, muzea pełne eksponatów z najdalszych zakątków świata, tysiące wykwintnych restauracji, a do tego unikalny klimat Wysp Brytyjskich, tak często zaskakujący przybyszów „z kontynentu”, jak zwykli mawiać o nas miejscowi. W naszym programie zawsze staramy się przedstawić znane miejsca z nieco innej perspektywy. Co przygotowaliśmy tym razem? Zobaczmy…
- Zobacz film Amsterdam przez stulecia był europejskim oknem na świat. To miasto kojarzone z wolnością i otwartością. Żyje tu około 820 tysięcy ludzi ponad 170 narodowości. Innym popularnym skojarzeniem ze stolicą Holandii są z pewnością rowery, których w mieście jest więcej niż mieszkańców. Dwie trzecie społeczności miasta codziennie korzysta z dwóch kółek. Szacuje się, że co roku aż 25 000 rowerów w wyniku różnych wypadków znika w wodach amsterdamskich kanałów. No właśnie! Kanały to kolejna wizytówka miasta. Sieć ma ponad 100 km, a przerzucono nad nimi 1281 mostów, czyli więcej niż w Wenecji. Zapraszamy na wspólną wycieczkę po tym wyjątkowym mieście i odkrycia kilku z jego sekretów…
- Zobacz film Stolica Francji zajmuje miejsca w czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów we wszystkich światowych rankingach. Nic dziwnego. Legendarne zabytki, hotele i restauracje w tym mieście dają nieskończone możliwości. Każdy miłośnik podróży powinien choć raz w życiu odwiedzić Paryż. Absolutnie nie zachęcamy do pomijania takich turystycznych klasyków, jak zakupy na Polach Elizejskich, spacer nad Sekwaną, czy próba rozgryzienia, co kryje się pod tajemniczym uśmiechem Mona Lisy, ale mamy kilka propozycji, które pomogą uniknąć tłumów i przez jakiś czas poczuć, że Miasto Miłości jest tylko dla was…
- Zobacz film Multikulturowy i nowoczesny. W dzień kusi zabytkami, a wieczorem bogatym życiem nocnym. Cieszy kubki smakowe wykwintnymi restauracjami serwującymi dania z całego świata. Daje możliwość zakupów w lśniących centrach handlowych. Imponuje niezliczonymi muzeami, które zajęły nawet w całości jedną z rzecznych wysp. Jest mekką dla miłośników steetartu i kultury alternatywnej. Taki jest zasłużony wizerunek współczesnej stolicy Niemiec. Jednak my poszukujemy miejsc nieoczywistych, często pomijanych w tradycyjnych przewodnikach, a pozwalających spojrzeć na miasto z innej perspektywy. W Berlinie ich nie brakuje. Zapraszamy na podróż w czasie!
- Zobacz film Monumentalny gmach parlamentu, wypełniony dziełami sztuki Zamek w Budzie, czy oferująca piękne widoki Baszta Rybacka to słynne miejsca, w które każdy turysta w Budapeszcie trafi bez naszej pomocy. Stolica Węgier, podobnie jak inne stolice regionu, po okresie transformacji wprost tętni życiem i kusi także ukrytymi skarbami, które płynnie łączą jej bogatą historię z kolorową teraźniejszością. Co polecamy w Budapeszcie poza utartym szlakiem?
- Zobacz film Słynne Koloseum, Watykan, Fontanna di Trevi, te wszystkie miejsca pewnie od dawna znajdują się w twoim planie podróży do Rzymu. Wieczne Miasto w pełni zasłużyło na swój przydomek i skrywa przed ciekawymi turystami wiele atrakcyjnych tajemnic. Często wtopionych w krajobraz i historię miasta, a niewidocznych w na pierwszy rzut oka. Co polecamy do zobaczenia w Rzymie poza utartym szlakiem?
"Do zobaczenia..." na Azorach
Jesteśmy na zachodnich rubieżach nie tylko Portugalii, ale i całej Europy. Azory to dziewięć wysp położonych na środkowym Atlantyku. Przywitają cię krajobrazami charakterystycznymi dla wulkanicznego pochodzenia: stromymi brzegami, bujną roślinnością, wodospadami i gorącymi źródłami. Zatem: co ciekawego zobaczymy na Azorach? Choć na Azory prawdopodobnie już w starożytności docierali żeglarze, to stałe osadnictwo na wyspach rozpoczęło się dopiero w XV wieku. Poczuć tamte czasy można w zabytkowym centrum Angra de Heroismo. Turyści spacerujący chodnikami z kostki ułożonej w charakterystyczne oceaniczne wzory zobaczą tu stary port, katedrę Najświętszego Zbawiciela – najstarszy kościół na wyspie, czy wzniesione podczas panowania hiszpańskiego fortyfikacje Świętego Jana Chrzciciela.