"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Jerzyk to bardzo sprawny lotnik. Jest tylko jeden moment w roku, kiedy ornitolodzy mogą mu na nogę założyć obrączkę. To czas lęgów. Wtedy kontroluje się budki i tzw. jerzykowniki, czyli specjalne wieże dla jerzyków. Obrączkuje się zarówno młode ptaki, jak i dorosłe osobniki. O niespodziankach, jakie zobaczyć można podczas takich kontroli opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Gdy żółwiom błotnym zaczęły zagrażać maszyny rolnicze, z pomocą ruszyli przyrodnicy. Przenosili małe żółwiki z komór lęgowych, zamontowali im specjalne nadajniki i doprowadzili do utworzenia pod wielkopolskim Lesznem rezerwatu. W sezonie lęgowym nadal pilnują, by tym ściśle chronionym gadom nie działa się krzywda. Do tegorocznych poszukiwań żółwi dołączył Piotr Kotwicki.
- Zobacz film W latach osiemdziesiątych żyło w Polsce zaledwie 30 par tego ptaka, a jego spotkanie graniczyło z cudem. Przełom nastąpił wraz z nadejściem XXI w. Żołna, bo o niej mowa, zaczęła po roku 2000 dynamicznie podnosić populację, jednak zeszłoroczny monitoring zaskoczył wszystkich. Dziś w Polsce mamy ponad tysiąc trzysta par tych przepięknych ptaków! Ornitolodzy mówią wprost - żołna kocha ocieplenie klimatu. O tym dlaczego wysokie temperatury napędzają populację jednego z najpiękniejszych polskich ptaków opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Już teraz w Trójmieście coraz częściej można zobaczyć porzucone jachty. Niestety, namierzanie właściciela takiej jednostki, wzywanie do usunięcia wraku może ciągnąć się latami. Za porzucenie łodzi grozi mandat lub grzywna. Politechnika Gdańska ma pracuje nad tym, by przemysł jachtowy i sama utylizacja tych jednostek były mniej szkodliwe dla środowiska. O zielonej transformacji na wodzie - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Uniejów, gospodarz tegorocznego Earth Festiwal – Gwiazdy dla Czystej Polski na co dzień pokazuje, że ekologia się opłaca. Miasto dzięki geotermii i farmie fotowoltaicznej jest już niezależne energetyczne. Ale to nie koniec planów przyjaznych środowisku. Bulwar przybliża do natury, uzdrowisko ma też teramy, i tężnie, ale mierzy znacznie wyżej. Wodę z ciepłych źródeł wykorzystuje kulinarnie. Poszukiwania wyjątkowych ekologicznych i miejscowych smaków podjęła się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Sztuczna inteligencja wchodzi z rozmachem do Lasów Państwowych. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie już teraz obserwuje ona lasy wypatrując pożarów. Inteligentne systemy pracują na dwudziestu sześciu z czterdziestu dostrzegalni. Czy sztuczna inteligencja zastąpi wkrótce leśniczego? odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Puszcza Białowieska czeka na turystów. To wyjątkowe miejsce na przyrodniczej mapie Europy dostało rykoszetem po zapowiedziach o ograniczeniu wstępu w niektóre miejsca przy granicy. Teraz jest już jasne, że wszystkie atrakcje turystyczne na pograniczu są w pełni otwarte, a naprawdę jest co zobaczyć. Tym bardziej, że drugiego takiego lasu nie ma w całej nizinnej Europie. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Wakacyjny odpoczynek sprzyja odprężeniu i przede wszystkim kontaktom z przyrodą. Spacery w lesie, górskie wędrówki, biwakowanie, wędkowanie. Nocowanie pod namiotem i otwartym niebem. Lato to pora roku którą lubimy najbardziej. Weterynarze jednak przypominają - to również czas kiedy wzrasta liczba pogryzień przed zwierzęta. I te domowe i te leśne. O urlopie z dystansem do natury opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pójdzka to sowa aktywna w dzień i w nocy. Uwielbia tereny rolnicze i jest bardzo przywiązana do miejsc gniazdowania. Niestety liczebność pójdźki w ostatnich latach maleje. Szkodzi jej intensyfikacja rolnictwa, rozbudowa dróg i brak drzew dziuplastych. Ratunkiem są specjalne budki lęgowe, które rozwiesza się w ramach tzw. ochrony czynnej m.in. na Mazowszu. Na poszukiwanie pójdźki wyruszył Marcin Szumowski.
- Zobacz film Licznie występuje w górach. Często też spotkamy ją w przydomowych ogródkach. Zachwyca, właśnie latem, kiedy kwitnie. Jej widok zapiera dech w piersiach. Tymczasem wiele osób, nie wie, że jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Naparstnicy purpurowej - bo o niej mowa – nie powinniśmy nie tylko zbierać, ale nawet dotykać. Dlaczego – o tym opowie Kasia Janke.
- Zobacz film Do azylu dla dzikich zwierząt Leśne Przytulisko w ciągu dwóch tygodni trafiło 30 małych wiewiórek, to 1/3 tego co przez cały rok. Zmiany klimatu już wpłynęły na cykl życia wielu zwierząt, które bez pomocy człowieka skazane byłyby na śmierć. Jak pomagać takich malcom, aby nie zaszkodzić - wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Fotowoltaika to nie tylko zielona energia dla domu, gospodarstwa czy firmy. To coraz częściej technologia wykorzystywana w ornitologii. Ogniwa słoneczne pomagają wabić ptaki do sztucznych gniazd i wspomagają logery GPS.
- Zobacz film Nowe badania dowodzą, że mikroplastik z gleby przenika do roślin. Po dwóch tygodniach uprawy, mikrocząsteczki znaleziono w każdej części rośliny. Co wynika z tego odkrycia?
- Zobacz film Nieprzemyślane zakupy na wakacjach mogą sprawić, że wspomnienia z urlopu będą nieprzyjemne. Na egzotycznych bazarach można kupić figurki i inne drobiazgi pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Często jest to związane z nielegalnym handlem i kłusownictwem.
- Zobacz film Od 1 lipca plastikowe nakrętki muszą być przymocowane do butelek i kartoników. Unijna dyrektywa wywołała różne emocje, ale to rozwiązanie ma wiele plusów. Głównym celem jest zapobieganie powstawaniu odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
- Zobacz film Szczecińskie wodociągi pokazały, co drzemie w rurach kanalizacyjnych. Śmieci, które nie powinny się tam znaleźć, zatykają i niszczą urządzenia. Najgorsze są chusteczki nawilżające.
- Zobacz film Wydaje się, że szczekanie jest zarezerwowane wyłącznie dla psów. Tymczasem podobny odgłos możemy usłyszeć również w lesie. I nie będzie to zagubiony wiejski burek. Identyczny sposób komunikacji jak psy maja bowiem - i to może być zaskoczeniem - sarny. O tym dlaczego szczekają i co ten dźwięk oznacza w sarnim języku opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jest prawdopodobnie rekordzistą Polski w obrączkowaniu ptaków. Rocznie metalowe bransoletki zakłada - uwaga - kilku tysiącom piskląt! Zbigniew Chrula, komendant straży leśnej w nadleśnictwie Rudziniec obrączkuje głównie dziuplaki, w tym swoje ulubione krętogłowy. Pracy obrączkarza ze Śląska przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Głęboko w lesie, z dala od spalin czy innych zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka wydawałoby się samo zdrowie. Nic bardziej mylnego. Leśne jagody czy poziomki mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich jeść zaraz po zerwaniu z krzaka. Dlaczego? O tym Michał Mitoraj.
- Zobacz film Moglibyśmy segregować odpady efektywniej, ale nie umiemy. O tym, jak to robić uczyły się dzieci z Dychowa w Lubuskiem.
- Zobacz film Zbliża się sezon urlopowy, a to ostatni czas, żeby pomyśleć o atrakcyjnych wakacjach. Najlepiej, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Te dwie cechy łączy w sobie żeglowanie. Żagle napędzane wiatrem są stare jak świat, i jednocześnie - niezmiennie mało uciążliwe dla środowiska w porównaniu do innych jednostek wodnych. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Przenosimy się w świat odgłosów lasu oraz tych śmiałków, którzy próbują je naśladować. Międzynarodowy Konkurs Szkolno-Akademicki w wabieniu jeleni to pierwsza taka impreza w Polsce. Do Białowieży zjechali się młodzi adepci tej sztuki z Polski, Czech, Litwy oraz Słowacji. O tym, że naśladować przyrodę wcale nie jest prosto opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zostawiła psa w aucie zaparkowanym w pełnym słońcu i poszła zwiedzać wydmy. Nie było jej przez co najmniej 2,5 godziny. Ze śmiertelnej pułapki pomogły zwierzęciu wyswobodzić się lęborskie policjantki, które zostały zaalarmowane przez świadków. właścicielka czworonoga została ukarana mandatem - Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Już 350 kilogramów śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak. Według raportu Instytutu Spraw Publicznych tylko 44 proc. z tego jest poprawnie poddawana recyklingowi. Dlaczego tylko tyle skoro segregowanie śmieci jest obowiązkowe od 4 lat? Między innymi przez niewiedzę i krążące mity. Z jednym z nich, podnoszonym wyjątkowo często postanowiła rozprawić się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Podczas lęgów ptaki zazwyczaj stronią od ludzi. Na gniazda wyszukują miejsca ciche i osłonięte zachowując bardzo dużą ostrożność. Taka taktyka ma chronić młode pokolenie, także przed atakiem drapieżników. Ale Dzikie gęsi z podpoznańskiej gminy Pobiedziska mają zgoła odmienny sposób na ochronę swoich rodzin. Wiosną zwyczajnie lgną do ludzi. O tym jak dzikie gęsi stały się gęsiami miejskimi opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ten parking może rozwiązać problem miejskich wysp ciepła. Specjalna nawierzchnia wchłania wodę, powoduje jej wolne parowanie i obniża temperaturę chodnika. Dzięki zastosowaniu przepuszczalnej mieszanki korzenie drzew mają dostęp do tlenu i wody. Rośliny dostają doskonałe warunki do rozwoju pomimo otaczającej je betonozy. O niezwykłym ekoparkingu, który wymyślono na SGGW, opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Czysta Polska pomogła spełnić ekomarzenie Miłka, 12-letniego chłopca ze spektrum autyzmu, podopiecznego Fundacji Polsat. Miłko jest bardzo ciekawy świata i wymarzył sobie nakręcenie filmu przyrodniczego. Gdzie mógł poznawać tajniki sztuki filmowej i telewizyjnej? Pojechał na nagrania z Adrianną Borowicz i jej super zgraną ekipą.
- Zobacz film Przypomina dużą świnkę morską. Ma piękne rudo-czarno-białe ubarwienie i wojowniczy charakter. W obronie własnej potrafi stawić czoło nawet większemu od siebie przeciwnikowi. Mimo to ginie w zastraszającym tempie. Na jego tereny wkracza gospodarka rolnicza, deweloperzy, drogi i parkingi. Chomik europejski powoli staje się w Polsce rzadkością. Przyrodnicy głośno apelują! Chrońmy chomika zanim będzie za późno! Na spotkanie z tym sympatycznym gryzoniem wyruszył Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kilkugodzinna ulewa podniosła poziom rzek i potoków miejscami nawet o ponad 3 metry. Woda zalewała drogi, domy a nawet całe posesje. Strażacy wyjeżdżali tysiąc razy, najwięcej w Bielsku-Białej i Skoczowie. O tym czym jest powódź błyskawiczna - Klaudia Syrek.
- Zobacz film Przez komin do domu wchodzi podobno święty Mikołaj. Robi to jednak w Boże Narodzenie. Za to w czerwcu przez komin może wejść do kuchni... bocian biały. Taka nietypowa wizyta miała miejsce w Byczewie pod Wrocławiem. O tym co bocian robił w kominie i jakie konsekwencje z tego wynikły dla ptaka oraz całej miejscowości opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zaczynają jeszcze w maju. Najpierw dokładnie obserwują łąki i lokalizują ptasie lęgi. Wszystko po to, aby uratować ukryte w trawie gniazda przed wyjazdem potężnych kosiarek. Od kilku lat myśliwi oraz rolnicy z Podlasia wspólnie prowadzą akcję "Bezpieczne sianokosy". Dzięki niej udało się uratować wiele ptasich i sarnich istnień. Szlachetna idea powoli naśladowana jest w całym kraju. O bezkrwawym koszeniu łąki opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Przepis na biodegradowalne, jadalne i zdrowie jednorazowe naczynia opracowały badaczki z Politechniki Łódzkiej. Talerzyki, kubeczki i miseczki zrobione są z wytłoczyn z oliwek, które dotąd były odpadem i trafiały na śmietnik. Teraz dzięki tej bardzo prostej technologii planeta może być czystsza, a my dostarczymy naszym organizmom wiele cennych substancji. Więcej o tym rozwiązaniu - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nowy pomysł na wykorzystanie dronów. Mogą świetnie sprawdzić się w lokalizowaniu dzikich wysypisk i są tak dokładne, że nie przepuszczą nawet pojedynczego papierka. Rozwiązanie opracowali naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Teraz przydaje się też w międzynarodowym projekcie na Kostaryce. O kolejnej ekomisji dronów - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bratki z miejskich kwietników w Lublinie dostały drugie życie i trafiły do chętnych mieszkańców. Teraz będą zdobić działki, balkony i ogrody. Wygląda na to, ze po sukcesie zeszłorocznej akcji, wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz miłośników ogrodnictwa w Lublinie. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Płonący żubr uchwycony przez fotografa. Od razu uspokajamy, zwierzęciu nic się nie stało, ale zdjęcia do złudzenia przypominają blask płomieni. W rzeczywistości król puszczy tarzał się w piachu, a promienie światła stworzyły dookoła wyjątkową czerwono-złotą poświatę. O niesamowitych ujęciach uchwyconych na Podlasiu - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Służbowa limuzyna na dwóch kołach. Urzędnicy z Gorzowa Wielkopolskiego na kontrole czy oględziny jeżdżą rowerami. Jest ekologicznie, zdrowo i niedrogo, bo na zakup ośmiu elektryków miasto dostało 90 proc. dofinansowania z NFOŚiGW. Czy widok urzędników na dwóch kołach zaskoczył mieszkańców - o tym Dorota Wleklik.
- Zobacz film Siatka, zrywka czy o zgrozo - jednorazówka. Foliowe torebki wciąż są obecne w sklepach i wciąż stanowią duży problem dla środowiska. Lublin, żeby przekonać klientów do wielokrotnego używania tej samej torby proponuje bezpłatne torby-bumerangi. Aleksandra Dunajska - Minkiewicz.
- Zobacz film Sprowadzanie dla egzotycznych zwierząt przysmaków z odległych stron świata jest bardzo kosztowne i obciążające dla środowiska. Dlatego ogrody zoologiczne muszą się wykazać dużą kreatywnością. Jak wygląda tamtejsze menu - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Koce, kołdry czy pieluszki pilnie potrzebne dla... jeży. A właściwie jeżyków. Poznański dziki SOR zapełnił się maluchami. To osierocone zwierzęta albo te, którym choć z dobrej chęci, ale zupełnie niepotrzebnie próbował pomóc człowiek. O tym jak i kiedy pomagać - Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Gabinet terapeutyczny pod chmurką. Powstał w leśnej głuszy na Pomorzu i nazwano go Ogrodem bez pośpiechu. To miejsce zachęca do odstresowania i uspokojenia w naturze. O tym jak terapia między rabatkami zastępuję kozetkę - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jezioro Wysoka, położone w powiecie wejherowskim w miejscowości Kamień. Zobaczmy jak się prezentuje w majowym słońcu.
- Zobacz film To jedyne takie gniazdo w Polsce i prawdopodobnie w Europie. W Warszawie para mew białogłowych zniosła jaja na... drzewie. Do nietypowego lęgu doszło w stołecznym zoo. Dla mew to niczym all inclusive, dookoła woda, ładne widoki, a i jedzenie o stałych porach. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wielorazowe kubki, widelce czy talerzyki i to... na imprezie. Takie obowiązkowe rozwiązania wprowadziła stolica Estonii. Dzięki temu góry śmieci pozostawione po festiwalach znacznie się zmniejszyły. Z Tallina Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Gorzów Wielkopolski ma własną pszczelą pasiekę. To kolejny pomysł na wspieranie owadów, sadzenie roślin miododajnych, dbanie o środowisko i ekoedukację wśród najmłodszych. Pszczoły z Gorzowa już zadomowiły się w ulach i dzielnie pracują produkując miód. Dorota Wleklik.
- Zobacz film Uprawy miejskie już od dawna cieszą się dużą polarnością, ale miasto, które chce prowadzić farmę to w Polsce nowość. Wrocław do współpracy zaprosi naukowców z uniwersytetu przyrodniczego i organizacje pozarządową. Efekt to pionierski program, dzięki któremu ekologicznymi warzywami już wkrótce zajadać się będą dzieci w żłobkach. A to nie koniec korzyści płynących z farmy miejskiej.
- Zobacz film Są duże i szybkie. Polują na ofiary, biegnąc po ziemi. Naukowcy alarmują, że kleszcze afrykańskie mogą pojawiać się w Polsce. Właśnie dlatego ogłoszono narodowe kleszczobranie. To społeczny monitoring małych krwiopijców. Badacze liczą, że dzięki uwadze tysięcy, a nawet milionów Polaków, uda się potwierdzić obecność tych groźnych pajęczaków. O tym jakie jeszcze niebezpieczeństwa niesie ze sobą ocieplenie klimatu sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Maj to czas kiedy wzrastają roślinne uprawy. Rozwija się kukurydza, pszenica, żyto, kwitnie rzepak. Młode rośliny, ku rozpaczy rolników, smakują dzikom, łosiom, jeleniom i sarnom. Aby ograniczać tzw. szkody w uprawach stosuje się petardy, sznury hukowe, a nawet mocz wilka w... saszetach. Różnym sposobom na zmniejszenie apetytu leśnych czworonogów przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film A teraz opowiemy wyjątkową historię o wyjątkowej ptasiej rodzinie. Na rozlewiskach na terenie gminy Kiszkowo pod Poznaniem pływa para łabędzi niemych, która wodzi... dwójkę piskląt gęgawy. Choć dzikie gęsi odstają wyglądem od swoim łabędzich sióstr i braci, rodzice traktują je jak własne potomstwo. O tym jak mogło dojść do tej przedziwnej sytuacji opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Cudze chwalicie, swego nie znacie. Storczyki większości społeczeństwa będą kojarzyć się z egzotycznymi roślinami kupowanymi w kwiaciarniach. Tymczasem na łąkach w całej Polsce znaleźć można nasze rodzime gatunki i właśnie teraz jest najlepszy moment by wyjść na spacer i ich poszukać. Zrywać ich nie można, bo są pod ochroną. Jak je rozpoznać podpowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Zostało ich zaledwie kilkadziesiąt w całym mieście, ale władze Sopotu robią wszystko, aby i one zniknęły. To ostatnia już szansa na dotacje do wymiany starego pieca na nowy - ekologiczny. Można uzyskać połowę kosztów inwestycji. Anna Gonia-Kuc
- Zobacz film Żółw to nie zabawka i trzymanie go w mieszkaniu na podłodze to dla niego najgorsza tortura - przypomina Fundacja Zła Podłoga. W pierwszym w Polsce azylu dla żółwi lądowych jak na dłoni widać, że żółwiom nie służy mieszkanie z ludźmi. Mają zdeformowane skorupy i zwyrodnienia stawów, ale w oczach wracają do sił. Nasza redakcja jako pierwsza telewizja odwiedziła ten eko ośrodek. Relacja Adrianny Borowicz.
- Zobacz film Trwa okres godowy żmij zygzakowatych. Można je teraz częściej spotkać w lasach. Żmija budzi powszechny strach. Jest bowiem jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Choć lepiej nie wchodzić im w drogę, to musimy przyznać, że są wyjątkowo fotogeniczne. Ostatnio dwa samce dały się sfotografować pod Babią Górą. A co tam robiły? O tym już Teresa Gut.
- Zobacz film Rozjeżdżają lasy quadami, crossami i samochodami terenowymi. Lekceważą znaki zakazu wjazdu, a przyłapani na gorącym uczynku uciekają przed strażą leśną. Sezon na szaleństwa po leśnych drogach właśnie się rozpoczął. Straż leśna w pełnej gotowości patroluje leśne oddziały i... wymierza wysokie mandaty. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nie tylko oceany pełne są mikroplastiku. Dotąd o tych zanieczyszczeniach mówiono głównie w kontekście oceanów, tymczasem ten niewidoczny wróg jest także w wodach śródlądowych. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej zbadali te kwestie i nie mają dobrych wiadomości. Szczegóły Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Utarło się przekonanie, że dzikie gęsi wierne są swoim partnerom aż do śmierci, a po stracie nie łączą się w pary i żyją samotnie. Badania prowadzone na wielkopolskich gęgawach obalają ten przyrodniczy mit. Dzikie gęsi bardzo szybko wstępują w nowe relacje i wychowują potomstwo z innymi partnerami. O gęgających związkach opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nie ma dnia, by nie pojawiała się kolejna informacja o pożarze składowiska odpadów. Wraz dymem do środowiska dostają się toksyny zanieczyszczające powietrze, wodę i glebę. Jak poważny może mieć to wpływ na przyrodę i nasze zdrowie sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Nie potrzebują paliwa czy prądu. Nie psują się. Nie zanieczyszczają powietrza. Co więcej kiedy pojawią się na karkonoskich łąkach, wzbudzają spore zainteresowanie. Turyści niejednokrotnie robią sobie piękne zdjęcia. Owce, kozy, krowy w roli eko-kosiarek w Karkonoskim Parku Narodowym po raz kolejny zaczynają prace. Do zespołu dołączyli nowi pracownicy – ale o tym już Katarzyna Janke.
- Zobacz film Bażanta nie da się pomylić z żadnym innym ptakiem. Niestety, jest ich coraz mniej, szczególnie w zachodniej i północnej części Polski. A szkoda, bo to ważny strażnik ekosystemu. Myśliwi z Murowanej Gośliny w Wielkopolsce co roku wypuszczają na wolność dwadzieścia pięć bażantów. Adrianna Borowicz była z nasza kamerą na tegorocznej akcji i sprawdzała jakie przynosi efekty.
- Zobacz film Teraz o znacznie bardziej bezbronnych i wydawałoby się potrzebujących pomocy człowieka zwierzętach. Podloty - tak nazywamy młode ptaki, które są opierzone, ale nie umieją jeszcze dobrze latać. Choć wyglądają na opuszczone ich ptasi rodzice zapewniają im pokarm i opiekę. Dlatego tak ważne jest, żeby człowiek - mimo dobrych intencji - w tym nie przeszkadzał. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od stycznia przyszłego roku czeka Polskę rewolucja, bo do każdej kupowanej butelki plastikowej lub puszki z napojem będzie doliczana kaucja. Prekursorem tego rozwiązania była Szwecja, która wprowadziła ten system, gdy u nas sklepowe półki świeciły jeszcze pustkami. Jak się sprawdził i czy konsumenci w Polsce mają się czego obawiać - sprawdzała Adrianna Borowicz.
Groźne pożary w Polsce. Jak wpływają na nasze zdrowie?
Nie ma dnia, by nie pojawiała się kolejna informacja o pożarze składowiska odpadów. Wraz dymem do środowiska dostają się toksyny zanieczyszczające powietrze, wodę i glebę. Jak poważny może mieć to wpływ na przyrodę i nasze zdrowie sprawdzał Michał Mitoraj.
Dodano:
Czwartek, 23 maja (19:43)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News