„Gwiazdowski mówi Interii”
- Zobacz film "W ubiegłym tygodniu mówiłem o cenzurze tak ogólnie, zanim Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o propagandzie i cenzurze… Przepraszam - tak oczywiście to się nie nazywa. To się nazywa „projekt implementacji do prawa europejskiego DSA” (Digital Services Act – red.). Prawda jest jednak taka, że to ma być cenzura – cenzura w imię propagandy" - przekonuje Robert Gwiazdowski w swoim najnowszym podcaście wideo "Gwiazdowski mówi Interii".
- Zobacz film W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii" Robert Gwiazdowski porusza temat rozpoczętej niedawno prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i jej celów. Podkreśla, że zrobiliśmy to "po polsku". - Polska prezydencja zainspirowała mnie do rozważań o cenzurze - mówi. Wyjaśnia, że "od dłuższego czasu mowa jest o tym, że cenzurę trzeba przywrócić". - Sztuczną inteligencję trzeba cenzurować. Będzie w tym pomagała działalność różnego rodzaju organizacji, np. organizacji pozarządowych - dodaje. Zdaniem autora videocastu, wbrew różnym zapowiedziom, to sposób na walkę z "nieodpowiedzialnie głosującymi wyborcami".
- Zobacz film Mamy system, w którym ważne jest, kto rządzi a nie jak rządzi. Rządzący to się zmieniają co jakiś czas, natomiast sposób rządzenia też się zmienia – na coraz gorszy. Systematycznie w tym samym kierunku – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Helsińska Fundacja Praw Człowieka zorganizowała konferencję pt. Ewolucja państwa i prawa. Refleksje z roku odbudowy praworządności. – Czy to jest ewolucja? Moim zdaniem zaczyna się pomału rewolucja (…) Ale druga część zdania mówi o roku odbudowy praworządności. Dwa lata temu postawiłem tezę, że nie można przywrócić praworządności w Polsce, bo nie można przywrócić czegoś czego nigdy nie było. Ale igrzyska się rozpoczęły – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii".
- Zobacz film Wolny rynek tak powinien być skonstruowany, żeby dwie strony konkurowały ze sobą równo – mówi Olga Legosz, przedsiębiorczyni i aktywistka społeczna. – Jestem za jawnością płac – dodaje i stwierdza, że wynagrodzenie to nie jest żadna sprawa intymna. - Wkurza mnie to określenie: dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Jak się idzie na spotkanie i rozmawia z biznesem, to faceci głównie rozmawiają o pieniądzach – zauważa.
- Zobacz film W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii", mając na uwadze ostatnie wydarzenia z posłem PiS i byłym wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim, Robert Gwiazdowski pochylił się nad dwoma tematami - niezależnością prokuratury i stosowaniem aresztu tymczasowego. - Tak być nie powinno nie tylko w sprawie wiceministra Romanowskiego, ale także w sprawie zwykłego Kowalskiego - powiedział felietonista Interii Biznes.
- Zobacz film - Z kalendarza wynika, że PO mogłaby odzyskać Trybunał Konstytucyjny w połowie 2026 r. – Póki co Platforma bierze TK głodem - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii". Ale czy Donald Tusk potrzebuje jeszcze dzisiaj Trybunału Konstytucyjnego? - Dziś jednak sytuacja jest troszkę, a nawet bardzo inna – dodaje Gwiazdowski i nawiązuje do niepublikowania wyroków przez PiS. - Pan premier Tusk będzie mógł powtórzyć ewentualnie działanie premier Szydło i wyroki TK zacząć wyrzucać do kosza – dodaje Gwiazdowski.
- Zobacz film Kiedyś, przy okazji jakiejś awantury, pozwoliłem sobie powiedzieć, że ludzi nie należy dzielić na białych, czarnych czy czerwonych, ale można na mądrych i głupich, dobrych i złych. Na przykład: moim zdaniem Thomas Sowell jest mądry, a Thomas Piketty jest głupi, albo zły. Nie mogę jednak wykluczyć, że on nie z głupoty napisał tyle głupich rzeczy, ale dlatego, że próbuje innymi manipulować - mówi w swoim najnowszym podcaście video Robert Gwiazdowski.
- Zobacz film Gościem najnowszego odcinka podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii" jest dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik, autor książki "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy". W długiej i wielowątkowej rozmowie z Robertem Gwiazdowskim, Jacek Sokołowski zwrócił uwagę m.in. na formalizm, opieszałość i drapieżność polskiego państwa prawa. - Zamiast państwa prawa powstało państwo prawników - powiedział, odnosząc się do jednego z rozdziałów w swojej książce.
- Zobacz film Niektórzy Amerykanie z dużych miast zaczęli protestować w odpowiedzi na porażkę ich kandydatki w wyborach. Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego sytuacja ta ilustruje ostrzeżenie wyrażone już przez Arystotelesa i Platona, że "demokracja bywa niebezpieczna". - Niebezpieczeństwo to nie polega jedynie na ryzyku, że doprowadzi do władzy potencjalnego dyktatora, ale także na tym, że potencjalni dyktatorzy wpływają na wyborców, manipulując ich decyzjami - powiedział w najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii", komentując m.in. rezultat amerykańskich wyborów w kontekście racjonalności wyborców.
- Zobacz film Dlaczego wygrał Donald Trump? Wytłumaczenia – mówi Robert Gwiazdowski – mogą być trzy. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, autor wraca do czasów pierwszych osadników i budowania się dopiero społeczeństwa amerykańskiego. - Może oto pojawiła się ponownie okazja do przesuwania granic ludzkości – zastanawia się.
- Zobacz film Historia najlepiej nas uczy, że jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła. Ale może to nie jest wina historii, tylko ludzi, którzy jej nie znają? Albo ludzi, którzy siedzą z gumką, żeby wyeksponować takie zdarzenia, które im bardziej pasują? – zastanawia się Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii". - W takim oto układzie historycznym rozgrywają się dzisiejsze spory – podkreśla nawiązując do zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.
- Zobacz film Już po raz 100. Robert Gwiazdowski pojawia się ze swoim podcastem video na łamach Interii Biznes. – Chciałem podziękować, że jesteście, słuchacie, oglądacie, że to Was interesuje (…) Mam nadzieję, że pozostaniecie przy takim wyborze i będziemy mogli się np. trochę pośmiać – mówi Gwiazdowski. W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii" będzie o poczuciu humoru i o tym, dlaczego niektórzy tak bardzo tego nie lubią.
- Zobacz film Teoria racjonalności Stevena Pinkera stanowi punkt wyjścia, zaczepienia, żeby powiedzieć kilka słów więcej. – Będzie pretekst do strzelenia pstryczka w nos różnym teoretykom mówiącym bzdury o przedsiębiorczości (…) Mamy też bardzo ciekawą koncepcję równości i nierówności – zapowiada Robert Gwiazdowski. W najnowszym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii" również o cancel culture, o poprawności politycznej i o polityce wykluczania ludzi. – I to wszystko przy okazji jednego faceta – dodaje autor podcastu video.
- Zobacz film Adam Glapiński napisał w 2021 r. książkę: „Natura człowieka i gospodarka”. – Przydałaby się lektura tej książki różnym ekonomistom – zauważa Robert Gwiazdowski. Dodaje jednak, że prof. Glapiński może wyciągać złe wnioski ze swoich obserwacji. Zastanawia się także, czy aby prezes NBP nie próbuje w tej książce uzasadniać - na podstawie nauki - swoje decyzje jako prezesa instytucji, której prezesuje? Więcej o tym w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii" autor wraca do tematu praworządności i Trybunału Konstytucyjnego. - Jestem w stanie zrozumieć, że politycy z jednej i drugiej strony opowiadają różne rzeczy, żeby przekonać wyborców - zauważa. - Ale jak pojawiają się różni niezawiśli, niezależni analitycy, to trzeba wykorzystać wszystkie łamy, do tego żeby przedstawiać inne poglądy, inne racje, inaczej je argumentować i trochę podawać faktów. Po raz kolejny - podkreśla Robert Gwiazdowski.
- Zobacz film Kobiety różnią się od mężczyzn – stwierdza jednoznacznie Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. – Postanowiliśmy w pewnym momencie te naturalne różnice zniwelować. Albo uznać je za nienaturalne i prowadzić politykę równości, która je ignorowała – wskazuje. Autor przywołuje także zapowiedź minister ds. równości, że dla Polski - w ramach prezydencji w UE - jednym z wiodących tematów będzie walka o prawa chłopców i mężczyzn. - Odezwały się głosy, że to bardzo dobry jest pomysł, żeby tę walkę podjąć – mówi felietonista Interii Biznes. - Zadrżałem, że prawami chłopców i mężczyzna będzie się zajmować państwo – dodaje.
- Zobacz film W połowie września premier Donald Tusk zapowiedział, że jego gabinet mierząc się z m.in. decyzjami swoim poprzedników będzie działał w ramach "demokracji walczącej". - Dzisiaj walczymy z demokracją. Znaczy nie, nie, wróć. Demokracja walczy o demokrację - tak słowa prezesa Rady Ministrów komentuje w swoim podcaście video na łamach Interii Robert Gwiazdowski. Jak zauważa autor, termin wypowiedziany przez premiera nie jest czymś nowym. Został on użyty po raz pierwszy w 1937 r. przez Karla Loewensteina, niemieckiego filozofa, który przed rządami faszystów uciekł ze swojego kraju do USA.
- Zobacz film Ministerstwo Finansów ogłosiło, że ustawę o fundacjach rodzinnych, która obowiązuje od roku, będzie zmieniać. – W ramach przywracania praworządności coś takiego jak stabilność i pewność prawa nie są ważne – wskazuje Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. O tym, dlaczego firmy rodzinne są ważne dla polskiej gospodarki i co oznaczają zapowiadane zmiany, projektowane dla fundacji rodzinnych, wyjaśnia gość specjalny odcinka – prof. Adam Mariański, adwokat, profesor Uczelni Łazarskiego.
- Zobacz film - Od około 20 lat obserwowałem, że obrzydzanie społeczeństwu liberalizmu zaczyna wyglądać jak pewien zaplanowany proceder – mówi Robert Gwiazdowski. - Budowanie niechęci obywateli do liberalizmu było procesem (…) Konsekwencje mamy do dziś. Dziś jesteśmy zniechęceni do wolności. Dziś jesteśmy skłonni wybrać państwo – dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, autor szuka odpowiedzi na pytania: Czy po 89 r. w Polsce było dużo liberalizmu i kto był (i jest dzisiaj) liberałem?
- Zobacz film - Ja was nie będę namawiał, żebyście pili, a wy nie namawiajcie mnie do tego, żebym nie pił - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym podcaście wideo. W kolejnym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii", autor odnosi się do kolejnych zapowiedzi wprowadzenia zakazów sprzedaży alkoholu. Ma też radę dla osób, które te zmiany chcą przeforsować.
- Zobacz film - Lepiej jest, kiedy armią baranów dowodzi lew, niż jak armią lwów dowodzi baran. Niestety, zbliżamy się coraz bardziej do momentu, w którym armią baranów dowodzić będą barany - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym podcaście wideo. W kolejnym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii" felietonista odwołuje się do książki Drew Westena "Mózg polityczny". Porównuje zmiany w przekazie politycznym do alkoholizmu, który dopiero z biegiem lat zmienia człowieka zupełnie. Prognozuje także, że czeka nas oligarchia w demokracji i przypomina, że negatywne emocje nie zawsze królowały w polityce.
- Zobacz film Nikomu nie przychodzi do głowy, że to po prostu jeden wielki bajzel, chaos, który jest wytworem dzisiejszej demokracji, dzisiejszego stanu tej demokracji. Jeden wielki chaos, w którym łatwo o różnego rodzaju niedopatrzenia, błędy, no i przede wszystkim, proszę Państwa, kult w zasadzie to miernoctwa - mówił Robert Gwiazdowski komentując próbę zamachu na Donalda Trumpa.
- Zobacz film Dzisiaj będzie o zamachu na Donalda Trumpa. Znaczy "incydencie" podczas wiecu z udziałem Donalda Trumpa. Ale spokojnie, nie będę snuł żadnych teorii spiskowych. Zamach - bo jednak tego słowa będę używał - to tylko pretekst. Pretekst do powrotu do rozważań o sytuacji w Stanach Zjednoczonych - powiedział już na wstępie swojego podcastu video Robert Gwiazdowski. Autor odnosi się nie tylko do ataku wymierzonego w republikańskiego kandydata na prezydenta USA, ale również zastanawia się, jaki wpływ na obniżenie się poziomu społeczeństwa obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych miały tamtejsze media. Całość tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film Mamy w Polsce najwyższe ceny energii w Europie. Mamy najwyższe odsetki od kredytów hipotecznych. Mamy najgorszą relację między ustawową płacą minimalną, a rynkową płacą średnią, co w połączeniu z cenami energii prowadzi do odpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych - zauważa Robert Gwiazdowski. - Ale jakoś się tym specjalnie nie przejmujemy, bo mamy za to nową definicję gwałtu - dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii", felietonista pochyla się nad tematem nowych regulacji oraz tego, co doprowadziło do ich wprowadzenia. Omawia też potencjalne skutki ich obowiązywania. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film Prof. Branko Milanović napisał na portalu X o tym, że Szkoci są zdziwieni, gdy podczas wykładów mówi, że Adam Smith był lewicowcem. - Również byłbym zdziwiony – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszy odcinku wideocastu "Gwiazdowski mówi Interii". Autor podaje także kilka przykładów, dlaczego według niego, nie można mówić o tym, że Smithowi bliżej było do lewicy. - Szkoda, że wyznawcy Smitha tego nie wiedzą - dodał Gwiazdowski.
- Zobacz film Sytuacja na naszej granicy – i tej wschodniej, i tej zachodniej – musiała chyba ulec uspokojeniu. Przez jakiś czas Niemcy wypychali od siebie tych uchodźców, których nam nie udało się wypchnąć na Białoruś. Powstało wówczas pewne zamieszanie polityczno-ideologiczno-intelektualne – zwraca uwagę Robert Gwiazdowski w najnowszy odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Dla przykrycia sytuacji zaczęliśmy rozmawiać o związkach – i o małżeństwie, i o adopcji, i o aborcji. Bardzo zainteresowała mnie awantura o małżeństwa czy inne związki partnerskie. Z historycznego punktu widzenia – dodaje.
- Zobacz film - Wpadło mi w oczy ogłoszenie pewnej kancelarii. Proponują nam, że odkupią nasz kredyt frankowy. Odkupią nasz dług. Od razu przypomniały mi się różne boje z frankowiczami – mówi Robert Gwiazdowski. - Pojawił się nowy temat, który być może lepiej uzmysłowi niektórym, na czym dowcip z tym odkupowaniem długów polega. Otóż, warszawki sąd zdecydował się otworzyć postępowanie w sprawie pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa – dodaje. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Będę bronić kapitalizmu – mówi Robert Gwiazdowski. – Nie ukrywam, że troszeczkę sprowokowała mnie książka Rainera Zitelmanna „W obronie kapitalizmu”. Ale jeszcze bardziej sprowokowały mnie różne krytyki sypiące się na kapitalizm (…) Od dzieciństwa przyzwyczajałem się do myśli, że kapitalizm jest zły, a realny socjalizm, w którym się wychowywałem jest dobry. Potem był taki krótki moment, po 1989 r., gdy narracja się zmieniła: mieliśmy budować kapitalizm wolnorynkowy – dodaje. A jak jest dzisiaj? Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Nasza konstytucja jest – jak to określił kiedyś jeden z jej zwolenników – demokratyczna i nowoczesna. W swojej nowoczesności ona jest posunięta aż do tego stopnia, że nie ma pewności np., kto mianuje ambasadorów – mówi Robert Gwiazdowski. – Dlatego na dziś konkluzja dosyć prosta: Konstytucję mamy kompletnie do bani. A jaka konstytucja, tacy politycy. Polityków też mamy do bani – dodaje. Cały odcinek podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii” tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Dzisiaj, jak na denialistę przystało, będę przeczył, że przyjęte przez UE metody walki z globalnym ociepleniem spowodują obniżenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie konkurencji gospodarki - zaczął najnowszy odcinek wideocastu "Gwiazdowski mówi Interii" Robert Gwiazdowski. Prowadzący zwrócił uwagę, że "do produkcji wiatraków potrzebna jest stal, do produkcji stali potrzebny jest koks, a koks produkuje się z węgla”. - Jak już wyrzuciliśmy inwestycje w węgiel z bazy to tego węgla zabraknie, a jak zabraknie węgla, którym w procesach hutniczych mieszamy, żeby wyszła stal, to nie będzie stali do produkcji wiatraków - mówił.
- Zobacz film - Rozpętało się małe piekiełko – mówi Robert Gwiazdowski, odnosząc się do jednego z wcześniejszych odcinków i dyskusji, jaką ten odcinek wywołał. - Trochę była to wina redakcji, bo te moje dywagacje opatrzyła w podpisie tytułem: Czy jest globalne ocieplenie, czy go nie ma? Ze znakiem zapytania. Takie pytanie, chociaż ja go wcale w tym nagraniu nie postawiłem, okazało się denializmem, o którym to denializmie mówiłem. Niektórzy zareagowali, nawet nie wiedząc, na co reagują. Tak właśnie wygląda dyskusja – dodaje. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono – mówi Robert Gwiazdowski. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii” będzie o moralności i o starciu indywidualizmu z kolektywizmem. A wszystko to na kanwie przymusowego poboru do wojska.
- Zobacz film Będzie o nauce i pseudonauce. Powód jest dosyć prosty: coraz częściej zdarza się, że naukowcy z coraz większą agresją traktują tych, których za naukowców nie uznają. Bo w ich mniemaniu nauką jest tylko to, co uprawiają oni – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Dzisiaj 30 kwietnia - wielkie święto podatników i społeczeństwa obywatelskiego – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Dzisiaj jest ostatni dzień, w którym możecie złożyć na siebie donos do urzędu skarbowego – dodaje i przypomina, że „niektórzy powiadają, że podatek dochodowy od osób fizycznych służby budowaniu sprawiedliwości, nie tylko społeczeństwa obywatelskiego”. - Ale to też nie jest prawda – podkreśla.
- Zobacz film – Mamy pierwszy w Polsce na 100 proc., a być może pierwszy na świecie, projekt „ustawy hasztagowej” – wskazuje Robert Gwiazdowski. Mowa tutaj o ustawie o tzw. kredycie 0 proc. – Jej tytuł jest poprzedzony właśnie hasztagiem, żeby było nowocześnie – dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, prowadzący zastanawia się, czy dzięki programowi rządzącej koalicji uda się osiągnąć założony cel, czyli zwiększyć liczbę mieszkań na rynku i ich dostępność.
- Zobacz film - Z jakiego powodu byście postąpili nieracjonalnie w świetle rachunku prawdopodobieństwa i teorii liczb? – pyta Robert Gwiazdowski. – Ludzie podejmując decyzje wybierają przyjemność w kontrze do przykrości – dodaje. Czy tym samym Adam Smith mylił się pisząc o człowieku racjonalnym, o homo oeconomicus? Wielu ekonomistów próbowało podważyć tę teorię. Czym im się udało? Więcej w najnowszym odcinku podcastu wideo „Gwiazdowski mówi Interii”. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Gdy tworzono samorząd w Polsce, idea była wzniosła (…) Po latach centralnej komunistycznej władzy miał nastać ustrój, w którym to obywatel będzie w centrum uwagi. Władza publiczna miała mu pomagać – przypomina Robert Gwiazdowski. - Partie polityczne postanowiły wykorzystać ogólne bardzo przepisy Konstytucji i zapanować nad samorządami. Ukoronowaniem tego procesu były rządy PiS-u, a zwłaszcza tak zwany „nowy ład” – dodaje felietonista Interii Biznes w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. O co więc były te wybory samorządowe?
- Zobacz film - Poflippujemy sobie... Okazało się, że ludzie walczący o sprawiedliwość, postęp, znaleźli sobie wroga – flipperów. To nic nowego. Co jakiś czas w historii jakaś grupa konsoliduje się wokół własnej idei, ale w kontrze do kogoś lub czegoś. Wiecie, walka o mieszkania - ona tak się rozmywa, natomiast walka z wrogiem, który przeszkadza ludziom w zdobywaniu własnych mieszkań, to jest dopiero coś – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Doświadczenie w zwalczaniu koncepcji wolnorynkowych przeciwnicy wolnego rynku mają bardzo bogate. Ale jaka jest alternatywa dla wolnego rynku? Konkurencją jest ręka widzialna – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Wszystko zaczęło się od „niewidzialnej ręki” Adama Smitha. Niektórzy próbowali tę metaforę obrzydzić. Czy im się udało?
- Zobacz film Jak to jest z tą intuicją sprawiedliwościową? – zastanawiają się Robert Gwiazdowski i Marcin Gorazda. - To rozciąganie rozumowania nierównościowego może prowadzić do takiej myśli: jeśli złodziej ukradł, to on jest zasadniczo niewinny bo okoliczności społeczne sprawiły, że on był biedny i musiał w jakiś sposób zarabiać na chleb – zauważa Gorazda. Tak, jak z jednej strony mamy sprawiedliwość, jako coś wielkie, to z drugiej, są konkretne przykłady, na których się wywracamy. - Bo to przykłady nie pasują nam do reszty – dodaje Gwiazdowski. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - O tym, że sztuczna inteligencja może się w zasadzie przydać, to wiadomo od wielu lat – mówi Robert Gwiazdowski. Czy w prawie też? Czy sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić sędziów i pomóc w wydawaniu bardziej sprawiedliwych i słusznych wyroków? Czy może będzie bronić wcześniejszych wyroków albo wyroków innych sędziów? - To od człowieka będzie w dużym stopniu zależało jak sztuczna inteligencja nam odpowie na pytanie: Czym jest praworządność – dodaje Gwiazdowski. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Gospodarka hula. Dzięki komu, dzięki czemu? Otóż dzięki przedsiębiorcom (…) Tymczasem niektórzy cierpią z tego powodu katusze i chcą zohydzić ludziom przedsiębiorczość. Dlaczego? Bo oni nieefektywni są i przez to gospodarka ponosi straty! - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Jak zauważa, to „misie”, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa, wytwarzają prawie 70 proc. polskiego PKB, te „misie” zatrudniają ponad 70 proc. legalnie pracujących Polaków, i to 70 proc. tych przedsiębiorców nie ma ekspozycji kredytowej.
- Zobacz film - Pomysł wybudowania gdzieś tam pod Baranowem jakiegoś lotniska pojawił się w czasach rządów Platformy Obywatelskiej. Ale potem przyszedł PiS i zbudował swoją narrację – przypomina Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Tak naprawdę, jak prowadzimy różnego rodzaju rozważania, czy budować lotnisko czy nie, to powinniśmy rozmawiać o narracji gospodarczej, ekonomicznej (…) Tymczasem, bez względu na to, czy to lotnisko ma sens czy nie ma, narracja wokół niego była polityczna – dodaje.
- Zobacz film - Protesty rolników rozlewają się po Europie (…) W Polsce też zaczęli strajkować. W odróżnieniu od polityków, którzy mówią: tak, tak, trzeba rolników zrozumieć (…), ja powiem brutalnie – jak ktoś traktorem blokuje wjazd na drogę publiczną (…) - to jest w zasadzie bandyta i policja, albo nawet wojsko powinni interweniować. Ale to wcale nie oznacza, że rolnicy nie mają racji. Problem polega na tym, że inne formy protestu nie przynoszą żadnych efektów – mówi Robert Gwiazdowski. A dlaczego rolnicy strajkują i co to ma wspólnego z polityką klimatyczną UE? O tym więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Otwieracie lodówkę i macie wrażenie, że wypada na was Centralny Port Komunikacyjny? To na minutkę, albo na dwie musicie odwrócić uwagę. Zacznę od tego portu, aczkolwiek gadać będę o Konstytucji i Trybunale Konstytucyjnym – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Obrońcy praworządności przystępują do ofensywy. Kiedyś wspominałem, że tak jak PiS żywił się mitem zamachu na tupolewa, tak PO żywiła się mitem zamachu na TK. I on teraz powraca (…) Mam nadzieję, że być może ktoś posłucha, co tu mówię i się opamięta – dodaje.
- Zobacz film - Dałem się sprowokować, więc będzie o Wielkiej Orkiestrze Pomocy Społecznej. To nie przejęzyczenie, to celowe przeinaczenie – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Poza awanturą o to, czy Owsiak jest dobry czy zły, pojawił się w przestrzeni publicznej niewystępujący dotąd argument, że tutaj chodzi nie o spór polityczny właśnie, tylko fundamentalne zagadnienie dotyczące granic filantropii, funkcji państwa, sposobu finansowania służby zdrowia. Więc postanowiłem opowiedzieć, co ja o tym sądzę, a zaczniemy od roku 1831 – dodaje.
- Zobacz film Wróćmy do sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Niektórzy mówią o nich "więźniowie polityczni", a niektórzy - "więźniowie kryminalni", co jest efektem naszej politycznej wojny – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Powstała dyskusja, nie między zwolennikami obu plemion, tylko wśród prawników, tzw. symetrystów: czy należało ich skazywać i na ile? Ja bym ich skazał, ale nie za to, za co zostali skazani – dodaje felietonista Interii Biznes.
- Zobacz film - Zajęliśmy miejsce lekarzy (…) Za bogów robią prawnicy, którzy potrafią stworzyć coś z niczego: piszą jakiś przepis i słowo ciałem się staje. A potem – najgorsze jest to – że zaczynają ten przepis interpretować. I się robi coraz śmieszniej. W tym kontekście przypomnieli mi się rzymscy juryści – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Będzie jednak nie tylko o odległych czasach, ale i o tym, co dzieje się obecnie w Polsce. - Podobieństwa nie będą przypadkowe a niektóre są nawet zamierzone – dodaje.
- Zobacz film - Na początku nowego 2024 r. Polska i Polacy, i Polki oczywiście, żyją sprawą panów Kamińskiego i Wąsika. Co ja o nich sądzę? To jedno. Co ja sądzę o ich tzw. ułaskawieniu przez pana prezydenta w 2015 r.? To drugie. A co ja sądzę o tym, co się dzieje wokół ich sprawy teraz w demokratycznym państwie prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej? To trzecie. I właśnie o tym chciałem więcej opowiedzieć – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Czy nierówności są szkodliwe społecznie? A może jednak nierówności w gospodarce działają trochę jak nierówności w sporcie? – zastanawia się Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Dla jednych nierówności są rzeczą normalną, a dla innych są rzeczą straszną (…) Skąd się biorą fortuny najbogatszych ludzi? Otóż, z wyborów milionów innych ludzi. Przeważnie... Nierówności to jest taki smar, którym smarujemy gospodarkę. Nie ma nic złego w nierównościach. Kwestia skąd się one biorą – dodaje felietonista Interii Biznes.
- Zobacz film - Tak całkowicie bez polityki to się nie da (…) tylko że będzie nie o Polsce, przeniesiemy się w inną strefę czasową – zapowiada Robert Gwiazdowski. – Wolność jednostki w historii ludzkości to był epizod. Był, co wcale nie oznacza, że w dalszym ciągu jest (…) Ale skoro w Nowej Zelandii ludzie zaczynają głosować na libertarian, w Argentynie głosują na libertarianina, to może jest jakaś nadzieja? – zastanawia się felietonista Interii Biznes. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Został mi rok do emerytury; postanowiłem, że na starość kupię sobie amerykańskiego pick-upa - 5,5 metra długości, silnik 6 litrów - i będę jeździć po wsi, nad jezioro, na ryby. Zresztą, ja tym pick-upem to będę mógł nawet wjechać do strefy czystego transportu, bo on spełnia normy i warunki. To, że pali 20 litrów na 100 km, a w ruchu miejskim pewnie więcej – to nieważne. Ważne jest, że będę mógł. A kto nie będzie mógł? Nie będą mogli ci, których nie stać na nowy samochód – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Pewnie słyszeliście, że służby specjalne, a dokładnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odmówiła swojej zgody na budowę przez spółkę Synthosu i Orlenu małych reaktorów atomowych. Więc dzisiaj trochę o reaktorach, na których znam się kiepsko, i więcej o służbach specjalnych, na których znam się lepiej – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzisiaj będzie – jakżeby inaczej – o wiatrakach! Ale spokojnie… Nie stałem się specjalistą od wiatraków, więc nic nie będzie o tym, ile to cementu trzeba, ile smarów, co robić z odpadami – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. O czym więc będzie mowa? O debacie publicznej jako takiej i o procesie stanowienia prawa z uwzględnieniem takich kwestii jak efekty zewnętrzne i dyskonta. - Nowy rząd zaczyna od zmiany ustaw i robi to w bardzo ciekawy sposób – dodaje felietonista Interii Biznes.
- Zobacz film - Obiecałem kolejny odcinek poświęcić Krajowej Radzie Sądownictwa i kolejnej fali sporów o przywracanie (nie)praworządności. Słowa dotrzymam - mówi Robert Gwiazdowski. Jak podkreśla autor podcastu wideo, pojawiają się coraz to nowe argumenty, mówiące o tym, że sędziów w Polsce muszą wybierać sędziowie. Do tego ma się sprowadzać wielopoziomowa, derywacyjna wykładnia artykułu 187 i artykułu 10 Konstytucji. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie w najnowszym odcinku „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Jak usłyszałem po raz kolejny o zamachu na Trybunał Konstytucyjny, którego dokonał PiS, i o pomysłach sprzątnięcia tego całego niepraworządnego bałaganu przy pomocy uchwał sejmowych, to doszedłem do wniosku, że jednak trzeba się temu przeciwstawić – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzisiaj będzie o pieniądzach (…), o bankach i praworządności. I o Sądzie Najwyższym, który wydał wyrok w sprawie kredytów frankowych odmawiając stwierdzenia nieważności umów o kredyt denominowany lub indeksowany do franków szwajcarskich – zauważa Robert Gwiazdowski. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, autor dodaje także, że wyrok ten już wywołał oburzenie. „Wyrok ten wydali neo-sędziowie, a jak neo-sędziowie to z całą pewnością zły. A ja uważam, że on jest dobry, bo bierze pod uwagę coś czego wcześniej nie brano – wskazuje.
- Zobacz film - Nie wiem czy to przypadek, czy może nie. W tym samym czasie, gdy nasilają się głosy, by wyeliminować gotówkę, pojawiły się różne wypowiedzi krytykujące inwestowanie w nieruchomości, w złoto […]. Perspektywicznie patrząc na rynek, inwestowanie w różnego rodzaju akcje, indeksy, jakąś stopę zwrotu przynosi. Tylko że jest to jednak dosyć ryzykowne – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Pamiętajcie tylko, że nie wszystko złoto, co się świeci – dodaje.
- Zobacz film - Wpadł mi w oczy filmik, na którym Donald Tusk tłumaczy jak dobrze zreformował Otwarte Fundusze Emerytalne. Ja się nie dziwię panu premierowi, że próbuje tłumaczyć swoje decyzje (…) bo przecież Platformie Obywatelskiej sporo wyborców ubyło właśnie z powodu zmian wprowadzonych w OFE. Postanowiłem ja też nagrać na ten temat filmik – zapowiada Robert Gwiazdowski najnowszy odcinek podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Jak dodaje: OFE działały jak „czarna dziura” - co tam wpadało, to nie wypadało. - Kiedyś OFE miały płacić na emeryturę. Tylko że na sam początek, z tych pieniędzy, które OFE otrzymywały, pobierały sobie prowizję. Początkowo było to 10 proc.! – dodaje.
Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 92: Czy zakaz sprzedaży alkoholu to przemoc?
- Ja was nie będę namawiał, żebyście pili, a wy nie namawiajcie mnie do tego, żebym nie pił - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym podcaście wideo. W kolejnym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii", autor odnosi się do kolejnych zapowiedzi wprowadzenia zakazów sprzedaży alkoholu. Ma też radę dla osób, które te zmiany chcą przeforsować.