Proste badania genetyczne pozwalają nie tylko diagnozować, ale też zapobiegać chorobom. Dzięki postępom w badaniach genetycznych, dostępnych jest coraz więcej testów umożliwiających dokładną ocenę predyspozycji genetycznej.
- W przypadku badań genetycznych pacjent zazwyczaj oddaje krew, tak jak w przypadku większości badań laboratoryjnych. Możemy również posiłkować się wymazem, czyli pobieramy wymaz z wewnętrznej części policzka i to daje nam wysoce diagnostyczny materiał – mówi dr Andrzej Marszałek, dyrektor Medyczny Laboratoriów Medycznych Synevo.
Funkcjonowanie żywego organizmu zależy od ciągłej interakcji wrodzonych czynników genetycznych zapisanych w postaci unikalnej sekwencji DNA oraz nabytych czynników środowiskowych zależnych od zmieniających się warunków otoczenia. Czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają również rolę w powstawaniu chorób, ale względny udział jednej i drugiej kategorii czynników oraz wzajemne interakcje między nimi różnią się znacząco w zależności od stanu patologicznego.
Więcej filmów
Reklama