DW: Wideo dnia
- Zobacz film Mija rok od premiery „Zielonej Granicy” Agnieszki Holland. Film ani trochę nie stracił na aktualności. – Wszystko idzie w stronę przyzwolenia na najgorsze – przyznała reżyserka w wywiadzie dla DW. Pokaz filmu odbył się w podczas Polish Freedom Weekend 2024 w Instytucie Polskim w Düsseldorfie.
- Zobacz film Aktywiści z Polski i Niemiec przywracają pamięć o poniemieckich cmentarzach na Dolnym Śląsku. To tak zwani Opiekunowie (Nie)Pamięci.
- Zobacz film Tragiczna powódź pustoszy wschodnią Hiszpanię. Intensywne opady deszczu zamieniły ulice w rwące potoki, powodując ogromne zniszczenia. Najbardziej dotknięty jest region wspólnoty autonomicznej Walencji, gdzie odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych – aktualny bilans to ponad 90 osób. W całym kraju ogłoszono żałobę narodową, która potrwa do soboty.
- Zobacz film Jeden z najsłynniejszych berlińskich parków jest patrolowany w weekendy przez zespół rozwiązujący konflikty.
- Zobacz film Zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA może być kosztowne dla niemieckiej gospodarki, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Niemiecki Instytut Ekonomiczny.
- Zobacz film Bezdomni uchodźcy są wysyłani z Paryża na prowincję - organizacje pomocowe mówią o „czystkach społecznych”.
- Zobacz film Polak jest kontratenorem i potrafi śpiewać w bardzo wysokim rejestrze. Jest też breakdancerem. W ten sposób przybliża młodym ludziom muzykę klasyczną. - Oczywiście są to dwie różne rzeczy, a jednak mają ze sobą wiele wspólnego. W obu się spełniam. Kocham śpiewać i z tego żyję. Ale taniec jest moją pasją i reprezentuje wszystko, co kocham: muzykę, wyzwanie fizyczne, akrobatykę i poczucie wolności. To dla mnie niemal rodzaj medytacji. Niektórzy ludzie muszą usiąść i zamknąć oczy. Ja muszę tańczyć - mówi artysta.
- Zobacz film Chowder to irlandzka zupa rybna. Jest jednym z klasyków kuchni narodowej. Dla wielu jest nie tylko daniem, ale też klimatem domu. Pokazujemy, jak przygotować tę wyborną zupę z owoców morza, i zdradzamy, dlaczego zawsze poprawia nastrój.
- Zobacz film Po kilku tygodniach rywalizacji nadszedł czas na finał Euro 2024. Na stadionie Olimpijskim w Berlinie zmierzą się reprezentacje Hiszpanii i Anglii. Berlin zapełnił się kibicami. Atmosfera jest bardzo dobra i nie ma złej krwi pomiędzy fanami z krajów finalistów. Na ulicach próbują przekonywać się wzajemnie, że to właśnie ich reprezentacja podniesie upragniony puchar Henriego Delaunaya.
- Zobacz film Wraz z nadejściem lata w Wielkiej Brytanii odbywa się jeden z najbardziej niezwykłych festiwali. W Kornwalii odbyły się coroczne mistrzostwa w czarowaniu robaków. Tłumy zebrały się, aby pochwalić się najdzikszymi i najdziwniejszymi sposobami na wywabienie robaka z ziemi. Przy okazji aktywiści zwracają uwagę na ważną rolę robaczków w ekosystemie naszej planety.
- Zobacz film W Wielkiej Brytanii niedzielna pieczeń jest dla wielu osób obowiązkowym punktem weekendu. Do tego klasycznego dania należą też ziemniaki i pudding Yorkshire – czyli rodzaj miseczki z ciasta, do której nalewa się sos. Zdradzamy najlepszy przepis.
- Zobacz film Mario Sanz jest jednym z ostatnich latarników w Hiszpanii. Tylko nieliczni wciąż żyją między światłem a cieniem, tak jak on. Coraz więcej latarni morskich obsługiwanych jest zdalnie i nikt już w nich nie mieszka. Mario opowiada nam o pięknie tego zanikającego zawodu.
- Zobacz film Brigitte od trzech dekad zasiada za sterami ciężarówek, będąc pionierką w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Kocha swój zawód. Właściciele firm logistycznych entuzjastycznie widzieliby więcej kobiet w swoich zespołach. Co stoi za tym zainteresowaniem?
- Zobacz film Każdego roku Francuzi zjadają ich około 20 tysięcy ton. Co właściwie tak bardzo w nich lubią? Jak je przyrządzają? I dlaczego się je hoduje, a nie zbiera na łące?
- Zobacz film Szkockie jezioro Loch Ness od dawna urzeka niewyjaśnionymi historiami. Dave Holton jest przekonany, że odkrycie legendarnego potwora jest tylko kwestią czasu. Także liczni turyści z całego świata odwiedzają to miejsce pełni nadziei na spotkanie z Nessie.
- Zobacz film W Niemczech brakuje fachowców. Rząd Olafa Scholza chce ich ściągnąć z zagranicy. Utrudnia to umacniająca się skrajna prawica.
- Zobacz film Seven Fields – „siedem pól”, to mała, ale niezwykła szkoła. Powstała na przedmieściach Kijowa. Przyjmuje tylko dzieci bezpośrednio dotknięte wojną. Wśród nich takie, które straciły rodziców lub jednego z nich. Ta szkoła jest dla nich drugim domem.
- Zobacz film Kolejki ochotników przed biurami rekrutacyjnymi należą już do przeszłości, a wielu ukraińskich żołnierzy na linii frontu nie wie, kiedy następnym razem dostaną wolne, aby zobaczyć się z rodziną. DW spotyka muzyków w mundurach, którzy starają się podtrzymać ich na duchu.
- Zobacz film Jest uważany za jednego z najważniejszych niemieckich malarzy wszech czasów: Caspar David Friedrich. Był uwielbiany za swoje pejzaże. Jego prace zostały niestety wykorzystane przez nazistów do romantycznego przedstawienia Niemiec. Po II wojnie światowej ludzie unikali tych dzieł. Teraz wracają na zasłużone miejsce.
- Zobacz film Niezależnie od tego, czy chodzi o usługi dostawcze, czy 3-kołowe taksówki — Indie koncentrują się na e-mobilności. Riksze z akumulatorami są obecnie standardem. Ponad połowa wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów trójkołowych w ubiegłym roku była elektryczna. Indie wyprzedzają zatem konkurencję.
- Zobacz film Prawie 80 proc. Niemców jest niezadowolonych z obecnego rządu – wynika z sondażu dla @BILDamSONNTAG. DW zapytało w Berlinie o powody.
- Zobacz film W Niemczech rozpoczął się kilkudniowy strajk na kolei.
- Zobacz film W całych Niemczech rozpoczął się protest rolników przeciwko polityce rządu Olafa Scholza. Demonstranci blokują drogi traktorami i ciężarówkami. Do akcji wezwał Niemiecki Związek Rolników i regionalne organizacje rolnicze. Protest ma potrwać tydzień.
- Zobacz film Ukraina potrzebuje żołnierzy. Wiedzą o tym również kobiety. Choć ich służba jest dobrowolna, część pań decyduje się na zostanie żołnierkami. Niektóre chcą przejść szkolenie bojowe, by być gotowym na każdą ewentualność.
- Zobacz film Jeśli chcesz tu zamieszkać musisz mieć co najmniej 50 lat i być kobietą. Na pierwszym w Wielkiej Brytanii osiedlu przeznaczonym wyłącznie dla starszych kobiet mieszka około 30 pań, które wzajemnie się wspierają. Najstarsza ma 94 lata. Mężczyźni mogą tu przyjeżdżać, ale tylko w charakterze gości.
- Zobacz film Cielęcina, szynka, szałwia i białe, wytrawne wino – czyli tajemnice legendarnego rzymskiego dania, które samo „wskakuje do ust”. W dodatku, pochodzi nie z Rzymu, ale z północy kraju.
- Zobacz film Według standardów NATO w każdej jednostce wojskowej powinien być psycholog. Jednak w Ukrainie brakuje specjalistów.
- Zobacz film Holenderski hodowca ratuje Leicomę - niemal wymarłą rasę świń rodowodowych z ośrodka hodowlanego w byłej NRD. Bo NRD chciała mieć własne, socjalistyczne, NRD-owskie świnie. Po upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Holender mieszkający we wschodnich Niemczech jest prawdopodobnie ich ostatnim hodowcą.
- Zobacz film Pomimo zakazu, w wodach Adriatyku u wybrzeży Czarnogóry ryby łowi się często przy pomocy dynamitu. Powoduje to nieodwracalne szkody dla flory i fauny morskiej. Walkę z kłusownictwem podjęli nurkowie. Nagrywają filmy pod wodą, ukazujące skutki „wybuchowych” połowów. Pomagają policji. Walczą o zaostrzenie przepisów.
- Zobacz film Nadmierne nawożenie i zmiany klimatyczne sprzyjają rozwojowi glonów w Morzu Bałtyckim. Rybom brakuje niezbędnego tlenu. Na dramatyczną sytuację skarżą się rybacy pracujący w okolicy duńskiego fiordu Vejle.
- Zobacz film W Albanii nadal działa stare prawo, wedle którego kobieta, która zobowiąże się do pozostania dziewicą, uzyskuje takie same prawa i obowiązki jak mężczyzna. Kobiety decydują się na to, gdy muszą wziąć na barki utrzymanie całego rodu. Nazywane są burnesza albo dziewice Kanunu (zgodnie z archaicznym prawem Kanun). DW spotyka jedną z ostatnich.
- Zobacz film Liczba uchodźców rośnie, a rząd Niemiec znajduje się pod społeczną presją, by zaostrzyć przepisy azylowe. Zatwierdzono nowe zasady, m.in. przyspieszenie deportacji osób, którym odmówiono azylu. Obrońcy praw człowieka krytykują je jako zbyt surowe i nieefektywne.
- Zobacz film Rosyjskie ostrzały zrujnowały wiele budynków w Charkowie. Władze przeznaczyły dziesiątki milionów na ich odbudowę, ale postępy są powolne. Mieszkańcy mają żal do władz o opieszałość. Te odpowiadają, że niektóre budynki są zbyt mocno uszkodzone, by je teraz naprawiać. Niektóre rodziny spędzą w piwnicy już drugą zimę.
- Zobacz film W delcie jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie powstaje ogromne lotnisko. Więcej turystyki i ochrona przyrody - jak to się ze sobą łączy?
- Zobacz film Kibuc Be'eri stracił około jednej dziesiątej swojej populacji w atakach z 7 października. Ci, którzy przeżyli, zostali ewakuowani i przebywają w ośrodku nad Morzem Martwym. Z dala od ostrzału rakietowego, terapeuci pomagają im w powrocie do zdrowia.
- Zobacz film Restaurację Kanaan w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg prowadzą Izraelczyk i Palestyńczyk. To znacznie więcej niż tylko wspólne dziedzictwo kulinarne.
- Zobacz film ONZ twierdzi, że izraelskie nakazy ewakuacji szpitali w północnej Strefie Gazy są „wyrokiem śmierci“ dla chorych i rannych. Placówki te nadal leczą ogromną liczbę pacjentów pomimo kurczących się zasobów medycznych, braku łóżek i przerw w dostawie prądu.
- Zobacz film Polacy z pogranicza polsko-niemieckiego pojechali głosować do Polski. W tym roku Polonia z całego świata wyjątkowo licznie wzięła udział w wyborach.
- Zobacz film Czy imigranci zagrażają Niemcom?
- Zobacz film Ponad 18 miesięcy po inwazji Rosji wielu Ukraińców wciąż szuka sposobów na ucieczkę z okupowanych terytoriów. Jedną z opcji jest przedostanie się do Rosji, a następnie na obszary kontrolowane przez Ukrainę. Dziennikarze Deutsche Welle spotkali uciekinierów w ośrodku dla uchodźców.
- Zobacz film Szprewald, zwany też Niemiecką Wenecją, nadal jest rajem z kanałami, turystami i tradycją. Ale to może się zmienić, bo jeśli Niemcy zakończą wydobycie węgla brunatnego wody gruntowe nie będą już pompowane do tego obszaru. Konsekwencje może odczuć nawet stolica, Berlin.
- Zobacz film W Ukrainie trwa wojna z Rosją. Broniący się kraj potrzebuje żołnierzy. Szkolenie rekrutów trwa bezustannie. Dowódcy przyznają, że jakość wojskowych z poboru jest zdecydowanie mniejsza niż zawodowych, ale wierzą w ich finalną sprawność.
- Zobacz film Węgry otwierają swój rynek pracy dla wykwalifikowanych migrantów. To zmiana dotychczasowej polityki rządu, który izolował kraj od przyjezdnych. Węgierscy pracodawcy przyznają, że część zawodów nie cieszy się zainteresowaniem rodzimej młodzieży, przez co brakuje rąk do pracy. Koszt zatrudnienia obcokrajowca jest nawet o 30% wyższy, ale i tak opłaca się to robić.
- Zobacz film Niemcy: opowieść o Polakach w amerykańskiej armii w okresie zimnej wojny.
- Zobacz film Nowy punkt przemytu ludzi z Afryki do Europy.
- Zobacz film Powinny kończyć wojny, osłabiać podżegaczy, udaremniać prace nad bronią nuklearną i zmieniać dyktatury w demokrację. Sankcje powinny dawać nadzieję, ale jak jest naprawdę?
- Zobacz film Szesnastoletni Niemcy po raz pierwszy będą mogli zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcą, by ich głos został usłyszany.
- Zobacz film Osoby w spektrum autyzmu często mają problem z komunikacją międzyludzką. To utrudnia im znalezienie pracy. Ta niemiecka firma próbuje to zmienić.
- Zobacz film Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia nie przyjmują już ukraińskiego zboża. Firmy rolne z Ukrainy szukają nowych szlaków handlowych, ale teraz swoje obawy zgłaszają też rolnicy w Niemczech.
- Zobacz film Wszędzie musi schylać głowę, nie mieści się w normalnym samochodzie i ciągle ktoś chce zrobić sobie z nim selfie. Codzienne życie Jannika Könecke, najwyższego mężczyzny w Niemczech, jest pełne pułapek.
- Zobacz film Mieszkańcy wschodniego Londynu chcą przekształcić dachy swojej niewielkiej ulicy w elektrownię słoneczną. Aby jak najwięcej sąsiadów mogło sobie pozwolić na panele słoneczne, artyści Dan Edelstyn i Hilary Powell zbierają darowizny.
- Zobacz film Luksusowe jachty oligarchów, w tym Rosjan, cumują w ekskluzywnych portach Czarnogóry. Ale Adriatyk przyciąga też coraz więcej Rosjan, którzy chcą uciec od wojny Putina. Nie zawsze ku zadowoleniu mieszkańców.
- Zobacz film Ukraina przygotowuje swoje siły do kontrofensywy, mającej na celu odbicie miast spod rosyjskiej okupacji. Aby to zrobić, żołnierze będą musieli walczyć ulica po ulicy, dom po domu. Wojna miejska stwarza jedne z największych zagrożeń dla żołnierzy.
- Zobacz film W Republice Mołdawii rosną obawy przed rosyjską inwazją. Dotyczy to zwłaszcza niektórych mołdawskich wiosek w regionie Naddniestrza.
- Zobacz film Słysząc słowo "zupa", wiele osób prawdopodobnie myśli o gorącym daniu. Jednak w południowej Hiszpanii ludzie lubią latem jeść zimną zupę zwaną gazpacho. W Maladze przyjrzeliśmy się, jak powstaje ten specjał.
- Zobacz film Redaktorzy Deutsche Welle zapytali Niemców, czy przyjechaliby do Polski na zbiory truskawek. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.
- Zobacz film Tysiące ukraińskich żołnierzy straciło życie, a wielu innych zostało ciężko rannych, walcząc o przyszłość swojego kraju. Niektórzy żołnierze powrócili na pole bitwy, pomimo poważnych obrażeń.
- Zobacz film Po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce cierpią mieszkańcy miast i wsi położonych wzdłuż Dniepru. Region dotknięty powodzią obfituje w jedne z najbardziej żyznych gruntów rolnych w Ukrainie. Wody powodziowe są jednak skażone, a rolnicy obawiają się, że ich ziemia może nie przynosić plonów przez wiele lat.
- Zobacz film "Białe Anioły" – oddziały ukraińskich sił specjalnych próbują ewakuować ostatnich cywilów z linii frontu. Jednak pomimo ciągłego ostrzału ze strony Rosjan, wielu z nich nie chce opuszczać swoich domów.
- Zobacz film Otwarcie wystawy w Monachium zbiega się ze szczególnym momentem, kiedy pierwsze zdjęcia remake'u "Małej Syrenki" ukazały afroamerykańską aktorkę Halle Bailey w roli Ariel . Niektórzy fani wyrazili swoją dezaprobatę dla tej obsady. Najnowszy film wytwórni Disneya rodzi pytanie: czy zmiana przynależności etnicznej bohaterów jest w porządku?
Kostnica na parkingu. Dramatyczna sytuacja szpitali w Strefie Gazy
ONZ twierdzi, że izraelskie nakazy ewakuacji szpitali w północnej Strefie Gazy są „wyrokiem śmierci“ dla chorych i rannych. Placówki te nadal leczą ogromną liczbę pacjentów pomimo kurczących się zasobów medycznych, braku łóżek i przerw w dostawie prądu.