"Czysta Polska w Polsat News"
-
Zobacz film Ostatnio furorę w sieci zrobił filmik, na którym piorun uderza w samolot czekający na przyjęcie pasażerów na lotnisku w brazylijskim Sao Paulo. Okazuje się, że według statystyk w każdy samolot piorun trafia średnio raz w roku. Czy poszycie samolotu jest na to odporne i jak reaguje pokładowa elektronika? Badania na ten temat prowadzą naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i odwiedziła ich z kamerą reporterka Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Na świecie występuje ponad 1400 gatunków nietoperzy, co oznacza że stanowią aż 1/5 wszystkich znanych nam ssaków. W Polsce mamy 26 gatunków, ale tylko jeden, konkretnie niewielki mopek, jest w stanie zatrzymać pociągi. Na Dolnym Śląsku po znakiem zapytania stanęło uruchomienie linii kolejowej między Kamienną i Jelenią Górą, bo do tunelu na jej trasie wprowadzili się skrzydlaci mieszkańcy. Pozostali mieszkańcy regionu zastanawiają się teraz, czy to oznacza że skazani będą na autobusy. Maciej Stopczyk.
-
Zobacz film Na świecie jest ich coraz mniej, a to właśnie dzięki mokradłom, bagnom i torfowiskom przyroda się oczyszcza. Dlatego wszyscy powinniśmy o nie dbać. Przemysław Sławiński.
-
Zobacz film Zapraszamy na spotkanie z dwubarwną pięknością. Biało-ruda wiewiórka widywana jest od jesieni w parku Potulickich w Pruszkowie. Zwierzę stało się już lokalną atrakcją. Zachwyca przepięknym połączeniem kolorów, nie boi się ludzi i chętnie korzysta z rzucanych jej orzechów. Na spotkanie z pruszkowską pięknością wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Zmiana klimatu i nasilające się upały przyczyniają się do intensyfikacji parowania jezior. Coraz więcej akwenów w Polsce notuje gwałtowne obniżenie lustra wody. Sytuację pogarsza wycinka drzew i urbanizacja okolicy, która ogranicza dopływ wód gruntowych. Zanik jezior to też spadek turystyki. Niektóre gmin postanowiły temu przeciwdziałać. W Szczecinie rozpoczęło się właśnie napełnianie jeziora Głębokiego. Efekty " wielkiej dolewki "mieszkańcy mają zobaczyć wiosną. Materiał Wojciecha Gawła.
-
Zobacz film Do setki rozpędza się w 3,5 sekundy i napędza go zielona energia - bolid elektryczny stworzony przez studentów Politechniki Rzeszowskiej został właśnie uznany w światowym rankingu za najlepszy pojazd tego typu z Polski.
-
Zobacz film Odzież, obuwie czy koce - od nowego roku tego wszystkiego do kosza na zmieszane już nie wrzucimy, a przynajmniej nie powinniśmy. Recykling tekstyliów jest możliwy, pod warunkiem, że trafią w odpowiednie miejsce. Gdzie zatem wyrzucać niepotrzebne i zużyte ubrania, o tym Klaudia Syrek.
-
Zobacz film Oczyszczają wodę, a przy okazji wytwarzają ciepło. W warszawskich oczyszczalniach powstaną specjalne instalacje produkujące energię ze ścieków. Ta ekologiczna inwestycja będzie kosztowała 1,7 mld złotych. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Sołtys - tak potocznie ornitolodzy określają mieszańca dzikiej kaczki krzyżówki z jej domową odmianą. Zimą odmieńce najłatwiej obserwować, bo ściągają za pokarmem do miast i kręcą się przy stadach dzikich kaczek. Sołtysy mają bardzo ciekawe sylwetki oraz upierzenie. W świat cudacznych kaczek zaprasza Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Są szybkie, wytrzymałe i mają doskonały węch. Niestraszne im loty śmigłowcem i surowy tatrzański klimat. Psy pracujące w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym to ratownicy do zadań specjalnych. Kiedy w Tatrach schodzi lawina - dla osoby poszkodowanej liczą się minuty. Wtedy do akcji wkraczają one. Jak wygląda szkolenie i praca psów lawinowych? O tym z ratownikami TOPR rozmawiała Teresa Gut.
-
Zobacz film Żabia legalizacja. Akwaryści musieli zgłosić do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska swoich żaby szponiaste. Wszystko przez to, że zostały wpisane na listę gatunków inwazyjnych i zagrażają rodzimej faunie. Kary za niedopełnienie tego obowiązku są dotkliwe, bo maksymalna grzywna to milion złotych. Dlaczego podejmowane są tak drastyczne środki w walce z niepozorną żabą- wyjaśni Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Jeszcze nie nowa rodzina, ale już nie schronisko. Domy tymczasowe to miejsca, gdzie pod czułym okiem wolontariuszy bezdomne koty i psy zdrowieją, czekają na adopcję i uczą się żyć z człowiekiem: korzystać z kuwety czy chodzić na smyczy. To zwiększa ich szanse na znalezienie w przyszłości dobrego właściciela. Niestety, takich miejsc wciąż brakuje. Ewa Pajuro.
-
Zobacz film Nad Wisłą pojawił się wyjątkowy gość z dalekiej północy - nur białodzioby. To wyjątkowa gratka dla ornitologów - amatorów i specjalistów. Ostatni raz ten arktyczny gatunek był obserwowany w środkowej Polsce... w XIX wieku! Na spotkanie z arktycznym nurem wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Bobry są idealnymi inżynierami środowiska. Ich tamy zatrzymują wodę, z której korzystają też inny gatunki zwierząt. Teraz w swoich żeremiach oczekują wiosny, ale jak już wyjdą na powierzchnie to będą najważniejszymi mieszkańcami nowych rezerwatów przyrody w Wielkopolsce. Błażej Filipiak.
-
Zobacz film Nad Wisłą pojawił się wyjątkowy gość z dalekiej północy - nur białodzioby. To gratka dla ptasiarzy i ornitologów. Ostatni raz ten arktyczny gatunek był obserwowany w środkowej Polsce... w czasie zaborów! Na spotkanie z arktycznym nurem wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Choć budzi pozytywne skojarzenia i jest symbolem świąt, to sama święta już nie jest. Jemioła opanowuje drzewa w miastach i niesie ze sobą spore zagrożenie. W Gdańsku dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego i działaniom Zarządu Dróg i Zieleni oczyszczonych zostanie ponad 260 drzew, a kolejne już czekają w kolejce. Robin Jesse.
-
Zobacz film Katowice jako szóste polskie miasto dołączyło do porozumienia Powering Past Coal. W tej światowej koalicji na rzecz odejścia od węgla jest już ponad 180 krajów, samorządów i gmin. Wszystkie one chcą pokazać, że transformacja energetyczna jest możliwa, a węgiel należy do przeszłości. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Grenlandia kojarzy nam się z czymś bardzo odległym, tajemniczym, a być może nawet i prymitywnym. Ostatnio jest o niej głośno także za sprawą Donalda Trumpa, który chce ją przejąć od Danii. Czego tak naprawdę boją się mieszkańcy arktycznej wyspy? Okazuje się, że wcale nie Stanów Zjednoczonych. O Grenlandii opowie Tomasz Lejman.
-
Zobacz film Zespół Szkół nr 1 w Głownie pod Łodzią polubiły sowy uszatki. I to dosłownie. Ptaki przesiadują na parapetach, zaglądają przez szyby podczas zajęć, czekają na uczniów przed wejściem do szkoły. Niezwykła relacja uczniów nauczycieli z sowami tworzyła się tutaj przez lata. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Miał funkcjonować od 1 stycznia, ale po zastrzeżeniach producentów napojów oraz sieci handlowych, jego start został przesunięty na 1 października. To jednak nie koniec wątpliwości co do systemu kaucyjnego w Polsce. Adam Malik.
-
Zobacz film Aż sześć nowych rezerwatów zostało utworzonych na Podlasiu. Trzy w Puszczy Augustowskiej i trzy w Knyszyńskiej. Nowe rezerwaty mają powierzchnię niemal 670 hektarów. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Mógł zabić go mróz, a uratował inkubator. Mowa o egzotycznym legwanie, który niedawno wypadł z bloku w Koszalinie. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film Psy to pracownicy, którzy wykonują obowiązki bez marudzenia i nie żądają dnia wolnego. Aleksandra Dunajska.
-
Zobacz film We Wrocławiu naukowcy współpracują z rolnikami. O szczegóły akcji pytał Maciej Stopczyk.
-
Zobacz film Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka, która już niedługo może trafić na nasze stoły. Błażej Filipiak.
-
Zobacz film Oczyszczalnie ścieków muszą włączyć czwarty bieg. Takie polecenie płynie z Brukseli. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film W nadleśnictwie Krynki na Podlasiu powstał jedyny we wschodnio-pólnocnej Polsce SOR dla zwierząt chronionych. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Drewniane budownictwo to już nie ciekawostka czy fanaberia, a wymóg i pozytywna moda. W Polsce coraz więcej budynków powstaje w tej technologii. Michał Tokarczyk.
-
Zobacz film Nowe miejsce z eko-misją pojawiło się na mapie Krakowa. To szklarnia z odzysku. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Zima to dobra pora na obserwacje sóweczek. To nasze najmniejsze sowy, bo są nie większe od szpaka. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Śląskie miasta pod lupą naukowców. Rybnik stał się częścią międzynarodowego projektu w ramach którego naukowcy będą sprawdzać wpływ smogu. Michał Mitoraj.
-
Zobacz film Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było. Michał Felińczak zamierza przejść 660 kilometrów od Poznania aż na Mazury. Idzie sam śladami wilków. Reportaż Marcina Szumowskiego.
-
Zobacz film Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach mówi wprost - głuszca zafotografowano na śmierć. Co stało się w Beskidzie Żywieckim sprawdzał Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Akcja 100 rezerwatów na 100 lecie Lasów Państwowych ma objąć 1/5 najcenniejszych obszarów leśnych w kraju. Lokalizacje nowych rezerwatów zostały poddane konsultacjom społecznym. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film Co zrobić ze zbitymi bombkami? Gdzie wyrzucić zepsute lampki choinkowe, czy opakowania po prezentach? Na to pytanie odpowiadają Robin Jesse i jego gość.
-
Zobacz film W gdańskim zoo na świat przyszli nowi mieszkańcy. To cztery pingwiny przylądkowe. Anna Gonia Kuc.
-
Zobacz film Styczeń to czas kiedy w Polsce powinny pojawiać się stada zimujących jemiołuszek. Ptaków jednak jeszcze nie ma. Co się dzieje? Sprawdzał Marcin Szumowski.
-
Zobacz film W Stargardzie działa wyjątkowy system do monitorowania wody. Wodociągowcy korzystają m.in. z pomocy małż. Mateusz Kopyłowicz.
-
Zobacz film Grudzień to miesiąc kiedy warto pomyśleć o... sowach, a konkretnie o puszczykach. Tam gdzie występują, można powiesić budkę lęgową. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Polska policja właśnie kupiła dwa konie rasy małopolskiej. Będą służyć w Wydziale Prewencji w Tomaszowie Mazowieckim. Adam Malik.
-
Zobacz film To serce łódzkiego orientarium. Tunel w którym żyją rekiny żarłacze i mikroorganizmy przyciąga tłumy odwiedzających zoo w Łodzi. Nella Krysztofowicz.
-
Zobacz film W gminie Jaświły na Podlasiu pojawiła się duża wataha wilków. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film W warszawskich ściekach został wykryty zmutowany wirus polio. Co kryje się w kanalizacji? Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Dla jednych zimowisko z basenem, dla innych przytulna gawra. Mieszkańcy Nowego Zoo w Poznaniu oraz ich opiekunowie prowadzą intensywne przygotowania przed nadchodzącą zimną. Ewelina Dernoga.
-
Zobacz film Nie trzeba kupować przypraw w papierku, można hodować je samemu. Niestety Polacy nadal niewiele wiedzą o ziołach. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Zima to najlepszy czas na spotkanie żubra żyjącego na wolności. Aż do wiosny te zwierzęta chętniej będą wychodzić na pola w poszukiwaniu pokarmu. Przemysław Sławiński.
-
Zobacz film Zamiast kolejny rok z rzędu ulegać kolejnym trendom i kupować nowe plastikowe ozdoby świąteczne, lepiej wykorzystać naturalne materiały lub przerobić dekoracje z poprzedniego sezonu. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Naturalna, wełniana czapeczka założona na wierzchołek młodego drzewka. Takie nietypowe nakrycie na świerki stosują leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn. W jakim celu? Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Zamiast importować imbir z Chin czy Indii będzie go można uprawiać w Polsce. Na razie w szklarni, ale trwają badania, by mógł rosnąć na polu. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Przed świętami liczymy każdy grosz - także koszty prądu i gazu. Jak obniżyć te rachunki? Łukasz Dubaniewicz.
-
Zobacz film Nie tylko przy centrach handlowych czy hotelach. Ładowarki do aut elektrycznych można znaleźć też przed kościołami. Ewa Pajuro.
-
Zobacz film W każdym nowym domu i mieszkaniu trzeba będzie założyć czujki czadu i dymu. To efekt nowych przepisów w Polsce. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Po raz pierwszy w Polsce grupa osób z niepełnosprawnościami ruszyła w teren i sprawdzała na ile rezerwaty i parki krajobrazowe są przystosowane do ich potrzeb. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Konkurs na zbiórkę żołędzi w Surażu przerósł najśmielsze oczekiwania. Rekordzista zebrał ich aż 625 kg. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Araukaria - to wyjątkowe drzewo iglaste przypominające choinkę może stać w domu cały rok. O jego zaletach w rozmowie z Adrianną Borowicz opowiedział dr Piotr Madanecki z gdańskiej palmiarni.
-
Zobacz film Pracownicy Telewizji Polsat podczas przedświątecznej zbiórki przekonali się o wartości surowców, jakie można odzyskać z elektroodpadów. Piotr Kotwicki.
-
Zobacz film W woj. pomorskim w walce z ASF postawiono nie tylko na odstrzał sanitarny, ale i usuwanie zakażonych trucheł z lasów. Na czym to polega sprawdzała Anna Gonia-Kuc.
-
Zobacz film O nietypowych pułapkach, w które wpadają dzikie zwierzęta opowie Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Zwierzęta ze schroniska w Sosnowcu napisały do św. Mikołaja listy, w których proszą o adopcję. Bartosz Mokrzycki.
-
Zobacz film Sprzątanie za pomocą sody i octu zamiast popularnych płynów, proszków i sprejów? Eksperci przekonują, że to nie tylko skuteczne, ale i dużo zdrowsze rozwiązanie. Aleksandra Dunajska.
Ładowarki przed kościołem. Zaskakujący pomysł na polskiej plebanii
Nie tylko przy centrach handlowych czy hotelach. Ładowarki do aut elektrycznych można znaleźć też przed kościołami. Ewa Pajuro.
Dodano:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 (15:59)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News