Moda na nieszczepienie

Niektórzy rodzice twierdzą, że szczepionki są zbędne i rezygnują z podawania ich swoim dzieciom. Lekarze przestrzegają: Takie działanie wyrządza więcej szkody niż pożytku!

- W ostatnich kilkunastu latach wprowadzonych zostało bardzo wiele nowych szczepionek. Oczywiście, my nie możemy powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że na pewno nie powodują one żadnych działań niepożądanych. One się mogą pojawić. Natomiast proszę pamiętać, że wszystkie szczepionki wprowadzane w ostatnich latach są wielokrotnie bezpieczniejsze niż te, które były wprowadzane wiele lat temu – mówi dr Tomasz Stokłosa z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista odniósł się również do słynnych już publikacji sugerujących, że szczepionki skojarzone (tzn. uodparniające organizm przeciwko kilku chorobom zakaźnym jednocześnie) mają zwiększać ryzyko autyzmu u dziecka. - Jak się okazało, doktor, który napisał pierwszą taką publikację, miał w tym swój własny interes - wyjaśnia Stokłosa. - Chciał pogrążyć konkurencję. Jego praca oparta była na nierzetelnych argumentach, które na Zachodzie zdyskredytowano już kilkanaście lat temu.
Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2015 (11:12)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv

Reklama