Komary gryzą cię bardziej niż innych? Trudno, co zrobić! Winne są twoje geny. Do takich wniosków doszli naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej. Przebadali oni kilkadziesiąt par bliźniąt jedno- i dwujajowych – i odkryli, że w przypadku bliźniąt jednojajowych (a więc posiadających identyczny materiał genetyczny) każde z rodzeństwa jest tak samo „atrakcyjne” dla komarów.
W eksperymencie przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców wykorzystano rurę w kształcie litery „Y”, w której zamknięto komary. Kolejne pary bliźniąt przykładały swoje dłonie do każdego z rozgałęzień konstrukcji. Naukowcy sprawdzali następnie, czy owady reagują tak samo na zapach ciała jednego i drugiego uczestnika eksperymentu. Okazało się, że bliźnięta jednojajowe z jednakową siłą przyciągały komary – bowiem insekty z taką samą częstotliwością kierowały się do jednego i drugiego rozgałęzienia.
O tym, że komary są wyjątkowo wrażliwe na zapachy, naukowcy wiedzą od dawna. Pewne ich preferencje wciąż jednak pozostają zagadką dla badaczy. Dlaczego Anopheles gambiae – rodzaj afrykańskiego komara, odpowiedzialny za przenoszenie pierwotniaka wywołującego malarię – chętniej atakuje kobiety ciężarne? Dlaczego osoby o większej masie ciała wzbudzają większe zainteresowanie tych owadów? Być może wspomniane badania pozwolą znaleźć odpowiedzi na te pytania, a w przyszłości również opracować „naturalną szczepionkę” wykorzystującą indywidualny kod genetyczny człowieka i chroniącą każdego z nas przed atakami tych uprzykrzających życie stworzeń.
Dodano:
Czwartek, 7 maja 2015 (11:27)
Źródło:
INTERIA.TV-
© 2015 Associated Press