DW: Wideo dnia
- Zobacz film W Niemczech wprowadzono specjalną ofertę, która ma przynieść ulgę w związku z wysokimi cenami paliw. Od czerwca do sierpnia można kupić bilet na transport publiczny za 9 euro miesięcznie, który można wykorzystać w lokalnym i regionalnym transporcie publicznym w całym kraju.
- Zobacz film Odeskie ZOO daje schronienie zwierzętom z terenów objętych działaniami wojennymi. Dwa lwy zostały uratowane z ogrodu zoologicznego w ostrzeliwanym Charkowie. Przyjmowane są też zwierzęta domowe od ludzi, którzy uciekają przed wojną.
- Zobacz film Od wybuchu wojny w Ukrainie wielu Rosjan opuściło ojczyznę w obawie o własne bezpieczeństwo. Ich antywojenna postawa mogłaby przysporzyć im kłopotów w kraju. Część z nich jako cel ucieczki wybrała Gruzję. "Nie przyjechaliśmy do Gruzji na urlop, ale ze względów politycznych" - mówi Roman, 23-letni informatyk. Mężczyzna skłoniły do wyjazdu także kwestie ekonomiczne. Po sankcjach nałożonych na Rosję jego firma nie mogła normalnie funkcjonować.
- Zobacz film – Nie muszę sobie zarzucać, że za mało próbowałam uniknąć tego, do czego teraz doszło – powiedziała była kanclerz Niemiec Angela Merkel w pierwszym publicznym wywiadzie na emeryturze. Potępiła rosyjską agresję na Ukrainę.
- Zobacz film Zużyte turbiny wiatrowe są dużym, ekologicznym problemem. Część z nich trafia na złom, a część zostaje spalona. Według ekspertów, szczególnie szkodliwe są włókno szklane i żywica, jedne z budulców turbin. Pomysł na ich recykling ma polska firma. Z niechcianych odpadów robi meble ogrodowe.
- Zobacz film Po tym, gdy ostrzał Charkowa w większości ustąpił, władze chcą przywrócić działanie metra i ożywić miasto. Ludzie, którzy schronili się pod ziemią powinni opuścić metro, ale wielu z nich chce zostać. Przez wojnę nie mają dokąd pójść.
- Zobacz film Nadmuchiwane atrapy czołgów i samolotów to technologia wojskowa znana od wielu lat. Produkty tego typu produkowane w Czechach mogą przydać się walczącej Ukrainie. Eksperci wymieniają konkretne korzyści, jakie mogłyby przynieść.
- Zobacz film Europa zastanawia się nad ograniczeniem importu rosyjskiej ropy. Tymczasem Rosja szuka sposobów na ominięcie ograniczeń. Jednym z nich mógłby być handel na międzynarodowych wodach.
- Zobacz film Zablokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w wyniku rosyjskiej inwazji sprawiło, że rumuński port Konstanca stał się kluczowym dla regionu węzłem transportu zboża, w tym – zboża z Ukrainy. Zmianom towarzyszą m.in. obawy o przepustowość.
- Zobacz film Przed wojną się nie znali. Dziś mają za sobą ponad 10 tys. wspólnie przejechanych kilometrów i 24 tony przywiezionych do Ukrainy darów — wolontariusze z gdańskiej Grupy Valentyna pomagają dzieciom skrzywdzonym przez wojnę.
- Zobacz film Hiszpański zbiornik Alto Lindoso skrywa stare tajemnice. Wioska, która 30 lat temu została zatopiona w trakcie budowy tamy znów ujrzała światło dzienne. To wszystko przez niedobory wody w ostatnich latach. Teraz Aceredo - wioska widmo, to nowa atrakcja turystyczna.
- Zobacz film W greckokatolickim klasztorze w zachodniej części Ukrainy mnisi i wierni własnoręcznie przygotowują wyposażenie dla żołnierzy na froncie. Od bielizny i butów, przez leki, żywność, aż po profesjonalne kamizelki kuloodporne.
- Zobacz film Od wybuchu wojny w Ukrainie, nasz sąsiad domaga się dostaw ciężkiej broni z Niemiec. Charakter pola walki sprawia, że potrzebna jest przede wszystkim precyzyjna artyleria. Czym jeszcze mogą pomóc Ukraińcom nasi zachodni sąsiedzi?
- Zobacz film Niemcy, Dania, Belgia i Holandia chcą przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej. Kraje basenu Morza Północnego deklarują, że do 2050 roku dziesięciokrotnie zwiększą swoje moce wytwórcze na morzu. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do zwiększenia tempa.
- Zobacz film Uchodźcy z Ukrainy mają być szybko włączani w rynek pracy. Historie dzieci byłych imigrantów w Niemczech z różnych krajów pokazują, jak trudny był dla nich awans społeczny i ekonomiczny. Napotykały na uprzedzenia. Ale w Niemczech nastąpiła zmiana sposobu myślenia.
- Zobacz film Rosyjski okupant pozostawił po sobie pamiątki na ukraińskich polach: miny i niewybuchy, które teraz uniemożliwiają prace rolnikom. Brygady saperów są w terenie, ale w pierwszej kolejności rozminowują obszary potrzebne ludziom do bieżącego życia, bo miny są wszędzie. Pola muszą zaczekać. Niestety – zasiewy czekać nie mogą, a właśnie teraz – jest na nie pora.
- Zobacz film Na Ukrainie z powodu wojny cierpią także zwierzęta. Korespondentka DW Emmanuelle Chaze odwiedziła schronisko w zachodnim Lwowie, które kiedyś ratowało dzikie zwierzęta, a teraz otworzyło swoje podwoje dla setek zwierząt pochodzących z obszarów najbardziej dotkniętych wojną.
- Zobacz film Od 127 lat Biennale Sztuki w Wenecji prezentuje sztukę z całego świata - ale nigdy wcześniej artysta z największej mniejszości w Europie nie wystąpił w jednym z pawilonów krajowych. W tym roku wreszcie nadszedł czas: romska artystka Małgorzata Mirga-Tas reprezentuje swoją ojczyznę, Polskę.
- Zobacz film Coraz więcej osób zgłasza się do berlińskich banków żywności, ale liczba darowizn spada. Wśród nowych klientów są ukraińscy uchodźcy. Przychodzą także mieszkańcy, których nie stać na zakup żywności z powodu gwałtownie rosnących cen od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.
- Zobacz film 87-letni Gidon Lev, ocalały z Holokaustu, używa nowoczesnych środków przekazu, by pozostawić potomnym swoje wspomnienia - ku przestrodze.
Niemieckie Banki żywności święcą pustkami
Coraz więcej osób zgłasza się do berlińskich banków żywności, ale liczba darowizn spada. Wśród nowych klientów są ukraińscy uchodźcy. Przychodzą także mieszkańcy, których nie stać na zakup żywności z powodu gwałtownie rosnących cen od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.