Niezdiagnozowana choroba tarczycy dużym zagrożeniem dla zdrowia

Z chorobami tarczycy zmaga się ok. 20 proc. Polaków, ale niemal 90 proc. dorosłych nie miało zleconego badania tarczycy w ciągu ostatnich dwóch lat. Aby poprawić świadomość zagrożeń, jakie niesie niezdiagnozowana choroba tarczycy, obchodzony jest międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy, w ramach którego można wykonać podstawowe badania diagnostyczne gruczołu tarczycy.

W dniach 23–29 maja w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy 800 osób łącznie z Łodzi, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia może bezpłatnie wykonać podstawowe badanie krwi mające na celu diagnozę gruczołu tarczycy TSH.

Gruczoł tarczycy jest organem w kształcie motyla, który znajduje się w przedniej części szyi, tuż poniżej jabłka Adama. Odgrywa on istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu, jak oddychanie, krążenie i trawienie. W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne.

– Dziecko zaczyna się gorzej rozwijać. Źle przybiera na wadze, są zaburzenia łaknienia, zaburzenia ząbkowania, cały rozwój psychoruchowy dziecka jest zaburzony. Jeżeli w tym momencie niewprowadzone zostaną leki i substytucja hormonalna, to będziemy mieć do czynienia z poważnymi kłopotami, z niedorozwojem umysłowym – tłumaczy dr Michał Sutkowski.

Jeśli niedoczynność tarczycy występuje u kobiety ciężarnej, to jej dziecko jest zagrożone opóźnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego. Tylko właściwe leczenie przed zajściem w ciążę i kontrola do momentu porodu jest warunkiem zdrowia malucha. Wśród licznych badań, które są wykonywane w czasie ciąży, konieczne jest również wykonanie tego w kierunku tarczycy. Jeżeli problem zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, to natychmiast zostanie podjęte określone leczenie.
Dodano: Poniedziałek, 23 maja 2016 (15:09)
Źródło: Newseria Lifestyle- Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Więcej na temat:tarczyca | choroby
Reklama