Parzenie herbaty nie jest taką prostą sprawą!

Zaparzyć herbatę? Nic prostszego! Tak myśli wielu z nas. Wydaje nam się, że herbatę - czy to w torebce, czy liściastą - wystarczy zalać wrzątkiem i chwilę odczekać. Tymczasem parzenie herbaty w sposób, który wydobędzie z tego napoju wszystkie walory smakowe i zdrowotne, to niełatwa sztuka. Warto jednak poznać jej podstawy.

Na smak naparu ogromny wpływ ma woda - wyjaśnia Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea. Do przygotowania dobrej herbaty najlepiej nadaje się woda miękka o bardzo małej zawartości wapnia. Większość ekspertów doradza użycie wody z kranu, najlepiej filtrowanej, woda w butelkach jest bowiem zbyt wysoko mineralizowana.

Aromat i smak herbaty najlepiej wydobywa woda doprowadzona do stanu tzw. "białego wrzenia". Jest to moment, w którym pęcherzyki powietrza są dobrze widoczne na powierzchni wody, powodując jej mętnienie. Gotowanie wody należy zakończyć w tym momencie, aby nie dopuścić do bardziej intensywnego wrzenia. Do zaparzenia herbaty czarnej należy używać wody o temperaturze 95 st. C., natomiast do herbaty zielonej i białej – nieprzekraczającej 80 st. C.

Równie ważny jest czas parzenia herbaty, który decyduje o tym, w jaki sposób napar będzie na nas oddziaływał. Przez pierwsze trzy minuty w herbacie dominować będzie teina, a więc napar będzie miał walory pobudzające. Przy dłuższym parzeniu do naparu przeniknie głównie tanina, zaś herbata zyska działanie uspokajające.
Dodano: Wtorek, 25 listopada 2014 (16:08)
Źródło: Newseria Lifestyle- Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Reklama