Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z powodu tego schorzenia rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Niestety świadomość społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby jest nadal bardzo niska.
- POChP polega na bezpowrotnym, nieodwracalnym zwężeniu oskrzeli. Przy astmie, za pomocą inhalatorów, możemy oskrzela poszerzyć. Niestety przy POChP oskrzela się nie rozkurczają. To tak jak po wbiegnięciu na 10 piętro próbować oddychać tylko przez słomkę – mówi Natalia Zabielska, koordynator kampanii „Płuca Polski”.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP to schorzenie układu oddechowego, które polega na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność. POChP dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich, zaleconych przez lekarza preparatów, ale również wprowadzenia zasadniczych zmian w trybie życia, a w szczególności wyeliminowania czynników ryzyka wyzwalających chorobę. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich zaleceń lekarskich pomaga skutecznie kontrolować chorobę.
POChP zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów
Reklama
Więcej filmów
Reklama