"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Stowarzyszenie Lepsza Polska świętowało swoje 5. urodziny. Oprócz uroczystego otwarcia Ekopracowni, z okazji Dnia Czystego Powietrza odbyła się m.in. interaktywna prelekcja Polskiego Alarmu Smogowego.
- Zobacz film Ale moda na second-hand nie ogranicza się tylko do garderoby. Polacy coraz chętniej sięgają po używaną i profesjonalnie odnowioną elektronikę.
- Zobacz film Mobilne płuca ruszą w Polskę odwiedzić 30 miejscowości. Tegoroczna akcja koncentrować się będzie na zdrowiu najmłodszych.
- Zobacz film Co zrobić by dłużej cieszyć się smakiem świeżych ziół? Garść przydatnych wskazówek zebrała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Mała skrzyneczka, którą montuje się w kotłowni, a przynosi bardzo realne oszczędności. Inżynierowie z Lublina opracowali system sterowania ogrzewaniem wykorzystujący sztuczną inteligencję. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jak chronić rośliny przed niekorzystnymi zmianami pogody? Coraz częściej mamy bowiem zimy na plusie. A brak śniegu powoduje nie tylko wysuszenie gleby. To także pozbawienie naturalnej osłony przed nagłym przymrozkiem. O tym jak przygotować ogród na klimatyczną huśtawkę sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od wieków występowała na obszarze Puszczy Kampinoskiej i jest unikatem na skalę światową. O trudnej sytuacji pszczoły kampinoskiej - Marcin Szumowski.
- Zobacz film W listopadzie i grudniu w storczykarni w Łańcucie można zobaczyć szczególne okazy orchidei - katleje. Piękne kwiaty na własne oczy widziała Katarzyna Szczyrek.
- Zobacz film Kazimierz Dolny wraca do korzeni i tamtejsze Muzeum Nadwiślańskie zachęca do stosowania ekologicznych rozwiązań stosowanych przed wiekami w tej okolicy. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Żółwie błotne, zwane żelaznymi żabami, wrócą do województwa łódzkiego. Dziesięcioletni projekt ma przywrócić ten zagrożony gatunek. Adam Malik.
- Zobacz film Jeszcze sto lat temu był królem Wisły i symbolem polskiej przyrody. Teraz jesiotr ostronosy jest w dużo gorszej sytuacji. Są miejsca, gdzie próbuje się go odtworzyć. Klaudia Syrek.
- Zobacz film Wielka woda zniszczyła im szkołę. Żeby uczyć się w normalnych warunkach i odpocząć od powodziowej traumy, dzieci z Lądka Zdroju pojechały na zieloną szkołę na Mazowsze. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Uczelnie z czterech krajów pokazać mieszkańcom, że warto postawić na zieleń. Do pilotażu wybrano kilka kamienic w Europie i na tej liście jest też budynek w Łodzi. Co go czeka w ramach metamorfozy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Statystyczny Polak zjada w ciągu roku 7 kilogramów bananów. Gdzie można zobaczyć jedne z najbardziej imponujących okazów, jak o nie dbać i czy w szklani można się doczekać owoców? Sprawie przyjrzała się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Tylko na Mazowszu w październiku policjanci wspólnie ze strażą leśną szukali kilkunastu osób, które nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej do parkingu. Jak wyruszyć na bezpieczne grzybobranie i nie zgubić się w lesie sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ostatnia prosta dorocznego, wielkiego liczenia i mierzenia ptaków na Pomorzu. Każdy okaz złapany w ornitologiczne sieci jest ważony, mierzony i obrączkowany. Ornitologom pomagają wolontariusze, którzy mimo chłodu pilnie wpisują dane do rejestrów. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nie tylko konie arabskie z polskich stadnin osiągają zawrotne ceny na międzynarodowych aukcjach. Bardzo cenione w krajach Zatoki Perskiej są także nasze sokoły. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ponad 30 mln Polaków codziennie przygotowuje posiłki na palnikach gazowych. Tymczasem jak alarmują naukowcy i lekarze podczas spalania gazu ziemnego wydzielają się związki, które mogą szkodzić zdrowiu najmłodszych. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Choć obecnie pogoda za oknem coraz mniej zachęca do jazdy na rowerze, wbrew pozorom jesień, a nawet zima, nie musi oznaczać odstawienia roweru do piwnicy. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Święto zmarłych to także przepełnione pojemniki na odpady i tysiące wypalonych zniczy. Mimo ogromnego obciążenia dla środowiska naturalnego, na ten dzień można spojrzeć też w nowy, bardziej ekologiczny sposób. Maciej Stopczyk.
- Zobacz film Zanim posadzimy wymarzone drzewo w ogrodzie- warto zobaczyć jak będzie wyglądać za 30 lat. Arboretum Leśne w Puszczy Zielonce koło Poznania ma u siebie egzotyczne drzewa, które sprawdzą się w naszym klimacie. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Polsce mamy coraz lepsze powietrze, choć wciąż dalekie do ideału, szczególnie na tle innych krajów europejskich - wynika z informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Do kupowania żywności u lokalnych producentów zachęca Uniwersytet Zielonogórski. Jak przekonują naukowcy, zyskają na tym wszyscy, konsumenci, lokalny biznes i przede wszystkim planeta. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Mają dopiero trzy miesiące, a już wywołały niemałe zamieszanie, nie tylko w Polsce. Trzy tygrysy sumatrzańskie, które przyszły na świat we wrocławskim zoo, to ogromny sukces i powód do radości. Maciej Stopczyk.
- Zobacz film Zaliczane są po części do roślin, grzybów i zwierząt. Choć mają zaledwie kilka milimetrów, aktywnie polują na bakterie. Śluzowce to niezwykle ciekawa i mało niedostrzegana grupa leśnych organizmów. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Szkło i segregacja. Choć w teorii wydaje się to proste, a w zielonym pojemniku powinny znaleźć się tylko butelki i słoiki, to sporo nam jeszcze brakuje do ideału. W dalszym ciągu zbyt duża ilość szkła trafia do odpadów zmieszanych. Michał Tokarczyk.
- Zobacz film A teraz przeniesiemy się na Podlasie, które powoli zaczyna przypominać... przystanek Alaska. To za sprawa pojawiających się w tym rejonie samców łosi. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jedni nie dowierzają, niektórzy gratulują, a jeszcze inni trochę zazdroszczą. 3,30 m – taką wysokość w tym roku osiągnął rekordowy koper wyhodowany przez Ryszarda Halika. Odwiedził go Bartosz Mokrzycki.
- Zobacz film Aż ¼ kleszczy znalezionych w Zielonej Górze była nosicielami bakterii, które mogą u ludzi wywołać groźną boreliozę. Pierwsze badania na tak szeroką skalę przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. O wnioskach, które zaskoczyły samych badaczy Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Dlaczego lepsze dla planety są zakupy w osiedlowym sklepie i jedzenie jabłek niż awokado, ile wody można zaoszczędzić piorąc w trybie eko? Praktyczne wskazówki jak pomóc środowisku. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To może być przyszłość motoryzacji w dobie energetycznej transformacji. Tak o swoim najnowszym projekcie mówią studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Zeroemisyjny bolid to połączenie zasilania wodorem i energią elektryczną. Klaudia Syrek.
- Zobacz film Pracują od rana do nocy, radośnie beczą i skoszą trawę tam, gdzie nie wjedzie żadna maszyna. Katowice stawiają na owce w roli kosiarek. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Kiedyś była w każdym gospodarstwie i zniknęła. Teraz wraca do łask. Mowa o wiklinie, naturalnym materiale, w którym przechowywana żywność będzie dłużej świeża. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rybnik nie marnuje żywności. Starają się urzędnicy, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, sklepy. Efekt jest taki, że coraz mniej wyrzuca się jedzenia w szkolnych stołówkach. Anna Wietrzyk.
- Zobacz film Mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się jej wyprodukować, a to ona często ratuje życie. Krew, bo o niej mowa, to bezcenny lek. Także dla zwierząt. Dlatego psy czy koty też potrzebują dawców i same mogą nimi zostać. Jak? Sprawdzała Agata Gwizdała.
- Zobacz film W tej chwili mamy już tylko 27 proc. żyjącej planety - alarmuje WWF w swoim raporcie Living Planet Report 2024. Organizacja przestrzega, że kluczowe dla naszej przyszłości będzie najbliższe pięć lat. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Gdy małe jeże uczą się samodzielności, a dorosłe szukają pożywienia i schronienia, wracają apele by wesprzeć te pożyteczne i chronione zwierzęta. O tym jak pomóc jeżom przeżyć ten trudny dla nich czas - Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Nizina Szczecińska wchłonęła kulminację fali powodziowej. Spiętrzona woda z Odry rozlała się po licznych kanałach Międzyodrza i niemieckich polderach. Jak wyglądał finał tegorocznej powodzi opowie Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Co dalej z tysiącami ton popowodziowych śmieci? Gdzie trafiają te toksyczne odpady, które są jak tykająca ekologiczna bomba i czy w ogóle coś można poddać recyclingowi - sprawą zajęła się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film A teraz powiemy o szpakach, które zachowują się wbrew logice. Mamy jesień, a one śpiewają głośno przy budkach lęgowych. O co chodzi? Sprawdził Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jest prawdziwą bombą białkową, reguluje poziom cukru oraz usuwa z organizmu wolne rodniki. Niewykluczone, że również ogranicza chorobę Parkinsona i Alzheimera. To nie cudowny lek stworzony w laboratorium. To pospolity.... koźlarz babka zwany też brzeziakiem. O tym dlaczego warto zbierać koźlarze opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Bobry w ostatnich tygodniach stały się obiektem ogólnonarodowej debaty. O plusach i minusach bobrzej działalności opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kormorany na jeziorze Wigry albo żurawie nad Biebrzą - październik to wciąż dobry czas na obserwację ptaków. Z każdym kolejnym dniem nad jeziorami i w pobliżu mokradeł będzie coraz więcej gatunków wędrownych, które powoli szykują się do odlotu na południe Europy. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film "Cheetos Yellows", "Kraken Red’ czy "Carolina Reaper"- to nazwy gatunków najostrzejszych papryk świata. Podziwiać je można na krzaczkach w Palmiarni Łódzkiej. Lepiej ich jednak nie dotykać i nie jeść, bo w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet w szpitalu. Więcej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny się stresują i potrafią o tym mówić. Wydają dźwięki w sytuacjach zagrożenia, np. niedoboru wody. Brzmi jak science-fiction, ale to wyniki poważnych badań naukowych dwóch polskich uczelni. W temat wsłuchiwał się Maciek Stopczyk
- Zobacz film Najlepsze wskaźniki czystości wody w rzece? Oczywiście ryby, ale też makro-bezkręgowce widoczne gołym okiem. Uczennice z lubelskiego Zespołu Szkół Chemicznych postanowiły sprawdzić, jak wiedza zdobyta na lekcjach biologii przekłada się na rzeczywistość. Wcieliły się w role naukowców i przyjrzały bliżej temu, co mieszka w rzece Bystrzyca. O bardzo zaskakujących wnioskach ich prac opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W tym roku zaczęło się wcześniej niż zwykle, a wszystko przez pogodę i przyspieszony okres wegetacyjny. Mimo to w wielu lasach wciąż jeszcze można usłyszeć ryk jeleni czy buczenie łosi. Właśnie trwa okres godowy tych zwierząt. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Na terenach dotkniętych przez powódź trwa wyścig z czasem, bo zalane budynki trzeba osuszyć przez zimą. Niestety często wilgoci nie widać gołym okiem i samo użycie specjalistycznego osuszacza może nie wystarczyć. Niektóre szkody mogą ujawnić się po bardzo długim czasie - dlaczego? Wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ciepła herbata z miodem i cytryną wyparła schłodzoną lemoniadę. Nadeszła jesień, a wraz z nią naturalne sposoby na wzmacnianie odporności. To również dobra okazja, by pochylić się nad jakością miodu, bo z tą bywa różnie. Na polskim rynku jest wiele podróbek tego dzieła wytwarzanego przez pszczoły. Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film Człowiek wilkowi wilkiem. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym także Polska, zagłosowały za złagodzeniem ochrony tych drapieżników. Status "ściśle chroniony" zmieni się tylko na "chroniony". Co to właściwie oznacza i jak wpłynie na populację wilków sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Małżeńskie kłótnie, walki z drapieżnikami i obrona gniazda - te wszystkie sekrety z żurawiej alkowy stały się publiczne. Po raz pierwszy w obserwacji i liczeniu tych pięknych ptaków w Poleskim Parku Narodowym pomagał dron z kamerą termowizyjną. Po co zbiera się takie dane i czego jeszcze dowiedzieliśmy się o życiu żurawi - sprawdzała Adrianna Borowicz
- Zobacz film Połowa warszawskich ogródków działkowych może być zagrożona - alarmują działkowcy. Chodzi o zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego i bardzo atrakcyjne tereny, na które z pewnością znaleźliby się chętni. Do sprawy odniosły się władze Warszawy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy działkowcy mają się czego obawiać? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jesień to doskonały czas aby pomyśleć o... sowach. Klub Młodego Przyrodnika w Białymstoku zorganizował warsztaty tworzenia budek lęgowych dla puszczyka i płomykówki. Manualna lekcja przyroda przyciągnęła wielu młodych ludzi wraz z rodzicami. O tym dlaczego budki dla sów wywiesza się jesienią opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego ma własną odmianę rośliny ozdobnej. Nosi nazwę "Kameleon" i właśnie została oficjalnie zarejestrowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. O tym jak powstają nowe odmiany roślin ozdobnych i ogrodowych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Polscy naukowcy potwierdzają - liczba wilków w polskich lasach znacząco wzrosła w ostatnich latach. Zaskakująco zmienia się także sposób ich zachowań. Wszystkie te dane są zdobywane nie tylko w tradycyjny sposobów, ale dzięki na przykład opaskom telemetrycznym zakładanym wilkom na pomorzu. O badaniach Uniwersytetu Gdańskiego opowie Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film A teraz niebywała walka leśnych mocarzy. Rafałowi Łapińskiemu fotografowi przyrody spod Suwałk udało się podejść walczące jelenie dosłownie na kilka metrów. O niewiarygodnych emocjach i fantastycznych zdjęciach w materiale Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Między suszą a powodzią. W ciągu kilku dni docierały do nas pogodowe alerty tak o niskich stanach wód jak i zagrożeniu powodziowym. To właśnie teraz zdajemy egzamin z tego jak retencjonujemy wodę. Najskuteczniejsze sposoby okazują się jednak często niepozorne. Leśnicy przekonują, że kończy się czas wielkich zbiorników bo przyszłością, nie tylko w lasach, będzie mała retencja. Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Tragiczna seria wypadków z łosiami. Na obwodnicy Kraśnika 38-letni motocyklista zginął w zderzeniu z łosiem. W Bardonkach pod Ciechanowem siedem osób trafiło do szpitala po tym jak kierowca volvo uderzył w toyotę, która kilka minut wcześniej potrąciła łosia. O tym dlaczego łosie jesienią bywają szczególnie niebezpieczne i co zrobić aby uniknąć spotkania ze zwierzętami na drodze sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W czasie powodzi na terenach zalanych najlepiej pić wodę butelkowaną - to był jeden z najczęściej przypominanych powodzianom komunikatów. Większość miejscowości ma swoje sieci wodociągowe, co ułatwia monitorowanie i ostrzeganie przed skażeniem. Jednak są takie miejsca gdzie wodę czerpie się tylko z własnych studni. O wyzwaniach związanych z dostępem do wody pitnej w czasie i po samej powodzi - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Powódź wyrządziła ogromne starty także na polach i w gospodarstwach. Według ostatnich statystyk pod wodą znalazło się 120 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Do tego zniszczone budynki gospodarcze i maszyny. Zboża i pasze z zalanych silosów oraz magazynów trzeba będzie zutylizować. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się rolnictwo na zalanych terenach- sprawdzała Adrianna Borowicz.
Podlasie niczym Alaska. Łosie zachwycają rozmiarami i porożem
A teraz przeniesiemy się na Podlasie, które powoli zaczyna przypominać... przystanek Alaska. To za sprawa pojawiających się w tym rejonie samców łosi. Marcin Szumowski.
Dodano:
Czwartek, 31 października 2024 (17:29)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News