- Polacy żyją 7 lat krócej niż mieszkańcy Szwecji, natomiast Polki 4 lata krócej. W przeważającej mierze odpowiadają za to choroby układu krążenia: zawały serca, udary mózgów. Bardzo mało osób wie o tym, że ma czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie czy wysoki cholesterol – mówi prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
Na podstawie danych zebranych w trakcie trwania trzech edycji kampanii „Ciśnienie na Życie” zespół badawczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie oraz statystyczny wiek serca mieszkańca Polski. Jak wynika z badań wiek serca Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Wiek serca Polaka to aż 7 lat więcej niż wskazuje metryka. Uzasadnieniem różnicy wieku serca, występującej w zależności od płci, jest m.in. większe zainteresowanie swoim zdrowiem u pań.
55,4% przebadanych osób to płeć piękna. Zgodnie z raportem panie lepiej dbają o linię – osoby, u których zdiagnozowano nadwagę, to w przewadze mężczyźni. - Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób ważących ponad normę, ze wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42%, podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo – nieco powyżej 15%. Trzeba pamiętać, że podwyższony wiek serca to nie wyrok. Drogą do jego obniżenia jest wyeliminowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadwagi – mówi ekspert prof. Tomasz Zdrojewski.
Więcej filmów
Reklama