"Federalnie rzecz biorąc"
-
Zobacz film W tym odcinku korespondenci Tomasz Lejman (Polsat News/Interia.pl) i Adam Górczewski (Polskie Radio) przyglądają się temu, jak wyglądają dane i realia związane z przestępczością wśród Polaków mieszkających lub działających w Niemczech. Rozmawiają o statystykach, które często zaskakują – i o spektakularnych przestępstwach z ostatnich 15 lat, które wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną. Złote monety, gangi samochodowe, napady – Polacy też mieli w tym swój udział. Zmienią też temat i zajrzą na tory: czemu przebudowa trasy kolejowej Berlin–Szczecin trwa wieki? Czy Niemcy potrafią jeszcze budować? I co ta inwestycja (lub jej brak) mówi o relacjach transgranicznych. Na koniec oddech optymizmu: Odra po katastrofie ekologicznej zaczyna się odradzać. W wodzie znów widać życie, a rybacy łowią rekordowe okazy. Czy rzeka wraca do formy?
-
Zobacz film W najnowszym odcinku podcastu łączymy się mostem Waszyngton - Berlin! Tomasz Lejman, korespondent Polsat News i Interia.pl, nadaje prosto ze stolicy USA, a Adam Górczewski z Polskiego Radia relacjonuje wydarzenia z Berlina. Dziennikarze analizują najnowsze kontrowersyjne decyzje Donalda Trumpa dotyczące ceł, które zdążyły już wywołać chaos na światowych rynkach finansowych. Jakie będą konsekwencje tych posunięć dla globalnej gospodarki?Niepokój w Europie budzi również kwestia ewentualnego wycofania amerykańskich wojsk ze Starego Kontynentu. Czy sojusznicy powinni się obawiać? Ponadto, nasi eksperci przyjrzą się świeżo podpisanej umowie koalicyjnej w Niemczech. Czy nowy dokument koalicji jest korzystny dla przyszłości Niemiec i Europy? Posłuchaj koniecznie!
-
Zobacz film W najnowszym odcinku podcastu "Federalnie rzecz biorąc" Tomasz Lejman (Polsat News, Interia.pl) i Adam Górczewski (Polskie Radio) dyskutują o gorących tematach dotyczących migracji w Niemczech. Jak rząd w Berlinie zamierza rozwiązać problem nielegalnych imigrantów? Czy Niemcy faktycznie próbują wypychać ich do Polski? O tym, jak głębokie są podziały w tej kwestii między przyszłymi partnerami koalicyjnymi?Kolejnym ważnym tematem są amerykańskie cła, które mocno uderzają w niemiecki rynek motoryzacyjny. Czy to początek poważnych problemów niemieckiego przemysłu samochodowego? Na koniec rozmowy o kosmicznych ambicjach europejskich startupów, które coraz śmielej rywalizują z amerykańskimi gigantami technologicznymi oraz o europejskich astronautach.
-
Zobacz film W najnowszym odcinku Tomasz Lejman (Polsat News, Interia) i Adam Górczewski (Polskie Radio) rozmawiają o kontrowersyjnej propozycji Friedricha Merza – przyszłego kanclerza Niemiec – który chce ograniczyć świadczenia socjalne dla Ukraińców. Czy uchodźcy powinni mieć prawo do takiej samej pomocy jak obywatele Niemiec? W drugiej części podcastu – o sytuacji w Turcji. Jak niemieccy Turcy postrzegają prezydenta Erdogana i czy ich ojczyzna wciąż zasługuje na miano demokracji? Na koniec – napięcia w nowym Bundestagu. Dlaczego wybór marszałka seniora wywołał polityczną awanturę już na starcie kadencji?
-
Zobacz film W premierowym odcinku podcastu FEDERALNIE RZECZ BIORĄC rozmawiamy o przyczynach obecnych problemów gospodarczych. Z jednej strony brakuje pracowników, z drugiej – firmy szykują się do masowych zwolnień. Zastanawiamy się, dlaczego przedsiębiorstwa bankrutują, a związki zawodowe coraz częściej nawołują do strajków. Omawiamy również nowy pakiet 500 mld euro, który ma pobudzić europejską gospodarkę. Czy okaże się skuteczny?
Polak = złodziej, skąd ten stereotyp? Spektakularne przestępstwa "naszych" za Odrą
W tym odcinku korespondenci Tomasz Lejman (Polsat News/Interia.pl) i Adam Górczewski (Polskie Radio) przyglądają się temu, jak wyglądają dane i realia związane z przestępczością wśród Polaków mieszkających lub działających w Niemczech. Rozmawiają o statystykach, które często zaskakują – i o spektakularnych przestępstwach z ostatnich 15 lat, które wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną. Złote monety, gangi samochodowe, napady – Polacy też mieli w tym swój udział. Zmienią też temat i zajrzą na tory: czemu przebudowa trasy kolejowej Berlin–Szczecin trwa wieki? Czy Niemcy potrafią jeszcze budować? I co ta inwestycja (lub jej brak) mówi o relacjach transgranicznych. Na koniec oddech optymizmu: Odra po katastrofie ekologicznej zaczyna się odradzać. W wodzie znów widać życie, a rybacy łowią rekordowe okazy. Czy rzeka wraca do formy?