"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Przeszkody mają odstraszać jaskółki i zniechęcać do założenia gniazd. W efekcie ranią lub zabijają ptaki.
- Zobacz film Miłosnicy dwóch kółek mogą pokonać polską najdłuższą trasę rowerową, czyli Green Velo.
- Zobacz film Od czasu katastrofy ekologicznej wody w Odrze i Kanale Gliwickim upłynęło już sporo czasu a, mimo to życie z trudem się tu odbudowuje.
- Zobacz film Do pogotowia dla dzikich zwierząt Mysikrólik w Bielsku-Białej w ostatnim czasie trafiają dziesiątki zwierząt, których chciano się pozbyć przez ich “uciążliwość”. Czy jest dla nich szansa na ratunek?
- Zobacz film Zaglądając do swojej szklarni, Mirosław Wolski mógł przecierać oczy ze zdumienia. Nie przypuszczał, że miejsce tuż przed jego domem, upatrzy sobie samica żółwia błotnego.
- Zobacz film Koniec z piknikami na unikatowej murawie wysokogórskiej. Nie pomogły tabliczki i apele, więc w ruch poszła siatka. Ponad 1000 metrów ogrodzenia na Śnieżce ma powstrzymać turystów, którzy łamia przepisy, schodzą ze szlaków i niszczą przyrodę.
- Zobacz film Zmiany klimatu sprawiają, że pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna. Burze i nawalne opady deszczu mogą wywołać sporo szkód w miastach, ale można przynajmniej częściowo się przed nimi zabezpieczyć. W Katowicach powstają gigantyczne zbiorniki retencyjne.
- Zobacz film Właśnie ruszył "spis powszechny" gęsi. Gęgawy rozpoczęły pierzenie i tym samym na krótko straciły zdolność lotu. To idealny moment na obrączkowanie.
- Zobacz film Sianokosy śmiertelnie niebezpieczne dla młodych ptaków i ssaków. W wysokich trawach udaje się im ukryć przed drapieżnikami. Niestety nie przed człowiekiem. Pod kosiarkami giną młode zające, sarny, niszczone są ptasie lęgi. Od kilku lat na Podlasiu koła łowieckie uczą rolników jak prowadzić bezpieczne sianokosy.
- Zobacz film Do pożaru wystarczy mała iskra. Są w Polsce miejsca gdzie wilgotność ściółki spadła poniżej 10 procent. Najgorzej jest na północy kraju. To efekt ostatnich suchych i bardzo ciepłych dni, ale patrząc szerzej na problem - przez zmiany klimatu naszym lasom coraz bardziej doskwiera brak wody.
- Zobacz film Fladry, pistolety hukowe i elektryczne pastuchy to część zabezpieczeń przed dużymi drapieżnikami, które trafiły do gospodarzy w Beskidach. To, co cieszy z punktu widzenia przyrody to fakt, że wilki, rysie, a nawet niedźwiedzie mają się w tamtych okolicach coraz lepiej. Życie z takimi sąsiadami jest jednak wyzwaniem, zwłaszcza dla właścicieli stad owiec. Stąd pomysł urzędników, by ruszyć im z pomocą.
- Zobacz film Choć mamy ich w kraju blisko sto par wciąż są gatunkiem rzadkim. W miastach gniazda zakładają na kominach i dachach wieżowców, czyli tam gdzie jest wysoko, cicho i bezpiecznie. Sokoły wędrowne, bo o nich mowa, bardzo polubiły budynki elektrowni Bełchatów. Od pięciu lat przychodzi tutaj na świat młode pokolenie tych skrzydlatych drapieżników.
- Zobacz film Podlasie od wieków zachwyca pięknem przyrody, wspaniałą, wschodnią kuchnią, ale też zadziwia i niejednego turystę łatwo tam wprowadzić w stan osłupienia. Przykładem takiego zaskoczenia mogą być pływające krowy, ewenement na skalę europejską, a może i światową. Podlaskie krasule od wieków przeprawiają się na pastwiska przez rzekę Bug.
- Zobacz film Ma trzynaście metrów wysokości i liczy... 1300 lat. Cis rosnący w Henrykowie Lubańskim jest najstarszym drzewem w Polsce i Europie Środkowej. Choć przetrwał i widział wiele, XXI wiek zaskoczył go kłopotami zdrowotnymi. Osiem lat temu drzewo usychało w oczach. Z pomocą przyszli arboryści. Terapia rozłożona na lata daje efekty. Cis odzyskuje swoje siły i piękno.
- Zobacz film Młode ptaki i ssaki wyglądają może nieporadnie, ale nie potrzebują pomocy człowieka. Natura poradzi sobie sama. Dlatego nie powinniśmy zabierać ptaków z gniazd i zanosić ich do weterynarza - alarmują przyrodnicy i zoolodzy.
- Zobacz film Polscy leśnicy mogli go tylko obserwować. Ogień przesuwał się powoli w stronę polskiej części Puszczy Białowieskiej. U Białorusinów zadziwiał brak straży pożarnej i energicznych prób gaszenia.Materiał Marcina Szumowskiego z "Czystej Polski" Polsat News.
- Zobacz film Życie w Odrze powoli się odradza. Dotyczy to zarówno przyrody jak i ludzi, którzy chcieliby korzystać z tego, co daje rzeka. Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna pokazała jak niewiele brakuje, by to wszystko zniszczyć. Jak wygląda obecnie lubuski odcinek rzeki sprawdzała Dorota Wleklik.
- Zobacz film Dziś ten wyjątkowy motyl w Polsce występuje bardzo nielicznie w Pieninach, Tatrach…. i Karkonoszach. W tym ostatnim paśmie niepylak apollo powrócił po ponad 100 latach.Materiał Katarzyny Janke z "Czystej Polski" Polsat News.
- Zobacz film Milan Maziarz fotografuje ptaki od czwartego roku życia. Dziś jako czternastolatek ma za sobą wygrane konkursy i długie godziny wyczekiwania na jeden, odpowiedni kadr. Ubranego w wodery i maskujący strój Milana można spotkać najczęściej w Ekoparku pod Kołobrzekiem. Ma tam co robić, bo na terenie występuje 190 gatunków ptaków. Materiał Marcina Szumowskiego z "Czystej Polski" Polsat News.
- Zobacz film Dla jednych - chwast, dla innych - filar ziołolecznictwa. Jedno jest pewne - mniszek lekarski, zwany potocznie dmuchawcem, jest jedną z najbardziej pospolitych roślin występujących na wiosnę. Jak go wykorzystać podpowiada Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przyrodnicy z Poznania apelują do samorządowców o nocne zamykanie wybranych ulic. Chodzi o bezpieczeństwo płazów, które masowo giną pod kołami samochodów. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wyremontowali ulicę, a przy okazji zniszczyli systemy korzeniowe co najmniej kilkunastu starych akacji. Na fuszerkę łódzkich drogowców uwagę zwrócili społeczni opiekunowie drzew. Urząd miasta już zapowiedział kary finansowe dla wykonawcy. Adam Malik.
- Zobacz film Narwiańskie bagna zamienione w błoto. Na brak wody narzekają właściciele agroturystyki i kajakarze, ale to także potężny problem dla ptaków. Łabędzie wysiadują jaja w suszy. Okazuje się, że do niskiego poziomu wody przyczynił się człowiek. Więcej w materiale Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Bałtyk od teraz bez tajemnic. Polscy naukowcy skonstruowali niezwykły pojazd badający dno morskie. Naszpikowany czujnikami i kamerami pomoże w oczyszczaniu Bałtyku z niebezpiecznych substancji takich jak niewybuchy czy chemikalia. Anna Gonia.
- Zobacz film Niedźwiedzie na celowniku specgrupy. Ale celowniku w cudzysłowie, bo chodzi nie o zabijanie, a odstraszanie drapieżników szkodzących człowiekowi. Gmina Solina utworzyła pierwszą w Polsce grupę interwencyjną zajmującą się dużymi drapieżnikami. Chodzi nie tylko i niedźwiedzie, ale też wilki pojawiające się w miejscach publicznych i przy gospodarstwach rolnych. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Mieszkańcy, widząc ile szkód w parku wyrządziły wichury, postanowili działać i posadzić nowe drzewa.
- Zobacz film Po co obrączkuje się ptaki i dlaczego nadaje im się specjalne numery?
- Zobacz film Populacja sokołów wędrownych w Polsce jest coraz liczniejsza. Mieszkają w lasach i górach, ale połowa z nich w gniazdach zrobionych przez człowieka. Niestety, kiedy jedni ludzie sokołom pomagają, inni - szkodzą.
- Zobacz film Wiosnę czuć nie tylko w lasach czy parkach narodowych, ale też w miastach. Dlatego w Choroszczy z wiosennymi porządkami wystartowała miejska partyzantka ogrodnicza, a w Białymstoku trwają prace przy tworzeniu łąk kwietnych.
- Zobacz film Nawet gdy na termometrze już kilkanaście stopni na plusie, to wkrótce spodziewamy się Zimnej Zośki. Co najlepiej posadzić w skrzynkach na balkonie i na grządkach w nowym sezonie oraz jakie są nowe ekotrendy w ogrodnictwie?
- Zobacz film Wiosny w Dolinie Baryczy nie trzeba specjalnie szukać. Wystarczy na chwilę przystanąć i zamknąć oczy. Nadejście nowej pory rok zwiastują mieszkańcy rezerwatu, czyli ptaki. Są one objęte specjalną ochroną.
- Zobacz film W Polsce działa ich zaledwie dziewięć, a gdy pojawiają się pomysły budowy nowych niemal natychmiast wybuchają protesty. Mowa o spalarniach odpadów. Ostatnio pomysł budowy takiego zakładu upadł w Bielsku-Białej.
- Zobacz film Polska wzbogaci się o dwa ogromne sztuczne jeziora. Proces ich tworzenia wchodzi właśnie w kolejną fazę. Powstaną po zakończeniu wydobycia na terenie kopalni węgla brunatnego Bełchatów i będą najgłębszymi jeziorami w kraju. Maksymalna głębokość akwenów wyniesie 170 metrów, czyli prawie 70 metrów więcej niż ma jezioro Hańcza, najgłębsze w Polsce. O gigantycznym projekcie rekultywacji pokopalnianych terenów opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pszczoły już poczuły wiosnę i są po pierwszych lotach. Tegoroczna zima mocno dała się we znaki, bo kilka razy było tak ciepło, że pszczoły opuszczały ule. Rekordowy pod tym względem był przełom roku. Jak taka huśtawka pogodowa może wpłynąć na sezon pszczelarski i czy może nam zabraknąć miodu - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film O tym, że wiele placówek służby zdrowia zmaga się z chronicznym brakiem pieniędzy wiemy wszyscy. Szpitale i przychodnie ogromną część środków przeznaczają zimą na zapewnienie optymalnej dla pacjentów temperatury w pomieszczeniach. Wiele placówek popada w długi, ale są też takie które zmuszone postanowiły zainwestować w odnawialne źródła energii i ekologiczne, tanie ogrzewanie. O szczegółach Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Z ulic Paryża pierwszego września znikną elektryczne hulajnogi na wynajem. Tak zdecydowali w referendum mieszkańcy francuskiej stolicy. Prawie 90% głosujących było za wprowadzeniem takiego zakazu. Chodzi o rosnącą liczbę wypadków i fakt, że hulajnogi porzuca się wszędzie. Czy polskie miasta też pójdą tym śladem? Sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na Mazowszu ruszyło wielkie liczenie gawronów. Ptaki liczone są w stolicy, Żyrardowie, Nasielsku, Radomiu oraz Siedlcach. Monitoring zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Urzędnicy przejęli się drastycznym spadkiem populacji tych krukowatych. Od wyników monitoringu będzie zależało wydawanie zgód na płoszenie tych żyjących kolonijnie ptaków. O zmianie polityki wobec gawronów Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pojawia się z pierwszymi powiewami wiosny i jest bombą witaminową. Czosnek niedźwiedzi to mniej znany kuzyn czosnku pospolitego. Tyle że zamiast ząbków, je się liście i kwiaty. W Polsce rośnie w lasach i tam jest chroniony, ale można go też uprawiać w ogródku. Wystarczy kupić sadzonkę. Właśnie teraz, gdy czosnek niedźwiedzi ma dorodne liście - Adrianna Borowicz postanowiła się bliżej przyjrzeć tej roślinie i jej prozdrowotnym właściwościom.
- Zobacz film Egzotyczny i to groźny żółw w okolicach... Grójca. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że pochodzącego z Ameryki Północnej gada specjalnie sprowadzono do Polski w latach 90-tych. Kto zorganizował tę akcję - sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Oko w oko z rysiem. Takie spotkania zdarzają się niezwykle rzadko. Szacuje się, że tych kotów w całej Polsce jest około 150-ciu. Jeden z nich został nagrany tuż przy ścieżce rowerowej w województwie zachodniopomorskim. Drapieżnik zupełnie nie bał się ludzi, wręcz pozował do zdjęć. O spotkaniu z tym niezwykłym kotem Marcin Szumowski.
- Zobacz film A teraz bytomski tropiciel nielegalnych wysypisk. Pan Łukasz jest społecznikiem, nie dość że bez problemu namierzył nielegalnego przedsiębiorcę wyrzucającego odpady bez zezwolenia, to po jego akcji ruszyła w mieście kontrola. O szczegółach Michał Mitoraj.
- Zobacz film Pszczelarze ruszyli do akcji. Po zimie trzeba sprawdzić stan pasiek, bo pszczoły mają w końcu pokarm i mogą się rozmnażać. My pokażemy państwu tzw. pasiekę zachowawczą, w której chodzi nie tyle o produkcję miodu, ale właśnie namnożenie pszczół. Jak to przebiega sprawdzała Anna Gonia - Kuc.
- Zobacz film Mijają trzy lata od wielkiego pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień strawił wtedy ponad 5 tysięcy hektarów łąk. Dla porównania to mniej więcej połowa powierzchni Białegostoku. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że przyroda dobrze się zregenerowała, a branża turystyczna już szykuje się do przyjęcia turystów w majówkę. Nad Biebrzą był Przemysław Sławiński.
Poleskie żółwie w poszukiwaniu lęgowisk
Zaglądając do swojej szklarni, Mirosław Wolski mógł przecierać oczy ze zdumienia. Nie przypuszczał, że miejsce tuż przed jego domem, upatrzy sobie samica żółwia błotnego.
Dodano:
Poniedziałek, 19 czerwca 2023 (16:17)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News