DW: Wideo dnia
- Zobacz film Na Ukrainie z powodu wojny cierpią także zwierzęta. Korespondentka DW Emmanuelle Chaze odwiedziła schronisko w zachodnim Lwowie, które kiedyś ratowało dzikie zwierzęta, a teraz otworzyło swoje podwoje dla setek zwierząt pochodzących z obszarów najbardziej dotkniętych wojną.
- Zobacz film Od 127 lat Biennale Sztuki w Wenecji prezentuje sztukę z całego świata - ale nigdy wcześniej artysta z największej mniejszości w Europie nie wystąpił w jednym z pawilonów krajowych. W tym roku wreszcie nadszedł czas: romska artystka Małgorzata Mirga-Tas reprezentuje swoją ojczyznę, Polskę.
- Zobacz film Coraz więcej osób zgłasza się do berlińskich banków żywności, ale liczba darowizn spada. Wśród nowych klientów są ukraińscy uchodźcy. Przychodzą także mieszkańcy, których nie stać na zakup żywności z powodu gwałtownie rosnących cen od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.
- Zobacz film 87-letni Gidon Lev, ocalały z Holokaustu, używa nowoczesnych środków przekazu, by pozostawić potomnym swoje wspomnienia - ku przestrodze.
- Zobacz film Wielu Ukraińców przeciwstawia się wojnie poprzez miłość. Oświadczyny bywają czasem niezwykłe. Pewna para zaręczyła się na odległość setek kilometrów.
- Zobacz film Ukraińska matka i córka ramię w ramię walczą w szeregach ochotników przeciw Rosji.
- Zobacz film Władze w Kijowie zdecydowały się na czasowe ulgi dla Ukraińców, którzy chcą kupić auto za granicą. Od niedawna nie trzeba uiszczać opłat za cło, akcyzę i podatek VAT. Działanie ma pobudzić ukraińską gospodarkę, która od wybuchu wojny jest w stagnacji.
- Zobacz film Holenderska artystka Cecil Kemperink tworzy formy ceramiczne z tysięcy krążków, którym można nadawać różne kształty. O swojej sztuce mówi, że są to "rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziała". Jej rzeźby są przeznaczone do dotykania i interakcji. Wydają przy tym charakterystyczne dźwięki.
- Zobacz film Północna Ukraina powoli łapie oddech po wycofaniu się Rosjan. Objeżdżając te miejsca obwodu kijowskiego, gdzie wojska rosyjskie poniosły klęskę, dostrzega się nie tylko ślady starć między dwiema siłami zbrojnymi, ale także dwie różne doktryny wojskowe.
- Zobacz film Od pierwszych dni wojny Koleje Ukraińskie odgrywają kluczową rolę. Podczas gdy stacje na terenach okupowanych przez Rosjan są obecnie zamknięte, pociągi kursują nadal, wywożąc ludzi z miejsc ogarniętych wojną i przewożąc pomoc humanitarną. Pracownicy kolei nierzadko ryzykują życiem. Korespondentka DW rozmawiała z konduktorem Iwanem, który na służbie jest od pierwszego dnia ataku.
- Zobacz film Zniszczone domy, brak środków do życia. Reporterka DW odwiedza Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek rosyjskich ataków. Choć wojna zabrała im tak wiele, wiara w możliwość odbudowy miasta jest silna.
- Zobacz film Po tym, gdy wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad okolicą Kijowa, uwaga rosyjskich agresorów przeniosła się na południe kraju. Jednym z najbardziej zagrożonych miast jest teraz Odessa. Jej mieszkańcy są gotowi bronić się jak tylko mogą. Pomocne mogą okazać się m.in. stare, podziemne korytarze.
- Zobacz film Jak zostać mistrzynią świata w piekarstwie w wieku 23 lat i jak zrobić dobry chleb na zakwasie? Lisa-Sophie Schultz z Berlina zdradza swoje najlepsze rady i wskazówki dotyczące domowego chleba.
- Zobacz film Finowie są uważani za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Zajmują pierwsze miejsce w światowych rankingach dotyczących tego zagadnienia. Dziś, sąsiadująca Rosja spędza sen z powiek Finów i krzyżuje plany ludzi chętnych osiedlić się na północy kraju.
- Zobacz film Obywatele Litwy chwytają za broń, by ćwiczyć na wypadek rosyjskiej inwazji. Rosną obawy o Przesmyk suwalski — strategicznie ważny korytarz łączący kraje bałtyckie z resztą NATO.
- Zobacz film Ukraińscy mężczyźni uznani za zdolnych do służby wojskowej mają zakaz opuszczania Ukrainy i mogą dostać wezwanie do walki. Co to dla nich oznacza i czy każdy chętnie chwyci za broń?
- Zobacz film Zarówno Zachód, jak i Rosja mogą w każdej chwili wstrzymać dostawy gazu. Przemysł niemiecki jest zaniepokojony. Szczególnie sektorom energochłonnym, takim jak stal czy szkło, grożą katastrofalne szkody.
- Zobacz film Wybuch wojny w Ukrainie zmusił miliony ludzi do emigracji. Mirosława Rudyk jest wykładowcą akademickim Uniwersytetu Lwowskiego. Dziś, prowadzi zajęcia online ze Szczecina. "Młodzież też potrzebuje wsparcia" — podkreśla kobieta. Oprócz codziennych obowiązków, życie jej rodziny skupia się wokół nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Pani Mirosława wraz z mężem i synem upatrują w nich nadziei na lepsze czasy.
- Zobacz film W Laponii zima dobiega końca. Zazwyczaj trwa od października do kwietnia. Renifery, dzika przyroda, śnieg i mróz — reporterka DW, Diana Piñeros, pojechała za koło podbiegunowe, by przyjrzeć się z bliska codzienności Lapończyków.
- Zobacz film Tysiące dzieci w Ukrainie doznało traumatycznych przeżyć w wyniku przemocy, której były świadkami. Korespondent DW rozmawiał z niektórymi z małych pacjentów dziecięcej kliniki psychiatrycznej we Lwowie.
- Zobacz film Francja jest znana jako potentat w dziedzinie energii atomowej. Technologia jest promowana jako ekologiczna, neutralna pod względem emisji CO2, a także pozwalająca na energetyczną niezależność. Czy wobec tego nie budzi żadnych kontrowersji? Reporterzy Deutsche Welle odwiedzili francuskie Flamanville, gdzie ścierają się głosy zwolenników i przeciwników energii z atomu.
- Zobacz film Moritz z Berlina kupił auto tylko po to, żeby wozić pomoc humanitarną do Ukrainy. Tatiana z Argentyny podróżowała po krajach bałtyckich, kiedy usłyszała, że wybuchła wojna. Prosto z wakacji pojechała na granicę. Wolontariusze z całego świata zjechali do Polski, żeby pomagać Ukrainie.
- Zobacz film "Wracamy do Ukrainy w połowie pustymi samochodami" – przyznaje Siergiej, wolontariusz transportujący dary z Polski. Po wybuchu wojny na granicę zaczęła spływać hojna pomoc humanitarna, ale dzisiaj darów dla Ukrainy jest już znacznie mniej.
- Zobacz film W wysokich górach nie brakuje wyzwań skrojonych na każdą miarę. Trasa via ferrata (żelazna droga) z Mürren do Gimmelwald w Szwajcarii kryje w sobie wiele niespodzianek dla doświadczonych wspinaczy. Okazała się nie lada wyzwaniem dla reportera DW Axela Primavesi.
- Zobacz film Lwów to dla wielu ukraińskich uchodźców brama na zachód. Choć nie jest tu w stu procentach bezpiecznie i wciąż słychać syreny alarmowe, na ulicach jest mnóstwo ludzi. Atmosferę niepokoju starają się rozproszyć uliczni muzycy.
- Zobacz film Uciekając przed wojną, tysiące ukraińskich dzieci nie może już chodzić do szkoły. Jednak niektórzy ukraińscy nauczyciele starają się temu zaradzić. Lekcje online to dobry sposób na utrzymanie klasy razem. Nawet jeśli uczniowie są rozsiani po całej Europie.
- Zobacz film Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad małym miasteczkiem Byków, na północny wschód od Kijowa, które przez miesiąc było pod rosyjską okupacją. Mieszkańcy opowiadają o swoich przejściach i starają się wrócić do normalności, co nie będzie łatwe.
- Zobacz film Afrykańskie złoża mogą stać się alternatywą, jeśli Europa – na skutek wojny w Ukrainie - zrezygnuje z rosyjskich surowców. Jakie są możliwości dostaw gazu ziemnego z Konga?
- Zobacz film Pięć tygodni wojny sprawiło, że tętniąca życiem stolica zmieniła się nie do poznania, mimo że centrum miasta (jak na ten moment) w dużej mierze uniknęło ciężkiego ostrzału. W miarę jak rosyjskie natarcie na miasto ulega zahamowaniu, ludzie powoli wracają na ulice.
- Zobacz film Dla wielu Ukraińców, uciekających przed horrorem wojny, miasto Lwów jest celem lub przystankiem w podróży ku nowej przyszłości. Jest jednak niewielka, ale rosnąca liczba osób, które decydują się na podróż w przeciwnym kierunku: z powrotem do domu.
- Zobacz film Dramat oczami tych, którzy przetrwali okupację Rosjan.
- Zobacz film Obrazy zniszczonego Mariupola i telefoniczna relacja naocznego świadka - jednego z mieszkańców. Opowiada nam o tym, jak wygląda życie w oblężonym, bombardowanym przez Rosjan, pozbawionym żywności i wody mieście.
- Zobacz film W Indiach grupa kobiet szkoli się, by zostać żołnierzami sił pokojowych ONZ - a ich usługi są bardzo poszukiwane. DW uzyskała wyłączny dostęp do obozu paramilitarnego, w którym kobiety przygotowują się do swojej misji.
- Zobacz film Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, w kraju odwołano imprezy sportowe, takie jak profesjonalne mecze piłki nożnej. Wielu ukraińskich piłkarzy i ich rodziny pozostało bez środków do życia. Węgierska drużyna działająca w pobliżu granicy z Ukrainą postanowiła zebrać dla nich dary i fundusze.
- Zobacz film Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli obcych państw, chętnych do walki w obronie jego kraju, o pomoc. Amerykanin Andrew Bennet odpowiedział na apel i postanowił dołączyć do międzynarodowego legionu. Dziś, spotykamy go w czasie przygotowań do wyjazdu.
- Zobacz film Niemcy zastanawiają się nad pełną legalizacją marihuany. Miałoby to nastąpić w ciągu dwóch lat. Narazie w kraju uprawiana jest jedynie medyczna marihuana. Już niedługo mogłaby jej towarzyszyć również ta rekreacyjna.
- Zobacz film Od zawsze było wiadomo, że będzie żołnierzem. 20-letni Dmytro zginął trzeciego dnia wojny w Ukrainie. Rodzina, która mieszka niedaleko granicy z Polską dowiedziała się o tym dopiero po kilku tygodniach. "To był prawdziwy kozak — wspomina brat chłopaka — Chciał, żeby rodzina była razem". O nastrojach wśród lokalnej społeczności opowiada także nauczycielka Dmytra.
- Zobacz film Wojna w Ukrainie zmusiła do ucieczki miliony mieszkańców kraju. Okazuje się, że bezpiecznej przystani szukają również Rosjanie. Część z nich wyjeżdża do sąsiedniej Finlandii. Planują przeczekać tam trudne czasy lub na stałe osiedlić się za granicą. Niektórym pogodzenie się z sytuacją, którą rozpętała Rosja, wydaje się niemożliwe.
- Zobacz film Czy Rosjanie wystrzelili pocisk hipersoniczny? Ludzie w miasteczku nabierają wody w usta.
- Zobacz film Porody w szpitalnej piwnicy to rzeczywistość jednego z kijowskich szpitali. Dla bezpieczeństwa matek i ich dzieci w podziemiach zorganizowano specjalną przestrzeń. Tylko w ciągu jednego weekendu w Kijowie w podobnych warunkach przyszło na świat 80 dzieci. Jak mówi dyrektor stołecznego szpitala położniczego, nadzwyczajna sytuacja poruszyła serca wielu darczyńców.
- Zobacz film Wojna w Ukrainie doprowadziła do wzrostu cen pszenicy. Jej głównymi eksporterami były Rosja i Ukraina. Eksperci ostrzegają przed niedoborami żywności.
- Zobacz film Co raz więcej uchodźców z Ukrainy przybywa do Berlina. Władze miasta twierdzą, że nie są w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą. Berlin prosi rząd o pomoc w rozlokowaniu uchodźców w innych częściach kraju. W samej stolicy nie brakuje chętnych do niesienia pomocy.
- Zobacz film 2,5 tysiąca żołnierzy NATO bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w Norwegii. Manewry mają na celu sprawdzenie gotowości wojsk do walki w niskich temperaturach. Swoich żołnierzy wysłała również Polska. Norwegowie, którzy graniczą z Rosją, podzielili się obawami o bezpieczeństwo własnego kraju.
- Zobacz film Przyjeżdżają z różnych stron Europy, a nawet świata, by walczyć w obronie Ukrainy. – Dla mnie, jako człowieka, był to właściwie odruch solidarności – mówi pochodzący z Finlandii Anton.
- Zobacz film "Londongrad" to potoczne określenie angielskiej stolicy, które pojawiło się, gdy do miasta zaczęły spływać pieniądze rosyjskich oligarchów. Środki, które mogą pochodzić z nielegalnych interesów lokowane są m.in. w luksusowe nieruchomości. Zdaniem inwestora Billa Browdera rosyjscy biznesmeni lubią fakt, że w Anglii "nikt nie zdaje im pytań". Dziś, brytyjski parlament uchwala prawo mające ukrócić korupcyjny transfer pieniędzy z Rosji.
- Zobacz film „Kopanie” kryptowalut kosztuje dużo energii elektrycznej i powoduje przerwy w dostawie prądu w całym Kosowie. Do niedawna jego terytorium było mekką krypto-kopaczy. Teraz policja poluje na operatorów serwerów.
- Zobacz film Kryptowaluty, ale nie z serwera. Kilka gmin w Hiszpanii eksperymentuje z własnymi, lokalnymi walutami. Pieniądze są wypłacane potrzebującym jako forma pomocy. Mogą nimi robić zakupy w wyznaczonych sklepach, których właściciele wymieniają je później na prawdziwe euro.
- Zobacz film W 2019 roku w mieście Meksyk doszło do ponad 3 tys. oficjalnych eksmisji. Ale kolejne tysiące odbywają się prywatnie, czasem wymuszane przez gangi. Najbardziej dotknięte są najuboższe rodziny, które na czynsz wydają około połowy swoich dochodów.
- Zobacz film Studenci z Indii mówią o problemach, jakie mieli przy przekraczaniu polsko-ukraińskiej granicy. Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc! Zobacz, jak?
- Zobacz film Weronikę spotykamy na przejściu granicznym w Korczowej. Kobieta odwiozła dzieci do Krakowa, a sama wraca do męża, który przez pięć dni był pod obstrzałem w podkijowskiej Buczy. "Myślałam, że nie żyje" - mówi z płaczem kobieta. Teraz czeka w kolejce do przejścia. W ostatnich dniach granicę przekracza coraz więcej mężczyzn jadących na wojnę z Putinem.
- Zobacz film Do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Przebyli bardzo długą drogę. Są wyczerpani i zrozpaczeni. Wśród uciekinierów na dworcu w Przemyślu są dzieci, które opowiadają o trudach podróży i ciągłym strachu, który im towarzyszył. Ich ojcowie zostali w Ukrainie. Polacy niosą wszystkim ofiarną pomoc. Uchodźcy mogą liczyć na wolontariuszy i wojsko terytorialne. Na miejscu są również lekarze.
- Zobacz film Mewy nie cieszą się dobrą opinią. Przyrodnicy zapewniają jednak, że to pożyteczne zwierzęta. Lubią grzebać w śmieciach, naprowadzając śledczych na trop nielegalnych wysypisk. Jednak jedzenie odpadków może być dla nich bardzo niebezpieczne. Cząsteczki plastiku dostają się do ich żołądków, a po wydaleniu, również do przyrody.
- Zobacz film Pod koniec stycznia, w zachodnich Niemczech, dwóch młodych policjantów zostało zastrzelonych podczas kontroli drogowej. Agresji jest coraz więcej. Co na ten temat ma do powiedzenia policjant, który doświadczył przemocy na własnej skórze?
- Zobacz film Francja porwała 2000 dzieci z wyspy Reunion, swojej byłej kolonii (obecnie francuski departament zamorski). Po 60 latach pewien Francuz, porwany jako 9-latek, wyrusza w drogę powrotną do swojego kraju. Udaje mu się odnaleźć rodzinę, której nie znał przez prawie całe życie.
- Zobacz film W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Ukraińcy mieszkający w Niemczech co raz bardziej obawiają się o bezpieczeństwo swoich rodzin i wzywają do większego wsparcia dla swojej ojczyzny.
- Zobacz film "Nie chcę wojny. Mam nadzieję, że ten problem zostanie szybko rozwiązany i znów będzie pokój", "Nikt nie wie, co się stanie z naszą walutą, z naszą gospodarką", "Ta sytuacja mnie niepokoi" - to tylko niektóre głosu mieszkańców Moskwy, po tym, jak Putin zaatakował zbrojnie Ukrainę.
- Zobacz film Nikt nie wie, co dalej. - Dokąd mamy uciec - pytają przerażeni mieszkańcu Ukrainy. W Mariupolu, mieście we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim ludzie ustawiają się w kolejkach do bankomatów. - Jak ma być? Panika - mówią. - Dzieci! Co z dziećmi - pytają. Część mieszkańców porzuca swoje domy. Jeszcze nie wiedzą, gdzie spędzą kolejną noc...
- Zobacz film Na Ukrainie rośnie lęk przed rosyjską inwazją. 51-letnia Marta jest jedną z tysięcy cywilów, którzy szkolą się, by walczyć jako żołnierze. Wstąpiła do Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Zobacz film Austria jest pierwszym krajem UE, który wprowadził obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi dla dorosłych. Jednocześnie coraz więcej Austriaków odmawia przyjęcia szczepionki.
- Zobacz film Kanał lodowy we własnym ogrodzie - tak mały Miks realizuje swoją pasję do bobslejów. Jego ojciec załatwił sanki dla ośmioletniego syna i zbudował tor. Rozrywkę ma cała rodzina.
Rosjanie pełni obaw. Boją się o... gospodarkę
"Nie chcę wojny. Mam nadzieję, że ten problem zostanie szybko rozwiązany i znów będzie pokój", "Nikt nie wie, co się stanie z naszą walutą, z naszą gospodarką", "Ta sytuacja mnie niepokoi" - to tylko niektóre głosu mieszkańców Moskwy, po tym, jak Putin zaatakował zbrojnie Ukrainę.