DW: Wideo dnia
- Zobacz film Austria jest pierwszym krajem UE, który wprowadził obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi dla dorosłych. Jednocześnie coraz więcej Austriaków odmawia przyjęcia szczepionki.
- Zobacz film Kanał lodowy we własnym ogrodzie - tak mały Miks realizuje swoją pasję do bobslejów. Jego ojciec załatwił sanki dla ośmioletniego syna i zbudował tor. Rozrywkę ma cała rodzina.
- Zobacz film Około siedmiu tysięcy osób zostało przesiedlonych podczas wybuchów wulkanu Cumbre Vieja które trwały przez 3 miesiące. Teraz mieszkańcy La Palmy próbują przywrócić wyspie normalne życie.
- Zobacz film W kwietniu ubiegłego roku Chiny stały się pierwszym krajem, który pilotażowo wprowadził do obiegu cyfrową walutę e-yuan, emitowaną przez bank centralny. Obrót e-waluty jest ściśle kontrolowany przez państwo. W czasie igrzysk zimowych goście będą mogli z niej korzystać.
- Zobacz film Emerytury w UE są skomplikowane. Każdy kraj członkowski ma swój własny system. Holenderski sposób ma wiele wspólnego z cappuccino. Z kolei Szwedom serwuje się whiskey sour.
- Zobacz film Po prawie dwóch latach pandemia nadal dominuje w naszym codziennym życiu. Szczególnie dla wielu dzieci wydaje się to wiecznością. Co o tym myślą i jak sobie z tym radzą?
- Zobacz film W Indiach dyskutowany jest projekt ustawy, która ma na celu podniesienie legalnego wieku zawierania małżeństw przez kobiety z 18 do 21 lat. Rząd nazywa to krokiem w kierunku równości płci.
- Zobacz film Konsorcjum firm technologicznych planuje przekształcić francuskie terytorium zamorskie wyspę Reunion w jedno ze światowych centrów cyfrowych. To mogłoby pomóc w obniżeniu lokalnego bezrobocia.
- Zobacz film Najbiedniejsi mieszkańcy Turcji najbardziej odczuwają skutki krachu gospodarczego. Ucierpiało na tym również około 500 tys. osób zajmujących się zbieraniem odpadów. Ich niskie zarobki są pożerane przez wysoką inflację.
- Zobacz film Podstawą tych wegańskich produktów są orzechy nerkowca. Nawet to fondue jest całkowicie pozbawione mleka. Firma "New Roots" w Oberdiessbach produkuje miesięcznie około 150 tys. sztuk wegańskich odmian sera.
- Zobacz film Zawierają białka i kolageny. Mogłyby być spożywane jako wartościowe owoce może – w miejsce ryb, których jest coraz mniej. Mowa o meduzach. Czy pokochają je Europejczycy?
- Zobacz film Stek wprost z drukarki 3D? To nie żart! Składa się z białka w proszku z grochu, wodorostów, ryżu i soku z buraków - dla zabarwienia. Ta surowa masa jest prasowana przez drukarkę w cienkie włókna. Smacznego!
- Zobacz film Niemcy zaostrzyły restrykcje związane z pandemią. Rośnie strach przed wariantem omikron. Wzrosło zainteresowanie szczepieniami, głównie trzecią dawką. Punkty szczepień były czynne nawet w święta i Sylwestra. Ponad 70 procent mieszkańców Niemiec jest w pełni zaszczepionych.
- Zobacz film Ceny gazu wzrosły do rekordowych poziomów, a magazyny gazu nie są pełne. Niemcy są uzależnione od rosyjskiego kurka z gazem. Rosyjski prezydent Putin coraz częściej wykorzystuje gaz ziemny jako potężną broń polityczną przeciwko Zachodowi.
- Zobacz film Może być produkowany tylko w jednym regionie i to według ścisłych procedur. Producenci przekazują sobie wiedzę na jego temat z pokolenia na pokolenie, a kucharze wymyślają dania specjalnie przygotowane pod niego. Szampan to bogactwo północnej Francji. W Szampanii, regionie od którego wziął nazwę słynny trunek, odwiedzamy Laurence Ployez, która wtajemniczy nas w piękną sztukę produkcji wina z bąbelkami.
- Zobacz film Barcelona zamyka dla ruchu ulicznego drogi, którymi dzieci dojeżdżają rowerami do szkoły. Wspólny przejazd maluchów i ich rodziców odbywa się w wyznaczone dni i został zorganizowany w ramach akcji „Bici Bus”. Zadowolone są przede wszystkim dzieci i ich rodzice. O potrzebie dostosowania ruchu ulicznego również dla najmłodszych mówią m.in. włodarze miasta.
- Zobacz film Jest bogata w tłuszcz, a jednocześnie smakowita. Słonina lardo pochodzi z toskańskiej Colonnaty. Kiedyś była wysokoenergetycznym posiłkiem dla robotników pracujących w pobliskich kamieniołomach marmuru. Dziś uważana jest za rarytas włoskiej kuchni. Lardo dojrzewa w marmurowych sarkofagach, a do jej przygotowania nie używa się żadnych konserwantów.
- Zobacz film Przekonanie ludzi do szczepień jest w Bułgarii trudnym zadaniem. Przyczyn jest wiele: brak zaufania do szczepionki, sprzeczne komunikaty polityków i lekarzy na temat ryzyka związanego ze szczepieniami, źle zorganizowane i słabo finansowane kampanie szczepień. Rezultat: najniższy wskaźnik szczepień w UE. W całym kraju tylko jedna na cztery osoby jest zaszczepiona.
- Zobacz film W okresie adwentu wielkie domy towarowe w europejskich metropoliach odsłaniają swoje odświętnie udekorowane witryny.
- Zobacz film "Walczyłem z systemem — nie z Jaruzelskim, nie z ubekami, nie z agentami — z systemem (...) Dziś jest odwrotnie. Już udało nam się wywalczyć system, trójpodział władzy, wolne sądy, prasę. Udało nam się (...) Dziś muszę walczyć z ludźmi, którzy niszczą to zwycięstwo" — powiedział Lech Wałęsa w wywiadzie dla Deutsche Welle. Były prezydent ocenił także rządy Angeli Merkel oraz odpowiedział na pytanie o przyszłość polskiej demokracji.
- Zobacz film Indonezja ponownie otworzyła kurorty na Bali, ale tylko dla turystów z wybranych krajów. A i oni niezbyt chętnie korzystają z okazji, bo po przyjeździe muszą spędzić trzy dni na kwarantannie. Restart kluczowego dla wyspy sektora turystycznego dla wielu osób jest zbyt powolny.
- Zobacz film W północno-zachodniej Hiszpanii żyje od dwóch do trzech tysięcy wilków. Hiszpański rząd wprowadził zakaz strzelania do tych zwierząt, co według hodowców owiec ma fatalne skutki. Wilki trzebią ich stada i powodują wysokie straty. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem są psy rasy mastif, które pilnują stad.
- Zobacz film W grudniu 1991 roku Związek Radziecki przestał istnieć. DJ Igor nie opłakuje jednak minionej epoki. Uważa on – podobnie jak wielu jego rówieśników – że dzisiejsza Rosja potrzebuje twardej ręki, takiej jak ręka Putina, a nie demokracji. Jego zdaniem dla Rosji nie ma miejsca w Europie i powinna iść własną drogą.
- Zobacz film Zdeklarowany socjaldemokrata i prawa ręka Gerharda Schrödera. Minister finansów w rządzie kanclerz Merkel. Pierwszy kanclerz RFN, który jest ateistą. Popularność i sympatię elektoratu zyskał dzięki gigantycznej tarczy ochronnej w dobie pandemii, zaś przeciwnicy wypominają mu udział w skandalu finansowym Wirecard. Co jeszcze wiemy o nowym przywódcy naszego zachodniego sąsiada?
- Zobacz film Zasada działania gąbki jest prosta: wchłania wodę z opadów. Od 2017 roku każde nowe osiedle w Berlinie jest budowane zgodnie z tą zasadą. To tylko jeden z wielu sposobów na przywrócenie natury na betonową pustynię. Być może uchroni to mieszkańców przed przyszłymi powodziami.
- Zobacz film Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i nasilającej się pandemii jarmark bożonarodzeniowy w Monachium nie odbędzie się. Sprzedawcy zostali odesłani do domów.
- Zobacz film Potrafi dłońmi wyczuć guza wielkości perły. Dzięki niepełnosprawności, Pia ratuje życie wielu kobietom.
- Zobacz film Niemcy szukają sposobów na powstrzymanie czwartej fali pandemii COVID-19. Wskaźniki infekcji i hospitalizacji są wyższe niż w zeszłym roku, więc potrzebna jest bardziej efektywna strategia podawania trzeciej dawki szczepionki. Wielu Niemców zastanawia się, czy uda się uniknąć kolejnego lockdownu.
- Zobacz film Górska idylla i pyszne produkty mleczne - z tego słynie Szwajcaria. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się tam produkcja alternatywnych serów. Jeśli nie z mleka pochodzącego od zwierząt, to z czego można je wyprodukować? Zobaczcie sami.
- Zobacz film Samowie, czyli lud zamieszkujący Laponię od niepamiętnych czasów przemierzają północne płaskowyże ze stadami reniferów. Dzisiejsi przedstawiciele Samów mogą być już ostatnimi takimi pasterzami. Zmiany klimatyczne utrudniają im życie. Laponia jest wykorzystywana na potrzeby zielonej transformacji - zwłaszcza z użyciem gigantycznych turbin wiatrowych.
- Zobacz film Estońskie miasto Sillamäe w czasach ZSRR oficjalnie nie istniało. Było centrum radzieckiego przemysłu jądrowego. Po rozpadzie Związku Radzieckiego podupadło. Obecnie należy do Estonii, ale nadal mieszkają tu głównie Rosjanie. Szansą na jego rozwój może być grupa estońskich milionerów.
- Zobacz film Jak wiele samochodów elektrycznych może obsłużyć sieć energetyczna, by nie doszło do blackoutu, i czy wodór może być poważną alternatywą dla paliw kopalnych, nie tylko w branży motoryzacyjnej?
- Zobacz film Zrównoważony rozwój i nieemisyjność stają się coraz bardziej obecne we wzornictwie i współczesnym projektowaniu. Oto kilka przykładów, że moda też może być eko.
- Zobacz film Skąd wziąć prasę drukarską z lat 60 w dobrym stanie? Można zbudować ją samemu. Scenograf Simon Weisse buduje cudowne światy dla reżyserów filmowych takich jak Steven Spielberg, Tom Tykwer, a przede wszystkim Wes Anderson. Jego świat to miniatury, w których rozgrywają się filmowe sceny z aktorami. Codzienne problemy rozwiązuje w kreatywny sposób i nie boi się małych niedoskonałości. Jak mówi, film można zrealizować cyfrowo, ale jego podejście ma w sobie więcej życia.
- Zobacz film Niezależnie od kraju wzrost cen energii uderza w najbiedniejszych. Jedna trzecia Europejczyków z najniższymi dochodami może spędzić zimę przy zakręconych kaloryferach.
- Zobacz film Od czego zacząć przygotowania do studiów w Niemczech? Zapytaliśmy Polaków studiujących w Bonn.
- Zobacz film Szkockie Szetlandy stają się miejscem innowacji energetycznych. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł budowy podwodnych turbin, dostarczających energię m.in. do ładowania samochodów. Wyspy są jednocześnie miejscem, gdzie wciąż wydobywa się duże ilości paliw kopalnych. Klasyczny przemysł energetyczny i nowoczesne rozwiązania to tematy, który żywo interesują Szkotów.
- Zobacz film Sześć lat ciężkiej pracy. Wszystko po to, by zawrócić żonie w głowie. Bośniak Vojin Kusic skonstruował dom, który się obraca. Dlaczego zdecydował się na realizację tak oryginalnego pomysłu i jak to działa? Zobaczcie
- Zobacz film Mała winnica na greckiej wyspie Tasos. Niemiecki imigrant i jego pomocnicy wkładają winogrona z tegorocznych zbiorów do wiklinowych koszy. Jednak zamiast zabierać je do tłoczenia, winiarz zanosi je... nad morze. Tutaj planuje zanurzyć kosze w wodzie i pozwolić im spocząć na morskim dnie.
- Zobacz film Knedle z ziemniakami, z kaszą manną, z boczkiem, chlebowe ze szpinakiem i burakami – knedle to nie tylko niepozorne danie, które należy do tradycyjnej czeskiej kuchni.
- Zobacz film Po erze Angeli Merkel niemiecka polityka jest nadal zdominowana przez mężczyzn. Wiele kobiet w niemieckiej polityce wie, jak trudno się przebić. Niektóre pomimo trudności pozostały nieugięte.
- Zobacz film Talibowie brutalnie tłumią wszelki sprzeciw w Afganistanie. Kobiety znów zmuszane są do noszenia burek i bite za to, że walczą o swoje prawa. Są ostrzegane, by nie wychodziły z domów, ale organizują się w swoim gronie. Wstrząsający apel Lailumy Sadid, afgańskiej dziennikarki.
- Zobacz film Obowiązek noszenia maski, islamofobia, tłok. Dziennikarze Deutsche Welle zapytali Niemców, co ich denerwuje w swoim kraju. Wśród odpowiedzi często powracała kwestia pandemii koronawirusa. Co jeszcze jest nie tak według mieszkańców państwa zza Odry?
- Zobacz film Cyfryzacja to jeden z najpopularniejszych tematów kampanii wyborczej. Niemcy nadrabiają zaległości w tej dziedzinie, jednak niemiecka infrastruktura informatyczna jest coraz bardziej podatna na ataki hakerskie.
- Zobacz film 26 września Niemcy wybiorą nowy Bundestag. Od posłów będzie potem zależeć wybór kanclerza. Kto zastąpi Angelę Merkel?
- Zobacz film Alexis Vaiou, właściciel restauracji, to największy fan Angeli Merkel. ma nawet je woskową figurę. Zaprosił kiedyś kanclerz do swojej restauracji, a ona przyjęła zaproszenie. - Smutno mi, że odchodzi, ale zasłużyła na odpoczynek - mówi restaurator.
- Zobacz film Ma zaledwie 19 lat i planuje samotną wyprawę mikrolotem dookoła świata: Zara Rutherford. Chce być najmłodszą pilotką świata, która dokonała takiego czynu.
- Zobacz film Jezioro Urgun w rosyjskiej republice Baszkortostanu stale się zmniejsza. Mieszkańcy obwiniają miejscową kopalnię, ale władze składają to na karb zmian klimatycznych.
- Zobacz film Od 2030 roku w Wielkiej Brytanii będą mogły być sprzedawane wyłącznie samochody elektryczne. Dla brytyjskiego przemysłu samochodowego to wyścig z czasem. Ale dla małej firmy na południu Anglii... motywacja. Firma postanowiła przerabiać klasyczne samochody na elektryczne.
- Zobacz film Kuchnia Santi Taura inspirowana jest kulturą Balearów. W poszukiwaniu receptur sięga on do rzymskich i arabskich potraw. Tym samym opowiada historię Majorki. Palce lizać!
- Zobacz film W 1890 r. pewien salzburski cukiernik wymyślił pralinę z czekolady, nugatu, pistacji i marcepanu, nazywając ją kulką Mozarta. Dziś mamy wiele jej odmian i smaków.
- Zobacz film Po zajęciu Afganistanu przez Talibów tysiące uchodźców z Afganistanu koczują przy turecko-irańskiej granicy. Prezydent Erdogan mówi: dość. "Turcja nie będzie europejskim schroniskiem dla uchodźców". Grozi, że odeśle wszystkich Afgańczyków do domu.
- Zobacz film Zbliżają się wybory parlamentarne w Rosji. Przygotowuje się do nich bloger Siemion Koczkin, zwolennik Nawalnego. W internecie publikuje materiały, obnażające bogactwo i nieskrępowaną władzę polityków rządzącej partii i samego Putina.
- Zobacz film Döner kebab, klasyczna przekąska, którą jada się w Niemczech, stała się jednym z najpopularniejszych dań ulicznych w wielu krajach. W Europie produkuje się około 400 ton tego fast foodu - w ciągu jednego dnia! Roczne obroty branży to 12 miliardów euro. Ale skąd właściwie pochodzi Döner Kebab?
- Zobacz film Od powodzi po suszę. Niemieccy rolnicy zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.
- Zobacz film – Z jednej strony cieszysz się, że spotykasz żywych ludzi, z drugiej widzisz, że tam już nic nie ma - mówi Magda Podralska, Polka, która przeżyła powódź w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie Niemiec. Magda mieszkała i pracowała w miejscowości Altenahr. Straciła sąsiadów, pierwszych pracodawców, po zakładzie pracy pozostały ruiny. - To, czym się dzisiaj zajmuję, to moja terapia i odskocznia, próba utrzymania normalności - dodaje. Magda za własne pieniądze gotuje codziennie powodzianom. Ugotowała już 1200 obiadów. We własnej kuchni.
- Zobacz film Nie mogą trafić do sklepów po tym jak zalała je woda i przykryło błoto. Wciąż jednak mogą się komuś przydać! Mowa o winie, które ocalało z powodzi w zachodnich Niemczech. Niedawny kataklizm zdewastował miasta, wsie, a także winnice. Te położone w dolinie rzeki Ahry znane są z produkcji jakościowych trunków. Wśród ludzi pojawił się pomysł, żeby spróbować sprzedać ocalałe butelki, a zysk przeznaczyć na pomoc powodzianom. Zaskoczenia pozytywnym odzewem nie kryją organizatorzy akcji.
- Zobacz film Intensywne deszcze i powodzie sprawiły, że w nocy ze środy na czwartek doszło do katastrof budowlanych w niemieckiej Nadrenii-Palatynacie. Są ofiary śmiertelne, a funkcjonariusze twierdzą, że 70 osób jest zaginionych. Z całego regionu napływają kolejne zgłoszenia o zaginionych osobach. W powiecie Ahrweiler ogłoszono stan klęski żywiołowej.
- Zobacz film "Na czym zarabiam?"- dopytuje się rozbrajająco 94-letnia Gerda. Staruszka nie wie, że wraz z wnukiem zarabia miesięcznie kilka tysięcy złotych. I nie jest to z pewnością szczyt jej możliwości!
- Zobacz film W niektórych niemieckich szkołach wprowadzono "test-lizak", który wykrywa koronawirusa. Ma on ułatwić wykrywanie infekcji u najmłodszych, u których pobieranie wymazów z gardła jest trudne. TUTAJ znajdziesz najciekawsze informacje i plotki ze świata show-biznesu!
Sekrety szampana. Tutaj jest numerem jeden
Może być produkowany tylko w jednym regionie i to według ścisłych procedur.
Producenci przekazują sobie wiedzę na jego temat z pokolenia na pokolenie, a kucharze wymyślają dania specjalnie przygotowane pod niego. Szampan to bogactwo północnej Francji. W Szampanii, regionie od którego wziął nazwę słynny trunek, odwiedzamy Laurence Ployez, która wtajemniczy nas w piękną sztukę produkcji wina z bąbelkami.