Jerzy Stępień:Z punktu widzenia analizy prawniczej to kompletna bzdura
- Zobacz film - Z punktu widzenia analizy prawniczej to jest kompletna bzdura. Skoro wnioskodawcy żądają, żeby to sam Trybunał orzekł, że czynności są nieważne to przecież można równie dobrze przyjąć, że Trybunał orzeknie, tak jak wielokrotnie, że te czynności są ważne mimo że zostały podjęte przez osoby nieuprawnione do tego - tak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego skomentował wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą wyboru I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Ta sprawa będzie badana tylko z tego nic nie wyniknie. Zastanawiamy się, po co to wszystko jest robione - dodał.
- Zobacz film - To nie będzie takie łatwe do stwierdzenia, że jakiś wyrok TK jest bezwzględnie nieważny, dlatego że został wydany przez niewłaściwych sędziów - stwierdził w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM były prezes TK Jerzy Stępień. - Jeśli rzeczywiście jakiś sędzia dojdzie do wniosku, że ten wyrok TK został wydany przez sędziów, którzy sędziami nie są, to może się posłużyć taką instytucją, którą prawnicy nazywają "wyrokiem nieistniejącym" - tak mnie jeszcze uczono, ale podkreślam, przed 1970 rokiem, bo w dawnym kodeksie postępowania karnego były takie orzeczenia nieistniejące - ocenił.
Stępień: Ta sprawa będzie badana tylko z tego nic nie wyniknie
- Z punktu widzenia analizy prawniczej to jest kompletna bzdura. Skoro wnioskodawcy żądają, żeby to sam Trybunał orzekł, że czynności są nieważne to przecież można równie dobrze przyjąć, że Trybunał orzeknie, tak jak wielokrotnie, że te czynności są ważne mimo że zostały podjęte przez osoby nieuprawnione do tego - tak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego skomentował wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą wyboru I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Ta sprawa będzie badana tylko z tego nic nie wyniknie. Zastanawiamy się, po co to wszystko jest robione - dodał.
Dodano:
Czwartek, 2 marca 2017 (19:23)
Źródło:
Marcin Zaborski-