Wiadomości i publicystyka
- Zobacz film Rośnie populacja dzikich słoni, żyjących w Chinach. Duże stado swobodnie przemieszcza się po kraju, nie niepokojone przez ludzi.
- Zobacz film Inżynierowie z NASA budują statek kosmiczny, który poleci zbadać asteroidę Psyche. Będzie to pierwszy kontakt naukowców, z asteroidą zbudowaną z metali.
- Zobacz film Przed nami niedziela palmowa a zarazem niedziela handlowa. To okazja do przedświątecznych zakupów, bo przygotowania do Wielkanocy za chwilę rusza pełną parą. To nie będą tanie święta, a o ile zdrożały podstawowe wielkanocne produkty i jak głęboko trzeba będzie sięgnąć do portfeli - o tym w "Raporcie" Małgorzaty Nowickiej-Aftowicz.
- Zobacz film Najnowocześniejszy czworonożny robot — SPOT, w połączeniu z latającym skanerem Leica BLK2FLY mają zadbać o bezpieczeństwo Parku Archeologicznego Pompei. Na rozległym terenie dochodzi do nielegalnych wykopalisk. Włoskie władze zaprzęgając najnowocześniejszą technologię, chcą lepiej strzec antycznych skarbów zagrzebanych 1943 lata temu pod wulkanicznym popiołem.
- Zobacz film Amera jest zielona, sympatyczna, opiekuńcza i jeździ na wózku inwalidzkim. Mówi w imieniu dzieci niepełnosprawnych i małych ofiar konfliktów.
- Zobacz film Od 80 lat przy lotnisku w Fort Lauderdale na Florydzie żyje kolonia dzikich małp. Ich przodkowie, przywiezieni z Afryki, uciekli z hodowli. O zwierzęta dba profesor Deborah "Missy" Williams.
- Zobacz film Stelios Kerasidis skomponował „Etiudę antywojenną”, jako przesłanie na rzecz pokoju w Ukrainie. Nutami chce walczyć z przemocą i niesprawiedliwością. 10-letni pianista tworzy własne koncerty fortepianowe. Uznawany jest za „cudowne dziecko” w tej dziedzinie.
- Zobacz film Brazylijski holding sanitarny rozpoczał rewitalizację jedenastu lagun wokół Rio de Janeiro. Do tej pory, piękne akweny były przede wszystkim wysypiskami śmieci.
- Zobacz film Karolina Bielawska została wybrana najpiękniejszą w 70. edycji konkursu w San Juan w Portoryko. Studentka Politechniki Łódzkiej i modelka w 2019 r. wygrała koronę Miss Polonia. 22-letnia łodzianka powtórzyła sukces Anety Kręglickiej z 1989 roku.
- Zobacz film Czterodniowy festiwal wyścigów wielbłądów w Omanie to największa taka impreza na świecie. Pula nagród przekracza budżety największych turniejów golfowych i tenisowych.
- Zobacz film Nowe standardy nadawania sygnału radiowego wymusiły wymianę anteny na wieży Eiffela. Po operacji przeprowadzanej przez śmigłowiec wieża urosła o 6 metrów. Według serwisu TripAdvisor wieża jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na świecie.
- Zobacz film Na Kubie powstała wspólnota pań, które zdobią swoją skórę. To odważna społeczność, bo wytatuowane kobiety wciąż budzą w tym kraju negatywne emocje.
- Zobacz film Czy świnia może być domowym pupilem, poprawiającym nastrój człowieka? Na takie pytanie będzie musiał odpowiedzieć sąd hrabstwa Montgomery w stanie Nowy Jork. Mieszkaniec wioski Canajoharie hoduje w domu mieszkalnym świnkę, zdaniem władz nielegalnie, gdyż świnia jest zwierzęciem hodowlanym. Hodowla zwierząt jest w lokalach mieszkalnych zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Właściciel świni argumentuję, że to jego zwierzę wspierające go emocjonalnie, na co ma nawet certyfikat. Ludzko-świńskie związki emocjonalne nie znajdują zrozumienia u urzędników, o ich legalności rozstrzygnie sędzia.
- Zobacz film Trzy tygodnie trwały próby bezpiecznego pojmania samicy krokodyla indonezyjskiego. Mieszkańcy miasta Palu na wyspie Celebes chcieli ulżyć dzikiemu zwierzęciu, które od kilku lat żyło z motocyklową oponą na szyi. Mimo zaangażowania największych sław w okiełznywaniu dzikich krokodyli nie udawało się pomóc dzikiemu zwierzęciu. Im samica krokodyla była większa, tym niechciana obroża ją bardziej uwierała. Sukcesem zakończyła się dopiero akcja przeprowadzona przez lokalnego handlowca, hobbystycznego poławiacza dzikich ptaków.
- Zobacz film Transport morski, na którym opiera się międzykontynentalny handel, generuje potężne ilości zanieczyszczeń. Francuska firma Energy Observer zaprezentowała projekt kontenerowca obojętnego dla środowiska. Połączenie napędu wodorowego z żaglami skrzydłowymi było już wykorzystane przy budowie katamaranu laboratorium. Teraz czas na próbę rewolucji transportu spod znaku „zero emisji”.
- Zobacz film WFP - Światowy Program Żywnościowy, ONZ-owska agencja humanitarna, apeluje o pomoc dla mieszkańców tzw. rogu Afryki. Półwysep Somalijski i przylegające do niego tereny dotknęła klęska suszy. Na niektóre regiony nie spadła kropla deszczu od kilkudziesięciu miesięcy. Kilkanaście milionów ludzi już cierpi z powodu głodu. Miliony próbują się ratować, emigrując. Pracownicy WFP nie pozostawiają wątpliwości, jeśli teraz świat nie wyda pieniędzy na pomoc głodującym, w przyszłości koszta będą większe.
- Zobacz film Tajemniczy świecący obiekt pojawił się nad meksykańskim miastem Cabo San Lucas. Internauci wymieniają się filmami z nagranym światłem na niebie i prześcigają w spekulacjach czym było.
- Zobacz film W wielu regionach opanowanego przez Talibów Afganistanu bieda i głód osiągnęły takie rozmiary, że rodzice pozbawienia środków do życia, decydują się na sprzedaż kilkuletnich dziewczynek, aby wyżywić resztę rodziny. Ekipa brytyjskiej telewizji SKY News jako pierwsza, od czasu zwycięstwa Talibów, dotarła do obozu uchodźców w prowincji Bagdhis. Region dotknięty klęska głodu został też poważnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Braki żywności i leków są tak poważne, że nawet wrogo nastawieni do wszystkiego, co zachodnie lokalni talibscy watażkowie apelują o powrót organizacji humanitarnych. Talibowie okazali się wystarczająco mocni, aby wygrać wojnę, ale wykarmienie 35 mln Afgańczyków przerosło ich możliwości.
- Zobacz film Naukowcy pracujący na Antarktydzie doszli do wniosków, że najlepszym "barometrem" stanu klimatu jest wielkość populacji pingwinów. Liczebność tych ptaków gniazdujących na wybrzeżu Morza Wedella jest wprost proporcjonalna do utrzymującej się podczas antarktycznego lata pokrywy lodowej. Mniej lodu, mniej pingwinów. Ornitolodzy i glacjolodzy przyglądają się pingwinom z lądu, morza, powietrza, a nawet kosmosu.
- Zobacz film To, co po polsku opisujemy jako "HAU, HAU" i jest zapisem psiego szczekania, po rosyjsku brzmi jako "GAW, GAW". Obojętnie, jak zapisane, te dźwięki zdominowały okolicę Tutajewa pod Jarosławiem nad Wołgą. Na nadwołżańskich błoniach i stromych brzegach wytyczono trasę wyścigu psich zaprzęgów "Fomińskie łapy".
- Zobacz film Zorza polarna — inaczej zwana Aurora Borealis — to spektakularne zjawisko naturalne, które czasami rozświetla niebo na północnym biegunie globu. Powstaje w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Grupa rosyjskich entuzjastów postawiła sobie za cel, znalezienie najlepszych miejsc, tzw. okien, do oglądania nocnych pokazów. Rosja, obok Skandynawii, jest jednym z najlepszych miejsc do polowania na zorzę polarną. Okres od połowy września do połowy marca to najlepsza pora na obserwacje.
- Zobacz film Zorza polarna — inaczej zwana Aurora Borealis — to spektakularne zjawisko naturalne, które czasami rozświetla niebo na północnym biegunie globu. Powstaje w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Grupa rosyjskich entuzjastów postawiła sobie za cel, znalezienie najlepszych miejsc, tzw. okien, do oglądania nocnych pokazów. Rosja, obok Skandynawii, jest jednym z najlepszych miejsc do polowania na zorzę polarną. Okres od połowy września do połowy marca to najlepsza pora na obserwacje.
- Zobacz film Zara Rutherford szczęśliwie wylądowała w belgijskim Kortrijk, kończąc trwającą 155 dni wyprawę dokoła globu. Na lotnisku oprócz rodziców, przyjaciół i wiernych fanów na Zarę czekał certyfikat rekordu Guinnessa, potwierdzający, że jest najmłodszą kobietą, która dokonała okołoziemskiego lotu samolotom solo.
- Zobacz film W wodach Zatoki Pozzuoli, koło Neapolu, pod warstwą żwiru i muszli kryją się rzymskie artefakty. Baia do końca III w. n.e. była nadmorskim kurortem dla cesarzy, senatorów i bogatych Rzymian. Za zniknięcie Baii odpowiada bradyseizm. Zjawisko wynikające z aktywności wulkanicznej i polegające na ruchach gruntu. Tajemniczość miejsca i pojawiające się nowe odkrycia powodują, że ok. 15 tys. osób przyjeżdża co roku, by odwiedzić podwodny skansen w zatoce.
- Zobacz film Dobrze zachowany szkielet krokodyla został odnaleziony pod podłogą klasy, podczas remontu zabytkowej szkoły w Walii. Eksponat trafił do szkoły prawdopodobnie ponad 100 lat temu, nie wiadomo dlaczego został ukryty.
- Zobacz film Mieszkańców kanadyjskiej prowincji Ontario dotknęły wyjątkowo obfite, nawet jak na Kanadę, opady śniegu. Jeden z mieszkańców przedmieść Ottawy postanowił sfilmować proces zasypywania jego balkonu.
- Zobacz film Ropa z rozbitego tankowca skaziła wybrzeże w stolicy Peru. Statek wywrócił się w wyniku fali, która powstała po wybuchu podwodnego wulkanu na Tonga.
- Zobacz film Wierni kościołów wschodnich uczcili święto Epifanii odnowieniem chrztu w miejscu, gdzie według tradycji Jan Chrzciciel ochrzcił samego Chrystusa.
- Zobacz film Miasto zbudowali Asyryjczycy, którzy odłączyli się od mocarstwa babilońskiego i tu założyli stolicę swojego imperium. Asyria była wówczas potęgą na starożytnym Bliskim Wschodzie. Miasto Aszur, w obecnym Iraku, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 r. Cudem uniknęło dewastacji, będąc pod kontrolą Państwa Islamskiego od 2014 roku.
- Zobacz film Niecodzienny pokaz zorganizowano na niebie nad Santiago de Chile. Powietrzny balet 200 dronów miał pomóc mieszkańcom stolicy Chile choć na chwilę zapomnieć o pandemicznych ograniczeniach.
- Zobacz film Dzięki oficjalnej pieczęci statusu kulturowego, przyznanej paelli przez władze Walencji, należy stosować właściwy przepis, by uznać danie za oryginalne. Popularne wśród turystów dania z dodatkiem owoców morza lub chorizo nie są oficjalnie paellą. Prawdziwa i tradycyjna jest tylko „paella valenciana”. Sprawdź jakie składniki musi zawierać i jak ją przygotować.
- Zobacz film Paryska katedra Notre-Dame spłonęła 3 lata temu. Prace rekonstrukcyjne trwają, ale w Paryżu w nowoczesnej dzielnicy La Défense można już zwiedzać Notre-Dame. Wirtualna przechadzka, nie tylko zabiera gości do niezniszczonej perły gotyku, ale umożliwia też podróż w czasie.
- Zobacz film - Jeżeli ktoś wyczuł, to proszę, by o tym powiedział. Ktoś, kto tak twierdzi, musi mieć jakieś dowody, bo ja niczego nie zauważyłem - powiedział w rozmowie z Interią Poseł Piotr Borys (KO). Jak przyznał, gdy Bartłomiej Sienkiewicz wychodził z sali obrad w towarzystwie Borysa Budki, potknął się.
- Zobacz film Policjanci z Los Angeles w ostatniej chwili wyciągnęli z rozbitej awionetki rannego pilota. W chwilę po starcie z północnych przedmieść Los Angeles awionetka awaryjnie wylądowała na przejeździe kolejowym. W uszkodzoną Cessnę uderzył pociąg. Pilot trafił do szpitala. Nikomu z pasażerów pociągu ani świadków zderzenia nic się nie stało.
- Zobacz film Na odcinku drogi S8 między Oleśnicą a Sycowem, na wysokości Ligoty Polskiej (woj. dolnośląskie) zapaliła się ciężarówka przewożąca znicze.
- Zobacz film Bliźniaki pandy wielkiej zostały publicznie zaprezentowane w tokijskim Zoo. Z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy Japonii prezentacja odbyła się w szczególnych warunkach.
- Zobacz film Grupa miłośników zwierząt i weterynarzy z pomocą kolumbijskiego lotnictwa uratowała "różowego delfina", który utknął na płyciźnie. Delfiny amazońskie mogą żyć tylko w słodkiej wodzie. Występują w rzekach zlewni Orinoko i Amazonki. Z powodu utraty siedlisk, przełowienia rzek i dużego ruchu statków gatunek ten staje się coraz rzadszy.
- Zobacz film Kryzys wymusza niestandardowe rozwiązania. Właściciel małej hydroelektrowni zagubionej w górach Kostaryki otarł się o plajtę, gdy państwo przestało kupować produkowany przez niego prąd. Z powodu epidemii koronawirusa w Kostaryce znacząco spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ratunkiem dla nadmiaru czystej energii w tropikach było stworzenie centrum obliczeniowego, gdzie wydobywa się kryptowaluty.
- Zobacz film Nieprawdopodobny widok przywitał w sobotę mieszkańców miasta Chongzuo w południowych Chinach. Nad ranem jego ulicami przebiegło 80 strusi.
- Zobacz film Ponad 100 domów spłonęło doszczętnie, ale straty są nadal szacowane. W dzielnicy nie ma wody, ani prądu. Dach nad głową straciło około tysiąca mieszkańców. Okoliczności pożaru budzą poważne kontrowersje.
- Zobacz film Na pierwszej noworocznej aukcji na tokijskim targu rybnym Toyosu za ważącego 211 kg tuńczyka błękitnopłetwego zapłacono 145,5 tys. USD. Już trzeci rok z rządu ceny tuńczyków spadają. Na rekordowej aukcji noworocznej w 2019 roku podobny okaz wylicytowano za 3 mln USD.
- Zobacz film Duński zawodnik, który w czerwcu zeszłego roku doznał zatrzymania akcji serca w meczu Mistrzostw Europy, po miesiącach rekonwalescencji wrócił do treningów. We włoskiej Serie A z powodu wszczepionego kardiowertera-defibrylatora nie może występować. Kontrakt z Interem Mediolan został rozwiązany za obopólną zgodą w ubiegłym miesiącu. Eriksen liczy na powołanie do reprezentacji Danii na listopadowe Mistrzostwach Świata w Katarze.
- Zobacz film Ćwiczenia sił powietrznych Tajwanu transmitowały najważniejsze azjatyckie telewizje. Pokaz siły miał zniechęcić Chiny do ewentualnej agresji na Tajwan.
- Zobacz film 22-letnia wolontariuszka z oddziału nowotworowego i kibicka hokejowej drużyny Kraken Seattle, podczas meczu z Canucks Vancouver, dostrzegła na szyi Briana Hamiltona, managera Kanadyjczyków niepokojący pieprzyk. W jej opinii to był nowotwór. Swoje wątpliwości zapisała na smartfonie, który przytknęła do pleksi, tak aby Hamilton zobaczył jej diagnozę. Szczęśliwie B.Hamilton skonsultował się z lekarzami, dziewczyna miała rację. Po kuracji manager „kanadorów” zaprosił kandydatkę na studia medyczne na kolejny mecz, gdzie publiczność zgotował jej owację na stojąco, a obie drużyny ufundowały nagrodę 10 tys. USD.
- Zobacz film Fiński startup opracował technologię produkcji butów z wykorzystaniem fusów z kawy. Firma planuje produkcję kolekcji ubrań z tego materiału.
- Zobacz film Po spadku temperatury w ostatnich dniach, na rzece pojawiły się pływające formacje lodu prądowego, zwanego śryżem. To początkowa postać kry, utworzona z gąbczastych bryłek "sklejonych" kryształków lodu.
- Zobacz film W Zoo w Londynie przyszedł na świat tygrys sumatrzański. To sensacyjne wydarzenie, bo tygrys sumatrzański, to najbardziej zagrożony gatunek tygrysa na świecie.
- Zobacz film Para bobrów, mieszkających w Zoo w Oregonie, wybrała się na zimowy spacer. Zwierzęta pieczołowicie zbierały materiał do budowy gniazda.
- Zobacz film Egipscy naukowcy ustalili wygląd i wiek legendarnego faraona Amenhotepa I. Było to możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, które zeskanowały mumię egipskiego władcy.
- Zobacz film Symbol nowojorskiej zabawy sylwestrowej, kryształowa kula z Times Square, jest gotowa do swojej drogi w dół. Tradycyjnie nowojorczycy odliczają ostatnie 60 sekund starego roku, obserwując zsuwająca się z masztu kulę złożoną z 2688 kryształowych trójkątów.
- Zobacz film Amerykańscy historycy wydobyli "kapsułę czasu" z cokołu pomnika generała Roberta E. Lee. Postument, upamiętniający dowódcę Konfederatów, walczących między innymi w obronie niewolnictwa, został rozebrany na polecenie gubernatora Wirginii.
- Zobacz film Ekipa Świętego Mikołaja weszła do gigantycznego morskiego akwarium w Brazylii, by popływać z rekinami. Takie kąpiele to świąteczna tradycja.
- Zobacz film Francuzi tak skutecznie leczą po COVID-owe przygnębienie szampanem, że na rynku zaczęło brakować tego flagowego trunku znad Marny. Producenci szampana nie nadążają z dostarczaniem zamawianych roczników. Liczą zyski, które częściowo rekompensują zeszłoroczne straty, ale obawiają się, że klienci, którzy nie dostaną tego, co zamówili, poszukają innych poprawiaczy nastroju.
- Zobacz film 13 dzwonów z brązu i piszczałki organowe z połowy XIII wieku z Bazyliki Narodzenia Pańskiego trafiły w ręce badaczy historii Ziemi Świętej. Dzwony zostały dostarczone do Betlejem prawdopodobnie z Francji przez krzyżowców i przez nich ukryte w ziemi obok bazyliki. Dlaczego nie mogły trafić w niepowołane ręce?
- Zobacz film W Mexico City odbył się turniej piłki nożnej dla niewidomych i niedowidzących. Na boisku otoczonym bandami piłkarze rywalizowali z przepaskami na oczach i używali grzechoczącej piłki do prowadzenia gry. W Meksyku niewidomi stanowią grupę ponad dwóch milionów osób.
- Zobacz film Podobnie jak wszyscy inni, Mikołajowie także przechodzą na pracę zdalną. W zeszłym roku zmienił się charakter kontaktów dzieci z Mikołajem. Mimo że online, stał się bardziej osobisty. Po stronie Mikołaja leży teraz zmiana niektórych zachowań. Nam pozostaje pamiętać o terminowym wysłaniu listy życzeń prezentowych i czekać na magię świąt.
- Zobacz film W 79 roku n.e. erupcja Wezuwiusza zabiła tysiące osób. W Herkulanum w pobliżu Pompejów odkryto kolejny szkielet ofiary. Szczątki mężczyzny znaleziono w pozycji na plecach, z głową zwróconą w stronę wulkanu. Zapewne widział nadchodzącą śmierć. Szkielet osadzony w wysokiej ścianie z kamienia lawy zachował się w idealnym stanie do badań. Herkulanum zostało zakopane głębiej w materiale wulkanicznym niż Pompeje. Wiele artefaktów nie zostało jeszcze odkrytych.
- Zobacz film Miejskie uprawy w brazylijskich fawelach pomagają walczyć z kryzysem gospodarczym. Z powodu głodu, wywołanego kryzysem, cierpi ponad 19 milionów Brazylijczyków.
- Zobacz film Anonimowy kupiec zapłacił 15 mln USD za rękopis Alberta Einsteina i Michala Basso. 54 - stronicowy dokument, który powstał na przełomie 1913 i 1914 roku sprzedawał Dom aukcyjny Christie w Paryżu. W odręcznym, roboczym dokumencie naukowcy opisują podstawy Ogólnej teorii względności.
- Zobacz film Najlepsi kiterzy świata pojawili się na zawodach King of the Air Red Bull w Republice Południowej Afryki. Janek Grzegorzewski zaliczył Frontroll Contraloop Board Off z czterema obrotami. Jego trik dostał najlepszą notę w historii zawodów.
Sypie i sypie, a końca nie widać
Mieszkańców kanadyjskiej prowincji Ontario dotknęły wyjątkowo obfite, nawet jak na Kanadę, opady śniegu. Jeden z mieszkańców przedmieść Ottawy postanowił sfilmować proces zasypywania jego balkonu.
Dodano:
Czwartek, 20 stycznia 2022 (10:02)