DW: Wideo dnia
- Zobacz film Na początku XX wieku w południowej Afryce żyły ponad 2 mln afrykańskich pingwinów. Teraz pozostała ich już tylko niewielka część. Odwiedziliśmy organizację w Kapsztadzie, która stara się zapobiec wyginięciu morskich ptaków.
- Zobacz film Boksy do spania znane są z Tokio lub Hongkongu. Ale teraz można je wynająć także w Barcelonie, gdzie ceny mieszkań dla wielu stały się wręcz kosmiczne. Na miejsce w boksie o powierzchni mniejszej niż trzy metry kwadratowe czeka już kilka tysięcy chętnych. Jednak władze miasta chcą ich zakazać…
- Zobacz film Setki drewnianych, bogato zdobionych wozów przeszło przez ulice włoskiego miasta Scicli. Przez stulecia były one głównym środkiem transportu. Ich parady mają tu długą tradycję.
- Zobacz film Najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło w poniedziałek upadłość. Rozpoczęto akcję sprowadzania setek tysięcy klientów do kraju. Przyczyną upadłości firmy jest jej olbrzymie zadłużenie. W ub. piątek Thomas Cook poinformował, że w trybie pilnym zwraca się do kredytodawców i udziałowców o doraźną pomoc w wysokości 200 mln funtów (250 mln dolarów), aby uniknąć bankructwa. Ocenia się, że wycieczki turystyczne i pobyty wypoczynkowe wykupiło u Thomasa Cooka ponad 600 tys. osób na całym świecie. Co się z nimi dzieje? Zobaczcie.
- Zobacz film Abdellah ma 30 minut na wyczyszczenie auta. Obsługuje pojazdy systemu car sharing w całym Berlinie. Samochód musi robić wrażenie nawet, gdy klient korzysta z niego zaledwie kilka minut.
- Zobacz film Bezrobocie, spowolnienie handlu, upadek firm, słabsza gospodarka. Firmy wydają miliardy na przygotowanie się do brexitu. Niemieckie lobby biznesowe BDI przepowiada jednak najgorsze.
- Zobacz film Niemcy lubią jazdę rowerem, starannie segregują śmieci, wzorowo dbają o środowisko. Angelę Merkel okrzyknięto nawet mianem "kanclerz klimatu". Ale czy Niemcy dalej są wzorem do naśladowania?
- Zobacz film Konsorcjum badawcze "Target Malaria", działające w Burkina Faso chce wyeliminować malarię - chorobę, na którą umiera wiele, nawet najmłodszych osób.
- Zobacz film Narodowy socjalizm - mordercza ideologia, machina wojenna, marka. Naziści wiedzieli, co to siła wizerunku. Wykorzystywali architekturę, sztukę i wzornictwo - wszystko, by wzmocnić totalitarne państwo. Swastyka to najbardziej rozpoznawalny znak nazistów, zawłaszczony przez Hitlera symbol szczęścia. I to właśnie symbole mają wzmocnić go jako lidera niemieckiej rasy.
- Zobacz film Bjorn Echternach od dwóch lat szuka swoich synów. Po rozwodzie zabrała ich matka - Japonka i wyjechała do rodzinnego kraju. Od tego czasu słuch po nich zaginął.
- Zobacz film W jej rodzinie nazistowska przeszłość to temat tabu. Poznajcie prawnuczkę kobiety, której czyny nawet dziś wywołują przerażenie. Więcej przeczytasz TUTAJ.
- Zobacz film Pani Alicji, która mieszka w swoim mieszkaniu już 70 lat grozi eksmisja. Prawniczka Beata walczy w polskich sądach o prawa ludzi do mieszkania. - Bardzo trudno jest uchronić kogoś przed eksmisją na bruk, która jest legalna, czy podwyżkami czynszu. Prawo nie stoi po stronie lokatorów - mówi. Klienci Beaty to głównie osoby starsze i biedne.
- Zobacz film Czy kot może mieszkać na drzewie? Okazuje się, że tak! Drzewo rośnie w Bartoszycach, przy ruchliwej trasie do przejścia granicznego Polska-Rosja. Jak kot się tam zadomowił? Mieszkańcy mają wiele teorii.
- Zobacz film Prawie 30 tysięcy młodych Europejczyków przemierza darmową koleją Stary Kontynent. Akcja ma pomóc docenić różnorodność Europy.
- Zobacz film Del Keens jest żywym dowodem na to, że nie trzeba spełniać żadnych norm dotyczących piękna, aby zabłysnąć w branży modowej.
- Zobacz film Czarnogóra to niewielkie, ale urokliwe i przyciągające wielu turystów państwo położone nad Adriatykiem. Duże statki zagrażają przyrodzie. W związku z tym, czy turystyka niszczy to malownicze miejsce?
- Zobacz film Szkoccy plantatorzy nie wyobrażają sobie gospodarstwa bez pracowników sezonowych z Europy Wschodniej. Na plantacji truskawek podczas zbiorów pracują głównie gastarbeiterzy z najbiedniejszych krajów UE. Tygodniowo zarobią 300 Euro. To miesięczna pensja w Rumunii.
- Zobacz film Włoskie miasteczko Luzzara walczy w mową nienawiści w nadzwyczajny sposób. „Przęstępcy” muszą czytać książki i chodzić do teatru.
- Zobacz film Getta w Kopenhadze? W Danii nie tylko prawicowi populiści, ale nawet socjaldemokraci przyjęli twardy kurs przeciwko migrantom. Według nowego prawa dzielnice, w których mieszka społeczność spoza zachodnich krajów, nazywane są gettami.
- Zobacz film Żydzi są coraz częściej szykanowani, obrażani na ulicy, opluwani. Boją się o swoje bezpieczeństwo. Federalny Komisarz ds. antysemityzmu Felix Klein powiedział, że noszenie przez Żydów jarmułki może być dla nich niebezpieczne. To na nowo wywołało dyskusję na temat przejawów nienawiści na tle rasowym w Niemczech.
- Zobacz film Ratownik medyczny. O tym zawodzie marzy każde dziecko, a niektórzy potrafią wytrwać w postanowieniu. Jednak czasami wymarzona praca zamienia się w koszmar. Alkohol, narkotyki, krew są tu na porządku dziennym. Jednym słowem, praca dla twardzieli.
- Zobacz film Miał poglądy i nie bał się ich wyrażać. Czy polityk zginął za poglądy promigrackie?
- Zobacz film Gdyby żyła, dziś skończyłaby 90 lat. Jej słynny dziennik jest ostrzeżeniem przed antysemityzmem, coraz bardziej powszechnym w Niemczech.
- Zobacz film Donata jest jedną z wielu tysięcy polskich kobiet, które pracują w Niemczech jako opiekunki. Podróżują tam i z powrotem między pracą w Niemczech a rodziną w Polsce.
- Zobacz film Plastikowe śmieci są niemal wszędzie: na ulicach, w lasach, morzach i oceanach. Czy to zabójcze tsunami z plastiku da się jeszcze zatrzymać?
- Zobacz film Brukselska dzielnica Molenbeek przez wielu wciąż uważana jest za wylęgarnię terrorystów. Dlatego tak bardzo potrzeba tu ludzi, którzy walczą o europejskie ideały, integrację i perspektywy dla młodych imigrantów.
- Zobacz film Stan Sinaloa to matecznik najpotężniejszego kartelu narkotykowego w Meksyku, który porywa i zabija młodych ludzi. Co najmniej 40 tys. Meksykanów uznaje się za zaginionych. Grobów szukają matki, używają prymitywnych narzędzi.
- Zobacz film Tony porzuconych plastikowych sieci rybackich zanieczyszcza Bałtyk. Jest tylko jeden sposób, aby je wydostać.
- Zobacz film Farina to najprawdziwsza, najstarsza i najbardziej oryginalna woda kolońska na świecie. Firmę założono w Kolonii w 1709 roku i od tego czasu nieprzerwanie zachwyca największych tego świata, od Napoleona i cesarzowej Sisi, po współczesne gwiazdy. Zaraz wejdziemy do środka, gdzie poznamy historię tego niezwykłego zapachu.
- Zobacz film Europejscy palacze mają coraz gorzej - palenie w przestrzeni publicznej staje się niemal tabu, a z opakowań papierosów epatują zjedzone norotworem ludzkie organy. Czy da się całkowicie wytępić ten brzydki nałóg, czy jednak byłby to zamach na wolność osobistą? #Europeo
- Zobacz film Słonie są atrakcją turystyczną w Tajlandii. Ale jak ten biznes wygląda na prawdę? Rozrywka dla turystów czy znęcanie się nad zwierzętami? Aby słoń mógł wozić turystów, trzeba go najpierw wytresować. To bardzo okutne praktyki. Materiał dla widzów o mocnych nerwach. via @ DW Stories
- Zobacz film Rząd Niemiec chce wprowadzić obowiązek szczepień. Rodzice niezaszczepionych dzieci mogą być ukarani grzywną do 2,5 tysiąca euro.
- Zobacz film Marie-Helen od 2 lat nie chodzi do szkoły. - Chcę się uczyć tak, jak lubię - argumentuje swoją decyzję 14-latka. W Niemczech edukacja domowa jest nielegalna. Mama Marie-Helen może za to pójść do więzienia.
- Zobacz film Jak wygląda życie na polsko-ukraińskim pograniczu?
- Zobacz film Z powodu obowiązku wiz, ruch na granicy jest coraz mniejszy.
- Zobacz film W 2014 ponad połowa Niemców została w domach. Wygrała chadecja, ale dużo głosów zebrały też partie antyimigranckie. Jak będzię tym razem? Zapytaliśmy mieszkańców wprost.
- Zobacz film Mieszkańcy Brześcia na Białorusi protestują przeciwko budowie luksusowych apartamentów na masowym żydowskim grobie. Domagają się pomnika dla ofiar.
- Zobacz film Mieszkańcy Goerlitz i Zgorzelca codziennie czerpią korzyści z sąsiedztwa. Na drugą stronę Nysy wybierają się na zakupy, do szkoły lub pracy. Oba miasta są jak jeden organizm i dumne ze swojej europejskości.
- Zobacz film Polscy budowlańcy, sprzątaczki czy informatycy. Co Niemcy naprawdę o nich sądzą? Czy faktycznie Polacy rzetelnie pracują w Niemczech? O opinię zapytaliśmy mieszkańców Berlina.
- Zobacz film Kloszardem 2.0 nazywa siebie bezdomny Christian Page. Francuz stał się gwiazdą mediów społecznościowych. Tylko na Twitterze ma już 30.000 followersów, którzy śledzą jego życie, pomagają mu i podtrzymują na duchu.
- Zobacz film Przypomina najmroczniejsze czasy w Niemczech, żądają rewizji granic, odesłania imigrantów, maszeruje ulicami a nawet bierze udział w wyborach do PE. Władze mówią, że nic nie mogą z tym zrobić. Czy ich marsze powinny być zakazane?
- Zobacz film Niemieckie położne biją na alarm. Coraz więcej z nich odchodzi z powodu z powodu rosnących kosztów dzialności. Tylko za OC płacą ponad 8 tys. euro rocznie! via DW Stories
- Zobacz film Rodzą genetycznie obce dzieci, a za zapłatę utrzymują całe rodziny. Mimo że proceder jest nielegalny, surogatki na Ukrainie są coraz bardziej poszukiwane. Również przez Niemców.
- Zobacz film Polują na zabytkowe auta i robią z nich cacka. Najlepiej schodzą m.in. fiaty. Dla braci z Chorwacji to nie tylko pasja, ale i całkiem dobry interes.
- Zobacz film Christian jest bezdomnym w Paryżu - ale ma ogromną ilość fanów na Twitterze. Zobacz dlaczego!
- Zobacz film Projektantka mody Pamela Paquin szyje futra ze skór zwierząt, które zginęły pod kołami samochodów. Czy tak może wyglądać przyszłość branży futrzarskiej? via DW Stories
- Zobacz film Elektryczne hulajnogi zdominowały stolicę Francji i coraz częściej powodują chaos w ruchu miejskim. Dla kierowców wygoda, dla pieszych utrapienie.
- Zobacz film "Pożegnanie z matką to jedna z najtrudniejszych rzeczy dla mnie w obozie”. 95-letnia Erna de Vries przeżyła Holokaust. Wiek utrudnia jej opowiadanie swojej historii. Na szczęście ma pomocników.
- Zobacz film Marzyłeś o zamku? Teraz możesz go mieć! Właśnie ruszyła "wyprzedaż" zamków w Turcji.
- Zobacz film Szwajcarski producent serów zmienił smak swojego ementalera, grając muzykę podczas procesu dojrzewania sera. Zastosował hip hop, rock i muzykę klasyczną. Który gatunek wygrał test smaku?
- Zobacz film Sami prowadzą bibliotekę, a nawet stację benzynową. Brexit im nie straszny. @DW Stories
- Zobacz film „Oko za oko” - prawie pół roku tak zwane „Państwo Islamskie” zajmowało filipińskie miasto Marawi. Terroryści wykorzystywali stary wiekowy konflikt religijny, między muzułmanami i chrześcijanami. @DW Stories
- Zobacz film Były konsultant Białego Domu, Steve Bannon, chce przekształcić włoski klasztor w szkołę prawicowego populizmu. Nie podoba się to mieszkańcom miasteczka.
- Zobacz film Według ekspertów, 90 proc. Niemek przerywa ciążę z powodu zespołu Downa. I to jeszcze przed wprowadzeniem darmowych testów prenatalnych.
- Zobacz film Mogła skończyć na wózku, a po 106 dniach rehabilitacji wraca na tor! Poruszająca historia kobiety - kierowcy Formuły 3.
- Zobacz film Te ozdobne drzewa w Bonn rosły spokojnie przez 40 lat. Do czasu, gdy powstał Facebook i Instagram. Ku uciesze turystów i przekleństwu mieszkańców starówki.
- Zobacz film Młodzi Niemcy obawiają się o losy naszej planety i starają się zaradzić katastrofalnym skutkom zmian klimatu.
- Zobacz film Oto najdalej wysunięte na północ miasto na świecie, gdzie temperatury potrafią spaść nawet -25 stopni Celsjusza. Mieszka tutaj ktoś, kto wpadł na szalony pomysł i uprawia w tym mieście... arktyczny ogród.
- Zobacz film Kryzys w Wenezueli. Ponad 3 miliony ludzi uciekło Wenezueli przed reżimem i głodem. Na granicy zatrzymywany jest konwój z żywnością. Dziennikarz Cesar Batiz relacjonuje na żywo z miejsca zdarzenia.
- Zobacz film Jiang Hui szuka swojej mamy. Była na pokładzie samolotu MH370 należącego do Malaysia Airlines, który zaginął pięć lat temu. Nikt nie wie, co doprowadziło do katastrofy. "Unikam myślenia o tym i koncentruję się na znalezieniu szczątków wraku" - przyznaje w wywiadzie z DW Jiang Hui.
Szkocja. Po brexicie zabraknie pracowników sezonowych?
Szkoccy plantatorzy nie wyobrażają sobie gospodarstwa bez pracowników sezonowych z Europy Wschodniej. Na plantacji truskawek podczas zbiorów pracują głównie gastarbeiterzy z najbiedniejszych krajów UE. Tygodniowo zarobią 300 Euro. To miesięczna pensja w Rumunii.