"Tajna historia XX wieku"
- Zobacz film Dlaczego w czerwcu 1914 roku doszło do zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda? Doszukiwanie się jedynego powodu, którym był nacjonalizm młodocianych zabójców jest bardzo niepełnym wyjaśnieniem. Za tym zamachem stały imperialne interesy Niemiec, a w przygotowaniu zamachu uczestniczył wywiad niemiecki. Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Ludmiła Pawliczenko była tak sławną radziecką snajperką, że w 1944 roku wysłano ją do USA, aby propagowała sojusz. W czasie tej podróży nie zgodziła się zademonstrować snajperskich umiejętności, na policzku nie miała blizny po ranie odniesionej w czasie walk i wiele jej wypowiedzi nie zgadzało się z faktami. Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Maleńka Finlandia zaatakowana w 1939 roku przez potężną Armię Czerwoną broniła się przez cztery miesiące. W tej wojnie znaczącą rolę odegrali strzelcy wyborowi, tacy jak Simo Häyhä, który zastrzelił 700 żołnierzy wroga, w tym 500 z karabinu. Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film W minionym wieku zamachy na przywódców państw mogły wpłynąć na bieg światowej polityki, a ich mechanizmów do dzisiaj nie wyjaśniono lub skierowano uwagę opinii publicznej na fałszywy trop. Tak było z zamachem na papieża Jana Pawła II, o co oskarżono obywatela Turcji Ali Agcę. Wydaje się to całkowitym blefem, gdyż należał do antykomunistycznej organizacji Szare Wilki. To on zabił redaktora naczelnego lewicowego pisma. Czy taki człowiek mógł sprzymierzyć się z komunistami? Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Z programu dowiadujemy się m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką odegrał rolę podczas II wojny światowej, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto którego nie ma, poznamy tajną historię Westerplatte, sprawdzimy, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu, a także odkryjemy tajną historię ORP Orzeł.
- Zobacz film Było ich niewielu, ale w wielkich działaniach wojennych XX wieku wyraźnie zaznaczyli swój udział. Strzelcy wyborowi. Na polach bitewnych pojawili się już na początku IX wieku, gdy podstawową bronią żołnierza były karabiny skałkowe, a potem kapiszonowe. A jednak z tej prymitywnej broni mogli celnie razić nawet najwyższych dowódców, co udowadnia przypadek admirała Nelsona, zabitego na pokładzie okrętu w czasie bitwy pod Trafalgarem w 1805 roku. Dopiero w czasie I wojny światowej pokazali swoją przydatność, stając się śmiertelnie groźną formacją w II wojnie światowej. Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Dwa lata po zakończeniu wojny światowej sojusz radziecko-amerykański został zerwany przez Stalina, który przystąpił do realizacji marzenia bolszewików: marszu na zachód Europy i pokonania USA. Te plany okazały się mało realne, gdyż Amerykanie w sierpniu 1945 r. zademonstrowali moc niszczącą nowej broni: bomb atomowych, których Rosjanie nie mieli. Co gorsza: nie mieli też samolotów - nosicieli tej broni. Czy w takiej sytuacji Stalin licząc na wielką Armię Czerwoną: 6 mln żołnierzy, 29 tys. pojazdów pancernych mógł rozpocząć wojnę z niedawnymi sojusznikami? A jednak uporczywie do tego celu zmierzał.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Hitler był wielokrotnie atakowany już od pierwszych dni jego udziału w polityce (tj. od 1921 roku). Ocenia się, że jego wrogowie dokonali ok. 30 zamachów. Najpoważniejsze nastąpiły tuż przed wybuchem wojny i w końcowym okresie. Wiele wskazuje na to, że za zamachem w Bürgerbraukeller w Monachium stał Heinrich Himmler. Czy to możliwe, żeby najbliższy współpracownik Hitlera chciał go zabić?
- Zobacz film Hitler był wielokrotnie atakowany już od pierwszych dni jego udziału w polityce (tj. od 1921 roku). Ocenia się, że jego wrogowie dokonali ok. 30 zamachów. Najpoważniejsze nastąpiły tuż przed wybuchem wojny i w końcowym okresie. Wiele wskazuje na to, że za zamachem w Bürgerbraukeller w Monachium stał Heinrich Himmler. Czy to możliwe, żeby najbliższy współpracownik Hitlera chciał go zabić?
- Zobacz film Włochy, Japonia i Niemcy, gdy zagroziła im klęska podejmowały próby sformowania oddziałów, których żołnierze dokonywaliby samobójczych zamachów. Wiele z nich odnosiło sukcesy, ale ofiara życia tysięcy młodych ludzi nie mogła zmienić biegu wojny, o którym decydowała potęga przemysłu zaopatrującego frontowe wojska. Rządowi japońskiemu nie chodziło jednak o wynik bitew, ale chciał aby w każdej japońskiej rodzinie był bohater, o którym pamięć pozwoliłaby zachować tradycję, kulturę i religię.
- Zobacz film Pułkownik Mason Mac Farlane, Brytyjski attaché wojskowy w Berlinie w okresie przedwojennym, orientując się, że Hitler zmierza do wojny, wielokrotnie proponował rządowi brytyjskiemu, że dokona zamachu, strzelając do Hitlera z karabinu snajperskiego. Było to o tyle prawdopodobne, że okna jego berlińskiego mieszkania wychodziły na Aleję Unter den Linden, gdzie odbywały się parady wojskowe. Rząd brytyjski, mimo uporczywych apeli nie wyraził na to zgody.
- Zobacz film Defiladę zwycięstwa w Moskwie w czerwcu 1945 roku otworzyli dwaj marszałkowie ZSRR: Gieorgij Żukow i Konstanty Rokossowski. Obydwaj dostąpili tego zaszczytu w uznaniu wojennych zasług. Obydwaj mieli powody, aby obawiać się Stalina. Rokossowski aresztowany w 1937 roku pod zarzutem szpiegowania na rzecz Polski (był z pochodzenia Polakiem) i Japonii (dowodził wojskami radzieckimi na Dalekim Wschodzie) był potwornie torturowany. Zwolniony w 1940 r., gdy wojna z Finlandią wykazała, że Armii Czerwonej brakuje oficerów, dzielnie walczył dowodząc wielkimi związkami wojsk w czasie wojny. Czy Stalin oddając mu zaszczytną funkcję w czasie defilady chciał wynagrodzić Rokossowskiemu cierpienia z przedwojennego okresu?
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Karabinek Maroszka był rewolucyjną konstrukcją. Pod tym względem w końcu lat 30-tych wyprzedziliśmy mocarstwa ówczesnego świata, które później uzbroiły swoich żołnierzy w broń powtarzalną. Niestety, do wybuchu wojny udało się wyprodukować 150 egzemplarzy. Sam konstruktor miał ze swojego karabinu zestrzelić niemiecki samolot.
- Zobacz film 1 września 1939 roku wojska niemieckie uderzyły na nasze pozycje pod Mławą. Wśród atakujących był pułk SS. Stało się tak na żądanie Heinricha Himmlera, który zabiegał o skierowanie do walki podległych mu wojsk, używanych do tego czasu do służby w obozach koncentracyjnych i zadań policyjnych. Chciał być dowódcą wojskowym i osiągnął to, a straty w jego oddziałach pod Mławą były bardzo duże.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. W 1909 roku car podjął decyzję o zniszczeniu twierdz wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku (a więc bardzo nowoczesnych) na okupowanych polskich ziemiach. Nie wykonano tego rozkazu, gdyż okazało się, że koszt wyburzenia wielkich twierdz byłby większy niż ich utrzymanie. I dobrze się stało, gdyż ich załogi dzielnie walczyły w I wojnie światowej zatrzymując oddziały wroga. Dlaczego car podjął tak nierozważną decyzję?
- Zobacz film Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Z programu dowiadujemy się m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką odegrał rolę podczas II wojny światowej, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto którego nie ma, poznamy tajną historię Westerplatte, sprawdzimy, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu, a także odkryjemy tajną historię ORP Orzeł.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Mimo niepowodzenia Hitlera w wojnie ze Stanami Zjednoczonymi, inny dyktator, Stalin też postanowił pójść tą drogą. I tak jak Hitler przekonał się, że mimo broni nuklearnej nie jest w stanie pokonać USA.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Adolf Hitler w grudniu 1941 roku wypowiedział wojnę USA. Po co to zrobił? Wydaje się to działaniem bezsensowym i tak w istocie było, ale wpadł w zasadzkę, którą przygotował prezydent Roosevelt.
- Zobacz film W I połowie XX wieku pociągi pancerne były groźną i powszechnie wykorzystywaną bronią. Ich znaczenie zmalało wobec potęgi lotnictwa, ale mimo to walczyły do końca II wojny światowej na każdym froncie. Cóż było siłą uruchamiającą broń, która pozornie miała bardzo ograniczone możliwości?
- Zobacz film Wydaje się dziwne, że w szczycie niemiecko-radzieckiej przyjaźni w 1939 i 1940 roku obydwa państwa budowały umocnienia i przygotowywały się do wojny przeciw sobie. Tzw. Linia Mołotowa jest tego przykładem. Już w październiku 1939 roku Niemcy oddały ZSRR zdobyte polskie umocnienia nad Wizną i innych częściach okupowanej Polski. ZSRR, zawierając pakty o przyjaźni z hitlerowską Rzeszą równocześnie przebudowywał umocnienia, aby mogły stać się punktem oparcia dla radzieckich armii uderzających na zachód.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Mosin, najbardziej popularna obok Mausera broń obu wojen światowych. W 1914 roku armia rosyjska miała za mało tych karabinów. Fatalna polityka ministra wojny doprowadziła do tego, że armii i oddziałom tyłowym zabrakło kilku milionów egzemplarzy. Straty nasilały się po każdej klęsce, gdyż żołnierze szli do niewoli z bronią.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.
- Zobacz film Wydaje się dziwne, że w szczycie niemiecko-radzieckiej przyjaźni w 1939 i 1940 roku obydwa państwa budowały umocnienia i przygotowywały się do wojny przeciw sobie.
- Zobacz film W I połowie XX wieku pociągi pancerne były groźną i powszechnie wykorzystywaną bronią.
- Zobacz film Dlaczego w czerwcu 1914 roku doszło do zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda?
- Zobacz film W końcu lat 30-tych XX wieku Kierownictwo Marynarki wojennej przystąpiło do modernizacji naszej floty. Zakupiono dwa wielkie oceaniczne okręty podwodne Orzeł i Sęp, z których każdy kosztował 20 mln zł. Planowano zakupienie trzech równie wielkich. Czy te jednostki były potrzebne naszej marynarce operującej na Bałtyku? Zapewne myśleliśmy o koloniach, ale okazuje się, że i na Bałtyku mogły odegrać ważną rolę.
- Zobacz film Bogusław Wołoszański opowiada o początkach broni pancernej. Jakim potencjałem dysponowała w 1939 roku III Rzesza? W jaki sposób z czołgami radziło sobie Wojsko Polskie?
- Zobacz film Niemcy z uporem starali się utrzymać siłę cytadeli twierdzy Grudziądz, która straciła swą wartość ze względu na rozwój techniki wojskowej, który nastąpił w XIX wieku. Jednym ze sposobów miało być wybudowanie pierścienia fortów. Pancerne kopuły obserwacyjne, pancerne wieże artylerii, betonowe wzmocnienia stropów fortecznych budynków i betonowe stanowiska dla armat Grusona miały zwiększyć przydatność twierdzy Grudziądz w nowych czasach. Czy spełniły swoje zadanie?
- Zobacz film Cytadela w twierdzy Grudziądz, wybudowana gigantycznym kosztem w końcu XVIII wieku, już niecały wiek później okazała się zupełnie nieprzygotowana do odparcia szturmu wojsk, dysponujących nowoczesnym uzbrojeniem. Co takiego się stało, że wielkie twierdze zaczęły umierać w XIX wieku, aby ostatecznie stracić swą wartość w wieku XX.
- Zobacz film Wielka twierdza Osowiec miała być zlikwidowana, gdyż cara do takiego kroku namówił szef Sztabu Generalnego gen. Suchomlinow. Na szczęście dla Rosjan nie doszło do tego (a sam generał w 1917 roku został skazany na katorgę za przekupstwo i malwersacje). We wrześniu 1917 roku Niemcy uderzyli na twierdzę. Przez wiele miesięcy trwały zacięte walki. Forty były ostrzeliwane przez najcięższą artylerię. Komendant raportował, że na twierdzę spadło 120 tysięcy pocisków. Jak mogła wytrzymać takie bombardowanie? W 1915 roku Niemcy użyli gazu, który zabił 3 tysiące rosyjskich żołnierzy. A jednak nie udało im się zdobyć Osowca.
- Zobacz film W 1914 roku wojska rosyjskie zadziwiająco łatwo wjechały do Piszu. Strategiczna droga prowadząca do miasta z południa nie była chroniona. Nie wybudowano tam umocnień. Pomne tych doświadczeń dowództwo Wehrmachtu w końcu lat 30-tych odpowiednio przygotowało obronę miasta budując schrony bojowe, garaże dla armat przeciwpancernych, zapory przeciwpancerne (tzw. zęby hipopotama), rowy. Wydawałoby się, że wykorzystano naukę z historii. Jednakże w 1944 roku wróg uderzył od drugiej strony, od wschodu.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Obronny pas, który w 1939 roku miał chronić nasze państwo od północy nie spełnił roli, którą mu przypisywano, gdyż budowany był za późno, a większość planowanych umocnień w Łomży, Nowogrodzie i Wiźnie nie została ukończona. A jednak polscy żołnierze trwali na stanowiskach zatrzymując niemieckie dywizje wdzierające się na terytorium RP od północy. Skapitulowali dopiero wtedy, gdy sytuacja stała się beznadziejna.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Uwaga historyków skupia się na pierwszowojennych walkach na froncie zachodnim, gdy to sytuacja na wschodzie, na polskich ziemiach miała ogromny, a może nawet decydujący wpływ na bieg wojny. Dowództwo kajzerowskie zdołało początkowe klęski ich armii w Prusach Wschodnich zamienić w wielkie zwycięstwo pod Tannenbergiem, które zmieniło sytuację na tym froncie. Jedną z głównych przyczyn było świetne przygotowanie tego kraju do obrony. Zapomniane, zarośnięte fortyfikacje nad jeziorem Guzianka, schrony kolejowe w Rucianem-Nida, twierdza Boyen w Giżycku spełniły swoją rolę.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Prywatna tragedia carskiej rodziny, którą była hemofilia, nieuleczalna choroba carewicza Aleksieja, miała bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane przez Mikołaja II, jako szefa państwa i Naczelnego Wodza. Gigantyczny potencjał militarny Rosji został zmarnowany, a sytuacja wykorzystana przez bolszewików.
- Zobacz film Program zrealizowany w czeskich umocnieniach w rejonie miasta Nachod, gdzie w 1937 roku przystąpiono do budowy gigantycznych umocnień. Schrony bojowe chronione przez żelbetowe ściany i stropy o grubości do 2,5 m, wyposażone w nowoczesne działa i karabiny maszynowe stanowiłyby zaporę nie do przebycie dla wojsk niemieckich, które do wybuchu II wojny światowej nie miały ciężkiej artylerii oblężniczej. A jednak w październiku 1938 roku, na mocy postanowień z Monachium mocarstwa demokratyczne zdecydowały się oddać te umocnienia hitlerowskim Niemcom, choć nie było to uzgodnione z rządem czechosłowackim.
- Zobacz film Czechosłowacja mogła stworzyć silną linię obronną południowej granicy Polski. Był to rejon o szczególnym znaczeniu dla naszego państwa, gdyż stamtąd droga prowadziła wprost do Górnego Śląska. Nie stało się tak, gdyż rządy Czechosłowacji i Polski nie potrafiły zapomnieć o historii z 1919 roku, gdy wojska czeskie zajęły Zaolzie. Brak porozumienia w 1938 i 1939 roku przekreślił możliwości wspólnej obrony przed potężnym wrogiem. Nowoczesne czeskie umocnienia, których przedstawiony w programie schron bojowy Brzezinka był najlepszym przykładem, zostały zmarnowane.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Wynalezienie prochu bezdymnego w II połowie XIX wieku zmieniło bieg historii. Sprawiło, że dotychczasowa polityka militarna polegająca na blokowaniu możliwych kierunków ofensywy wrogów straciła sens. Cóż tak niezwykłego było w tej substancji? Dlaczego władze Niemiec nie zauważyły nadciągającej zmiany i z uporem budowały twierdze i instalowały w nich armaty miotające pociski siłą prochu czarnego (dymnego) skoro istniał już o wiele potężniejszy proch bezdymny?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Wynalezienie prochu bezdymnego w II połowie XIX wieku zmieniło bieg historii. Sprawiło, że dotychczasowa polityka militarna polegająca na blokowaniu możliwych kierunków ofensywy wrogów straciła sens. Cóż tak niezwykłego było w tej substancji? Dlaczego władze Niemiec nie zauważyły nadciągającej zmiany i z uporem budowały twierdze i instalowały w nich armaty miotające pociski siłą prochu czarnego (dymnego) skoro istniał już o wiele potężniejszy proch bezdymny?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Niemcy uwierzyli swojemu Führerowi, że przywróci wielkość ich narodu i naprawi „krzywdę” wyrządzoną im w 1918 roku. Dlatego opowiedzieli się za zbrojeniami i wojną, nie zdając sobie sprawy, że nie są do niej przygotowani i musi zakończyć się to klęską. Już w listopadzie 1939 roku, a więc nieco ponad miesiąc po zakończeniu walk w Polsce dowództwo wojsk niemieckich rozpoczęło intensywne przygotowania do naprawienia przedwojennego błędu, czyli niedostatecznego uzbrojenia armii. Jednym z działań była decyzja o wybudowaniu wielkich zakładów amunicyjnych DAG Fabrik Bromberg pod Bydgoszczą. Te zakłady nigdy nie były atakowane przez alianckie lotnictwo, choć działająca na ich terenie komórka wywiadu AK przesyłała do Londynu precyzyjne informacje. Dlaczego tak się stało?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Gdy wybuchła I wojna światowa wojska niemieckie miały 12 tysięcy ciężkich karabinów maszynowych. Alianci tylko kilkaset. Dowódcy brytyjscy i francuscy nie docenili tej broni, która określiła bieg Wielkiej Wojny. To broń strzelecka milionów żołnierzy, a nie wielkie działa, okręty, samoloty i czołgi przesądziły o biegu historii początków XX wieku.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Przez półtora miesiąca po upadku powstania każdego dnia z miasta wyjeżdżało kilkadziesiąt samochodów ciężarowych. Wiozły rabowane przedmioty codziennego użytku i skarby naszej kultury. Rozmiar grabieży był tak duży, że dowódcy wojskowi byli zmuszeni sprowadzić niemieckie firmy transportowe z Berlina i Drezna. Dokąd i co wywożono? Klecina i Tyniec Mały to tylko dwie z wielu miejscowości, do których trafiały transporty zabytkowych przedmiotów z ograbianego miasta.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Przez 10 powojennych lat Urząd Bezpieczeństwa Publicznego ścigał oddziały niemieckiej partyzantki Wehrwolf, działające na terenie Dolnego Ślaska. Czy rzeczywiście była to tak groźna organizacja, że broniła się do 1956 roku o czym świadczą meldunki UB?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Gigantyczna fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Choć była to produkcja całkowicie nieopłacalna. Wytworzenie tony benzyny syntetycznej wymagało zużycia 7 ton węgla. Hitlerowskie Niemcy nie mogły jednak zważać na rachunek ekonomiczny w sytuacji, gdy wojsku brakowało benzyny. A to brak paliwa ostatecznie przyczynił się do klęski nazizmu.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Gigantyczna fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Choć była to produkcja całkowicie nieopłacalna. Wytworzenie tony benzyny syntetycznej wymagało zużycia 7 ton węgla. Hitlerowskie Niemcy nie mogły jednak zważać na rachunek ekonomiczny w sytuacji, gdy wojsku brakowało benzyny. A to brak paliwa ostatecznie przyczynił się do klęski nazizmu.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej.Niemiecki konserwator Günther Grundmann pozostawił listę składnic na Dolnym Śląsku, do których zwożono najcenniejsze zabytki niemieckiej kultury. Czy była zaszyfrowana, co miało uniemożliwić jej odczytanie i znalezienie tak wartościowych magazynów? To kolejny mit dolnośląskich skarbów.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Na Zalewie Szczecińskim alianckie samoloty zatopiły statek „Artushof”, którego ładunek budzi zdziwienie: w ładowniach było m.in. 38 słupów grafitowo-węglowych oraz pół tony grafitu prasowanego w rolkach. Czy mógł to być materiał dla reaktora atomowego? Czy statek miał je wyładować w niewielkiej przystani w pobliżu tajnego ośrodka „Luftmuna” w miejscowości Speck (dzisiaj Mosty)? Na jego terenie jest okrągły basen o głębokości 7 metrów, łudząco podobny do basenu w Haigerloch, gdzie wojska amerykańskie odkryły niemiecki reaktor nuklearny.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Opactwo cystersów w Lubiążu znane jest jako miejsce, w którym działała w czasie II wojny światowej podziemna fabryka (wciąż nieodnaleziona) i miejsce ukrycia przez nazistów skarbów. Zupełnie nieznana jest powojenna historia klasztoru, w którym urządzono tzw. obóz filtracyjny dla jeńców radzieckich zwalnianych z niewoli. Próba wyjaśnienia tej tajemnicy w 1986 roku została niespodziewanie przerwana na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Ostatnio odnalezione dokumenty wskazują, że prof. Hubertus Strughold prowadził eksperymenty na więźniach w pałacu we wsi Rząsiny. Pałac otoczony zrujnowanym folwarkiem wciąż istnieje i można zobaczyć miejsca, w których koledzy Strugholda badali reakcje organizmu na duże wysokości, niską zawartość tlenu itp. On sam, wywieziony po wojnie do USA został uznany ”ojcem, medycyny kosmicznej”. Bez wątpienia dzięki wynikom eksperymentów prowadzonych w Rząsinach.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Hitler chciał zaatakować USA, ale Atlantyk okazał się najlepszą ochroną. Niemcy nie mieli bombowców o tak dużym zasięgu. A jednak od 1943 roku rozważano plany ataku i przygotowywano uderzenie. Planowano ostrzeliwanie Nowego Jorku przez V-1 startujące z pokładów U-bootów, a także rakiet V-2, startujących z wyrzutni holowanych za okrętami podwodnymi. Te plany nie zostały zrealizowane, podobnie jak budowa kosmicznego samolotu „Silbervogel” czy odrzutowego bombowca braci Hortenów, ale w końcu wojny zakłady Junkersa wyprodukowały wielki samolot Ju-390, który doleciał na odległość 20 km od Nowego Jorku i zawrócił do Francji. Nazistom zabrakło czasu, aby plan ten zrealizować.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Hitler chciał zaatakować USA, ale Atlantyk okazał się najlepszą ochroną. Niemcy nie mieli bombowców o tak dużym zasięgu. A jednak od 1943 roku rozważano plany ataku i przygotowywano uderzenie. Planowano ostrzeliwanie Nowego Jorku przez V-1 startujące z pokładów U-bootów, a także rakiet V-2, startujących z wyrzutni holowanych za okrętami podwodnymi. Te plany nie zostały zrealizowane, podobnie jak budowa kosmicznego samolotu „Silbervogel” czy odrzutowego bombowca braci Hortenów, ale w końcu wojny zakłady Junkersa wyprodukowały wielki samolot Ju-390, który doleciał na odległość 20 km od Nowego Jorku i zawrócił do Francji. Nazistom zabrakło czasu, aby plan ten zrealizować.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. W XVII wieku miejscowa ludność chroniła się w tym niedostępnym zakątku Karkonoszy przed łupieskimi oddziałami lisowczyków, mylnie branych za kozaków. Stąd nazwa doliny. Wydawałoby się, że był to wymarzony teren dla ukrycia skarbów. Nie tylko dlatego w 1982 roku przyjechały tam wojska i ekipy MSW, aby poszukiwać skarbów, które tam mieli ukryć hitlerowcy w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Nie znaleziono niczego mimo wielomiesięcznych poszukiwań z użyciem ciężkiego sprzętu. A może skarby wciąż tam są?
- Zobacz film Obozy koncentracyjne były nie tylko miejscem uśmiercania setek tysięcy ludzi. W nazistowskim państwie przynosiły ogromne dochody Bankowi Centralnemu, a także oprawcom okradającym swoje ofiary. Jak funkcjonował ten system, który ze śmierci uczynił tak dochodowe źródło?
- Zobacz film Przez wiele lat Herbert Klose, Niemiec, mieszkaniec Dolnego Śląska, podejrzewany przez UB o działalność antypolską i dowodzenie grupą niemieckich partyzantów „Wehrwolf” zwodził organy bezpieczeństwa twierdząc, że zna tajemnicę ukrycia złota. Nigdy nie odnaleziono legendarnych bogactw, o których tak chętnie opowiadał Klose. Jak to możliwe, że jeszcze w latach 70-tych MSW wierzyło w kłamstwa Herberta K.?
- Zobacz film Daleko od głównych szlaków do Morawy na Dolnym Śląsku hitlerowcy zwozili bezcenne dzieła sztuki rabowane w polskich muzeach i prywatnych kolekcjach. Córka właścicieli pałacu Mellita von Wietersheim-Kramsta opowiada o tamtym czasie, gdy w salonie jej domu stały obrazy Leonarda da Vinci, Rembrandta i Rubensa. Był także obraz Rafaela Santi „Portret młodzieńca”. Obraz, który do dziś nie został odnaleziony.
- Zobacz film Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Z programu dowiemy się m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką odegrał rolę podczas II wojny światowej, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto którego nie ma, poznamy tajną historię Westerplatte, dowiemy się co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu, a także poznamy tajną historię ORP Orzeł.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. W Golm, kilka kilometrów od Świnoujścia jest cmentarz ofiar wielkiego nalotu alianckich bombowców na to miasto. Dlaczego nadmorski kurort stał się celem ataku w końcu wojny? Wojenna prawda ujawnia obraz daleki od sielankowej wizji wypoczynkowej miejscowości nad Bałtykiem. Świnoujście miało stać się wielką bazą okrętów podwodnych z gigantycznymi schronami. Ale to nie jedyna tajemnica miasta.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Czy Hitler rozkazując zaatakować ZSRR 22 czerwca 1941 roku uprzedził rozkaz Stalina o dwa tygodnie? Nie. Zwolennicy tej wersji powołują się na ukształtowanie i warunki budowy linii Mołotowa. Mylą się. Prawda była inna.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Przemyśl, jedna z największych twierdz w Europie, poddała się po 137 dniach oblężenia przez wojska rosyjskie w marcu 1915 roku. Czy to głód zmusił obrońców do kapitulacji? A może obawa przed buntem załogi kazała dowódcy twierdzy wydać rozkaz zniszczenia obiektów obronnych, całego uzbrojenia i kapitulacji?
Tajna historia XX w. - Polska broń
Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Karabinek Maroszka był rewolucyjną konstrukcją. Pod tym względem w końcu lat 30-tych wyprzedziliśmy mocarstwa ówczesnego świata, które później uzbroiły swoich żołnierzy w broń powtarzalną. Niestety, do wybuchu wojny udało się wyprodukować 150 egzemplarzy. Sam konstruktor miał ze swojego karabinu zestrzelić niemiecki samolot.
Dodano:
Piątek, 25 czerwca 2021 (10:52)