"Tajna historia XX wieku". Sezon 6
- Zobacz film Wydawałoby się, że oddziały kawalerii były symbolem zacofania i słabości naszego wojska w 1939 roku. A jeszcze w końcu II wojny światowej w siłach zbrojnych wielu mocarstw pozostały duże zgrupowania jazdy. Prawda o polskiej kawalerii została zafałszowana przez hitlerowską propagandę. Potem podchwyciła ten ton propaganda PRL, aby wykazać jak fatalnie były zarządzane nasze siły zbrojne. Tymczasem oddziały jazdy były najlepszymi formacjami WP: zdyscyplinowane, świetnie wyszkolone, potrafiły zadać nieprzyjacielowi wielkie straty, jak w bitwie pod Mokrą, gdzie nasza brygada kawalerii, wspierana przez pociąg pancerny zniszczyła kilkadziesiąt niemieckich czołgów.
- Zobacz film To bardzo niebezpieczna funkcja: przyjaciele dyktatora. Wydawałoby się, że zyskując tak wysokie stanowisko mogli liczyć na najwyższe zaszczyty. Okazuje się jednak, że dyktatorzy, nadmiernie wyczuleni w sprawach swojego bezpieczeństwa łatwo pozbywali się tych, których posądzili o nielojalność. Adolf Hitler kazał zamordować 7 tysięcy ludzi ze swojego kręgu. Nawet jego szwagier Hermann Fegelein, podejrzewany o chęć opuszczenia dyktatora w ostatnich dniach wojny zginął zastrzelony w ogrodach Kancelarii Rzeszy. Jeszcze bardziej niebezpieczna była przyjaźń Józefa Stalina.
- Zobacz film Rakiety stały się nadzieją ludzkości na podbój kosmosu. Najwięksi twórcy rakiet zaczynali swoje kariery jako konstruktorzy broni. Tylko w ten sposób mogli uzyskać ogromne fundusze na badania i próby.
- Zobacz film Kamera filmowa umożliwiła podróż w czasie: powrót do najważniejszych wydarzeń XX wieku. Dzięki filmom rejestrowanych w czasie przełomowych historycznych wydarzeń, ich bohaterowie stają się trójwymiarowymi postaciami. Filmy kręcone w okopach na bitewnych polach, wojskowych paradach, w gabinetach polityków i obozach koncentracyjnych stały się najcenniejszym dokumentem czasu, który przeminął. Dzięki nim ten czas stał się nam bliższy.
- Zobacz film W czasie II wojny światowej do boju rzucano oddziały powietrznodesantowe, całkowicie nową formację organizowaną od 1935 roku w ZSRR i na niewielką skalę w Niemczech. Potem przydatność takich wojsk docenili alianci. Brytyjscy i amerykańscy spadochroniarze walczyli w Europie, Azji i w Afryce. Oddziały powietrznodesantowe odegrały istotną rolę w walkach na froncie wschodnim i zachodnim. Polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Spadochronowej liczyli, że drogą powietrzną dotrą do Warszawy. Jaki był bilans udziału spadochroniarzy w II wojnie światowej? Czy potwierdzili swoją bojową wartość na tyle, że we współczesnym świecie mogą, w razie konieczności ruszyć do walki?
- Zobacz film Największa w Europie armia carska poniosła serię dotkliwych klęsk w bitwach już na początku I wojny światowej. Niezwykłe jest to, że ta największa siła militarna nie miała wystarczająco dużo karabinów dla swoich żołnierzy. A kilka lat przed wybuchem wojny rosyjskie Naczelne Dowództwo uznało, iż twierdze budowane nad polskimi rzekami są niepotrzebne i przystąpiono do ich likwidacji. Tych absurdów było tak dużo, że Rosja musiała tę wojnę przegrać. Za fatalnymi decyzjami stał jeden człowiek: minister wojny Władimir Suchomlinow. Był przyjacielem cara, przez co czuł się bezkarny. Aż do 1916 roku, gdy stanął przed sądem.
- Zobacz film Była to wielka uroczystość na Polu Mokotowskim w Warszawie. Miejscu tradycyjnych parad wojskowych. Tam 11 listopada 1936 roku Edward Śmigły-Rydz otrzymał szablę kawaleryjską, jako wyraz zasług w służbie Polsce. Dzień wcześniej na Zamku Królewskim prezydent Ignacy Mościcki wręczył mu buławę marszałkowską. Bez wątpienia zasłużył na takie wyróżnienie za swoje bohaterstwo w wojnie z bolszewikami, gdy dowodził wielkimi formacjami Wojska Polskiego.
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun.
- Zobacz film Hitler był wielokrotnie atakowany już od pierwszych dni jego udziału w polityce (tj. od 1921 roku). Ocenia się, że jego wrogowie dokonali ok. 30 zamachów. Najpoważniejsze nastąpiły tuż przed wybuchem wojny i w końcowym okresie. Wiele wskazuje na to, że za zamachem w Bürgerbraukeller w Monachium stał Heinrich Himmler. Czy to możliwe, żeby najbliższy współpracownik Hitlera chciał go zabić?
- Zobacz film Choroba Heinego-Medina przykuła do fotela prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Okazał się jednak najwybitniejszym i najskuteczniejszym prezydentem USA. Jego największym sukcesem było pokonanie przeszkody, którą stanowiły ogromnie silne ugrupowania izolacjonistyczne w Stanach Zjednoczonych, sprzeciwiające się udziałowi ich państwa w wojnie z nazizmem. Znalazł sposób, aby obejść tę przeszkodę. Krok po kroku wprowadzał USA do wojny. Najważniejszym było „ujawnienie” tajnego planu Pentagonu. Stał za tym Roosevelt, ale zrobił to tak zręcznie, że żaden z jego politycznych wrogów nie mógł mu tego zarzucić. Co ważniejsze skłonił Hitlera do wypowiedzenia wojny USA. Od tego dnia, 11 grudnia 1941 roku prezydent miał rozwiązane ręce.
- Zobacz film Historia zatoczyła koło. To co dzieje się na Ukrainie zdaje się być kalką wydarzeń sprzed 80 lat. Putin popełnia te same błędy, które w 1941 roku popełnił Hitler: nierealne plany zakładające pokonanie ZSRR w ciągu 17 tygodni, źle wybrany termin rozpoczęcia działań wojennych, gdy załamanie pogody zatrzymało wojska hitlerowskie, niewłaściwie przygotowane operacje itd. Czy efekt będzie taki sam jak w 1941 roku, gdy błędy Hitlera przesądziły o losach wojny?
- Zobacz film Na samym początku II wojny światowej Niemcy wprowadzili do użycia głowice kumulacyjne. Okazało się, że miały szokujący efekt. Ich wybuch przepalał pancerz o grubości do 40 centymetrów. Ładunki te były testowane na zajętych polskich umocnieniach na Śląsku. Po raz pierwszy zastosowano je do zwalczania kopuł pancernych belgijskich umocnień w Eben Emael. Potem stosowano je powszechnie w głowicach przenośnej broni przeciwpancernej - panzerfaustów. Były tak skuteczne, że Hitler liczył na zwycięstwa w starciach na zachodzie Europy w 1944 roku. To właśnie była „matka” współczesnych systemów przeciwpancernych. Być może to one będą miały decydujący wpływ na wynik wojny na Ukrainie.
"Tajna historia XX w." Ukraina - lekcja historii
Historia zatoczyła koło. To co dzieje się na Ukrainie zdaje się być kalką wydarzeń sprzed 80 lat. Putin popełnia te same błędy, które w 1941 roku popełnił Hitler: nierealne plany zakładające pokonanie ZSRR w ciągu 17 tygodni, źle wybrany termin rozpoczęcia działań wojennych, gdy załamanie pogody zatrzymało wojska hitlerowskie, niewłaściwie przygotowane operacje itd. Czy efekt będzie taki sam jak w 1941 roku, gdy błędy Hitlera przesądziły o losach wojny?
Dodano:
Wtorek, 11 października 2022 (11:40)