"Teraz wiesz"
- Zobacz film Wszyscy używamy butelek z tworzywa sztucznego. Dowiedz się, co się z nimi dzieje, gdy trafiają do kosza. Każdego roku od 5 do 13 milionów ton tworzywa sztucznego ląduje w oceanach. Plastik rozkłada się do 450 lat!
- Zobacz film Alkohol odpręża i relaksuje. Niektórzy twierdzą, że ma nawet właściwości lecznicze. Tymczasem alkohol to niebezpieczna cytotoksyna. Jak dokładnie wpływa na nasz organizm?
- Zobacz film Do zapłodnienia komórki jajowej potrzebne są męskie plemniki. Czy muszą one pochodzić wyłącznie od mężczyzn, czy może w przyszłości mężczyzna zostanie zastąpiony przez... laboratorium?
- Zobacz film Prądy morskie mają ogromny wpływ na nasz klimat. Ale co je generuje? Jakie mają znaczenia dla życia na Ziemi?
- Zobacz film Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię około 16 razy dziennie. Ale jak się utrzymuje na swojej orbicie?
- Zobacz film Niektóre zwierzęta okazują emocje, inne nawet rozpoznają siebie w lustrze. Ale czy rzeczywiście mają "duszę"?
- Zobacz film Nasiona roślin kwitnących to baza informacji genetycznej. To dzięki niej powstaje nowa roślina. Dzikie banany mają nasiona, dzięki nim roślina może kiełkować. Ale banany dostępne w sklepach nie posiadają nasion. Dlaczego tak jest? W jaki sposób się rozmnażają?
- Zobacz film Prawie wszystkie ssaki mają dwa nozdrza. Czy zastanawiałeś się, dlaczego? Nasze nozdrza znajdują się tuż obok siebie. Z pewnością wystarczyłoby jedno. Tymczasem, jeśli zamkniesz jedno nozdrze i zaczniesz oddychać drugim, zauważysz ciekawe zjawisko...
- Zobacz film Wiele roślin ma przepiękne kwiaty. Dzięki nim zwabiają owady i ptaki. Te fruwające stworzenia przenoszą pyłki, pomagając roślinom w procesie rozmnażania. Jakie kolory wybierają owady i ptaki?
- Zobacz film Większość organizmów na Ziemi dostosowuje swoje zachowanie do rytmu dnia i nocy. Ale czy to samo dotyczy drzew? Naukowcy postanowili to zbadać za pomocą skanerów laserowych.
- Zobacz film Natura ma różnorodne kolory. Gleba zawiera minerały i inne substancje organiczne. Skały są zbudowane z minerałów, które pod wpływem pogody ulegają erozji. Tak powstaje bogata w minerały gleba.
- Zobacz film Słuchanie muzyki aktywuje tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za emocje. Dlatego muzyka ma na nas tak głęboki wpływ. Niemowlęta też silnie reagują na muzykę. Kiedy słyszą głos matki, w ich organizmie spada stężenie kortyzolu, hormonu opowiadającego za stres.
- Zobacz film Gwiazdy - to dzięki nim mamy orientację w kosmosie. Sondy lub satelity utrzymują kontakt radiowy z Ziemią. Sieć stacji naziemnych śledzi ruchy obiektów stworzonych przez człowieka. Ale tylko w Układzie Słonecznym. Poza nim anteny radiowe i gwiazdy są bezużyteczne...
- Zobacz film Piasek świetnie nadaje się do budowania zamków i rzeźb. Najczęściej pochodzi z gór. Woda dostaje się do szczelin w skale i zamarza, powodując jej erozję. Odłamki skalne są przenoszone przez strumienie i rzeki do morza. Ale to nie jedyny sposób powstawania piasku na plaży...
- Zobacz film Proxima Centauri b to egzoplaneta, czyli planeta pozasłoneczna na której może istnieć życie. Oddalona jest tylko cztery lata świetlne od Ziemi. Okrąża gwiazdę Proxima Centauri. Tak jak Ziemia, znajduje się w „strefie nadającej się do zamieszkania”.
- Zobacz film Dziś ma je niemal każdy. Tusze do tatuażu są wstrzykiwane w skórę na głębokość 1-3 mm. Istnieje ryzyko zakażenia wirusem HIV lub zapalenia wątroby. Jakie jeszcze inne zagrożenia mogą powodować tatuaże?
"Teraz wiesz": Czy można sztucznie wyprodukować spermę?
Do zapłodnienia komórki jajowej potrzebne są męskie plemniki. Czy muszą one pochodzić wyłącznie od mężczyzn, czy może w przyszłości mężczyzna zostanie zastąpiony przez... laboratorium?