Wszelkie niesprawne i zepsute urządzenia elektroniczne wydzielają trujące substancje bardzo szkodliwe dla środowiska i życia człowieka. Mowa tu głównie o lodówkach, telewizorach kineskopowych i popularnych świetlówkach energooszczędnych.
Dostępne na rynku świetlówki zawierają trującą rtęć, natomiast w lodówkach i chłodziarkach znajdują się duże ilości niebezpiecznych gazów, zlokalizowanych w piankach izolacyjnych i obwodach chłodniczych. Niekontrolowane uwalnianie tych toksycznych substancji powoduje dziurę ozonową oraz przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, której projekt jest w toku prac parlamentarnych, na wiele lat określi sposób gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, przyczyniając się do radykalnej poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. O tym, jak bardzo mogą być groźne elektrośmieci, mówili Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, dr inż. Anna Kiepas-Kokot (Katedra Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska Zachodniopomorskeigo Uniwersytetu w Szczecinie) oraz Aleksander Traple, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów ELEKTRO-ODZYSK.
Więcej na temat:elektrośmieci