DW: Wideo dnia
- Zobacz film Tylko w 2017 roku 25,3 miliony pasażerów na całym świecie zdecydowało się na urlop na pokładzie statku pasażerskiego. Co sprawia, że ta forma podróżowania coraz bardziej zyskuje na atrakcyjności? - To niesamowite, to mój pierwszy rejs. Już sam widok olbrzymiego statku, podczas wchodzenia na pokład, jest wielkim przeżyciem - mówi jedna z turystek. Z portu w Hamburgu wyruszają statki w kierunku Anglii, Francji czy Hiszpanii.
- Zobacz film Od wybuchu wulkanu Eyjafjallajoekull w 2010 roku, ta wulkaniczna wyspa przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Islandia leży na Północnym Atlantyku, tak zwanym "gorącym punkcie grzbietu śródatlantyckiego", między dwoma płatami kontynentalnymi.
- Zobacz film Coraz częściej niedźwiedzie szukają pożywienia w rumuńskich miastach. Atakują przy tym ludzi.
- Zobacz film Pingeyri w Islandii: opuszczona wioska rybacka w rękach młodej pary zamienia się w turystyczną perełkę. Co można w niej zobaczyć szczególnego?
- Zobacz film Co czwarty Rosjanin wszedł w kolizję z prawem lub odsiadywał już karę więzienia. W Rosji grożą one nawet za drobne wykroczenia. Aleksej Gaskarow jest jedną z tysiąca ofiar obecnego systemu prawnego.
- Zobacz film Stolica Węgier oferuje wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich, i zarazem nietypową, jest wycieczka autobusem, który wprost z budapesztańskich ulic wjeżdża do... Dunaju. To trzeba przeżyć!
- Zobacz film Bośnia i Hercegowina to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. Niestabilne struktury społeczno-państwowe stanowią tam podatny grunt na tworzenie się radykalnych wspólnot. W północno-wschodniej części Bośni, wokół przemysłowego miasta Tuzla, władzę przejęli radykalni salafici, którzy bezwzględnie walczą o anonimowość. Dziennikarze nie mają tu wstępu, a mieszkańców podejrzewa się o szkolenie do walki przyszłych bojowników Państwa Islamskiego.
- Zobacz film Z opublikowanego właśnie raportu organizacji ONZ wynika, że najszczęśliwszym narodem świata są Norwegowie. Tuż za nimi uplasowali się Duńczycy, Islandczycy, Szwajcarzy i Finowie.
- Zobacz film Z pozoru tradycyjny tatuaż, w rzeczywistości - coś, co może uratować życie. Projekt "inteligentnego" tatuażu został stworzony przez naukowców z Harvardu i ma pomóc cukrzykom! Wykonany został atramentem wyposażonym w specjalne czujniki, które reagują na zmiany zachodzące w limfie. Jeśli poziom cukru we krwi jest podwyższony, tatuaż zmienia kolor. Czyżby to nowy i bezbolesny sposób mierzenia cukru?
- Zobacz film Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pandy są czarno-białe? Jak się okazuje, niezwykłe ubarwienie ma przede wszystkim jeden cel. Koniecznie zobaczcie!
- Zobacz film Spróbuj lekkiej i orzeźwiającej sałatki z arbuzem i miętą. Idealna na lato!
- Zobacz film Kanclerz Merkel zwalnia parlamentarzystów frakcji CDU/CSU z dyscypliny partyjnej ws. głosowania dotyczącego małżeństw osób tej samej płci.
- Zobacz film Ustawa łagodząca przemoc w rodzinie i nazywająca ją drobnym wykroczeniem została przyjęta w rosyjskiej Dumie większością głosów. Nowa ustawa pozwala raz w roku pobić własną żonę bez ponoszenia większych konsekwencji.
- Zobacz film Naukowcy z Massachusetts opracowali drukarkę 3D wykorzystującą energię słoneczną.
- Zobacz film Park „Tiergarten” w centrum Berlina. Tu prostytuuje się coraz więcej młodych uchodźców. Większość z nich pochodzi z Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Syrii lub Iraku. Wielu ma nakaz opuszczenia kraju i grozi im deportacja.
- Zobacz film Artystyczne nawiązanie do historii miejsca, w którym dziś znajduje się renomowana galeria Polek, przyciągnęło na wystawę tłumy. Odwiedził ją też Ai Weiwei.
- Zobacz film Z powodu jednego plakatu Ildar Dadin wysłany został do obozu karnego na Syberii. Według jego relacji, w dzisiejszych rosyjskich koloniach karnych stosuje się te same metody jak za czasów Stalina.
- Zobacz film Zniszczone gumowe łodzie, na których uchodźcy przybyli do Europy mają swoje drugie życie. Na greckiej wyspie Chios niewielka firma szyje z nich... torebki!
- Zobacz film Na tej wyspie nie trzeba aktu urodzenia ani żadnych innych papierów, żeby się pobrać. Młode pary muszą tylko przedłożyć zaświadczenie, że są osobami stanu wolnego. Cała wyspa korzysta na tym ślubnym boomie.
- Zobacz film Statystycznie co 40 minut w Kirgistanie uprowadzane są i zmuszane do ślubu młode dziewczyny. Co trzecia zamężna Kirgizka była porwana przez swojego przyszłego męża. Kobiety niechętnie opowiadają o swojej gehennie, odejście od mężczyzny uważane jest za hańbę. Dlatego rzadko zdarzają się rozwody, większość porwanych godzi się ze swoim losem i tego samego wymagają od swoich córek. Prawo zabrania takich praktyk, jednak karę za porwania wprowadzono stosunkowo niedawno i jest ona niższa niż za kradzież kozy. Kirgiska tradycja "ala kachuu" czyli "łap i uciekaj" była dawniej wyrazem głębokiej miłości młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się decyzji rodziców i razem uciekali. Teraz zamieniła się w akt porwania i gwałtu.
- Zobacz film Artemis Sorras chce ratować Grecję i uwolnić kraj od długów.
- Zobacz film Teraz medyczną marihuanę dostać mogą tylko pacjenci cierpiący na ciężkie schorzenia. Istnieje szansa, że wkrótce na receptę będzie dostępna dla wszystkich.
- Zobacz film Te symbole miały chronić przed przymusowym przechodzeniem na islam. Dziś ta chrześcijańska tradycja odchodzi w Bośni do lamusa.
- Zobacz film Polki po raz kolejny zostały zaproszone do udziału w Forecast Forum, nowatorskiego przedsięwzięcia odkrywającego talenty z dziedziny sztuki współczesnej.
- Zobacz film Bez prądu, bieżącej wody i internetu. Życie z dala od cywilizacji ma coraz więcej zwolenników. Nowego lokatora poszukuje obecnie jedna z pustelni w Austrii. Wystarczy wysłać zgłoszenie. Są jacyś chętni?
- Zobacz film Coraz więcej osób wybiera się na Mont Blanc bez przewodnika, co jest bardzo niebezpieczne i spędza sen z oczu burmistrza pobliskiej gminy. Turyści dosłownie szturmują najwyższy szczyt Alp. Wyruszają już o 3:00 w nocy, by zdążyć przed kolejnymi falami miłośników górskich wędrówek.
- Zobacz film Nieznani sprawcy zaatakowali mieszkańców blokujących tory kolejowe na wschodzie Ukrainy. Jeśli blokada dalej potrwa, cała ukraińska gospodarka będzie zagrożona. Jak donosi prasa, chuligani zostali opłaceni przez jednego z ukraińskich oligarchów, który na tych terenach ma liczne przedsiębiorstwa i nie chce ich stracić.
- Zobacz film Rzym odwiedza rocznie miliony turystów, zachwycają się oni tamtejszą architekturą i atmosferą. Jednak w oczy coraz częściej rzucają się negatywne zjawiska. Stolica Włoch tonie w morzu śmieci, a na obrzeżach miasta rośnie przestępczość. Wszędzie można spotkać się z korupcją. Mieszkańcy Wiecznego Miasta postanowili z tym walczyć, w tym celu założono stowarzyszenie. - Tak źle jeszcze nie było - żalił się właściciel delikatesów. Aktywiści mają nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom uda się przeciwstawić również mafii. Stowarzyszenie zdobywa coraz więcej sympatyków. Na efekty ich pracy trzeba jednak jeszcze poczekać.
- Zobacz film Papugi to jedne z nielicznych zwierząt, które potrafią naśladować ludzki głos.
- Zobacz film Ula Wanecki to Polka mieszkająca w Niemczech. Od lat jest dublerką pani kanclerz. Sobowtórka twierdzi, że najważniejsza jest garderoba, przez lata gromadziła odpowiednie stroje. Pracuje także nad swoją mimiką i gestami tak, aby była jeszcze bardziej podobna do Angeli Merkel.
- Zobacz film Nazywa się Ewelina Szepa. Od lat występuje z kultowym klubie Olivias Show Club w dzielnicy uciech w Hamburgu.
- Zobacz film Fikcyjne małżeństwa z syryjskimi kobietami cieszą się wśród Turków coraz większym powodzeniem.
- Zobacz film Drugi co do wielkości lodowiec Islandii, Langjökull - dotychczas można go było podziwiać jedynie z lotu ptaka. Lodowy olbrzym o długości 50 i szerokości 20 kilometrów zagrożony jest zmianami klimatycznymi. Tunel w lodowcu ma nie tylko pokazać piękno wnętrza lodowca, ale ostrzec przed niebezpieczeństwem, jakie mu grozi.
- Zobacz film Rumuńscy ekolodzy próbują ulokować hodowlane żubry w południowych Karpatach. Zwierzęta wymarły na tych terenach w XIX wieku. - To wyjątkowa historia. Żubry znów pojawiły się na wolności. Te zwierzęta przyszły na świat w niewoli – mówi Daniel Hurduzeu, leśniczy, opiekun żubrów. Największym niebezpieczeństwem dla tych zwierząt jest człowiek. Ludzkie osady, wsie, gospodarstwa – tu żubry nie są mile widzianymi gośćmi.
- Zobacz film Finnmark to najbardziej wysunięty na północ region Norwegii. Zima jest tu długa i sroga. Ale mieszkańcy dalekiej północy są zadowoleni z życia.
- Zobacz film To jest prawdziwe wyzwanie! W tegorocznej edycji zwyciężył Amerykanin Michael Wardian. W nagrodę za morderczy wysiłek biegacz otrzymał 15 000 dolarów, które przeznaczył na cele charytatywne.
- Zobacz film Niemiecko-syryjski artysta Manaf Halbouni stworzył na drezdeńskiej starówce niezwykłą instalację, która ma upamiętniać zbombardowanie miasta w czasie II wojny światowej oraz uświadomić Niemcom, że naloty są codziennością w Syrii. Obok Kościoła Marii Panny powstał niecodzienny "Monument" z trzech stojących pionowo autobusów. Taką właśnie ochronę stosowali mieszkańcy Aleppo, chroniąc się przed snajperami. Uroczystą inaugurację instalacji Halbouniego zakłóciło około stu zwolenników Pegidy. Stowarzyszenie to walczy z islamizacją Niemiec oraz Europy.
- Zobacz film Basi niedawno miała 37 urodziny, w przeliczeniu na ludzki wiek panda ma już ponad 100 lat! Życie tego zwierzaka było bardzo ciekawe, kiedy miała 4 lata została uratowana przez rolnika. W 1990 stała się inspiracją dla maskotki do Igrzysk Azjatyckich. Basi życzymy dużo zdrowia!
- Zobacz film Paradoksalnie hiszpańskim ratownikom grozi kara 10 lat pozbawienia wolności za pomoc tonącym uchodźcom. Pewnej styczniowej nocy, zamiast podziękowań za pomoc w czasie jednej z akcji ratunkowych, zostali aresztowani przez grecką straż przybrzeżną. Spędzili w areszcie trzy dni, ponieważ zarzucono im nielegalny transport ludzi i posiadanie broni bez zezwolenia. Ratownicy są oburzeni. Jak zakończy się ta sprawa?
- Zobacz film Belgijka Laura Passoni opowiada o 9-miesięcznym pobycie w Państwie Islamskim i życiu w kalifacie. Wszystko zaczęło się od zawodu miłosnego, mąż zostawił ją dla innej kobiety. Po zdradzie wpadła w depresję. Laura postanowiła więc poszukać szczęścia gdzie indziej. Na Facebooku znalazł ją werbownik Państwa Islamskiego. Od tego zaczęły się wszystkie problemy Belgijki.
- Zobacz film W 2016 roku wojna w Syrii i zamachy terrorystyczne dominowały na pierwszych stronach gazet. Ale rok ten miał także kilku swoich bohaterów. Należy do nich między innymi Alex, który napisał list do prezydenta Obamy. Był on tak poruszający, że chłopiec został zaproszony do Białego Domu. Na liście znalazł się również prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, który zawarł pokój z rebeliantami FARC. Tym samym zakończył trwającą 50 lat wojnę. Za swoje działania został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
- Zobacz film Mikroklimat wyspy Tresco w pobliżu Półwyspu Kornwalskiego pozwala tropikalnym roślinom z całego świata czuć się tutaj jak we własnej ojczyźnie.
- Zobacz film W Czechach przybywa wystawionych na sprzedaż zamków i pałaców. Ich nabywcami są najczęściej bogaci Rosjanie. Dla przykładu, mały zamek otoczony pierścieniem zieleni, położony pod Pragą, jest do kupienia za 200 tysięcy euro. Mimo że cena jest kusząca, jak mówią agenci nieruchomości, są to typowe czeskie pałace. - Wystarczy jeden silniejszy powiew wiatru i budynek się rozleci - mówi agentka Natalia Makovik.
- Zobacz film Helena Norowicz przez wiele lat była aktorką teatralną. Gdy skończyła 70 lat została wysłana na emeryturę. Po 12 latach wróciła do publicznych występów, tym razem w roli modelki. Została zauważona przez projektanta mody, który zaprosił ją do współpracy przy kampanii swojej marki. Kobieta wyznaje zasadę, że w życiu powinno robić się to, na co ma się ochotę. Bez względu na wiek.
- Zobacz film Nielegalnie zajęty 4-gwiazdkowy hotel "City Plaza" w Atenach stał się domem dla wielu uchodźców żyjących dotychczas na ulicach. Był on przez lata opuszczony, dlatego społecznicy działający w stolicy Grecji postanowili go zamienić w azyl dla Syryjczyków. Poza dachem nad głową uchodźcy mają zapewnione również posiłki, w których przygotowaniu mają obowiązek uczestniczyć. Inicjatywa budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców Aten. Inne opustoszałe hotele również zamieniono w nielegalne noclegownie dla uchodźców. Jeden z nich został niedawno podpalony przez nieznanych sprawców.
- Zobacz film Emma Morano mieszka we Włoszech, ma aż 117 lat. Jest najstarszą kobietą na świecie, została nawet wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jaka jest jej recepta na długowieczność? Jak sama przyznaje, swój wiek zawdzięcza tylko i wyłącznie diecie, która składa się z... dwóch jajek i odrobiny ciasta dziennie.
- Zobacz film Na Islandii czynnych jest 35 wulkanów. Nie zniechęca to jednak turystów, którzy coraz chętniej obierają wyspę za cel swojego urlopu. W tym roku wyspę odwiedziło ponad dwa miliony przyjezdnych. Czy mogą czuć się zagrożeni? - W obliczu "boom'u" turystycznego stawiamy pytanie, jak możemy ostrzegać ludzi przed niebezpieczeństwem w ich regionie - zastanawia się Rognvaldur Olafsson z obrony cywilnej Islandii. Dzięki specjalnej aplikacji, obrona cywilna ostrzega przed erupcją wszystkie osoby przebywające w pobliżu wulkanu.
- Zobacz film System wirtualnej waluty wdrożony na włoskiej Sardynii cieszy się coraz większą popularnością wśród lokalnych przedsiębiorców. Jego głównym celem jest pomoc w przezwyciężeniu kryzysu kredytowego.
- Zobacz film Pomimo rozwoju branży turystycznej, w Hiszpanii wciąż nie ma pracy dla młodych. Z pomocą mają przyjść wspierające zatrudnienie programy Unii Europejskiej. - Wszędzie się mówi, że Hiszpanię odwiedza coraz więcej turystów, że w Hiszpanii rozwija się turystyczna infrastruktura, że brakuje w branży turystycznej wykształconego personelu. Bzdura - mówi Artemisa Laut Marin, studentka turystyki.
- Zobacz film Rosyjskie szkoły promują patriotyzm, a miłość do ojczyzny zaszczepiana jest już u najmłodszych. Wiele osób uważa, że wychowanie w tym duchu powinno zacząć się już w przedszkolu. Obywatele chcą kreować wizerunek silnej Rosji, której inne kraje się boją. Powszechnie chwalone są inwestycje w zbrojenia. Zaniedbywana przez lata flota bałtycka, teraz jest wzmacniana. To samo dzieje się w całym kraju. Kaliningrad stał się militarną forpocztą Rosji, w tamtejszym porcie pojawia się coraz więcej okrętów wojennych. Rosjanom marzy się, by flota morska była tak silna jak za czasów cara Piotra I. W ostatnich latach stosunki z innymi krajami bałtyckimi oziębiły się. Nie wszyscy pochwalają odcięcie się kraju od Europy, takie głosy są jednak w mniejszości.
- Zobacz film Po referendum w sprawie Brexitu rasistowskie ataki na obcokrajowców wzrosły tylko w samym Londynie o prawie 80 procent.
- Zobacz film 14 lat po kradzieży dwóch znanych obrazów Van Gogha z muzeum w Amsterdamie, policja znalazła je ukryte w domu szefa włoskiej mafii, kamorry.
- Zobacz film Organizacja Human Rights Watch udokumentowała 13 przypadków znęcania się nad więźniami w tureckich więzieniach. Sytuacja jest tragiczna.
- Zobacz film W Turcji na mocy dekretu z 1 września pracę straciło już ponad 2 tysiące profesorów i docentów.
- Zobacz film Kto ma ochotę na podróż w przeszłość, ten powinien wybrać się na urlop do Fotevviken na południu Szwecji i posmakować życia bez telewizora i komórki.
- Zobacz film Wielu Brytyjczyków chciałoby po Brexicie ułożenia relacji z UE na wzór Norwegii. To jednak złudne - przekonują Skandynawowie.
- Zobacz film Już cztery niedźwiedzie polarne zastrzelono w tym roku na Spitsbergenie - największej wyspie Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Za każdym razem w obronie własnej, ponieważ zwierzęta stały się bardzo agresywne. Wg ekologów ich zachowanie ma związek z ociepleniem klimatu. Niebezpieczeństwo dotyczy także Polaków pracujących m. in. w stacji polarnej Hornsund.
- Zobacz film Mimo kryzysu gospodarczego w stolicy Rosji oligarchowie bez przeszkód rozwijają swoje interesy i używają życia. To grupa wpływowych polityków i przedsiębiorców ściśle związana z Putinem i wspierająca poczynania Kremla. Wielu Rosjan jest zdania, że po upadku ZSRR to właśnie Putin przywrócił krajowi dawną godność i siłę. – Zachód wszystkich straszy Rosją, to niedobrze. Rosja jest i pozostanie ważnym partnerem rozmów na światowej arenie – twierdzi Nikas Safronow, malarz, przyjaciel rosyjskich oligarchów. – Bez Rosji nie ma Niemiec, nie ma Polski, nie ma Europy. Świat nie może istnieć bez Rosji. Podobnie jak nie może istnieć bez pszczół, nawet jeśli od czasu do czasu ukąszą. Bez Rosji nie ma pokoju – dodaje artysta. Zwolennicy Putnia twierdzą, że dzisiejsza Rosja nie jest ani komunistyczna, ani europejska. Ich zdaniem jest wyjątkowa, bo zawsze szła własną drogą.
- Zobacz film Dzięki wynalazkowi Toyoty jazda w pojedynkę nie będzie już taka nużąca. Oto robot Kirobo. Zabawka reaguje okrzykami na gwałtowne manewry i potrafi mówić podczas jazdy. Powstał z myślą o starszych kierowcach.
- Zobacz film Według aktualnych danych około trzystu tysiącom gospodarstw domowych w Grecji w najbliższych miesiącach grozi postępowanie komornicze. Obywatele nie mają pieniędzy na podstawowe opłaty, takie jak prąd czy gaz. Z pomocą w trudnej sytuacji przychodzi grupa ”Nie płacę” – to popularna w Grecji społeczna inicjatywa. Jak radzą sobie z takim problemem jak odłączony prąd? Po prostu podłączają odłączone przewody. Uważają, że takie działania są legalne – chodzi głównie o polityczną manifestację. Urzędy i banki mogą bardzo rygorystycznie rozprawiać się z dłużnikami, bo prawo stoi po ich stronie. A przecież lewicowy rząd chciał właśnie tych najbiedniejszych chronić przed wywłaszczeniem.
Turcja. Syryjskie kobiety na sprzedaż
Fikcyjne małżeństwa z syryjskimi kobietami cieszą się wśród Turków coraz większym powodzeniem.