"Czysta Polska w Polsat News"
-
Zobacz film Zima to czas godów u kilku gatunków ssaków drapieżnych występujących w Polsce. Miłosnym amorom oddają się wilki, lisy i rysie. Wszystkie te zwierzęta są bardzo płochliwe i unikają człowieka, więc trudno je zobaczyć na własne oczy, ale regularnie można je podpatrywać dzięki fotopułapkom. Przemysław Sławiński.
-
Zobacz film Bohaterom stawia się pomniki, a o antybohaterach i wstydliwych problemach najczęściej chciałoby się zapomnieć. Mieszkańcy Pszczyny poszli jednak zupełnie inną drogą, stawiając w centrum miasta symbol tego z czym raczej nie chcieliby być kojarzeni. Michał Mitoraj.
-
Zobacz film Oswojona przez człowieka roczna klępa została znaleziona we wsi na Mazowszu. Zwierzę było wychłodzone, słaniało się na nogach ale lgnęło do ludzi. Prawdopodobnie ktoś opiekował się łoszą gdy była mała, a gdy dorosła i stała się kłopotliwa, wywiózł ją do lasu. Nienauczona życia w naturze nie miała szans na przetrwanie. Osłabione i głodne zwierzę trafiło do Fundacji "Wzajemniepomocni" w Pomiechówku. Tutaj dochodzi do siebie. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Nawet 100 tysięcy osobników inwazyjnego gatunku raka marmurkowego zasiedla niewielki staw Morskie Oko w centrum Warszawy. Prawdopodobnie zwierzęta wpuścił tu jakiś akwarysta i teraz ekspansja raka jest nie do zatrzymania. Co zatem można zrobić? Na wieczornych odłowach raków marmurkowych była z naszą kamerą Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Mała kolczasta kulka cieszy odwiedzających poznańskie zoo. Na świat przyszła tam jeżatka afrykańska - niewielki gryzoń, coraz trudniej spotykany na wolności. To właśnie ogrody zoologiczne często stają się ostatnią deską ratunków dla zagrożonych gatunków. Piotr Kotwicki.
-
Zobacz film Gdy temperatura za oknem spada, wielu z nas marzy o zimowej herbacie. Taki domowy, naturalny napar nie tylko nas rozgrzeje, ale pełny będzie witamin i prozdrowotnych substancji. Jakich składników użyć - podpowie Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film W gdańskiej palmiarni wyhodowano osmokę, zwaną też fasolą morską. Jej rozmiary są naprawdę imponujące. O tę nietypową roślinę specjalistów zapytała Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Najpierw szyszki są zbierane przez wyspecjalizowane ekipy z koron sosen oraz świerków. Później trafiają do specjalnych wyłuszczarni, gdzie odzyskuje się z nich nasiona. Wyselekcjonowane ziarna wysyłane na końcu są do szkółek leśnych. O tym jak tworzy się naturalny "zaczyn" pod nowe pokolenia lasu sprawdzał Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Fotografia awifauny to życiowa pasja mieszkańca Świnoujścia, Krzysztofa Chomicza. Swoim aparatem od lat uwiecznia życie i zwyczaje ptaków. Na Pomorzu Zachodnim, wybrzeżu Bałtyku i delcie Odry ma akurat do tego odpowiednie warunki. Ostatnie filmy miłośnika przyrody wskazują na to, że ptactwo powoli żegna już zimową porę i przygotowuje się do wiosennych lęgów. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film "Tu dzieje się historia" – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Brodach. – Pierwsza w Polsce biometanownia w ciągu najbliższych 4 tygodni rozpocznie produkcję biometanu na potrzeby polskiej gospodarki. Będzie on wykorzystywany w transporcie.
-
Zobacz film Grę komputerową, która uczy zasad prawidłowej segregacji śmieci - stworzył uczeń Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, a niedługo testować ją będą dzieci z tamtejszych podstawówek. Pokazuje ona najmłodszym także jak proste czynności mogą pomóc w walce o czystą planetę. Zagrała też nasza reporterka Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Dzika zwierzyna - dokarmiać czy nie? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jeśli już, najważniejsze, by robić to z głową i nie szkodzić. Wszystko zależy też od konkretnych zwierząt, którym chcielibyśmy pomóc. Taki poradnik stworzył Adam Malik.
-
Zobacz film Za oknem mróz i gdzieniegdzie śnieg. Ale pojawiły się już pierwsze symbole wiosny. To ranniki, małe, niepozorne żółte kwiaty kojarzone z przedwiośniem, które pojawiają się znacznie wcześniej niż przebiśniegi czy krokusy. W wielkopolskim Radojewie oglądał je Błażej Filipiak.
-
Zobacz film Trwa budowa elektronicznej zapory na granicy z Białorusią. Projekt o nazwie Tarcza Wschód ma wzmocnić bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, ze ciężkie prace prowadzone wzdłuż Bugu niszczą naturalny ekosystem bez żadnej kontroli, a w niektórych przypadkach zagrożone są nawet zabytki. Łukasz Dubaniewicz.
-
Zobacz film Co króluje w świecie zwierząt poligamia czy monogamia? A jeśli już jakiś gatunek łączy się w pary na całe życie, to czy robi to z miłości, czy ma ku temu praktyczne i racjonalne powody? Reportaż Adrianny Borowicz.
-
Zobacz film Zabija powoli, zadając wiele bólu i cierpienia. Najpierw pozbawia wilki futra, później wykańcza głodem i wychłodzeniem. Zanim umrą, meczą się przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Mowa o świerzbie. Choroba atakuje zwłaszcza w miesiącach jesienno zimowych gdy zwierzęta są osłabione. O pasożycie wykańczającym całe wilcze watahy opowie Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Roślinę, która oplata kamienicę, pokochali między innymi turyści. Sęk jednak w tym, że mieszkańcy chcą wyciąć bluszcz, bo - ich zdaniem - przynosi same szkody. Reportaż Michała Tokarczyka.
-
Zobacz film Co lubią koczkodany białonose i uistiti białouche? W czasie ferii wrocławskie zoo zaprasza wszystkich miłośników zwierząt na wspólne przygotowywanie posiłków dla swoich podopiecznych. To kolejna opcja na spędzenie wolnego czasu blisko natury i dowiedzenie się wielu ciekawych rzeczy. Taka wiedza z pewnością na długo zostanie w głowach dzieciaków. Zajęcia odwiedziła też Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Meble ze starego telewizora, opon czy palet to coraz bardziej poszukiwany element wystroju wnętrz. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej już realizują takie projekty i to z sukcesami. Tworzą meble nieoczywiste, które są odpowiedzią na przesyt produkcji wielkoseryjnej i które, co ważne, znajdują nowych odbiorców.
-
Zobacz film Jeden z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt zamieszkał w gdańskim zoo. W ciągu ostatnich 20 lat populacja kurczaków górskich przez kłusownictwo i epidemię chorobotwórczego grzyba spadła aż o 99%. Gdański ogród włączył się w program ochrony tego gatunku. Jacy są nowi mieszkańcy ogrodu? Nasza reporterka Adrianna Borowicz poprosiła dyrekcję zoo o zgodę, by je nagrać.
-
Zobacz film Według raportu Komisji Europejskiej stan wód w Polsce uległ znacznemu pogorszeniu. Winowajcami są zrzuty kopalniane, ścieki i pestycydy, a więc działalność człowieka. Ekolodzy próbują walczyć o przyrodę, własną energią i nowymi pomysłami. Po dwóch latach kampanii, walka o ochronę drugiej rzeki w Polsce wchodzi w finalną fazę. Trwa zbiórka 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, aby nadać Odrze osobowość prawną. Na świecie nadawanie osobowości prawnej częściom natury nie jest nowością. Materiał Wojciecha Gawła.
-
Zobacz film Jest ich niemal milion, wszystko to w pięciu tysiącach ogrodów, na ponad 40 tys. hektarów. Rodzinne ogródki działkowe, bo o nich mowa cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. W tym sezonie na działkach zajdą jednak spore zmiany. Będzie obowiązkowe szkolenie z "działkowania". Łukasz Dubaniewicz.
-
Zobacz film A teraz niecodzienny obrazek z lasów Nadleśnictwa Koło. Leśnicy zaobserwowali tam białego daniela – albinos nie umknął ich czujnym oczom i obiektywom aparatów. Skąd bierze się albinizm i czy biały daniel to naprawdę "biały kruk" wśród jeleniowatych? O tym Ewelina Dernoga.
-
Zobacz film Kilka tysięcy żurawi nocuje na wiślanych wyspach. Ornitolodzy zgodnie przyznają, że pierwszy raz widzą takie zjawisko. Ptaki nie tylko nie odleciały na dalekie zimowiska, ale kumulują się w okolicy swoich terenów lęgowych. Na wiślane wyspy wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Wciąż cieszy się życiem choć w nieco spokojniejszym tempie. Z natury jest skromna, ale gościnna, bo na przestrzeni lat odwiedziły ją miliony osób. O kim mowa? Niedźwiedzica Kasia ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego kończy 38 lat. Jest jednym z najstarszych przedstawicieli tego gatunku w Europie. Na przyjęciu urodzinowym w Chorzowie był Bartosz Mokrzycki.
-
Zobacz film Wierność wśród ptaków od dawna intryguje naukowców i entuzjastów przyrody. Mimo że wiele gatunków ptaków, podobnie jak ludzie, tworzy monogamiczne pary, to jednak u ponad 90% z nich odkryto występowanie potomstwa spoza pary. Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, w niepewnych warunkach środowiskowych samice częściej dopuszczają się kopulacji pozapartnerskich. Dlaczego ptaki zdradzają? O tym Dominika Orzeł.
-
Zobacz film Śródpolne zadrzewienia to bardzo ważne ekosystemy. Przez cały rok dają ptakom i ssakom schronienie przed drapieżnikami, są też cennym źródłem pokarmu. W czasie zimowych ferii Podlaski Klub Młodego Przyrodnika ruszył z akcją tworzenia śródpolnych remiz. Korzystając z ciepłej aury dzieci sadziły dzikie jabłonie i grusze oraz budowały wierzbowe ogrodzenie. Przyrodniczej akcji przyglądał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Kryzys weterynaryjny na granicy z Niemcami. Powód? Pierwszy od 37 lat przypadek pryszczycy. Wykryto go na początku stycznia w gospodarstwie w Brandenburgii. W odpowiedzi na polsko-niemieckich przejściach granicznych uruchomiono całodobowe punkty kontrolne. Mateusz Kopyłowicz.
-
Zobacz film To był wyjątkowo ciepły styczeń. W ostatnim tygodniu padały kolejne rekordy. Biegunem ciepła był Przemyśl, gdzie termometry wskazywały niespełna 16 stopni Celsjusza w ciągu dnia i prawie 11 rano. Tak ciepło nie było w Polsce od 20 lat. W Krakowie w ostatnim tygodniu czuć było już wiosnę, a co na taką szaloną pogodę turyści i miejscowi - sprawdzała ubrana w zimową kurtkę Adrianna Borowicz
-
Zobacz film Ostatnio furorę w sieci zrobił filmik, na którym piorun uderza w samolot czekający na przyjęcie pasażerów na lotnisku w brazylijskim Sao Paulo. Okazuje się, że według statystyk w każdy samolot piorun trafia średnio raz w roku. Czy poszycie samolotu jest na to odporne i jak reaguje pokładowa elektronika? Badania na ten temat prowadzą naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i odwiedziła ich z kamerą reporterka Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Na świecie występuje ponad 1400 gatunków nietoperzy, co oznacza że stanowią aż 1/5 wszystkich znanych nam ssaków. W Polsce mamy 26 gatunków, ale tylko jeden, konkretnie niewielki mopek, jest w stanie zatrzymać pociągi. Na Dolnym Śląsku po znakiem zapytania stanęło uruchomienie linii kolejowej między Kamienną i Jelenią Górą, bo do tunelu na jej trasie wprowadzili się skrzydlaci mieszkańcy. Pozostali mieszkańcy regionu zastanawiają się teraz, czy to oznacza że skazani będą na autobusy. Maciej Stopczyk.
-
Zobacz film Na świecie jest ich coraz mniej, a to właśnie dzięki mokradłom, bagnom i torfowiskom przyroda się oczyszcza. Dlatego wszyscy powinniśmy o nie dbać. Przemysław Sławiński.
-
Zobacz film Zapraszamy na spotkanie z dwubarwną pięknością. Biało-ruda wiewiórka widywana jest od jesieni w parku Potulickich w Pruszkowie. Zwierzę stało się już lokalną atrakcją. Zachwyca przepięknym połączeniem kolorów, nie boi się ludzi i chętnie korzysta z rzucanych jej orzechów. Na spotkanie z pruszkowską pięknością wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Zmiana klimatu i nasilające się upały przyczyniają się do intensyfikacji parowania jezior. Coraz więcej akwenów w Polsce notuje gwałtowne obniżenie lustra wody. Sytuację pogarsza wycinka drzew i urbanizacja okolicy, która ogranicza dopływ wód gruntowych. Zanik jezior to też spadek turystyki. Niektóre gmin postanowiły temu przeciwdziałać. W Szczecinie rozpoczęło się właśnie napełnianie jeziora Głębokiego. Efekty " wielkiej dolewki "mieszkańcy mają zobaczyć wiosną. Materiał Wojciecha Gawła.
-
Zobacz film Do setki rozpędza się w 3,5 sekundy i napędza go zielona energia - bolid elektryczny stworzony przez studentów Politechniki Rzeszowskiej został właśnie uznany w światowym rankingu za najlepszy pojazd tego typu z Polski.
-
Zobacz film Odzież, obuwie czy koce - od nowego roku tego wszystkiego do kosza na zmieszane już nie wrzucimy, a przynajmniej nie powinniśmy. Recykling tekstyliów jest możliwy, pod warunkiem, że trafią w odpowiednie miejsce. Gdzie zatem wyrzucać niepotrzebne i zużyte ubrania, o tym Klaudia Syrek.
-
Zobacz film Oczyszczają wodę, a przy okazji wytwarzają ciepło. W warszawskich oczyszczalniach powstaną specjalne instalacje produkujące energię ze ścieków. Ta ekologiczna inwestycja będzie kosztowała 1,7 mld złotych. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Sołtys - tak potocznie ornitolodzy określają mieszańca dzikiej kaczki krzyżówki z jej domową odmianą. Zimą odmieńce najłatwiej obserwować, bo ściągają za pokarmem do miast i kręcą się przy stadach dzikich kaczek. Sołtysy mają bardzo ciekawe sylwetki oraz upierzenie. W świat cudacznych kaczek zaprasza Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Są szybkie, wytrzymałe i mają doskonały węch. Niestraszne im loty śmigłowcem i surowy tatrzański klimat. Psy pracujące w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym to ratownicy do zadań specjalnych. Kiedy w Tatrach schodzi lawina - dla osoby poszkodowanej liczą się minuty. Wtedy do akcji wkraczają one. Jak wygląda szkolenie i praca psów lawinowych? O tym z ratownikami TOPR rozmawiała Teresa Gut.
-
Zobacz film Żabia legalizacja. Akwaryści musieli zgłosić do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska swoich żaby szponiaste. Wszystko przez to, że zostały wpisane na listę gatunków inwazyjnych i zagrażają rodzimej faunie. Kary za niedopełnienie tego obowiązku są dotkliwe, bo maksymalna grzywna to milion złotych. Dlaczego podejmowane są tak drastyczne środki w walce z niepozorną żabą- wyjaśni Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Jeszcze nie nowa rodzina, ale już nie schronisko. Domy tymczasowe to miejsca, gdzie pod czułym okiem wolontariuszy bezdomne koty i psy zdrowieją, czekają na adopcję i uczą się żyć z człowiekiem: korzystać z kuwety czy chodzić na smyczy. To zwiększa ich szanse na znalezienie w przyszłości dobrego właściciela. Niestety, takich miejsc wciąż brakuje. Ewa Pajuro.
-
Zobacz film Nad Wisłą pojawił się wyjątkowy gość z dalekiej północy - nur białodzioby. To wyjątkowa gratka dla ornitologów - amatorów i specjalistów. Ostatni raz ten arktyczny gatunek był obserwowany w środkowej Polsce... w XIX wieku! Na spotkanie z arktycznym nurem wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Bobry są idealnymi inżynierami środowiska. Ich tamy zatrzymują wodę, z której korzystają też inny gatunki zwierząt. Teraz w swoich żeremiach oczekują wiosny, ale jak już wyjdą na powierzchnie to będą najważniejszymi mieszkańcami nowych rezerwatów przyrody w Wielkopolsce. Błażej Filipiak.
-
Zobacz film Nad Wisłą pojawił się wyjątkowy gość z dalekiej północy - nur białodzioby. To gratka dla ptasiarzy i ornitologów. Ostatni raz ten arktyczny gatunek był obserwowany w środkowej Polsce... w czasie zaborów! Na spotkanie z arktycznym nurem wybrał się Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Choć budzi pozytywne skojarzenia i jest symbolem świąt, to sama święta już nie jest. Jemioła opanowuje drzewa w miastach i niesie ze sobą spore zagrożenie. W Gdańsku dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego i działaniom Zarządu Dróg i Zieleni oczyszczonych zostanie ponad 260 drzew, a kolejne już czekają w kolejce. Robin Jesse.
-
Zobacz film Katowice jako szóste polskie miasto dołączyło do porozumienia Powering Past Coal. W tej światowej koalicji na rzecz odejścia od węgla jest już ponad 180 krajów, samorządów i gmin. Wszystkie one chcą pokazać, że transformacja energetyczna jest możliwa, a węgiel należy do przeszłości. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Grenlandia kojarzy nam się z czymś bardzo odległym, tajemniczym, a być może nawet i prymitywnym. Ostatnio jest o niej głośno także za sprawą Donalda Trumpa, który chce ją przejąć od Danii. Czego tak naprawdę boją się mieszkańcy arktycznej wyspy? Okazuje się, że wcale nie Stanów Zjednoczonych. O Grenlandii opowie Tomasz Lejman.
-
Zobacz film Zespół Szkół nr 1 w Głownie pod Łodzią polubiły sowy uszatki. I to dosłownie. Ptaki przesiadują na parapetach, zaglądają przez szyby podczas zajęć, czekają na uczniów przed wejściem do szkoły. Niezwykła relacja uczniów nauczycieli z sowami tworzyła się tutaj przez lata. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Miał funkcjonować od 1 stycznia, ale po zastrzeżeniach producentów napojów oraz sieci handlowych, jego start został przesunięty na 1 października. To jednak nie koniec wątpliwości co do systemu kaucyjnego w Polsce. Adam Malik.
-
Zobacz film Aż sześć nowych rezerwatów zostało utworzonych na Podlasiu. Trzy w Puszczy Augustowskiej i trzy w Knyszyńskiej. Nowe rezerwaty mają powierzchnię niemal 670 hektarów. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Mógł zabić go mróz, a uratował inkubator. Mowa o egzotycznym legwanie, który niedawno wypadł z bloku w Koszalinie. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film Psy to pracownicy, którzy wykonują obowiązki bez marudzenia i nie żądają dnia wolnego. Aleksandra Dunajska.
-
Zobacz film Specjalizują się w szukaniu ludzi, nielegalnych substancji i materiałów wybuchowych. Polskie służby bardzo cenią sobie psy. Z kamerą podczas pracy odwiedzili je reporterzy programu "Czysta Polska".
-
Zobacz film We Wrocławiu naukowcy współpracują z rolnikami. O szczegóły akcji pytał Maciej Stopczyk.
-
Zobacz film Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka, która już niedługo może trafić na nasze stoły. Błażej Filipiak.
-
Zobacz film Oczyszczalnie ścieków muszą włączyć czwarty bieg. Takie polecenie płynie z Brukseli. Wojciech Gaweł.
-
Zobacz film W nadleśnictwie Krynki na Podlasiu powstał jedyny we wschodnio-pólnocnej Polsce SOR dla zwierząt chronionych. Marcin Szumowski.
-
Zobacz film Drewniane budownictwo to już nie ciekawostka czy fanaberia, a wymóg i pozytywna moda. W Polsce coraz więcej budynków powstaje w tej technologii. Michał Tokarczyk.
-
Zobacz film Nowe miejsce z eko-misją pojawiło się na mapie Krakowa. To szklarnia z odzysku. Adrianna Borowicz.
-
Zobacz film Zima to dobra pora na obserwacje sóweczek. To nasze najmniejsze sowy, bo są nie większe od szpaka. Marcin Szumowski.
W zoo w Poznaniu urodziła się jeżatka afrykańska
Mała kolczasta kulka cieszy odwiedzających poznańskie zoo. Na świat przyszła tam jeżatka afrykańska - niewielki gryzoń, coraz trudniej spotykany na wolności. To właśnie ogrody zoologiczne często stają się ostatnią deską ratunków dla zagrożonych gatunków. Piotr Kotwicki.
Dodano:
Dzisiaj, 25 lutego (17:23)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News