Dziennie tracimy ok. 100-150 włosów. Nie ma to wpływu na wygląd fryzury. Faktem natomiast jest, że wiosną wymiana włosów jest intensywniejsza i ma to związek z okresem przesilenia. Temu procesowi można jednak przeciwdziałać.
Wypadanie włosów to częsty objaw nadczynności i niedoczynności tarczycy, dlatego badaniem pierwszego wyboru są badania hormonów tego organu. Przerzedzenie włosów towarzyszy także toczniowi rumieniowatemu, chorobom przysadki, nerwicy, a także niedoborom żelaza, cynku, białka, kwasów omega 3 i witaminy D. – Kłopoty z gęstością włosów występują u kobiet w okresie wahań hormonalnych i nadmiernego wydzielania androgenu – co ma związek z menopauzą, porodem, a także z np. zespołem policystycznych jajników – mówi dr Monika Kukulska. Ekspert dodaje, że kobiety cierpią również na łysienie androgenowe, które jest konsekwencją genetycznej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny.
Jak wzmocnić włosy w domu?
Zacznij od kontroli jadłospisu. Wprowadź więcej zielonego koloru na swój talerz, a więc jedz dużo brokułów, sałaty, szczypiorku, pietruszki – warzyw bogatych w żelazo. Pamiętaj o nabiale, zwłaszcza o dobrej jakości jogurtach. Dla zdrowia włosów korzystne jest spożywanie wątróbki i ryb morskich. Poleca się również picie drożdży, które poprawiają kondycję włosów i paznokci. – Dla lepszego ukrwienia skóry głowy zaleca się jej masowanie – mówi Maria Semla, kosmetolog WellDerm. Taki masaż powinien być delikatnie wykonywany opuszkami palców. Ekspert dodaje, że wzmacniająco na włosy działa olejowanie włosów, preparatami bogatymi w witaminę E i kwasy omega. Gotowe produkty kupisz w drogerii lub aptece, możesz też samodzielnie zmieszać olej kokosowy z olejkiem rycynowym. Po nałożeniu oleju na mokre włosy, zawiń je w ciepły ręcznik, taki kompres powinien działać na nie ok. godziny.
Wiosną tracimy więcej włosów. Sprawdź, jak je wzmocnić w domu
Reklama
Więcej filmów
Reklama