"Zdrowie na widelcu" - najlepsze porady Anny Guzik
- Zobacz film W tym odcinku Anna Guzik zajęła się jednym z najbardziej kontrowersyjnych napojów świata. Dowiemy się, ile kofeiny zawiera kawa po turecku w porównaniu z napojami energetycznymi oraz ile kaw trzeba wypić dziennie, żeby miała efekt pobudzający. Anna Guzik doradzi także, czy kupować kawę w ziarnach czy mieloną. Na co zwracać uwagę przy zakupie?
- Zobacz film W tym odcinku Anna Guzik zajęła się jednym z najbardziej kontrowersyjnych napojów świata. Kawa zawiera przeciwutleniacze, polifenole, chroniące komórki przed szkodliwymi czynnikami. Ale to nie wszystkie zalety kawy. Kofeina pozwala na większy wysiłek fizyczny, ponieważ zapobiega bólowi mięśni. Filiżanka tego napoju poprawia nastrój i koncentrację. Anna Guzik powie też, dlaczego warto używać filtrów do zaparzania napoju. Okazuje się, że kawa zaparzana po turecku lub w tygielku zawiera szkodliwe diterpeny, związki pochodzące z tłuszczu kawowego.
- Zobacz film Anna Guzik poszukuje zdrowych, pełnowartościowych lodów. Teraz przyszła pora na lody owocowe. Dowiemy się, co powinno być w ich składzie na pierwszym miejscu – dlatego tak ważne jest, aby czytać etykiety. Na koniec przepis na domowy sorbet truskawkowy. To propozycja dla osób, które unikają zbędnych kalorii.
- Zobacz film Anna Guzik krok po kroku sprawdziła tym razem lody. Ten deser jest uwielbiany na całym świecie latem i zimą. Okazuje się, że zawiera wiele zdrowych składników odżywczych. Jednak trzeba uważać na sztuczne barwniki i dodatki zapachowe. Jak je rozpoznać? Poza tym dowiemy się, na co zwracać uwagę w cukierniach. Co świadczy o tym, że na pewno się tam nie zatrujemy i że warto tam się wybrać na lody?
- Zobacz film Anna Guzik radzi, w jaki sposób najlepiej gotować kaszę. Do każdego rodzaju kaszy stosuje się inne proporcje wody i ziaren. Dowiemy się także, jaki jest najlepszy sposób przechowywania kaszy, aby uniknąć pasożytów i zepsucia się produktu.
- Zobacz film Anna Guzik porównała zawartość błonnika w różnych rodzajach kaszy. Kasza jęczmienna, gryczana czy jaglana… którą wybrać? Odpowiedź nie jest taka oczywista, ponieważ każda z tych kasz ma trochę inne właściwości odżywcze i zdrowotne. Jaki mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu? Zaskakujące jest to, że na przykład kasza jaglana pomaga na katar.
- Zobacz film Anna Guzik postanowiła tym razem spróbować kaszy. Najstarsze polskie kasze to kasza jęczmienna, jaglana oraz kasza gryczana. Jeśli jesteś smakoszem kaszy, ten fragment programu odpowie na wszystkie pytania. To naprawdę prawdziwie polska, tradycyjna potrawa.
- Zobacz film Anna Guzik podpowiada, jak zrobić kotleta schabowego, aby nie był aż tak kaloryczny. Cała tajemnica tkwi w panierce.
- Zobacz film Anna Guzik tym razem przyjrzała się kiszonej kapuście. Jak poznać, czy jest dobrze ukiszona i czy nie ma w niej konserwantów? Co oznacza zapach octu w kapuście? Dobra kapusta to podstawa bigosu.
- Zobacz film Anna Guzik postanowiła przyrządzić hit polskiej kuchni, czyli ruskie pierogi. Czy każdy ser nadaje się do tej potrawy? Poradziła także, jakie ziemniaki wybrać do tej potrawy. Warto zrobić pierogi w domu niż kupować gotowe. To pracochłonne danie, ale nie pożałujemy. Smaku domowych ruskich pierogów nie da się podrobić!
- Zobacz film Dietetyczka Małgorzata Krukowska odwiedziła Annę Guzik, aby poradzić jej, jakiej kiełbasy nie warto kupować. Dowiemy się na przykład, jaki kolor powinna mieć prawdziwa biała kiełbasa. Kiełbasy, które są wartościowe, mają 80% mięsa i smakują… mięsem, a nie przyprawami. Producenci czasami dodają zbyt dużo skrobi, konserwantów, substancji żelujących i poprawiających smak wędlin.
- Zobacz film Anna Guzik podpowiada, co z robić, gdy mamy w domu za dużo pomidorów. Aby się nie zmarnowały, można z nich przyrządzić pyszny sos pomidorowy. Pomidory zawierają cenny przeciwutleniacz – likopen. Składnik ten chroni przed wolnymi rodnikami i działa przeciwnowotworowo. Oprócz tego pomidory są źródłem witamin i potasu. Szkoda marnować takie zdrowe warzywa, wobec tego poznajcie przepis na domowy sos pomidorowy.
- Zobacz film Anna Guzik podpowiada, jak przechowywać popularne produkty, żeby uniknąć marnowania i wyrzucania jedzenia. Dowiemy się, jak długo dokładnie można trzymać majonez, przetwory, oliwę, mleko, owoce i warzywa z puszki. A mięso? Czy lepiej przechowywać je ugotowane czy surowe i zamrożone?
- Zobacz film Jaki produkt kojarzy nam się najczęściej ze świeżością i z tym, że trzeba go szybko spożyć? Oczywiście pieczywo. Chleb wyrabiany na kawasie jest zdrowy i smaczny, ale niestety ma krótki okres ważności. Ten krojony w foliowych opakowaniach ma często na etykiecie informacje, że jest bez konserwantów. To co w takim razie sprawia, że ma dłuższy termin przydatności? Anna Guzik postanowiła to sprawdzić. Razem z dietetyczką Magdaleną Jarzynką rozmawiały też o innych produktach.
- Zobacz film Polacy często kupują za dużo produktów spożywczych i nie sprawdzają terminów ważności. W ten sposób marnujemy mnóstwo jedzenia. Anna Guzik wyjaśnia, jak odczytywać daty terminów przydatności do spożycia. Czego nie powinniśmy jeść po terminie ważności, żeby sobie nie zaszkodzić?
- Zobacz film Anna Guzik wyjaśnia, co dokładnie oznacza numer typu mąki na opakowaniach. Pokaże też, jak sprawdzić czy mąka jest świeża. To prosty test!
- Zobacz film Anna Guzik zniechęcona składem mrożonek w sklepach postanowiła sama zrobić pyzy. Przy okazji wytłumaczyła, jakie ziemniaki nadają się do tej potrawy. Dowiemy się także, co to jest solanina i w jaki sposób może poważnie zagrozić zdrowiu. Poznajcie też najlepszy przepis na pyzy.
- Zobacz film Anna Guzik lubi pierogi i pyzy. Postanowiła przybliżyć nam temat tych lubianych polskich dań. Zobacz, jak znaleźć mrożonkę, która nadaje się do jedzenia.
- Zobacz film Anna Guzik przyjrzała się tym razem jajkom. Jaki kolor skorupki skłania nas do kupienia jaj? Okazało się, że kolor jajka zależy od rasy kury. A czy rozmiar jajka ma znaczenie? W tym wideo dowiedzie się wszystkiego o kurzych jajach.
- Zobacz film Anna Guzik zaprosiła dietetyczkę Magdalenę Jarzynkę, aby oceniła jej płatki śniadaniowe. Niestety okazało się, że to pełne cukru, wysokoprzetworzone jedzenie na śniadanie. To raczej słodycze niż zdrowy poranny posiłek. Jak prosto i szybko zrobić takie „prawdziwe” płatki?
- Zobacz film Anna Guzik przekonuje, jak bardzo ważne dla zdrowia prawidłowej wagi są śniadania. Ale nie kupiona po drodze na szybko drożdżówka i słodki napój. Chodzi o zdrowy, zbilansowany posiłek, który powinno się jeść godzinę po przebudzeniu. Tymczasem co piąty Polak nie je porządnego śniadania w domu, tylko potem zjada coś „w biegu”.
- Zobacz film Anna Guzik wytłumaczyła, dlaczego nie wszystkie osoby mogą jeść sery pleśniowe. Porównała także różne rodzaje serów. W którym jest więcej tłuszczu? Polecamy ten fragment także alergikom i kobietom w ciąży.
- Zobacz film Anna Guzik radzi, w jaki sposób przechowywać sery pleśniowe. Aby dobrze smakowały, trzeba wiedzieć, na której półce lodówki je położyć. A jak podać je gościom? Jest tylko jeden elegancki sposób. Sery pleśniowe ze sklepu, te przeznaczone do podgrzania, kryją niemiłą niespodziankę.
- Zobacz film Anna Guzik zaprosiła do domu dietetyczkę Magdalenę Jarzynkę i pokazała jej kilka produktów w swojej kuchni. Czy aby wszystkie nadają się do jedzenia? Dowiemy się, co to jest „kwiat tłuszczowy”. Czy można zjeść banana z plamkami? A czym się różni gnicie od pleśnienia, na przykład w przypadku sałaty? Zobaczcie wideo…
- Zobacz film Anna Guzik przekonuje, że nawet odkrojenie kawałka owocu czy chleba, na którym pojawiła się plamka pleśni, nie ochroni nas przed mikotoksynami. Powodują one groźne choroby, w tym nowotworowe. Nawet gdy pleśni jeszcze nie widać, jej strzępki już przerastają pożywienie. Dlatego Anna Guzik radzi, w jaki sposób ochronić produkty przed pleśnią.
- Zobacz film Anna Guzik tym razem rozpracowuje, jak jeść kurze jajka. Próbowała namówić dietetyczkę na niezbyt zdrowe jajeczne dania. Magda Jarzynka szybko jednak rozprawiła się z typowym śniadaniem po angielsku oraz ze sklepową pastą jajeczną.
- Zobacz film Jajka na miękko, sadzone, po wiedeńsku? Anna Guzik powie nam, jak je najlepiej przyrządzić. To ważne nie tylko dla smaku jajkowego dania, ale także dla zdrowia.
- Zobacz film Anna Guzik wyjaśnia, co oznaczają numery na jajkach. Dowiemy się także, co to znaczy chów z wolnego wybiegu i czym się różni od chowu ściółkowego i klatkowego. Jajka od "szczęśliwych kur" - czy na pewno wiemy, co kupujemy?
- Zobacz film Anna Guzik postanowiła wytłumaczyć, jak to naprawdę jest z tym cholesterolem w jajkach. Czy wszyscy mogą je bezpiecznie jeść? Normy WHO są bardzo konkretne. Dowiemy się także, jakie odżywcze składniki zawierają jaja kurze.
- Zobacz film Anna Guzik opowiedziała o sposobach podrabiania miodów. Co się robi, aby miód był tańszy w produkcji i lepiej wyglądał? Nie są to na pewno pełnowartościowe produkty. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, dzięki którym możemy poznać, czy miód ma wartości odżywcze takie, jakich się spodziewamy.
- Zobacz film Batony energetyczne często zawierają w składzie wysokoprzetworzone składniki. Anna Guzik zaproponowała przepis na domowy baton. Użyła samych zdrowych składników i prawdziwego miodu.
- Zobacz film Anna Guzik postanowiła sprawdzić, jaki skład mają produkty, które są nazwane przez producentów jako "miodowe". Niestety herbata z miodem w torebkach, chleb miodowy, szynka miodowa - bardzo ją rozczarowały. Często takie produkty zawierają syrop glukozowo-fruktozowy lub aromat miodowy. Na szczęście prawdziwy miód ma właściwości odtruwające, niweluje nawet działanie używek.
- Zobacz film Anna Guzik odwiedziła pasiekę i opowiedziała, w jaki sposób powstaje miód. Rodzaje miodu różnią się od siebie kolorem i konsystencją, a także sposobem powstawania. Każdy z popularnych miodów zalecany jest przy innych schorzeniach. Warto wiedzieć, jaki miód wybrać przy przeziębieniu, a jaki przy problemach układu pokarmowego.
- Zobacz film Anna Guzik podzieliła się przepisem na pyszny domowy sernik. Jedna porcja to tylko 200 kalorii.
- Zobacz film Przepis na smakowitą polewę z gorzkiej czekolady oraz na domowy cukier waniliowy. Z takimi dodatkami ciasta na święta będą nie tylko pyszne, ale i zdrowe.
- Zobacz film Anna Guzik ma propozycję zamiany cukru na inulinę przy pieczeniu ciast. Dlaczego warto? Wypieki będą miały mniej kalorii, a inulina powoduje, że ciastka są bardziej kruche, a ciasta dłużej świeże. To nie wszystkie zalety tego słodzika. Inulina to naturalna substancja. Jest to rozpuszczalny błonnik pokarmowy otrzymywany z korzenia cykorii.
- Zobacz film Tanie sklepowe ciasta może i wyglądają ładnie jak te domowe, ale jeśli dokładnie sprawdzimy skład... Anna Guzik analizuje kilka etykiet. Potem zniechęcona tym, co wyczytała, zaprasza na wspólne pieczenie domowego ciasta jogurtowego.
- Zobacz film Anna Guzik zaprosiła do siebie na dania rybne dietetyczkę Agatę Lewandowską. Dowiedziała się od niej, co znajduje się zazwyczaj w panierce paluszków rybnych i czy można kupić wartościowe rybie mięso. Dietetyczka wyjaśniła także, dlaczego ryby "znikają" przy smażeniu i do czego służy producentom glazura.
- Zobacz film Anna Guzik pokazuje, w jaki sposób prawidłowo patroszyć pstrąga. Na co trzeba uważać, żeby nie popsuć smaku ryby? Poznamy też przepis na pysznego pieczonego pietruszkowego pstrąga. Ryba pieczona jest dużo zdrowsza od smażonej - dowiemy się dlaczego tak jest.
- Zobacz film Tym razem Anna Guzik analizuje zawartość wartościowych składników w różnych przetworach rybnych. Poda także prosty przepis na pyszną i zdrową domową pastę z wędzonego łososia.
- Zobacz film Anna Guzik pokaże, w jaki sposób najłatwiej rozpoznać, czy ryba jest świeża. Jest kilka warunków, które mięso musi spełniać. Teraz już na pewno będziemy wiedzieć, jakie ryby kupować.
- Zobacz film W tym odcinku Anna Guzik doradzi, w jaki sposób przygotować idealne ciasto na pierogi. Kupienie prawdziwej kiszonej kapusty wcale nie jest takie łatwe. Dowiemy się też, na co zwracać uwagę przy wybieraniu suszonych grzybów. W ten sposób przygotujemy pierogi doskonałe!
- Zobacz film Święta to czas, który zwykle spędzamy przesiadując przy suto zastawionym stole. Dziś Ania sprawdzi jak uniknąć obżarstwa i uzdrowić wigilijną kolację. Pokaże też jak wybrać najlepsze składniki do przygotowania tradycyjnych, wigilijnych potraw. Dowie się co zrobić jeśli świąteczne pokusy będą zbyt silne i doprowadzą do przejedzenia.
- Zobacz film W tym świątecznym odcinku programu Anna Guzik powie, jak sprawdzić, czy karp jest świeży. Podzieli się z nami także swoim najlepszym przepisem na przygotowanie tej ryby na wigilijny stół.
- Zobacz film Budyń jest częstym dodatkiem do ciast i deserów, ale i sam w sobie stanowi słodką przekąskę. Anna Guzik postanowiła zrobić z budyniu danie na kolację. Nie jest to typowy budyń na słodko, ale z mięsem i warzywami.
- Zobacz film Budyń jest częstym dodatkiem do ciast i deserów, ale i sam w sobie stanowi słodką przekąskę. Podobnie jak jego owocowy kuzyn, kisiel. Co zrobić, aby te słodkie przekąski były jednocześnie zdrowe? Anna Guzik podpowiada, w jaki sposób przyrządzić te smakołyki. Ma dla nas także świetne pomysły na podanie budyniu i kisielu.
- Zobacz film Budyń jest częstym dodatkiem do ciast i deserów, ale i sam w sobie stanowi słodką przekąskę. Podobnie jak jego owocowy kuzyn, kisiel. Co zrobić, aby te słodkie przekąski były jednocześnie zdrowe? Anna Guzik tym razem opowiada o wadach i zaletach budyniu.
- Zobacz film Anna Guzik podpowiada, w jaki sposób sprawdzić, czy kupowany makaron jest świeży. Dowiemy się także, czym barwi się kolorowe makarony, a także jakie właściwości ma makaron z algami. A co z kalorycznością makaronu?
- Zobacz film Anna Guzik podpowiada, jaki makaron wybierać, gdy jesteśmy na diecie odchudzającej. Jakość mąki określają liczby, które wskazują ilość składników mineralnych - w programie dowiecie się, jak interpretować te oznaczenia.
- Zobacz film Anna Guzik zdradziła sekrety produkcji włoskiego makaronu. Z jakiej mąki jest wytwarzany? Ugotowała także tagliatelle z domowym pesto.
- Zobacz film W tym odcinku Anna Guzik zdradzi nam sekrety produkcji makaronu. Doradzi także, jaki makaron kupować i na co zwracać uwagę.
"Zdrowie na widelcu": Paluszki rybne i filety. Skład nie zachwyca, ale są wyjątki
Anna Guzik zaprosiła do siebie na dania rybne dietetyczkę Agatę Lewandowską. Dowiedziała się od niej, co znajduje się zazwyczaj w panierce paluszków rybnych i czy można kupić wartościowe rybie mięso. Dietetyczka wyjaśniła także, dlaczego ryby "znikają" przy smażeniu i do czego służy producentom glazura.