Wiadomości i publicystyka
- Zobacz film 21-letni wspinacz George King-Thompson wszedł bez asekuracji na apartamentowiec w Londynie, by zwrócić uwagę na potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi. Film ze wspinaczki opublikował w sieci.
- Zobacz film Jedną z wielkich tajemnic nauki jest to, jak Ziemia ewoluowała z planety o minimalnej zawartości tlenu do miejsca z powietrzem potrzebnym do życia i oddychania. Spowolnienie obrotu Ziemi, które stopniowo wydłużało dni z 6 do obecnych 24 godzin, było kluczowe dla produkcji tlenowej drobnoustrojów.
- Zobacz film Wzburzone fale Oceanu Atlantyckiego zniszczyły dwupiętrowy dom w argentyńskim kurorcie Mar del Tuyu. Południowo-wschodni, zimowy sztorm podmył budynek stojący normalnie 50 metrów od oceanu. Szczęśliwie budynek był pusty. Mar del Tuvu to typowy kurort morski, gdzie domy wakacyjne budowali mieszkańcy Buenos Aires.
- Zobacz film Silny błysk światła z dużego meteorytu zaobserwowano nad południową Norwegią. To skała, która znajdowała się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Meteor rozświetlił też niebo w Waxahachie w Teksasie.
- Zobacz film Ogrody brazylijskiego architekta krajobrazu Roberto Burle Marxa wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roberto Burle Marx przez lata sadził i pielęgnował tysiące roślin, zbierał też zabytki sztuki prekolumbijskiej. W 1985 roku przekazał dom wraz z ogrodami rządowi Brazylii.
- Zobacz film W czeskiej Pradze miała miejsce uroczysta premiera filmu „Gump - pies, który nauczył ludzi żyć.” Były limuzyny, czerwony dywan, fotoreporterzy i gwiazdy dwu i czworonożne. Historia bezpańskiego psa widziana z perspektywy psa odniosła w Czechach sukces jako książka. Krytycy wróżą powtórkę sukcesu wersji kinowej.
- Zobacz film Nowojorski policjant Ronald Kennedy, interweniując w Harlemie po ataku nożownika, wykazał się niecodzienną inwencją medyczną. Rannego w pierś mężczyznę opatrzył przy pomocy taśmy klejącej i paczki po czipsach. Przybyli na miejsce ratownicy zamienili opatrunek à la MacGyver na profesjonalny, ale podkreślili, że życie ofierze uratował policjant.
- Zobacz film Fotopułapka w Kazachstanie zarejestrowała panterę śnieżną, po raz pierwszy od pięciu lat! Pantery śnieżne są poetycko nazywane "duchami gór", ponieważ są bardzo rzadko widywane.
- Zobacz film Krajobraz po katastrofie. Tak wyglądają tereny dwóch hrabstw w Kalifornii, dotkniętych falą pożarów.
- Zobacz film Na zachodnim, atlantyckim wybrzeżu Francji sól morską pozyskuje się niezmiennie od czasów rzymskich. Bretońską wioskę Saille nad Zatoką Biskajską oplata sieć kanałów i salin - basenów do odparowywania słonej wody. Od wieków, niezmiennie podczas przypływów, woda morska zasila baseny, a słońce i wiatr powodują jej odparowanie. Z około 2 tys. hektarów salin pozyskuje 16 tys. ton soli i ok. 700 ton „fleur de sel”, czyli najbardziej pożądanych płatków soli. Biznes, choć bardzo tradycyjny, jest też dochodowy. Regionalne firmy, zajmujące się handlem solą wykazały 24 mln euro obrotu. 300 pracowników salin nie musi się martwić o następców. W regionalnej szkole otwarto kursy zawodowe dla pozyskiwaczów soli morskiej.
- Zobacz film Wściekłość i zapowiedź bojkotu wywołały w Izraelu plany wstrzymania sprzedaży lodów Ben&Jerry na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kierownictwo koncernu Ben&Jerry z siedzibą w USA uległo presji Palestyńczyków, którzy zarzucają Izraelowi nielegalną kolonizację ich ziemi. Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnia Jerozolima są kością niezgody między Palestyńczykami i Izraelem. Izrael zajął tereny Judei i Samarii po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Palestyńczycy widzą w tych terenach zaczątek swojego państwa. Według Palestyńczyków każdy, kto dostarcza swoje towary na tereny okupowane, wspiera politykę Izraela. Społeczność międzynarodowa, choć oficjalnie nie akceptuje okupacji palestyńskiej ziemi, milcząco godzi się na politykę Izraela. Palestyńczycy nie kryją satysfakcji z decyzji cukierniczej firmy z USA.
- Zobacz film Mieszkańcy Wyspy Man zebrali się przed domem Marka Cavendisha, by kibicować mu w walce o 35. zwycięstwo etapowe w Tour de France.
- Zobacz film Rosnąca populacja ludzi na Ziemi wymaga większej produkcji żywności. Owady są coraz częściej postrzegane jako alternatywne źródło pożywienia. Szacuje się, że na świecie 2 miliardy ludzi w 130 krajach regularnie je owady. W Europie powstają firmy oferujące piwo z żuka, chipsy i burgery z dodatkiem owadów.
- Zobacz film Stolica Francji może być ciekawym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Sprawdź co warto zobaczyć w mieście europejskiej kultury i sztuki oraz zasmakować prawdziwego uroku Paryża.
- Zobacz film Getbol, piaszczyste równiny na wybrzeżu Korei Południowej czekają na wpis na listę dziedzictwa UNESCO. To jedyny w swoim rodzaju, gigantyczny park narodowy, siedlisko setek gatunków zwierząt.
- Zobacz film W londyński domu aukcyjnym Christie's sprzedano rysunek "Głowa niedźwiedzia", autorstwa Leonarda da Vinci. To jedno z niewielu znanych dzieł mistrza, które jest w prywatnych rękach. Za rysunek, o rozmiarach 7 cm x 7 cm, anonimowa para kupców zapłaciła 7,5 mln GBP. Po uiszczeniu wszystkich opłat, rysunek na papierze kosztował 8,8 mln GBP, czyli około 46 640 000 PLN.
- Zobacz film Latające ryby - ptaszorowate - naturalnie występują w oceanach. Dzięki zaangażowaniu pracowników chroniących przyrodę, pojawiły się też nad jeziorami w amerykańskim stanie Utah. Narybek ryb słodkowodnych, niemających nic wspólnego z ptaszorowatymi jest desantowany z samolotów do jezior. Zarybianie tradycyjnymi metodami łączyło się z dużymi stratami. Część jezior w Utah jest położona na odludziu. Duża część narybku nie przeżywała tradycyjnego transportu do odległych akwenów.
- Zobacz film Profesjonalne wypychanie martwych zwierząt to rzemiosło/sztuka nazywana taksydermią. Coraz mniej jest jednak fachowców, którzy potrafią profesjonalnie przygotować eksponat z martwego zwierzęcia.
- Zobacz film Stoiska z próbkami artykułów spożywczych wróciły do amerykańskich sklepów. To handlowa tradycja, która w czasie pandemii została zawieszona.
- Zobacz film Amerykanie słyną z niecodziennych form świętowania Dnia Niepodległości. Mieszkańcy Key West, na Florydzie, zorganizowani konkurs jedzenia na czas lokalnego przysmaku „Key lime pie.”
- Zobacz film Czterech niemieckich linoskoczków, w szwedzkiej Laponii, ustanowiło nowy rekord świata. Celem było pokonanie 2130 metrów, spacerując po linie rozpiętej nad doliną Lapporten. Tylko jednemu śmiałkowi udało się dotrzeć do mety bez upadku.
- Zobacz film Gigantyczny zamek z piasku usypany- zbudowany w Blokhus w Danii trafił do księgi rekordów Guinnessa. Piaskowa rzeźba ma 21,16 m wysokości. Pobiła dotychczasowy rekord o 3,5 metra. Do jej stworzenia użyto 4,8 ton piasku. Holenderski projektant Wilfred Stijger na szczycie zamku zaplanował koronę w kształcie koronawirusa.
- Zobacz film Australijscy biolodzy zachęcają do połowów i jedzenia jeżowców. Gigantyczna populacja tego gatunku zagraża australijskiej rafie koralowej.
- Zobacz film Policjanci z Nowej Soli (Lubuskie) pomogli młodej sarnie, która zaklinowała się w ogrodzeniu. Los zwierzęcia nie był obojętny dla grupy nastolatków, którzy wezwali ich na pomoc - poinformowała w poniedziałek Justyna Sęczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.
- Zobacz film Wielokulturowy Liban ma ostatnio złą passę. Po wybuchu chemikaliów w Bejrucie i pandemii, boryka się teraz z potężnym kryzysem finansowym. Kraj, który otworzył swoje granice w kwietniu, czeka na zagranicznych turystów, którzy są ratunkiem dla gospodarki.
- Zobacz film Prawdopodobnie 11 lipca właściciel Virgin Galactic Sir Richard Branson poleci w kosmos w misji "Unity 22". Będzie osobiście sprawdzał, jaki program jego firma przygotowała dla kosmicznych turystów. Lot będzie transmitowany online.
- Zobacz film W kubańskiej fabryce cygar zachował się zwyczaj zatrudniania etatowego „lektora”. Lektor, aby uprzyjemnić pracę przy zwijaniu cygar, czyta na głos książki, wiersze, artykuły prasowe i informacje. Tradycja czytania na głos dla pracujących wywodzi się jeszcze z XIX w., gdy większość pracowników była niepiśmienna. Historycznie funkcja lektora była bardzo ważna. Właściciele fabryk często oskarżali lektorów, o rozsiewanie kontrowersyjnych treści, a nawet o podżeganie do buntu. Kilka lat temu ministerstwo kultury uznało czytanie dla ludzi pracy za „kubańskie dziedzictwo kulturowe”.
- Zobacz film 83-letni Andre Brugiroux uważa się za spełnionego podróżnika. Udało mu się spełnić marzenie o odwiedzeniu wszystkich krajów i terytoriów na ziemi. ONZ uznaje, że oficjalnie funkcjonują 194 państwa. Andre utrzymuje, że odwiedził 251 państw i terytoriów. Teraz chętnie dzieli się swoimi wnioskami i wspomnieniami z trwającej blisko 50 lat podróży za jednego dolara na dzień.
- Zobacz film Nietypowa sytuacja w amerykańskim stanie Oregon, gdzie właśnie padł jeden z rekordów temperatur w USA. Ciężarna łania położyła się w cieniu prywatnego domu, pod oknem łazienki i za nic nie chciała się stamtąd ruszyć.
- Zobacz film Weterynarze z Syberii robią tatuaże młodym sokołom. Znakują ptaki, by uchronić je przed kłusownikami, łowiącymi sokoły na zlecenie arabskich szejków.
- Zobacz film Wzrost średniej temperatury skutkuje coraz szybszym topieniem się lodowców. Włoscy naukowcy starają się przeciwdziałać procesowi topienia się alpejskich lodowców i na lato okrywają najbardziej zagrożone specjalnym pokrowcem ochronnym. W najwyższych europejskich górach, Alpach jest ok. 4 tys. lodowców. Stopienie się alpejskich lodowców będzie miało negatywny wpływ na zasoby wody, uprawy, infrastrukturę sanitarną, a nawet na energetykę wodną.
- Zobacz film Wyspa Pelikanów w Albanii to jedyna w tym kraju kolonia lęgowa pelikanów dalmatyńskich. Na terenie rezerwatu mieszka prawie 300 gatunków ptaków, działa też specjalny szpital.
- Zobacz film Niespodziewanego gościa na ganku domu znalazła o poranku mieszkanka wioski Habarana w centralnej Sri Lance. Blisko trzymetrowy krokodyl błotny przez przypadek zabłąkał się między ludzkie domy. Najprawdopodobniej gad chciał się przedostać do kolejnego zbiornika wodnego, gdy w tym, w którym żył, zabrakło już wody. W drodze do parku narodowego musieli mu pomóc policjanci i strażnicy parku.
- Zobacz film Francuscy leśnicy z „królewskiego lasu Bercy” wycieli pierwsze dęby, które posłużą do odtworzenia iglicy katedry Notre-Dame de Paris. Załadunek 200-letnich dębów uznano za symboliczny początek odbudowy spalonego dwa lata temu dachu. W lasach Francji wybrano około 1000 drzew, które będą materiałem do odbudowy. Dach katedry Notre-Dame zapalił się 5 kwietnia 2019 eoku. Przyczyny pożaru do dziś bada prokuratura. Na specjalnym funduszu rekonstrukcji katedry Notre-Dame zebrano dotychczas 883 mln €.
- Zobacz film Startup technologiczny z San Francisco dynamicznie wkroczył do branży beauty. Robot używa małych wkładów z kolorową pastą. Działa podobnie jak drukarka 3D. Prosty zabieg kosmetyczny trwa 10 minut i kosztuje mniej niż 10 dolarów.
- Zobacz film Mężczyzna ubrany w komiksowo-filmowy kostium wręczył papieżowi Franciszkowi swoją maskę. Spiderman był VIPem na spotkaniu papieża z wiernymi na dziedzińcu San Damaso. To 27-letni wolontariusz z północnych Włoch. Codziennie przebiera się w kostiumy superbohaterów i odwiedza chore dzieci w szpitalach.
- Zobacz film Kilka par lemurów trafiło z amerykańskiego centrum badawczego do ogrodów zoologicznych w Europie, między innymi do Zoo w Kolonii. To element programu ochrony tego ginącego gatunku.
- Zobacz film Położone na południu Belgii miasteczko Beauraing przeżyło potężną nawałnicą, określaną jako „małe tornado”. Rannych zostało 17 osób, kilkadziesiąt domów jest uszkodzonych z czego 10 nadaje się tylko do wyburzenia. Na północy Belgii we Flandrii ulewane deszcze spowodowały podtopienia i zalania piwnic.
- Zobacz film Po 123 dniach Wiktoria i Aleksandr zerwali łańcuch, który ich wiązał. Para, która ma za sobą wzloty i upadki, postanowiła sprawdzić, czy wytrzymają ze sobą w związku „non stop”. Wiktoria i Aleksandr ustanowili rekord „skucia się”, ale żyć ze sobą już chyba nie będą. Przecięty łańcuch zamierzają sprzedać na aukcji, a pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne.
- Zobacz film Zwierzę zaatakowało troje mieszkańców osiedla w Sapporo i weszło na teren Obozu Sił Samoobrony Okadama. Niedźwiedź powalił umundurowanego żołnierza dyżurującego przy bramie. Dwie osoby w wyniku ataku drapieżnika odniosły ciężkie obrażenia.
- Zobacz film 18 czerwca był najgorętszym dniem tego roku. W Dziwnowie termometry zanotowały aż 34 stopnie Celsjusza. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem. Pamiętajmy, by pić dużo wody.
- Zobacz film W 2021 roku odbędą się trzy pojedynki zdalnie sterowanych „śmigaczy” elektrycznych serii EXA. Do rywalizacji stanie elita pilotów lotnictwa, sportów motorowych i e-sportu. Załogowe wiropłaty wyścigowe mają wzbić się w powietrze rok później. Wyścigi będą poligonem doświadczalnym dla przyszłych rozwiązań w transporcie. Technologia mobilności powietrznej do 2040 r. będzie warta 1,5 biliona dolarów.
- Zobacz film Tatry, zwłaszcza wysokie partie, wciąż są zaśnieżone. Dlatego TOPR-owcy przypominają, że na górskie wycieczki nadal potrzebny jest zimowy sprzęt, bo o poślizg bardzo łatwo. Z Rysów spadł turysta. Jego ciało znaleziono 400 metrów niżej. Każdego roku w polskich Tatrach ginie kilkanaście osób. Reporter "Raportu" Marcin Piotr Wrona razem z ratownikami TOPR podpowie, jak bezpiecznie zdobywać szczyty.
- Zobacz film W kalifornijskiej „Dolinie śmierci” odnotowano najwyższą, tegoroczną temperaturę w USA, 54°C. Do rekordu z 1913 roku (57°C) zabrakło 3. stopni. Upał nie odstrasza turystów, który czekają, aby zrobić sobie zdjęcie z termometrem przy Centrum Turystycznym „Furnace Creek”. Średnia ilość opadów w „Dolinie Śmierci” nie przekracza 50 mm rocznie, wilgotność względna powietrza to 1%.
- Zobacz film Turecki jubiler z Diyarbakir w nieoczekiwany sposób zyskał pilnego strażnika sklepowej kasy. Uratowana po śmierci matki wiewiórka, blokuje dostęp do sklepowej kasy wszystkim z wyjątkiem właściciela. Jubiler liczy na to, że uda się wiewiórkę przywrócić naturze, ale łatwy dostęp do orzeszków u jubilera oddala moment rozstania.
- Zobacz film Czy to przypadek zagubienia sieci, a może celowe działanie? Śledczy z Koh Losin w Zatoce Tajlandzkiej wszczęli śledztwo. Nurek Pichit Juenchaichana znalazł sieci w kilku miejscach na głębokości od 13 do 22 metrów. Koh Losin jest znane z urokliwych zatok i tętniących życiem raf koralowych.
- Zobacz film Francuski sąd skazał dwóch byłych dyrektorów oddziału IKEA i samą firmę, za szpiegowanie pracowników i tzw. „niewygodnych klientów”. Sąd w Wersalu nakazał IKEA zapłacenie 1,2 mln euro grzywny. Byli dyrektorzy dostali kary 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok potwierdził, że w latach 2009-2012 francuska IKEA wykorzystywała nielegalnie zdobyte informacje, aby pozbywać się pracowników i budować bazy tzw. „kłopotliwych klientów”.
- Zobacz film Ogromne obszary buszu w Gippsland w australijskim stanie Wiktoria pokryła pajęcza sieć. Ulewne deszcze i powódź zmusiły tysiące pająków do ucieczki z rozmokłego gruntu na wyższy poziom.
- Zobacz film Pies rasy pekińczyk, o japońsko brzmiącym imieniu – Wasabi – był gwiazdą sesji zdjęciowej na tarasie widokowym nowojorskiego Empire State Building. Wasabi zwyciężył w najwyżej notowanej w USA psiej wystawie "Westminster Kennle Club Show". Wystawa z powodów pandemicznych po raz pierwszy od 1877 roku obyła się poza miastem Nowy Jork. Najbardziej utytułowane czworonogi Ameryki wybierano w podnowojorskiej posiadłości Lyndhurst. Do miasta przyjechał tylko zwycięzca.
- Zobacz film Odnaleziony po latach kieszonkowy zegarek byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych przekazano rodzinie. Franciszek Czaplicki był listonoszem, wspierał działalność polskiego podziemia. Zmarł w podobozie w Hamburgu. Pamiątkę przekazano jego wnukowi. W niemieckim archiwum są setki kopert z rzeczami osobistymi, które należały do Polaków.
- Zobacz film Napastnik reprezentacji Francji Kylian Mbappe zamienił kilka zdań z francuskim astronautą Thomasem Pesquetem o… piłce nożnej w kosmosie. Zobacz i posłuchaj, jak wyglądają próby gry w futbol na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
- Zobacz film Spadochroniarz przerwał 2. połowę meczu IV ligi w Elblągu. Najprawdopodobniej było to lądowanie awaryjne, skoczkowi nic się nie stało. W okolicy jest aeroklub i sekcja skoków spadochronowych. Skoczek wybrał najbezpieczniejszą opcję lądowania.
- Zobacz film Jakub Jakus do dziś jest poszukiwany przez międzynarodowe służby za przynależność do ISIS, a jego nazwisko jest naznaczone najwyższą, czerwoną notą. Co doprowadziło wzorowego ucznia z katolickiego domu do zmiany wiary, radykalizacji i walki ramię w ramię z dżihadystami? To sprawdził Leszek Dawidowicz w programie "Raport"
- Zobacz film Dramatyczny stan Morza Marmara zmusił władze tureckie do uruchomienia programu zarządzania katastrofami. Zatoki, porty, a nawet otwarte wody Morza Marmara pokryła warstwa „morskiego śluzu”, który dusi życie w morzu. Śluz morski zwany też „morskimi smarkami” to lepka, pienista, brązowa warstwa materii organicznej. Morski śluz powstaje, gdy wzrasta temperatura wody, a glony mają zbyt dużo odżywczej materii organicznej. Eksperci utrzymują, że nadprodukcja fitoplanktonu to efekt niekontrolowanego zrzutu do morza ścieków domowych i przemysłowych.
- Zobacz film Sara Rogel, skazana w Salwadorze na 30 lat więzienia za nielegalna aborcję, wyszła na wolność po odbyciu prawie jednej trzeciej kary. W 2012 roku, 22-letnia wówczas ciężarna studentka trafiła do szpitala z krwotokiem. Tłumaczyła, że to efekt wypadku podczas sprzątania domu, sąd uznał jednak, że pozbyła się ciąży. Salwador ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych na świecie.
- Zobacz film SMOMBIE, czyli smartfonowi zombie, zatopieni w ekranach smartfonów są zagrożeniem dla siebie i innych ludzi. Oryginalne rozwiązanie dla nieumiejących oderwać oczu od ekranu smartfona opracował pewien Koreańczyk. Elektroniczne "trzecie oko" pomaga omijać przeszkody, gdy osoba uzależniona od smartfona nie patrzy przed siebie. Choć wynalazek powstawał, jako "elektroniczny żart", który miał zwrócić uwagę na problem, spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem rynku.
- Zobacz film Agencja powraca do eksploracji Wenus, najbliższej od strony Słońca, sąsiadki Ziemi. Amerykanie szykują dwie nowe misje robotów na najgorętszą planetę Układu Słonecznego.
- Zobacz film Jeff Bezos, założyciel koncernu Amazon, 20 lipca poleci w kosmos na pokładzie własnej rakiety, zaprojektowanej przez należącą do konsorcjum firmę Blue Origin. Do dziewiczego lotu Jeff Bezos zaprosił swojego brata Marka, zawodowego strażaka.
- Zobacz film Zmarł najstarszy szympans mieszkający w Zoo w USA i jeden z najstarszych szympansów na świecie. Cobby, popularnie nazywany "dziadkiem", miał 63 lata.
- Zobacz film W Ghanie działa system dostaw szczepionek na COVID-19, realizowanych przez drony. 40 statków powietrznych może jednocześnie zrzucać szczepionki w trudnodostępnych regionach kraju.
Zjedz jeżowca, ratuj rafę!
Australijscy biolodzy zachęcają do połowów i jedzenia jeżowców. Gigantyczna populacja tego gatunku zagraża australijskiej rafie koralowej.
Dodano:
Wtorek, 6 lipca 2021 (14:16)