Źle napisane CV przekreśla szanse na pracę. Musi być dopasowane do konkretnej firmy

Nieumiejętnie napisane CV obniża szanse na otrzymanie pracy. Życiorys powinien być czytelny, zawarte w nim informacje prawdziwe, żeby dokument nie trafił do kosza, tylko w gąszczu innych został zauważony przez potencjalnego pracodawcę. CV powinno być też dopasowane do konkretnej firmy, w której kandydat stara się o pracę. Wiedza na temat danej organizacji jest również kluczowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przy pisaniu CV można bazować na gotowych szablonach, ale trzeba je wykorzystać kreatywnie, a nie tylko bezmyślnie kopiować. Życiorys to wizytówka kandydata na dane stanowisko i jednocześnie pierwszy test. Eksperci radzą, by nie wysyłać tego samego CV do kilku pracodawców, tylko dostosowywać dokument do wymagań konkretnej firmy. Zły numer referencyjny oferty czy nazwa innej firmy zamieszczone w dokumencie sprawią, że nasze podanie już na samym starcie wyląduje w koszu.

Podczas bezpośredniego spotkania z aplikantem na dane stanowisko często się okazuje, że informacje zawarte w CV i liście motywacyjnym zupełnie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Z badań naukowców z Craig School of Business w Kalifornii wynika, że od 40 do 70 proc. kandydatów ubarwia swoje CV. Kłamstwa najczęściej dotyczą poziomu znajomości języka obcego oraz zakresu obowiązków w poprzednim miejscu pracy.
Dodano: Środa, 5 kwietnia 2017 (10:26)
Źródło: Newseria Lifestyle- Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Więcej na temat:rozmowa kwalifikacyjna
Reklama