Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) był artystą, którego twórczość wykraczała poza ramy wyznaczone przez jego epokę. Pozostawił po sobie arcydzieła, które należą dziś do najcenniejszych skarbów ludzkości.
W tym roku przypada 450. rocznica śmierci tego renesansowego geniusza. Z tej okazji Muzea Kapitolińskie w Rzymie prezentują niezwykłą wystawę dzieł Buonarrotiego, na którą składają się jego rzeźby, obrazy, szkice, projekty architektoniczne, a także próbki jego poetyckiej twórczości. Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów budzą dwa wyjątkowe wyobrażenia Chrystusa – „Chrystus z Krzyżem” i tzw. Krucyfiks.
Pierwotna wersja sławnego „Chrystusa z Krzyżem” została odnaleziona dopiero w 1998 r. Przez wieki jej los pozostawał tajemnicą. Mistrz porzucił prace nad nią, kiedy odkrył, że marmur, w którym rzeźbił postać Chrystusa, ma skazę. Z kolei Krucyfiks wykonany dla kościoła Santo Spirito we Florencji był prezentem dla mnichów, którzy udostępniali artyście ciała ludzi zmarłych w przyklasztornym szpitalu, by mógł zgłębiać na nich tajniki ludzkiej anatomii… Sensacją na owe czasy był fakt, że Chrystus został przedstawiony nagi, bez tradycyjnej przepaski zasłaniającej biodra.
Dodano:
Piątek, 13 czerwca 2014 (05:05)
Źródło:
INTERIA.TV-
© 2014 Associated Press