"+49" - program o tym, co dzieje się w Niemczech
- Zobacz film 1 września, symboliczna data, przyniesie regionalne wybory w dwóch wschodnioniemieckich krajach związkowych: Saksonii i Turyngii. Zaledwie trzy tygodnie później mieszkańcy Brandenburgii również ruszą do urn. Dlaczego to właśnie na wschodzie Niemiec populiści z lewej i prawej strony sceny politycznej cieszą się tak dużą popularnością? W tym odcinku podcastu z Berlina przyjrzymy się przyczynom tego zjawiska, analizując zarówno kontekst historyczny, jak i współczesne realia polityczne w tej części Niemiec.
- Zobacz film W najnowszym odcinku będzie o Euro 2024. Po miesiącach niepewności wiemy już, że nasza reprezentacja jedzie na mistrzostwa Europy do Niemiec. Niemiecka gospodarka nie rośnie i to duży problem dla niemieckiego rządu. Kolejne tematy to strajki oraz 50. urodziny Volkswagena Golfa. Jaka jest przyszłość trójkąta weimarskiego? Opowiemy też o ciekawym orzeczeniu niemieckiego sądu w sprawie dopingu w czasach NRD i o tym, jak Niemcy obchodzą Wielkanoc.
- Zobacz film Strajki to ważny temat, o którym rozmawiamy w najnowszym odcinku. Argumentów za i przeciw jest sporo. A co jeszcze w najnowszym odcinku programu "+49"? Miażdżący raport o stanie niemieckiej armii, rosyjskie podsłuchy niemieckich oficerów, incydenty na rolniczych protestach, ulica Nawalnego w Berlinie, emeryci z RAF, Tesla i udany sabotaż, czy wolno filmować smartfonem na dworcach i w metrze oraz dlaczego Niemcy jeżdżą na wakacje do Polski.
- Zobacz film Ostatnie tygodnie to sporo wydarzeń politycznych. W Berlinie z wizytą był premier Donald Tusk. W Monachium uczestników Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa zszokowała informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego. Policja w Niemczech szykuje się do radarowego maratonu i wyciąga z magazynów wszystkie radary mierzące prędkość. Zajrzymy też na festiwal filmowy Berlinale.
- Zobacz film Ten rok w Niemczech zaczął się niespokojnie. Na ulice wychodzą kolejne grupy zawodowe domagając się nie tylko podwyżek, ale zaniechania planów cięć licznych subwencji. Protesty skierowane są także przeciwko skrajnej prawicy, która umacnia swoją pozycję na scenie politycznej. W 31 odcinku video podcastu z Berlina zastanowimy się także nad tym, jak wyglądać będą polsko - niemieckie stosunki z nowym rządem w Warszawie.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku videopodcastu KIERUNKOWY +49 podsumowujemy miniony rok. Tematów było sporo. Początek roku zdominowała Ukraina. Niemiecki rząd zdecydował o legalizacji marihuany, o pigułce śmierci, o nowych zasadach przyznawania niemieckiego obywatelstwa. Niemcy wprowadzili kontrole graniczne z Polską. Rząd kanclerza popadł w finansowe tarapaty, bo w budżecie zabrakło 60 mld euro. Rok 2023 był też rokiem problemów migracyjnych.
- Zobacz film Czy polsko – niemieckie relacje będą dobre po zmianie władzy? Kanclerz powiedział już oficjalnie, że Niemcy w przyszłym roku zaciskać będą pasa, i to poważnie. Z kontrolami granicznymi zostajemy na dłużej. Od przyszłego orku zdrożeją bilety lotnicze i nie wiadomo, czy będzie można się przesiąść na kolei, bo tam z kolei spodziewamy się strajków. Na koniec zabierzemy Was do Drezna, gdzie można kupić ozdoby świąteczne, nawet za kilkadziesiąt tysięcy euro.
- Zobacz film Nowe rozkłady jazdy i nowe pociągi w Niemczech, a także nowości w przepisach dla kierowców oraz kontrole graniczne jeszcze przez dwa miesiące - wszystko to w najnowszym odcinku "+49" od Tomasza Lejmana.
- Zobacz film Niemecki rząd znalazł się w wielkich tarapatach, bo w federalnej kasie brakuje 60 mld euro. Niemieccy kolejarze szykują się do kolejnych strajków. Czy odbędą się one w okresie świąteczno–noworocznym? Pokażemy Wam, które kiermasze świąteczne warto odwiedzić w Niemczech.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech.
- Zobacz film Jak długo będziemy musieli żyć z kontrolami na polsko – niemieckiej granicy i czy Niemcy zrobią coś, by kontrole upłynnić? Co zmieni się w niemieckiej polityce migracyjnej? Zastanowimy się też nad bezpieczeństwem na niemieckich lotniskach i punktualnością na niemieckiej kolei. Zdradzimy tez, kiedy ruszą świąteczne kiermasze. To wszystko w najnowszym odcinku video magazynu KIERUNKOWY PLUS 49.
- Zobacz film Polska po wyborach... a jak głosowali Polacy w Niemczech? Odpowiedź w najnowszym odcinku video magazynu "Kierunkowy +49". Dziś zajmiemy się też tematem stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Wrócimy też do sprawy protestów zarówno klimatycznych, jak i propalestyńskich.
- Zobacz film Kwitnące wielkie biznesy przemytników ludzi, wykorzystujących europejskie szlaki migracyjne, antysemickie demonstracje w niemieckich miastach, kolorowa rewia w Berlinie i festiwal światła są tematami najnowszej korespondencji Tomasza Lejmana z Niemiec.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Tym razem nasz reporter zajął się kwestią migracji, która jest w Niemczech obecnie jednym z najważniejszych tematów. Chodzi o wzmożone kontrole na granicy polsko-niemieckiej, które wprowadzono w ubiegłym tygodnia, ale również o problem władz samorządowych w Niemczech, które nie mogą poradzić sobie z migrantami przybyłymi do Niemiec. Obwiniają oni rząd, że nie przekazuje wystarczającej pomocy władzom lokalnym w tej sprawie. Będzie także o relacjach Rosji i Niemiec w ostatnich latach, a także o ulubionej prezenterce Tomasza Lejmana z niemieckiej telewizji, która nie mogła powstrzymać śmiechu, będąc na wizji.
- Zobacz film Czas na kolejny odcinek programu "+49". Tym razem Tomasz Lejman opowie m.in. o postrzeganiu problemów migracyjnych przez polskie i niemieckie samorządy, stosunkach dyplomatycznych z naszym zachodnim sąsiadem, a także dużych inwestycjach kolejowych w Niemczech.
- Zobacz film Memy z kanclerzem po jego wypadku, którego stał się ofiarą podczas biegania. Jaki będzie niemiecki budżet na obronność. Aktywiści znów będą przyklejać się do asfaltu. Będzie tez trochę kultury w najnowszym odcinku video magazynu Kierunkowy +49.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Tym razem nasz reporter opowie o zmianach w przyznawaniu niemieckiego obywatelstwa, prawach osób transpłciowych czy nielegalnej imigracji.
- Zobacz film Niemiecki rząd spełnia wyborcze obietnice i daje zielone światło na legalizację marihuany. Teraz projekt ustawy trafi do parlamentu. Niemieckie samoloty rządowe mają sporo problemów i to od dłuższego czasu. Ponieważ kończą się już wakacje, mamy dla Was jeszcze dwie propozycje przy okazji urlopowej wizyty w Berlinie.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się nowymi sondażami dla AfD czy między innymi sprawą kontroli na polsko-niemieckiej granicy.
- Zobacz film Niemiecki parlament nie zaakceptował żadnego z dwóch projektów ustawy, która miała regulować wspomaganą śmierć poprzez podanie pigułki śmierci. Niemcy mają budżet na rok 2024. I choć jest w nim dużo oszczędności, jednak będzie więcej pieniądze na obronność. Wielu Niemców na wschodzie ma problem z demokracją, tak przynajmniej wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Lipsku. Czy ulicami Berlina przejdzie w sobotę parada techno? O tym wszystkim w najnowszym odcinku magazynu z Berlina.
- Zobacz film "+49" - program o tym, co dzieje się w Niemczech
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się sprawą rządowej strategii w sprawie narodowego bezpieczeństwa. Opowiemy także o nowym projekcie ustawy, która zezwoli na podawanie pigułek śmierci osobom, które będą chciały zakończyć swoje życie. J.P Gaultier uszył stroje dla artystów nowego show, którego premiera odbędzie się jesienią w Berlinie.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Korespondent Polsat News i Interii w najnowszym odcinku opowiada między innymi o wysokim poparciu dla AfD, niemieckich zasadach ruchu drogowego czy o zwiększonej liczbie pociągów z Polski do Niemiec.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W tym odcinku dziennikarz Polsatu News i Interii podsumowuje dotychczasowe, najwazniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Niemczech. Tomasz Lejman zaprosił do udziału w programie Tomasza Kycię z berlińskiego radia COSMO. Panowie rozmawiali między innymi o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Berlinie, o polityce ministra obrony narodowej Niemiec Borisa Pistoriusa oraz o działaniach i wyrokach sądowych dla aktywistów klimatycznych, którzy blokują miasta.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Korespondent Polsat News i Interii w najnowszym odcinku opowiada o wzroście ataków na tle rasistowskim i ksenofobicznym, ulubieńcach Władimira Putina, czyli Nocnych Wilkach oraz rosyjskim świętowaniu dnia zwycięstwa na ulicach Berlina.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi żyli w minionych dniach rozprawą byłego kanclerza Gerharda Schrödera, problemami z używaniem biletu miesięcznego za 49 euro, a także wyborami prezydenckimi w Turcji i rosnącą liczbą zwierząt oddawanych do schronisk.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Jednym z tematów tego odcinka jest blokada Berlina przez aktywistów. Będzie mowa również o tanim bilecie komunikacyjnym oraz problemie niemieckiej cyfryzacji.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Tym razem niemiecką opinię publiczną rozgrzewały tematy strajków. Protestują m.in. kolejarze i pracownicy lotnisk, domagając się podwyżek. W innej sprawie walczą przedstawiciele tzw. "Ostatniego pokolenia", kontrowersyjnej organizacji klimatycznej. Najnowszy odcinek "+49" to także informacje o akcji niemieckiej policji wymierzonej w kierowców przekraczających prędkość oraz krytyczna refleksja na temat niemiecko-rosyjskich powiązań gospodarczych.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Jednym z tematów jest awantura pomiędzy właścicielem polskiej firmy przewozowej, a kierowcami, którzy uważają, że nie dostali zaległych wypłat. Kolejnym jest liberalizacja przepisów dotyczących sprzedaży i konsumpcji marihuany. Innym, równie ważnym, jest nowy, tańszy bilet na komunikację regionalną.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Tym razem wybrał się jednak do Turcji, która stara się wracać do normalności po potęznym trzęsieniu ziemi, któe miało tam miejsce 2 miesiące temu. Oto obrazy i rozmowy, które udało się mu tam zarejestrować.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W dzisiejszym programie między innymi o wizycie króla Karola III w Niemczech, rosnącej przestępczości seksualnej wśród dzieci i młodzieży czy też o wyłączaniu ostatnich, niemieckich reaktorów atomowych.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W tym programie między innymi o tym, że Berlin chce być neutralny klimatycznie do 2030 roku, a także nowe rządowe budynki w trudnych finansowo czasach oraz polscy lekarze pracujący w Niemczech.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W programie między innymi o makabrycznej zbrodni, która zszokowała Niemców. 12-latka została zamordowana przez najlepsze przyjaciółki. Oprócz tego o najnowszym raporcie dotyczącym stanu armii naszych zachodnich sąsiadów. Okazuje się, że niemiecka armia jest w rozsypce. Prowadzący wraca także do tematu sprzed tygodnia, dotyczącego sabotażu Nord Stream. Tomasz Lejman zapytał także ekonomistów, czy powinniśmy się obawiać kryzysu ekonomicznego, po informacjach o upadku banków w Stanach Zjednoczonych. Te oraz inne tematy w tym właśnie odcinku ''+49''. Zapraszamy.
- Zobacz film W lipcu 2020 roku irański reżim na lotnisku w Dubaju porwał Jamshida Sharmahda, niemieckiego biznesmena irańskiego pochodzenia, który wspierał irańską opozycję. Dla rządu w Teheranie jest on jednym z czołowych wrogów. 21 lutego tego roku irański rząd poinformował, że mężczyzna został skazany na karę śmierci za tzw. korupcję na ziemi. To absurdalny zarzut, który stawia się wszystkim opozycjonistom, walczącym z irańskimi władzami. Jego egzekucja może odprowadzić do powiększenia kryzysu między Zachodem a Teheranem. Mieszkająca w Los Angeles córka mężczyzny - Gazelle Sharmahd - opowiada Interii i Polsat News o dramacie, jaki rozgrywa się od prawie 3 lat, o torturach, jakie przeżywa jej ojciec i o tym, do czego może się posuwać irański reżim w stosunku do osób, które otwarcie krytykują tamtejsze władze.
- Zobacz film Strzelanina w Hamburgu, sielankowe posiedzenie rządu Scholza, demolka podczas seansów w kinach, nowe doniesienia na temat zniszczenia rurociągu Nord Stream oraz rosyjska propaganda w mediach społecznościowych - tym żyły ostatnio Niemcy. W swoim autorskim programie "+49" Tomasz Lejman poruszył te tematy oraz wiele innych.
- Zobacz film W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. A działo się całkiem sporo. W ubiegłą sobotę na przykład pod Bramą Brandenburską zorganizowano demonstrację antywojenną, lecz jednocześnie wspierającą Rosję. Nie odbiegając daleko od tego tematu, w ostatnich dniach były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder udzielił kilku kontrowersyjnych wypowiedzi. Stwierdził na przykład, że sankcje nałożone na Rosję to błąd. Innym podjętym tematem przez Tomasza Lejmana jest sytuacja związana z jakością wody w Odrze. Niemieccy ekolodzy są zaniepokojeni jej stanem.
- Zobacz film Za nami kolejny ciekawy w wydarzenia tydzień, który zdominowała jednak jedna ważna rocznica - wybuchu wojny w Ukrainie. Ale nie zapomnieliśmy również o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale. Choć i tam szukaliśmy ukraińskich akcentów.
- Zobacz film Wizyta Joe Bidena w Polsce rozgrzała media na całym świecie, także te niemieckie. Co mówi się i pisze w niemieckich mediach? O tym w najnowszym odcinku programu "+49" Tomasza Lejmana.
- Zobacz film W pierwszym odcinku programu Tomasza Lejmana echa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Okazuje się, że prawie 65 proc. Niemców nie chce ciężkim sprzętem wspierać walczących Ukraińców. Olaf Scholz startuje więc z kampanią, która ma przekonać zwykłych Niemców do tego, że broń jest po prostu potrzebna i to nie jej dostawy przedłużają wojnę.
"+49" - program o tym, co dzieje się w Niemczech
W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. W dzisiejszym programie między innymi o wizycie króla Karola III w Niemczech, rosnącej przestępczości seksualnej wśród dzieci i młodzieży czy też o wyłączaniu ostatnich, niemieckich reaktorów atomowych.
Więcej na temat:tomasz lejman | +49 program Tomasza Lejmana | Niemcy | król Karol III | przestępstwa seksualne | elektrownia atomowa