DW: Wideo dnia
- Zobacz film W zamkowym ogrodzie Château de Vaux-Le-Vicomte pod Paryżem goście mogą wybrać się w podróż w czasie. Na pikniku jak za czasów króla Ludwika XIV spędzają dzień w historycznych strojach.
- Zobacz film Sophie Hauenherm dołączyła do akademii tańca jako dziewczynka. Gdy zdiagnozowano u niej guza, który uszkodził jej kręgosłup, nie porzuciła swojej pasji. Postanowiła spełnić swoje marzenia z dzieciństwa mimo przeciwności losu. Dziś odkrywa nowe formy tańca i jest szczęśliwa, że może się realizować w taki sposób. Sophie jest przykładem, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich planów.
- Zobacz film Grupa Volkswagen buduje pierwszą z sześciu fabryk ogniw akumulatorowych. Położony w Salzgitter zakład ma zatrudniać 5000 osób. Docelowo ma powstać sześć identycznych fabryk, w tym jedna w Europie Wschodniej.
- Zobacz film Takiej sytuacji na europejskich lotniskach nie było już dawno. Ogromne opóźnienia, odwołane połączenia i długie kolejki. Chaos na wielu lotniskach spowodowany jest brakiem personelu, który musiał odejść z pracy z powodu ograniczeń w podróżowaniu między krajami. Teraz gdy obostrzenia zostały zniesione, lotniska nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby obsłużyć podróżujących. A liczba chętnych do lotów rośnie bardzo szybko z uwagi na rozpoczęty sezon urlopowy.
- Zobacz film Islandia słynie z przepięknych krajobrazów. Odosobnione plaże, strome wodospady i spektakularne góry. Fiordy Zachodnie mają to wszystko. To najlepiej strzeżona tajemnica Islandii. Półwysep, na którym dominują fiordy, został uznany za najlepszy region turystyczny 2022 roku. To zdecydowanie bardzo dobry kierunek podróży dla miłośników fotografii i spędzania czasu w plenerze.
- Zobacz film Kontenery stanowią ważną część globalnego łańcucha dostaw. Jeśli jest ich zbyt mało, to znak, że gospodarka jest w gorącym okresie. Jeśli jednak kontenery utkną w portach, wtedy ma to daleko idące konsekwencje. Doświadcza tego obecnie wiele portów na całym świecie, w tym port w Hamburgu w Niemczech. Kontenery z importu zostają w porcie 2-3 dni dłużej niż zwykle i przez to port jest sparaliżowany.
- Zobacz film Tkactwo jedwabiu ma długą tradycję w Lyonie we Francji. Do XIX wieku tym rzemiosłem zajmowało się ok. 30 tys. ludzi. Dzisiaj nadal funkcjonujące tkalnie można policzyć na palcach jednej ręki. Produkują jedwab głównie dla znanych marek zajmujących się projektowaniem odzieży. Istnieje niebezpieczeństwo, że to stare rzemiosło może zaniknąć.
- Zobacz film Trzynastoletni Arthur Soufflet maluje obrazy, aby pomóc bezdomnym. Zaczęło się kilka lat temu, gdy na wakacjach zobaczył ludzi mieszkających na ulicy. Dochód ze sprzedaży swoich obrazów przeznacza na zakup jedzenia dla biednych. Organizacyjnie pomaga mu cała rodzina.
- Zobacz film Z powodu wojny w Ukrainie i wprowadzonych na Rosję sankcji transport towarów jest utrudniony. Okazuje się, że ograniczenia nie dotknęły tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, który przebiega m.in. przez terytorium Rosji.
- Zobacz film W Oslo otworzyło się nowe muzeum narodowe Norwegii. Nowoczesny budynek o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych gromadzi pod swoim dachem m.in. galerię narodową i muzeum sztuki nowoczesnej. "Jest to salon wszystkich mieszkańców Oslo" - mówi Klaus Schuwerk, architekt współodpowiedzialny za projekt muzeum. Gigantyczny budynek autorstwa niemieckich architektów zachwyca również swoim ekologicznym zrównoważeniem.
- Zobacz film Willi Schmid jest mistrzem serowarstwa. Produkcję serów pokochał już jako dziecko. Produkty, które wytwarza w swoim zakładzie sprawiły, że w branży jest nazywany „Mozartem sera”.
- Zobacz film Po wyjeździe z Ukrainy, wielu uchodźców zamieszkało tymczasowo w hotelach i ośrodkach turystycznych. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bułgarii. Tamtejszy rząd ograniczył niedawno pomoc finansową dla uchodźców, przez co spora część z nich będzie musiała znaleźć nowe miejsce pobytu. Nieliczni znajdą czasowe zatrudnienie w turystyce. Zdaniem socjologów przedłużająca się wojna w Ukrainie będzie działać na niekorzyść uchodźców.
- Zobacz film W obliczu dzisiejszych perturbacji na rynkach energetycznych Niemcy zastanawiają się nad przedłużeniem funkcjonowania swoich trzech elektrowni atomowych. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że produkcja energii w elektrowniach atomowych jest stosunkowo niewielka, całość wiązałaby się z koniecznością pozyskiwania rosyjskiego uranu, a poza tym koncerny energetyczne od dawna przygotowywały się do wyłączenia elektrowni.
- Zobacz film Przyrządzanie pizzy jest światowym dziedzictwem kulturowym Włoch - twierdzą znawcy. Dlatego pomysł, aby podawać pizzę z automatu, spotkał się z krytyką. Czy zagraża ona tradycyjnej wersji?
- Zobacz film Sankcje nałożone na Rosję już przynoszą efekty. Ceny rosną, firmy są zamykane, a bezrobocie jest coraz większe – zwłaszcza w rosyjskim lotnictwie. Korespondent DW rozmawia z rosyjskim pilotem, który stracił pracę i otwarcie krytykuje rząd, nazywając wojnę wojną.
- Zobacz film Wielu Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją, wraca do domu. Chcą zobaczyć, co zostało z ich dobytku i próbować żyć dalej. Choć w ich regionie nie toczą się obecnie działania wojenne, ciągle boją się, że ostrzał powróci. Jednak ich zdaniem warto zaryzykować, żeby odzyskać choć odrobinę normalności.
- Zobacz film Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowemu zaopatrzeniu w zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Obecnie większość najbardziej intensywnych walk koncentruje się w rolniczym sercu Ukrainy. Reporterka DW odwiedziła rolników na linii frontu w pobliżu Mikołajowa
- Zobacz film Kobiety te pracowały jako pielęgniarki w Ukrainie - do czasu, gdy wojna zmusiła je do ucieczki. Teraz, w Niemczech, chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie. Ale żeby to zrobić, potrzebują dodatkowego szkolenia. Odbywają je w szpitalu w Weilheim w Bawarii.
- Zobacz film Zakonnice uprawiające sport? Czasem budzi to opór w Kościele. Ale entuzjastyczne piłkarki z Watykanu przełamują bariery.
- Zobacz film Został usmażony dla cesarzowej Sisi, która oddała go cesarzowi Franciszkowi Józefowi. Ten na jego widok powiedział z odrazą: co to za bzdury?! A po spróbowaniu był zachwycony. Tak powstał wiedeński omlet cesarski Kaiserschmarrn od słów: „kaizer” – czyli cesarz i „schmarn” – czyli bzdura, żart, wybryk.
Austria: legendarny omlet cesarski
Został usmażony dla cesarzowej Sisi, która oddała go cesarzowi Franciszkowi Józefowi. Ten na jego widok powiedział z odrazą: co to za bzdury?! A po spróbowaniu był zachwycony. Tak powstał wiedeński omlet cesarski Kaiserschmarrn od słów: „kaizer” – czyli cesarz i „schmarn” – czyli bzdura, żart, wybryk.