"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Elementy edukacji ekologicznej, domki dla owadów, nowe rabaty, łąki kwietne oraz trawniki. To tylko wybrane przykłady tego, na co pieniądze z unijnych dofinansowań przeznaczyli działkowcy w Polsce. A kwota była niemała, bo dla jednego ogrodu przypadało nawet 100 tys. zł. Reportaż Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Poszukiwacz skarbów jest skarbem dla leśniczego. Okazuje się, że detektoryści - bo tak fachowo się nazywają - podczas wędrówki z wykrywaczem metalu po lesie dbają też o środowisko. Większość odnalezionych przedmiotów to śmieci, które z lasu warto zabierać. Materiał dla programu "Czysta Polska" Polsat News przygotował Marcin Szumowski.
- Zobacz film Atak łosia w Gdańsku. Potężne zwierzę poturbowało kobietę na terenie ogródków działkowych. 64-latka jest w ciężkim stanie. Przyrodnicy zwracają uwagę, że zazwyczaj łagodne łosie, obecnie ze względu na okres godowy mogą być agresywne i powinniśmy ich unikać. Materiał dla programu "Czysta Polska" Polsat News przygotował Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda pięknie, ale może być niebezpieczna dla polskich ekosystemów. Inne rośliny nie mają z nią najmniejszych szans. Nawłoć kanadyjska właśnie teraz obsypuje się żółtym kwieciem i opanowuje nieużytki, ale tez tereny rolne. Co ciekawe, formalnie nie jest gatunkiem inwazyjnym. Czy w takim razie powinno się z nią walczyć? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Bananowce wysokie na 5 metrów w ogrodzie w Polsce? Takich dorodnych okazów doczekał się pan Leszek Podsiadły z Łoziny w województwie dolnośląskim. Po tym jak filmik z jego bananowcami opublikowała gmina Długołęka, rozdzwoniły się telefony z całej Polski. Najwięcej pytań było o to, jak zimują bananowce. Temat postanowiła zgłębić również Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Polsce nie jest szczególnie popularny, a szkoda, bo bogactwem witamin i aminokwasów mógłby obdzielić pół giełdy owoców. Właśnie kończą się zbiory rokitnika. To owoc uprawiany przede wszystkim w Azji. W Polsce zajmuje się nim nie wiedzieć czemu zaledwie garstka plantatorów. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Wpadają w nie sarny, dziki czy lisy, ale mogą być niebezpieczne także dla ludzi. Studzienki melioracyjne bez osłon ukryte w trawie stanowią śmiertelne zagrożenie. Na Podlasiu ruszyła akcja ich namierzania i zabezpieczania. Reportaż Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Fale upałów, przeplatane chłodem i nawałnicami - takie były tegoroczne wakacje w pogodzie. Ci, którzy lubią afrykańskie upały nie musieli lecieć do Egiptu, te same temperatury mieliśmy w Polsce. Czy to ekstrema, do których będziemy musieli się przyzwyczaić i jak te wakacje zapiszą się w meteorologicznych statystykach sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przetrwały bombardowania i rozbiórkę budynków redakcji Kuriera Warszawskiego, Domu Mikołaja Pszennego oraz Państwowego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego. Dziś na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie nadal rosną te same dwa kasztanowce, tylko zagrożenia, jakie na nie czyhają są już inne niż kiedyś.
- Zobacz film Na to jedno wyjątkowe ujęcie czasem trzeba czekać godzinami. Najważniejsze jednak, by podglądając i fotografując naturę, nie szkodzić jej. W zasady etycznej fotografii przyrody wprowadzi państwa Marcin Szumowski.
- Zobacz film W Polsce jest coraz mniej gadów. Naukowcy przypominają, że choć te zwierzęta mogą wzbudzać strach czy niechęć, to w przyrodzie są niezbędne. Dlatego trzeba ruszyć na ratunek wężom, jaszczurkom i żółwiom błotnym. W jaki sposób - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Niepokojące wieści z największego i najstarszego lasu pierwotnego w Europie. Jednego dnia w Puszczy Białowieskiej wybuchły aż trzy pożary. Trudno mówić tu o przypadku, co więcej w tym roku ogień pojawiał się w tym miejscu już kilkanaście razy. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wielkie liczenie drzew we Wrocławiu. W ruch nie poszły jednak notesy, a samoloty i nowoczesne technologie. Chodzi o przygotowanie specjalnych map, które pokażą jak na dłoni, gdzie tworzą się miejskie wyspy ciepła i w jakiej kondycji są drzewa. Dlaczego to takie ważne wytłumaczy Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bocianie last minute szybciej niż zwykle. Wczesny, masowy wylot do Afryki zaskoczył ornitologów. Boćkom brakowało pokarmu, redukowały lęgi i porzucały potomstwo. O powodach tak kiepskiego sezonu Marcin Szumowski.
- Zobacz film Egzotyczne gryzonie w Rybniku. W mieście na dobre zadomowiły się nutrie amerykańskie. Niektórzy mówią, że stały się nawet miejscową maskotką. Przyrodnicy nie są jednak zachwyceni i przypominają, że to inwazyjny gatunek obcy. Co dalej z nutriami - o tym Anna Wietrzyk.
- Zobacz film Teraz będzie o jerzykach. Te wyjątkowe ptaki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Większość jest już w podróży do Afryki. Pozostały jeszcze tylko te, które kończą wychowywać spóźnione lęgi. W ostatnich dniach ornitolodzy zaobrączkowali dziesiątki tych ptaków. Pracy na dachach Warszawy przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nawet 6 tysięcy złotych dotacji na łapanie deszczówki. Ruszyła trzecia edycja programu Moja Woda, do rozdzielenia jest 130 milionów złotych. Gromadzenie deszczówki może łagodzić skutki suszy i ograniczać zagrożenie powodziowe. W Polsce tracimy aż 70% wody pochodzącej z opadów. Materiał Katarzyny Niećko.
- Zobacz film Dokąd nocą tupta jeż? Coraz częściej do miasta i coraz częściej niestety pod koła samochodów. Niektóre samorządy dostrzegają problem i pomagają chronić te sympatyczne i przede wszystkim pożyteczne zwierzęta. Materiał Katarzyny Niećko.
- Zobacz film Podlasie słynie z sękaczy i serów korycińskich. Rejony naszych Tatr - z serów, takich jak bundz czy oscypek. Wszystkie te produkty łączy jedno - są robione według starych receptur i bez użycia konserwantów. Na produkcję jednego oscypka ważącego kilogram potrzeba mleka od blisko 10 owiec. Więcej o skarbie górali Natalia Knapik.
- Zobacz film Już za kilka lat Szczecin chce być miastem niezależnym energetycznie. Pomóc w tym ma nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Eco Generator to miejsce gdzie już teraz odpady zmieszane zamieniają się w energię, dzięki której wieczorami świeca uliczne latarnie, a mieszkańcy maja ciepłą wodę w kranach. Materiał Anny Nosalskiej.
Bociany w tym roku szybciej odleciały z Polski
Bocianie last minute szybciej niż zwykle. Wczesny, masowy wylot do Afryki zaskoczył ornitologów. Boćkom brakowało pokarmu, redukowały lęgi i porzucały potomstwo. O powodach tak kiepskiego sezonu Marcin Szumowski.
Dodano:
Środa, 30 sierpnia 2023 (18:22)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News