"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Woda powodziowa to zbiór wszystkich możliwych nieczystości. To wymyte z magazynów firm chemikalia i żrące substancje, ale także wybita kanalizacja, zalane cmentarze. Słońce oraz wysoka temperatura czyni z tego tygla zanieczyszczeń prawdziwą bombę biologiczną. O tym czego się wystrzegać i jak postępować na terenach popowodziowych sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W powodzi ucierpiały również zwierzęta. I te dzikie i te domowe. Tym w lesie wielka woda zabrała tereny do życia, zalała nory, rozbiła stada i zniszczyła legowiska. Tym w mieście odebrała przytulne schroniska i domy tymczasowe. O niezwykłym odruchu ludzkich serc, bezinteresownej pomocy oraz ratowaniu poszkodowanych czworonogów Marcin Szumowski.
- Zobacz film Niż genueński ta nazwa odmieniana była w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, bo w znacznej mierze to zjawisko w znacznej mierze odpowiada za ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Niż genueński może pojawić się o każdej porze roku, co się zatem stało że teraz doprowadził do katastrofy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wpraszają się bez pytania o zgodę. Zajmują garaże, altanki, domki działkowe czy nawet balkony w mieście. Przerażają wydawanym dźwiękiem i bolesnym użądleniem. Nikt nie chce mieć ich za sąsiadów i wzywa fachowców, którzy wytaczają potężne działa. O tym czy rzeczywiście powinniśmy się bać szerszeni sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zazwyczaj w letnim i wakacyjnym okresie mówimy o smutnych statystykach dotyczących porzucanych zwierząt, które trafiają do schroniska. Tym bardziej cieszą informacje z Łodzi, gdzie właśnie padł rekord adopcji psów i kotów. O szczegółach Agata Gwizdała.
- Zobacz film Gatunek inwazyjny namierzany z kosmosu. Naukowcy z Krakowa opracowali metodę skanowania satelitarnego nawłoci kanadyjskiej. Widać ją na łąkach, polach, w lasach, a nawet w mieście. Dlaczego ten gatunek stanowi poważny problem dla naszych rodzimych gatunków i czy można się go pozbyć - sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na starym wojskowym rowerze przejechał po bałkańskich drogach aż dwa tysiące kilometrów !. Tam gdzie się zatrzymał dawał koncert na... sygnałówce. I jak podkreśla - w trudnych sytuacjach trąbka zawsze otwierała drzwi i ludzkie serca. Waldemar Szmurło jest leśniczym i wielkim pasjonatem rowerowej turystyki. O tym jak sygnałówka i dwa koła pomagają zwiedzać świat przekonał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ma niepowtarzalny smak i uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych składników kuchni. Trufla, zwana czarnym diamentem lasu, rośnie również w Polsce. Jak ją znaleźć i jak przyrządzić, by wydobyć pełnie smaku i aromatu - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 1200 dzikich zwierząt każdego roku trafia do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Ptaki i ssaki po różnego rodzaju wypadkach otrzymują tam fachową pomoc i w znakomitej większości wracają do naturalnego środowiska. Jak wygląda praca w takim ośrodku sprawdził Adam Malik.
- Zobacz film W całym kraju wciąż jest ich kilkadziesiąt, każda z bogatą historią. Chodzi o przeprawy przez rzeki. Wojciech Gaweł pokaże państwu jak działają te na Odrze.
- Zobacz film Podlaskie gminy pracują nad uchwałami krajobrazowymi. Te przepisy mają zakazać wieszania pstrokatych reklam i nadać elewacjom budynków więcej prostoty i spójności. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rozbójnik w ciele pluszaka – tak o szopie praczu mówi wielu myśliwych i naukowców. Rosnąca wciąż populacja szopów może zagrażać polskim ekosystemom, przenosić choroby, powodować straty w rolnictwie.
- Zobacz film Dzięki niemu widzimy ziemię z lotu ptaka i to dosłownie. To pierwszy w Polsce, a może i na świecie, bocian fotograf. Dziennie potrafi pokonać nawet 500 kilometrów. Właśnie kieruje się do Afryki, a ze swojej wyprawy przysyła nam kolorowe zdjęcia. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Dlaczego Polska nie wykorzystuje w pełni potencjału biogazowni? To pytanie wraca jak bumerang. Przepisy ułatwiające powstawanie biogazowni rolniczych weszły w życie rok temu i miały zachęcić do inwestowania w to bardzo ekologiczne i tanie źródło energii odnawialnej. Dlaczego nawet kryzys nie zmienił nastawienia Polaków do biogazu sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Urlopowicze często mają problem z zachowaniem czystości. Niestety nawet bardzo gruntowne sprzątanie nie pomaga w rozwiązaniu całego problemu, ponieważ wiele plastikowych śmieci zagrzebuje się w piachu i trudno je wypatrzeć. Z takim wyzwaniem ma sobie poradzić robot przeznaczony do sprzątania plaży. Jak działa sprawdzał Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Nie zawsze rezerwaty i tereny chronione muszą należeć do państwa. W ostatnich latach coraz częściej fundacje, organizacje przyrodnicze, a także koła łowieckie skupują ziemię na której chronią konkretne gatunki. Prywatne tereny ochronne stają się coraz popularniejszą formą troski o naturę.
- Zobacz film Spacerując po górskich szlakach spotkać można wiele interesujących ssaków. Listę otwiera lis pospolity, potem mamy jelenie, rysie, muflony, wilki i uwaga…… łosia. Łoś na południu Polski? Tak. O tej przyrodniczej niespodziance oraz o nowym, zmiennym obliczu przyrody – Katarzyna Janke.
- Zobacz film W maleńkiej wsi na Lubelszczyźnie żyją niezwykłe konie. Potomkowie leśnych tarpanów także dziś prawie obywają się bez opieki ludzi.
- Zobacz film Co trafia do kubłów na bioodpady i jak się pozbyć przypadkowych śmieci, by z resztek organicznych powstał pełnowartościowy kompost, zwany czarnym złotem ogrodników? Przez pięć lat badali to w Łużyckim Centrum Recyklingu naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki zebranym danym ruszy nowatorska instalacja, która pomoże mechanicznie oczyścić bioodpady m.in. z plastiku. Co jeszcze trafia do brązowych kubłow, a nie powinno, wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Podglądanie przyrody za pomoca fotopułapek stało się bardzo modne. Internet pełen jest filmów z uchwyconymi w lesie jeleniami, wilkami, niedźwiedziami czy rysiami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takich ureządzeń, by potem chwalić się nagraniami w sieci. O tym czy można fotopułapki swobodnie montować w lesie, czy potrzebne jest pozwolenie od nadleśniczego i kiedy można popaść w konflikt z prawem opowie Marcin Szumowski.
Co to jest niż genueński? To on wywołał powodzie w Polsce
Niż genueński ta nazwa odmieniana była w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, bo w znacznej mierze to zjawisko w znacznej mierze odpowiada za ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Niż genueński może pojawić się o każdej porze roku, co się zatem stało że teraz doprowadził do katastrofy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
Dodano:
Sobota, 28 września (09:16)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News