"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Powódź wyrządziła ogromne starty także na polach i w gospodarstwach. Według ostatnich statystyk pod wodą znalazło się 120 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Do tego zniszczone budynki gospodarcze i maszyny. Zboża i pasze z zalanych silosów oraz magazynów trzeba będzie zutylizować. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się rolnictwo na zalanych terenach- sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wydarzenia pokazały jak wielkim wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i posiadanie sprawnego systemu ostrzegania przed powodziami. To kolejne wyzwania, które stawia przed wieloma krajami szybko zmieniający się klimat. Jakie systemy anytypowodziowe mają inne kraje i czego możemy się od nich nauczyć – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wiele osób zbagatelizowało apele służb. Gdy przyszła wysoka woda miały często kilka lub kilkanaście minut na zebranie najważniejszych rzeczy i ucieczkę. Czy na taką błyskawiczną ewakuację można się jakoś przygotować? Łukasz Dubaniewicz.
- Zobacz film Woda powodziowa to zbiór wszystkich możliwych nieczystości. To wymyte z magazynów firm chemikalia i żrące substancje, ale także wybita kanalizacja, zalane cmentarze. Słońce oraz wysoka temperatura czyni z tego tygla zanieczyszczeń prawdziwą bombę biologiczną. O tym czego się wystrzegać i jak postępować na terenach popowodziowych sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W powodzi ucierpiały również zwierzęta. I te dzikie i te domowe. Tym w lesie wielka woda zabrała tereny do życia, zalała nory, rozbiła stada i zniszczyła legowiska. Tym w mieście odebrała przytulne schroniska i domy tymczasowe. O niezwykłym odruchu ludzkich serc, bezinteresownej pomocy oraz ratowaniu poszkodowanych czworonogów Marcin Szumowski.
- Zobacz film Niż genueński ta nazwa odmieniana była w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, bo w znacznej mierze to zjawisko w znacznej mierze odpowiada za ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Niż genueński może pojawić się o każdej porze roku, co się zatem stało że teraz doprowadził do katastrofy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wpraszają się bez pytania o zgodę. Zajmują garaże, altanki, domki działkowe czy nawet balkony w mieście. Przerażają wydawanym dźwiękiem i bolesnym użądleniem. Nikt nie chce mieć ich za sąsiadów i wzywa fachowców, którzy wytaczają potężne działa. O tym czy rzeczywiście powinniśmy się bać szerszeni sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zazwyczaj w letnim i wakacyjnym okresie mówimy o smutnych statystykach dotyczących porzucanych zwierząt, które trafiają do schroniska. Tym bardziej cieszą informacje z Łodzi, gdzie właśnie padł rekord adopcji psów i kotów. O szczegółach Agata Gwizdała.
- Zobacz film Gatunek inwazyjny namierzany z kosmosu. Naukowcy z Krakowa opracowali metodę skanowania satelitarnego nawłoci kanadyjskiej. Widać ją na łąkach, polach, w lasach, a nawet w mieście. Dlaczego ten gatunek stanowi poważny problem dla naszych rodzimych gatunków i czy można się go pozbyć - sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na starym wojskowym rowerze przejechał po bałkańskich drogach aż dwa tysiące kilometrów !. Tam gdzie się zatrzymał dawał koncert na... sygnałówce. I jak podkreśla - w trudnych sytuacjach trąbka zawsze otwierała drzwi i ludzkie serca. Waldemar Szmurło jest leśniczym i wielkim pasjonatem rowerowej turystyki. O tym jak sygnałówka i dwa koła pomagają zwiedzać świat przekonał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ma niepowtarzalny smak i uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych składników kuchni. Trufla, zwana czarnym diamentem lasu, rośnie również w Polsce. Jak ją znaleźć i jak przyrządzić, by wydobyć pełnie smaku i aromatu - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 1200 dzikich zwierząt każdego roku trafia do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Ptaki i ssaki po różnego rodzaju wypadkach otrzymują tam fachową pomoc i w znakomitej większości wracają do naturalnego środowiska. Jak wygląda praca w takim ośrodku sprawdził Adam Malik.
- Zobacz film W całym kraju wciąż jest ich kilkadziesiąt, każda z bogatą historią. Chodzi o przeprawy przez rzeki. Wojciech Gaweł pokaże państwu jak działają te na Odrze.
- Zobacz film Podlaskie gminy pracują nad uchwałami krajobrazowymi. Te przepisy mają zakazać wieszania pstrokatych reklam i nadać elewacjom budynków więcej prostoty i spójności. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rozbójnik w ciele pluszaka – tak o szopie praczu mówi wielu myśliwych i naukowców. Rosnąca wciąż populacja szopów może zagrażać polskim ekosystemom, przenosić choroby, powodować straty w rolnictwie.
- Zobacz film Dzięki niemu widzimy ziemię z lotu ptaka i to dosłownie. To pierwszy w Polsce, a może i na świecie, bocian fotograf. Dziennie potrafi pokonać nawet 500 kilometrów. Właśnie kieruje się do Afryki, a ze swojej wyprawy przysyła nam kolorowe zdjęcia. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Dlaczego Polska nie wykorzystuje w pełni potencjału biogazowni? To pytanie wraca jak bumerang. Przepisy ułatwiające powstawanie biogazowni rolniczych weszły w życie rok temu i miały zachęcić do inwestowania w to bardzo ekologiczne i tanie źródło energii odnawialnej. Dlaczego nawet kryzys nie zmienił nastawienia Polaków do biogazu sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Urlopowicze często mają problem z zachowaniem czystości. Niestety nawet bardzo gruntowne sprzątanie nie pomaga w rozwiązaniu całego problemu, ponieważ wiele plastikowych śmieci zagrzebuje się w piachu i trudno je wypatrzeć. Z takim wyzwaniem ma sobie poradzić robot przeznaczony do sprzątania plaży. Jak działa sprawdzał Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Nie zawsze rezerwaty i tereny chronione muszą należeć do państwa. W ostatnich latach coraz częściej fundacje, organizacje przyrodnicze, a także koła łowieckie skupują ziemię na której chronią konkretne gatunki. Prywatne tereny ochronne stają się coraz popularniejszą formą troski o naturę.
- Zobacz film Spacerując po górskich szlakach spotkać można wiele interesujących ssaków. Listę otwiera lis pospolity, potem mamy jelenie, rysie, muflony, wilki i uwaga…… łosia. Łoś na południu Polski? Tak. O tej przyrodniczej niespodziance oraz o nowym, zmiennym obliczu przyrody – Katarzyna Janke.
- Zobacz film W maleńkiej wsi na Lubelszczyźnie żyją niezwykłe konie. Potomkowie leśnych tarpanów także dziś prawie obywają się bez opieki ludzi.
- Zobacz film Co trafia do kubłów na bioodpady i jak się pozbyć przypadkowych śmieci, by z resztek organicznych powstał pełnowartościowy kompost, zwany czarnym złotem ogrodników? Przez pięć lat badali to w Łużyckim Centrum Recyklingu naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki zebranym danym ruszy nowatorska instalacja, która pomoże mechanicznie oczyścić bioodpady m.in. z plastiku. Co jeszcze trafia do brązowych kubłow, a nie powinno, wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Podglądanie przyrody za pomoca fotopułapek stało się bardzo modne. Internet pełen jest filmów z uchwyconymi w lesie jeleniami, wilkami, niedźwiedziami czy rysiami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takich ureządzeń, by potem chwalić się nagraniami w sieci. O tym czy można fotopułapki swobodnie montować w lesie, czy potrzebne jest pozwolenie od nadleśniczego i kiedy można popaść w konflikt z prawem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Skorupki od jajek można wyrzucać na kompost, ale można dać im też drugie życie i dodać do ekologicznej przędzy do drukarki 3D. Takie rozwiązanie naukowcom z Politechniki Lubelskiej podsunęli uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Elektronicznych. Nastolatki też mogą i chcą zrobić coś dla klimatu planety. O nieodkrytym potencjale młodych umysłów - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To miejsce unikatowe na skalę Polski. Jego urok przyciąga turystów z całego świata. Kolorowa, malowana wieś nieopodal Tarnowa to sielski klimat i sztuka ludowa, która przetrwała ponad sto lat. Nadal nie brakuje chętnych by ją kultywować. Klaudia Syrek.
- Zobacz film Kilkadziesiąt nowych odsysarek do nieczystości ma zostać zamontowanych przy mazurskich jeziorach. Dzięki temu użytkownicy jachtów łatwiej znajdą miejsce, w którym mogą w pełni ekologicznie opróżnić toaletę, a tym samym mazurskie jeziora odetchną. Nielegalne zrzucanie nieczystości z jachtów do jezior to problem, z którym Mazury borykają się od lat. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Małe roślinki, a bardzo duże możliwości. Naukowcy z Poznania pracują nad stworzeniem gatunków roślin bardziej odpornych na susze oraz różne choroby i pasożyty. Brzmi futurystycznie, ale te rozwiązania wymyśliła sama natura. Bardzo duży potencjał mają na przykład len czy konopie. Dlaczego – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomimo tysięcy kilometrów dzielących Siewierz w województwie śląskim i Alaskę w Stanach Zjednoczonych jest pewna rzecz, a konkretnie zwierzęta łączące te dwa miejsca. Chodzi o łosie i, co ciekawe, zwierzęta te mają się u nas na tyle dobrze, że jest ich więcej niż w amerykańskim stanie. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Kwitnąca rywalizacja w Katowicach. Miasto organizuje konkurs na najpiękniejszy balkon. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Nie ważny jest metraż, czy miejsce - liczy się pomysł! Zyskać mają wszyscy. Z jakiego powodu? O tym Bartek Mokrzycki.
- Zobacz film Zamontowane są na murach urzędów, szpitali, zabytkowych pałaców oraz zwykłych domów. Moduły z metalowymi kolcami opanowały praktycznie każde polskie miasto. Z zasady mają zniechęcać ptaki do siadania na parapetach, wnękach i gzymsach. Przyrodnicy mówią jednak kolcom "dość" i pokazują zdjęcia ptaków zabijanych przez metalowe druty. O tym, czy uda się prawnie zakazać kolców i co ornitolodzy proponują w zamian opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od drugiego sierpnia pistia rozetkowa, czyli popularna sałata wodna została uznana za obcy gatunek inwazyjny. Nie można jej posiadać, hodować, ani sprzedawać. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi nawet milion złotych kary. Co zatem maja zrobić ci, którzy pistię posiadają? A jak traktować inne gatunki inwazyjne na przykład ptaki, gady i ssaki? Na te pytania odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Czy specjalne hydrożele opracowane przez studentów Politechniki Łódzkiej pomogą oczyścić rzeki, jeziora i morza z metali ciężkich? Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące i potwierdzają, że hydrożele niczym sieci wyłapują zanieczyszczenia. Teraz studenci mają jeszcze jedno wyzwanie, opracowanie ich produkcji na skalę przemysłową. Plan jest taki, że będą mogły z nich korzystać między innymi kopalnie. W jaki sposób -wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Szlaczkoń szafraniec, to jeden z najrzadszych europejskich motyli. Występuje tylko w trzech krajach unii w tym w Polsce. Ochrona jego siedlisk polega tworzeniu zrębów czyli... wycinaniu lasu. Tylko w ten sposób można szlaczkonia ocalić dla przyszłych pokoleń. Na poszukiwanie motyla w kolorze szafranu wybrał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Tegoroczne żniwa będą gorsze niż zeszłego lata - szacuje GUS. Winna jest przede wszystkim nieprzewidywalna pogoda, która rujnuje uprawy. Zbiorów jest mniej i w efekcie wszyscy płacimy więcej za żywność. Czy są sposoby by zatrzymać tę spiralę - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na tę inwestycje mieszkańcy Gdańska czekali od lat. Port Czystej energii czyli spalarnia odpadów, których nie można już przetworzyć ma nie tylko ograniczyć odór ze składowiska śmieci, ale wytwarzać będzie również prąd i ciepło. Na razie trwają gorące rozruchy, nasza ekipa podejrzała jak te próby wyglądają od środka. Anna Gonia Kuc.
- Zobacz film Klimat zmienił się w Polsce na tyle, że kleszcze występują już u nas cały rok. Dlatego po każdym spacerze, niezależnie od pory roku trzeba sprawdzić czy my, albo nasi czworonożni przyjaciele, nie mamy na sobie tego groźnego insekta. Jak prawidłowo się go pozbyć. Co jest mitem a co faktem sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ośrodek rehabilitacji zwierząt chronionych do zamknięcia. Placówka spod Suwałk od dawna nie wytrzymała rosnących rachunków za prąd, pokarm dla zwierząt czy opiekę weterynaryjną. O tym co stanie się m. in. z wilkiem, bocianami i sarną, a także o podobnej trudnej sytuacji innych ośrodków - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na uprzątnięcie toksycznych chemikaliów trzeba będzie wydać miliony złotych. Mafie śmieciowe wszędzie działają w podobny sposób, co pokazuje przykład wsi Paniówki w powiecie gliwickim. Zwieziono tam 800 pojemników z nieznanymi chemikaliami i jeden z nich się rozszczelnił. O dramacie mieszkańców żyjących na tykającej bombie ekologicznej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Gdyby igrzyska olimpijskie odbywały się nad Wisłą... to królowa polskich rzek na pewno nie byłaby areną sportowych zmagań. W każdej ze zbadanych lokalizacji na Wiśle przynajmniej jeden z sześciu parametrów wskazywał, że woda nie spełnia przyjętych norm. Przekonał się o tym nasz reporter Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Najsłynniejszy polski leśniczy Kazimierz Nóżka przeszedł na emeryturę. Teraz leśnictwu Polanki szefuje młody następca - Paweł Kozicki. O tym co Kazimierz Nóżka będzie robił w wolnym czasie i czy wciąż będzie przekazywał relacje z bieszczadzkiego lasu opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nawet mieszkając w bloku można mieć ogródek. Do tworzenia takiej przestrzeni namawiają mieszkańców władze Lublina. Urzędnicy dają ziemię, reszta należy do sąsiadów. Cel ogrodów społecznych to nie tylko upiększenie osiedli, ale przede wszystkim kreowanie okazji do spotkania – przy sianiu, plewieniu czy kawie w cieniu wspólnie posadzonego drzewa.
- Zobacz film Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje poroże. Nie każdy jednak nosi na głowie jednakowe. Bywają kozły z jednym parostkiem, z baranimi rogami, korkociągami czy nawet perukami. O tym, co rośnie na głowie samców sarny i dlaczego czasem bywa dziwnym tworem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jaka jest woda w miejscowej rzece i zalewie i jak bardzo skażona jest ziemia wokół nielegalnych wysypisk? Takie tematy prac badawczych wybrali sobie uczniowie z Lublina i ruszyli w teren zbierać próbki. Lekcje geografii wcale nie musza być nudne, a młodzi naukowcy latem mogą poszukać nowych tematów do analiz. O bardzo praktycznym wymiarze nauki - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Warszawie trwa liczenie nietoperzy. Zarząd zieleni chce się dowiedzieć ile mamy tych latających ssaków i jakie gatunki zamieszkują stołeczne parki. Informacje pomogą w zaplanowaniu działań ochronnych. Odłowom nietoperzy w parku skaryszewskim towarzyszyła kamera Czystej Polski.
- Zobacz film To już ostatnia prosta do wejścia w Polsce w życie systemu kaucyjnego. Od stycznia do napojów w puszkach i plastikowych butelkach zostanie klientom doliczona kaucja, którą zostanie im zwrócona, gdy przyniosą opakowania do skupu lub sklepu. Opóźnień w wejściu nowych przepisów nie będzie - ustaliła nasza reporterka Adrianna Borowicz. O czym będą musieli pamiętać klienci od początku przyszłego roku? Już wyjaśniamy.
- Zobacz film Codzienne życie pszczół w ulu pozwala przybliżyć niezwykły wynalazek z Kazimierza Dolnego, stworzony przez miejscowego pszczelarza. Można go oglądać w Muzeum Przyrodniczym. Znajduje się w sali wystawowej i mieszkają w nim żywe pszczoły. Dzięki temu zwiedzający mogą sami poszukać królowej i zobaczyć ile pracy wykonują te niewielkie owady. Niezwykły ul widziała też Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Chemiczne opryski czy jednak naturalne sposoby? To pytanie wraca jak bumerang w kontekście komarów. Wiele miast ma dylemat jak się pozbyć niechcianych insektów, które utrudniają życie mieszkańcom. Okazuje się, że natura może przyjść z pomocą - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nie tylko cieszą oko, ale w wielu przypadkach dają szansę na ucieczkę od upałów. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie, skąd biorą się kwiaty i kompozycje roślin zdobiące miejskie parki i klomby. Okazuje się, że większości przypadków są to rośliny dostarczane do miast przez firmy, które wygrywają przetargi. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie ich szukać - sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Bocian na łące zachowuje się jak typowy wszystkożerca. Połyka bezkręgowce, małe ssaki, ptaki, ryby, płazy i gady. To właśnie zjawisko postanowili wykorzystać naukowcy. Bociany mogą być doskonałym miernikiem chemizacji środowiska. W myśl zasady "jesteś tym, co jesz" bociania krew pokazała ornitologom poziom funkcjonujących w naturze polichlorowanych bifenyli i pestycydów. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Usługi tego nietypowego banku docenią przede wszystkim miłośnicy domowych przetworów – we Wrocławiu powstały banki słoików. W wyznaczonych miejscach można zostawić i zabrać szklane opakowania. Skorzystać mogą na tym również ci, którzy po prostu chcą żyć lepiej. Szkło to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań, odpowiednio segregowane można je przetwarzać bez końca. Maciek Stopczyk.
- Zobacz film Żniwa to czas wytężonej pracy nie tylko dla rolników. Przyrodnicy zajmujący się czynną ochroną błotniaka łąkowego też nie zasypiają gruszek w popiele. Przed żniwami muszą zabezpieczyć gniazda ukryte na polach żyta i pszenicy. Wszystko po to, aby młode pokolenie ptaków nie zginęło pod kołami kombajnów. O błotniakach łąkowych i tych, którzy się o nie troszczą opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od kilku dni w Warszawie padają wrony siwe, kawki ale też i gołębie. Przed śmiercią ptaki mają objawy neurologiczne, zaburzoną równowagę i drgawki. Osłabione i padłe wrony znajdowane są praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta. Sprawę bada już Powiatowy Lekarz Weterynarii. O dziwnym problemie wśród krukowatych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kiedy na termometrze jest ponad 30 stopni w cieniu, przyjemne lato zmienia się w śmiertelne zagrożenie. Ratunek to cień, butelka wody i nakrycie głowy. Kraków, według Polskiej Agencji Kosmicznej, nagrzewa się najszybciej ze wszystkich dużych miast w kraju. O różnicy między nagrzanym betonem a cieniem pod drzewem opowie Klaudia Syrek i jej gość.
- Zobacz film Orientarium Zoo Łódź obchodziło Dzień Kapibary. Z tej specjalnej okazji na wybieg wyjechały wybieg takie smakołyki jak marchewka, seler, miks sałat, a także ryż. Zwiedzający mieli okazję porozmawiać z opiekunami tych zwierząt. Te, spokojne, urocze i popularne cieszą się ogromną popularnością - mówią władze łódzkiego zoo.
- Zobacz film Zanieczyszczają glebę i powietrze. Mogą być przyczyną pożaru, szczególnie w tak upalne dni jak ostatnio. Mogą zostać połknięte przez zwierzęta, nierzadko doprowadzając do ich śmierci. Odpady, śmieci – bo o nich mowa – niestety zalewają polskie góry. Katarzyna Janke.
- Zobacz film Czy fasola wymaga ochrony? Okazuje się, że tak. Rodzime owoce i warzywa są zastępowane np. przez odmiany łatwiejsze w uprawie. Taki los spotyka już jabłka, m.in. popularne dawniej papierówki czy kosztele. Aby chronić lokalne odmiany fasoli występujące w Europie, stworzono unijny projekt "Increase" (ang. inkris). Bierze w nim udział Zakład Karny w Krakowie. O szczegółach w materiale Teresy Gut.
- Zobacz film Czy podczas upałów nadmiar wody może być problemem? W Szczecinie rozpoczęło się opróżnianie niecki 50-metrowego basenu Floating Arena. Do spuszczenia są 2 miliony litrów wody. Problem polega na tym, że trzeba było w niej zwiększyć stężenie chloru, by przeczyścić instalacje. I dlatego woda nie będzie nadawała się do podlewania trawników czy mycia chodników. Na szczęście znaleziono rozwiązanie. Woda trafi do kanalizacji a później do oczyszczalni ścieków. Stąd ostatecznie powróci w czystej formie do przyrody.
- Zobacz film Jego kwiaty z lśniącymi, żółtymi płatkami przypominają tarczę słoneczną. Nic dziwnego, że od dawna uważany jest za symbol słońca. Lipiec to ten czas kiedy polska zalana jest morzem słoneczników, bo o nich mowa. Są takie miejsca, jak na przykład pod Lubinem na Dolnym Śląsku, gdzie to morze słoneczników zamienia się w samoobsługową kwiaciarnię. O szczegółach Katarzyna Janke.
- Zobacz film Genialne eko-rozwiązania są wokół nas, choć czasem nie widać tego gołym okiem. Dlatego katowickie uczelnie zaprosiły chętnych na Tydzień Mikroświata. Oprócz widowiskowych eksperymentów wyjaśniających mechanizmy działające w przyrodzie, była też szansa na obejrzenie bakterii pod mikroskopem i poznania ich super potencjału. Dlaczego część doświadczeń trzeba było przeprowadzić w ciemności i czy bakterie mogą być także źródłem zielonej energii wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie raporty dotyczące populacji bocianów były alarmujące. W niektórych miejscach na południu i zachodzie Polski było ich nawet o 40 proc. mniej. Czy ten niebezpieczny trend się zatrzymał pomogą stwierdzić wyniki wielkiego międzynarodowego liczenia bocianów. Na czym polega i kiedy poznamy jego wyniki? Wolontariuszom w okolicach Rawicza towarzyszyła Adrianna Borowicz.
Kolce zabijają ptaki. Ornitolodzy chcą zakazu
Zamontowane są na murach urzędów, szpitali, zabytkowych pałaców oraz zwykłych domów. Moduły z metalowymi kolcami opanowały praktycznie każde polskie miasto. Z zasady mają zniechęcać ptaki do siadania na parapetach, wnękach i gzymsach. Przyrodnicy mówią jednak kolcom "dość" i pokazują zdjęcia ptaków zabijanych przez metalowe druty. O tym, czy uda się prawnie zakazać kolców i co ornitolodzy proponują w zamian opowie Marcin Szumowski.
Dodano:
Czwartek, 22 sierpnia (19:14)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News