"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje poroże. Nie każdy jednak nosi na głowie jednakowe. Bywają kozły z jednym parostkiem, z baranimi rogami, korkociągami czy nawet perukami. O tym, co rośnie na głowie samców sarny i dlaczego czasem bywa dziwnym tworem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jaka jest woda w miejscowej rzece i zalewie i jak bardzo skażona jest ziemia wokół nielegalnych wysypisk? Takie tematy prac badawczych wybrali sobie uczniowie z Lublina i ruszyli w teren zbierać próbki. Lekcje geografii wcale nie musza być nudne, a młodzi naukowcy latem mogą poszukać nowych tematów do analiz. O bardzo praktycznym wymiarze nauki - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Warszawie trwa liczenie nietoperzy. Zarząd zieleni chce się dowiedzieć ile mamy tych latających ssaków i jakie gatunki zamieszkują stołeczne parki. Informacje pomogą w zaplanowaniu działań ochronnych. Odłowom nietoperzy w parku skaryszewskim towarzyszyła kamera Czystej Polski.
- Zobacz film To już ostatnia prosta do wejścia w Polsce w życie systemu kaucyjnego. Od stycznia do napojów w puszkach i plastikowych butelkach zostanie klientom doliczona kaucja, którą zostanie im zwrócona, gdy przyniosą opakowania do skupu lub sklepu. Opóźnień w wejściu nowych przepisów nie będzie - ustaliła nasza reporterka Adrianna Borowicz. O czym będą musieli pamiętać klienci od początku przyszłego roku? Już wyjaśniamy.
- Zobacz film Codzienne życie pszczół w ulu pozwala przybliżyć niezwykły wynalazek z Kazimierza Dolnego, stworzony przez miejscowego pszczelarza. Można go oglądać w Muzeum Przyrodniczym. Znajduje się w sali wystawowej i mieszkają w nim żywe pszczoły. Dzięki temu zwiedzający mogą sami poszukać królowej i zobaczyć ile pracy wykonują te niewielkie owady. Niezwykły ul widziała też Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Chemiczne opryski czy jednak naturalne sposoby? To pytanie wraca jak bumerang w kontekście komarów. Wiele miast ma dylemat jak się pozbyć niechcianych insektów, które utrudniają życie mieszkańcom. Okazuje się, że natura może przyjść z pomocą - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nie tylko cieszą oko, ale w wielu przypadkach dają szansę na ucieczkę od upałów. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie, skąd biorą się kwiaty i kompozycje roślin zdobiące miejskie parki i klomby. Okazuje się, że większości przypadków są to rośliny dostarczane do miast przez firmy, które wygrywają przetargi. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie ich szukać - sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Bocian na łące zachowuje się jak typowy wszystkożerca. Połyka bezkręgowce, małe ssaki, ptaki, ryby, płazy i gady. To właśnie zjawisko postanowili wykorzystać naukowcy. Bociany mogą być doskonałym miernikiem chemizacji środowiska. W myśl zasady "jesteś tym, co jesz" bociania krew pokazała ornitologom poziom funkcjonujących w naturze polichlorowanych bifenyli i pestycydów. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Usługi tego nietypowego banku docenią przede wszystkim miłośnicy domowych przetworów – we Wrocławiu powstały banki słoików. W wyznaczonych miejscach można zostawić i zabrać szklane opakowania. Skorzystać mogą na tym również ci, którzy po prostu chcą żyć lepiej. Szkło to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań, odpowiednio segregowane można je przetwarzać bez końca. Maciek Stopczyk.
- Zobacz film Żniwa to czas wytężonej pracy nie tylko dla rolników. Przyrodnicy zajmujący się czynną ochroną błotniaka łąkowego też nie zasypiają gruszek w popiele. Przed żniwami muszą zabezpieczyć gniazda ukryte na polach żyta i pszenicy. Wszystko po to, aby młode pokolenie ptaków nie zginęło pod kołami kombajnów. O błotniakach łąkowych i tych, którzy się o nie troszczą opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od kilku dni w Warszawie padają wrony siwe, kawki ale też i gołębie. Przed śmiercią ptaki mają objawy neurologiczne, zaburzoną równowagę i drgawki. Osłabione i padłe wrony znajdowane są praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta. Sprawę bada już Powiatowy Lekarz Weterynarii. O dziwnym problemie wśród krukowatych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kiedy na termometrze jest ponad 30 stopni w cieniu, przyjemne lato zmienia się w śmiertelne zagrożenie. Ratunek to cień, butelka wody i nakrycie głowy. Kraków, według Polskiej Agencji Kosmicznej, nagrzewa się najszybciej ze wszystkich dużych miast w kraju. O różnicy między nagrzanym betonem a cieniem pod drzewem opowie Klaudia Syrek i jej gość.
- Zobacz film Orientarium Zoo Łódź obchodziło Dzień Kapibary. Z tej specjalnej okazji na wybieg wyjechały wybieg takie smakołyki jak marchewka, seler, miks sałat, a także ryż. Zwiedzający mieli okazję porozmawiać z opiekunami tych zwierząt. Te, spokojne, urocze i popularne cieszą się ogromną popularnością - mówią władze łódzkiego zoo.
- Zobacz film Zanieczyszczają glebę i powietrze. Mogą być przyczyną pożaru, szczególnie w tak upalne dni jak ostatnio. Mogą zostać połknięte przez zwierzęta, nierzadko doprowadzając do ich śmierci. Odpady, śmieci – bo o nich mowa – niestety zalewają polskie góry. Katarzyna Janke.
- Zobacz film Czy fasola wymaga ochrony? Okazuje się, że tak. Rodzime owoce i warzywa są zastępowane np. przez odmiany łatwiejsze w uprawie. Taki los spotyka już jabłka, m.in. popularne dawniej papierówki czy kosztele. Aby chronić lokalne odmiany fasoli występujące w Europie, stworzono unijny projekt "Increase" (ang. inkris). Bierze w nim udział Zakład Karny w Krakowie. O szczegółach w materiale Teresy Gut.
- Zobacz film Czy podczas upałów nadmiar wody może być problemem? W Szczecinie rozpoczęło się opróżnianie niecki 50-metrowego basenu Floating Arena. Do spuszczenia są 2 miliony litrów wody. Problem polega na tym, że trzeba było w niej zwiększyć stężenie chloru, by przeczyścić instalacje. I dlatego woda nie będzie nadawała się do podlewania trawników czy mycia chodników. Na szczęście znaleziono rozwiązanie. Woda trafi do kanalizacji a później do oczyszczalni ścieków. Stąd ostatecznie powróci w czystej formie do przyrody.
- Zobacz film Jego kwiaty z lśniącymi, żółtymi płatkami przypominają tarczę słoneczną. Nic dziwnego, że od dawna uważany jest za symbol słońca. Lipiec to ten czas kiedy polska zalana jest morzem słoneczników, bo o nich mowa. Są takie miejsca, jak na przykład pod Lubinem na Dolnym Śląsku, gdzie to morze słoneczników zamienia się w samoobsługową kwiaciarnię. O szczegółach Katarzyna Janke.
- Zobacz film Genialne eko-rozwiązania są wokół nas, choć czasem nie widać tego gołym okiem. Dlatego katowickie uczelnie zaprosiły chętnych na Tydzień Mikroświata. Oprócz widowiskowych eksperymentów wyjaśniających mechanizmy działające w przyrodzie, była też szansa na obejrzenie bakterii pod mikroskopem i poznania ich super potencjału. Dlaczego część doświadczeń trzeba było przeprowadzić w ciemności i czy bakterie mogą być także źródłem zielonej energii wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie raporty dotyczące populacji bocianów były alarmujące. W niektórych miejscach na południu i zachodzie Polski było ich nawet o 40 proc. mniej. Czy ten niebezpieczny trend się zatrzymał pomogą stwierdzić wyniki wielkiego międzynarodowego liczenia bocianów. Na czym polega i kiedy poznamy jego wyniki? Wolontariuszom w okolicach Rawicza towarzyszyła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na plażach tłumy turystów, a między kocami biegają czworonogi. Nie każdemu odpowiada zachowanie psów na plażach, a i zwierzęta w upałach, na rozgrzanym piasku nie czują się komfortowo. Jak mają się do tego przepisy, dobre obyczaje i praktyka? Sprawdzała w Trójmieście Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film Bolid przyszłości z zasięgiem ponad 5000 kilometrów. Studenci Politechniki Lubelskiej zbudowali prototyp pojazdu wodorowego, który nie emituje spalin, jest bardzo ekologiczny i rozpala wyobraźnie swoim zasięgiem. Czy tak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Polskie rzeki i jeziora zmieniają się na naszych oczach. Jakość wody jest coraz gorsza - to w dużej mierze wina zmian klimatu. Przez wysokie temperatury masowo namnażają się glony i sinice. Nie pomaga też intensywne rolnictwo. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jakość powietrza w Warszawie jest taka sama jak w Bieszczadach. Naukowcy z wydziału fizyki atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego mają na to twarde dowody. Co jeszcze łączy Marszałkowską i bieszczadzkie połoniny - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Masz problem z gryzoniami, a mieszkasz poza miastem? Zaproś do siebie sowę. Nie boi się szczurów i w konfrontacji z nimi jest znacznie skuteczniejsza od kota. Płomykówka w czasie wychowu młodych - w ciągu jednej tylko nocy - potrafi upolować ponad dwadzieścia gryzoni. - Sowa to naturalna, bardzo skuteczna "firma" deratyzacyjna - mówią ornitolodzy i zachęcają do czynnej ochrony tych pięknych ptaków. O płomykówkach pod dachem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Rząd planuje dopłaty do rowerów elektrycznych. Będzie można dostać nawet 9 tysięcy złotych. Bez żadnych kryteriów... i bez żadnego sensu. Bo dlaczego faworyzować ludzi, których stać na zakup drogiego elektryka kosztem tych, którzy wybiorą zwykły - zdecydowanie bardziej ekologiczny rower. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rafy koralowe do zobaczenia w Polsce. Wystarczy wybrać się do Łodzi. Tamtejszy ogród zoologiczny tworzy własną rafę i kieruje się przy tym względami ekologicznymi. Niestety na świecie coraz trudniej zobaczyć ten cud natury. Przez zmiany klimatu nawet 97% organizmów tworzących rafy doświadczyło tak zwanego stresu temperaturowego. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jerzyk to bardzo sprawny lotnik. Jest tylko jeden moment w roku, kiedy ornitolodzy mogą mu na nogę założyć obrączkę. To czas lęgów. Wtedy kontroluje się budki i tzw. jerzykowniki, czyli specjalne wieże dla jerzyków. Obrączkuje się zarówno młode ptaki, jak i dorosłe osobniki. O niespodziankach, jakie zobaczyć można podczas takich kontroli opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Gdy żółwiom błotnym zaczęły zagrażać maszyny rolnicze, z pomocą ruszyli przyrodnicy. Przenosili małe żółwiki z komór lęgowych, zamontowali im specjalne nadajniki i doprowadzili do utworzenia pod wielkopolskim Lesznem rezerwatu. W sezonie lęgowym nadal pilnują, by tym ściśle chronionym gadom nie działa się krzywda. Do tegorocznych poszukiwań żółwi dołączył Piotr Kotwicki.
- Zobacz film W latach osiemdziesiątych żyło w Polsce zaledwie 30 par tego ptaka, a jego spotkanie graniczyło z cudem. Przełom nastąpił wraz z nadejściem XXI w. Żołna, bo o niej mowa, zaczęła po roku 2000 dynamicznie podnosić populację, jednak zeszłoroczny monitoring zaskoczył wszystkich. Dziś w Polsce mamy ponad tysiąc trzysta par tych przepięknych ptaków! Ornitolodzy mówią wprost - żołna kocha ocieplenie klimatu. O tym dlaczego wysokie temperatury napędzają populację jednego z najpiękniejszych polskich ptaków opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Już teraz w Trójmieście coraz częściej można zobaczyć porzucone jachty. Niestety, namierzanie właściciela takiej jednostki, wzywanie do usunięcia wraku może ciągnąć się latami. Za porzucenie łodzi grozi mandat lub grzywna. Politechnika Gdańska ma pracuje nad tym, by przemysł jachtowy i sama utylizacja tych jednostek były mniej szkodliwe dla środowiska. O zielonej transformacji na wodzie - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Uniejów, gospodarz tegorocznego Earth Festiwal – Gwiazdy dla Czystej Polski na co dzień pokazuje, że ekologia się opłaca. Miasto dzięki geotermii i farmie fotowoltaicznej jest już niezależne energetyczne. Ale to nie koniec planów przyjaznych środowisku. Bulwar przybliża do natury, uzdrowisko ma też teramy, i tężnie, ale mierzy znacznie wyżej. Wodę z ciepłych źródeł wykorzystuje kulinarnie. Poszukiwania wyjątkowych ekologicznych i miejscowych smaków podjęła się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Sztuczna inteligencja wchodzi z rozmachem do Lasów Państwowych. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie już teraz obserwuje ona lasy wypatrując pożarów. Inteligentne systemy pracują na dwudziestu sześciu z czterdziestu dostrzegalni. Czy sztuczna inteligencja zastąpi wkrótce leśniczego? odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Puszcza Białowieska czeka na turystów. To wyjątkowe miejsce na przyrodniczej mapie Europy dostało rykoszetem po zapowiedziach o ograniczeniu wstępu w niektóre miejsca przy granicy. Teraz jest już jasne, że wszystkie atrakcje turystyczne na pograniczu są w pełni otwarte, a naprawdę jest co zobaczyć. Tym bardziej, że drugiego takiego lasu nie ma w całej nizinnej Europie. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Wakacyjny odpoczynek sprzyja odprężeniu i przede wszystkim kontaktom z przyrodą. Spacery w lesie, górskie wędrówki, biwakowanie, wędkowanie. Nocowanie pod namiotem i otwartym niebem. Lato to pora roku którą lubimy najbardziej. Weterynarze jednak przypominają - to również czas kiedy wzrasta liczba pogryzień przed zwierzęta. I te domowe i te leśne. O urlopie z dystansem do natury opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pójdzka to sowa aktywna w dzień i w nocy. Uwielbia tereny rolnicze i jest bardzo przywiązana do miejsc gniazdowania. Niestety liczebność pójdźki w ostatnich latach maleje. Szkodzi jej intensyfikacja rolnictwa, rozbudowa dróg i brak drzew dziuplastych. Ratunkiem są specjalne budki lęgowe, które rozwiesza się w ramach tzw. ochrony czynnej m.in. na Mazowszu. Na poszukiwanie pójdźki wyruszył Marcin Szumowski.
- Zobacz film Licznie występuje w górach. Często też spotkamy ją w przydomowych ogródkach. Zachwyca, właśnie latem, kiedy kwitnie. Jej widok zapiera dech w piersiach. Tymczasem wiele osób, nie wie, że jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Naparstnicy purpurowej - bo o niej mowa – nie powinniśmy nie tylko zbierać, ale nawet dotykać. Dlaczego – o tym opowie Kasia Janke.
- Zobacz film Do azylu dla dzikich zwierząt Leśne Przytulisko w ciągu dwóch tygodni trafiło 30 małych wiewiórek, to 1/3 tego co przez cały rok. Zmiany klimatu już wpłynęły na cykl życia wielu zwierząt, które bez pomocy człowieka skazane byłyby na śmierć. Jak pomagać takich malcom, aby nie zaszkodzić - wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Fotowoltaika to nie tylko zielona energia dla domu, gospodarstwa czy firmy. To coraz częściej technologia wykorzystywana w ornitologii. Ogniwa słoneczne pomagają wabić ptaki do sztucznych gniazd i wspomagają logery GPS.
- Zobacz film Nowe badania dowodzą, że mikroplastik z gleby przenika do roślin. Po dwóch tygodniach uprawy, mikrocząsteczki znaleziono w każdej części rośliny. Co wynika z tego odkrycia?
- Zobacz film Nieprzemyślane zakupy na wakacjach mogą sprawić, że wspomnienia z urlopu będą nieprzyjemne. Na egzotycznych bazarach można kupić figurki i inne drobiazgi pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Często jest to związane z nielegalnym handlem i kłusownictwem.
- Zobacz film Od 1 lipca plastikowe nakrętki muszą być przymocowane do butelek i kartoników. Unijna dyrektywa wywołała różne emocje, ale to rozwiązanie ma wiele plusów. Głównym celem jest zapobieganie powstawaniu odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
- Zobacz film Szczecińskie wodociągi pokazały, co drzemie w rurach kanalizacyjnych. Śmieci, które nie powinny się tam znaleźć, zatykają i niszczą urządzenia. Najgorsze są chusteczki nawilżające.
- Zobacz film Wydaje się, że szczekanie jest zarezerwowane wyłącznie dla psów. Tymczasem podobny odgłos możemy usłyszeć również w lesie. I nie będzie to zagubiony wiejski burek. Identyczny sposób komunikacji jak psy maja bowiem - i to może być zaskoczeniem - sarny. O tym dlaczego szczekają i co ten dźwięk oznacza w sarnim języku opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jest prawdopodobnie rekordzistą Polski w obrączkowaniu ptaków. Rocznie metalowe bransoletki zakłada - uwaga - kilku tysiącom piskląt! Zbigniew Chrula, komendant straży leśnej w nadleśnictwie Rudziniec obrączkuje głównie dziuplaki, w tym swoje ulubione krętogłowy. Pracy obrączkarza ze Śląska przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Głęboko w lesie, z dala od spalin czy innych zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka wydawałoby się samo zdrowie. Nic bardziej mylnego. Leśne jagody czy poziomki mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich jeść zaraz po zerwaniu z krzaka. Dlaczego? O tym Michał Mitoraj.
- Zobacz film Moglibyśmy segregować odpady efektywniej, ale nie umiemy. O tym, jak to robić uczyły się dzieci z Dychowa w Lubuskiem.
- Zobacz film Zbliża się sezon urlopowy, a to ostatni czas, żeby pomyśleć o atrakcyjnych wakacjach. Najlepiej, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Te dwie cechy łączy w sobie żeglowanie. Żagle napędzane wiatrem są stare jak świat, i jednocześnie - niezmiennie mało uciążliwe dla środowiska w porównaniu do innych jednostek wodnych. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Przenosimy się w świat odgłosów lasu oraz tych śmiałków, którzy próbują je naśladować. Międzynarodowy Konkurs Szkolno-Akademicki w wabieniu jeleni to pierwsza taka impreza w Polsce. Do Białowieży zjechali się młodzi adepci tej sztuki z Polski, Czech, Litwy oraz Słowacji. O tym, że naśladować przyrodę wcale nie jest prosto opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zostawiła psa w aucie zaparkowanym w pełnym słońcu i poszła zwiedzać wydmy. Nie było jej przez co najmniej 2,5 godziny. Ze śmiertelnej pułapki pomogły zwierzęciu wyswobodzić się lęborskie policjantki, które zostały zaalarmowane przez świadków. właścicielka czworonoga została ukarana mandatem - Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Już 350 kilogramów śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak. Według raportu Instytutu Spraw Publicznych tylko 44 proc. z tego jest poprawnie poddawana recyklingowi. Dlaczego tylko tyle skoro segregowanie śmieci jest obowiązkowe od 4 lat? Między innymi przez niewiedzę i krążące mity. Z jednym z nich, podnoszonym wyjątkowo często postanowiła rozprawić się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Podczas lęgów ptaki zazwyczaj stronią od ludzi. Na gniazda wyszukują miejsca ciche i osłonięte zachowując bardzo dużą ostrożność. Taka taktyka ma chronić młode pokolenie, także przed atakiem drapieżników. Ale Dzikie gęsi z podpoznańskiej gminy Pobiedziska mają zgoła odmienny sposób na ochronę swoich rodzin. Wiosną zwyczajnie lgną do ludzi. O tym jak dzikie gęsi stały się gęsiami miejskimi opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ten parking może rozwiązać problem miejskich wysp ciepła. Specjalna nawierzchnia wchłania wodę, powoduje jej wolne parowanie i obniża temperaturę chodnika. Dzięki zastosowaniu przepuszczalnej mieszanki korzenie drzew mają dostęp do tlenu i wody. Rośliny dostają doskonałe warunki do rozwoju pomimo otaczającej je betonozy. O niezwykłym ekoparkingu, który wymyślono na SGGW, opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Czysta Polska pomogła spełnić ekomarzenie Miłka, 12-letniego chłopca ze spektrum autyzmu, podopiecznego Fundacji Polsat. Miłko jest bardzo ciekawy świata i wymarzył sobie nakręcenie filmu przyrodniczego. Gdzie mógł poznawać tajniki sztuki filmowej i telewizyjnej? Pojechał na nagrania z Adrianną Borowicz i jej super zgraną ekipą.
- Zobacz film Przypomina dużą świnkę morską. Ma piękne rudo-czarno-białe ubarwienie i wojowniczy charakter. W obronie własnej potrafi stawić czoło nawet większemu od siebie przeciwnikowi. Mimo to ginie w zastraszającym tempie. Na jego tereny wkracza gospodarka rolnicza, deweloperzy, drogi i parkingi. Chomik europejski powoli staje się w Polsce rzadkością. Przyrodnicy głośno apelują! Chrońmy chomika zanim będzie za późno! Na spotkanie z tym sympatycznym gryzoniem wyruszył Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kilkugodzinna ulewa podniosła poziom rzek i potoków miejscami nawet o ponad 3 metry. Woda zalewała drogi, domy a nawet całe posesje. Strażacy wyjeżdżali tysiąc razy, najwięcej w Bielsku-Białej i Skoczowie. O tym czym jest powódź błyskawiczna - Klaudia Syrek.
- Zobacz film Przez komin do domu wchodzi podobno święty Mikołaj. Robi to jednak w Boże Narodzenie. Za to w czerwcu przez komin może wejść do kuchni... bocian biały. Taka nietypowa wizyta miała miejsce w Byczewie pod Wrocławiem. O tym co bocian robił w kominie i jakie konsekwencje z tego wynikły dla ptaka oraz całej miejscowości opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zaczynają jeszcze w maju. Najpierw dokładnie obserwują łąki i lokalizują ptasie lęgi. Wszystko po to, aby uratować ukryte w trawie gniazda przed wyjazdem potężnych kosiarek. Od kilku lat myśliwi oraz rolnicy z Podlasia wspólnie prowadzą akcję "Bezpieczne sianokosy". Dzięki niej udało się uratować wiele ptasich i sarnich istnień. Szlachetna idea powoli naśladowana jest w całym kraju. O bezkrwawym koszeniu łąki opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Przepis na biodegradowalne, jadalne i zdrowie jednorazowe naczynia opracowały badaczki z Politechniki Łódzkiej. Talerzyki, kubeczki i miseczki zrobione są z wytłoczyn z oliwek, które dotąd były odpadem i trafiały na śmietnik. Teraz dzięki tej bardzo prostej technologii planeta może być czystsza, a my dostarczymy naszym organizmom wiele cennych substancji. Więcej o tym rozwiązaniu - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nowy pomysł na wykorzystanie dronów. Mogą świetnie sprawdzić się w lokalizowaniu dzikich wysypisk i są tak dokładne, że nie przepuszczą nawet pojedynczego papierka. Rozwiązanie opracowali naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Teraz przydaje się też w międzynarodowym projekcie na Kostaryce. O kolejnej ekomisji dronów - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bratki z miejskich kwietników w Lublinie dostały drugie życie i trafiły do chętnych mieszkańców. Teraz będą zdobić działki, balkony i ogrody. Wygląda na to, ze po sukcesie zeszłorocznej akcji, wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz miłośników ogrodnictwa w Lublinie. Adrianna Borowicz.
Rafy koralowe w Polsce? To możliwe. Można je zobaczyć w Łodzi
Rafy koralowe do zobaczenia w Polsce. Wystarczy wybrać się do Łodzi. Tamtejszy ogród zoologiczny tworzy własną rafę i kieruje się przy tym względami ekologicznymi. Niestety na świecie coraz trudniej zobaczyć ten cud natury. Przez zmiany klimatu nawet 97% organizmów tworzących rafy doświadczyło tak zwanego stresu temperaturowego. Adrianna Borowicz.
Dodano:
Wtorek, 16 lipca (19:07)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News