"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Kormorany na jeziorze Wigry albo żurawie nad Biebrzą - październik to wciąż dobry czas na obserwację ptaków. Z każdym kolejnym dniem nad jeziorami i w pobliżu mokradeł będzie coraz więcej gatunków wędrownych, które powoli szykują się do odlotu na południe Europy. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film "Cheetos Yellows", "Kraken Red’ czy "Carolina Reaper"- to nazwy gatunków najostrzejszych papryk świata. Podziwiać je można na krzaczkach w Palmiarni Łódzkiej. Lepiej ich jednak nie dotykać i nie jeść, bo w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet w szpitalu. Więcej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny się stresują i potrafią o tym mówić. Wydają dźwięki w sytuacjach zagrożenia, np. niedoboru wody. Brzmi jak science-fiction, ale to wyniki poważnych badań naukowych dwóch polskich uczelni. W temat wsłuchiwał się Maciek Stopczyk
- Zobacz film Najlepsze wskaźniki czystości wody w rzece? Oczywiście ryby, ale też makro-bezkręgowce widoczne gołym okiem. Uczennice z lubelskiego Zespołu Szkół Chemicznych postanowiły sprawdzić, jak wiedza zdobyta na lekcjach biologii przekłada się na rzeczywistość. Wcieliły się w role naukowców i przyjrzały bliżej temu, co mieszka w rzece Bystrzyca. O bardzo zaskakujących wnioskach ich prac opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W tym roku zaczęło się wcześniej niż zwykle, a wszystko przez pogodę i przyspieszony okres wegetacyjny. Mimo to w wielu lasach wciąż jeszcze można usłyszeć ryk jeleni czy buczenie łosi. Właśnie trwa okres godowy tych zwierząt. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Na terenach dotkniętych przez powódź trwa wyścig z czasem, bo zalane budynki trzeba osuszyć przez zimą. Niestety często wilgoci nie widać gołym okiem i samo użycie specjalistycznego osuszacza może nie wystarczyć. Niektóre szkody mogą ujawnić się po bardzo długim czasie - dlaczego? Wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ciepła herbata z miodem i cytryną wyparła schłodzoną lemoniadę. Nadeszła jesień, a wraz z nią naturalne sposoby na wzmacnianie odporności. To również dobra okazja, by pochylić się nad jakością miodu, bo z tą bywa różnie. Na polskim rynku jest wiele podróbek tego dzieła wytwarzanego przez pszczoły. Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film Człowiek wilkowi wilkiem. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym także Polska, zagłosowały za złagodzeniem ochrony tych drapieżników. Status "ściśle chroniony" zmieni się tylko na "chroniony". Co to właściwie oznacza i jak wpłynie na populację wilków sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Małżeńskie kłótnie, walki z drapieżnikami i obrona gniazda - te wszystkie sekrety z żurawiej alkowy stały się publiczne. Po raz pierwszy w obserwacji i liczeniu tych pięknych ptaków w Poleskim Parku Narodowym pomagał dron z kamerą termowizyjną. Po co zbiera się takie dane i czego jeszcze dowiedzieliśmy się o życiu żurawi - sprawdzała Adrianna Borowicz
- Zobacz film Połowa warszawskich ogródków działkowych może być zagrożona - alarmują działkowcy. Chodzi o zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego i bardzo atrakcyjne tereny, na które z pewnością znaleźliby się chętni. Do sprawy odniosły się władze Warszawy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy działkowcy mają się czego obawiać? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jesień to doskonały czas aby pomyśleć o... sowach. Klub Młodego Przyrodnika w Białymstoku zorganizował warsztaty tworzenia budek lęgowych dla puszczyka i płomykówki. Manualna lekcja przyroda przyciągnęła wielu młodych ludzi wraz z rodzicami. O tym dlaczego budki dla sów wywiesza się jesienią opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego ma własną odmianę rośliny ozdobnej. Nosi nazwę "Kameleon" i właśnie została oficjalnie zarejestrowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. O tym jak powstają nowe odmiany roślin ozdobnych i ogrodowych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Polscy naukowcy potwierdzają - liczba wilków w polskich lasach znacząco wzrosła w ostatnich latach. Zaskakująco zmienia się także sposób ich zachowań. Wszystkie te dane są zdobywane nie tylko w tradycyjny sposobów, ale dzięki na przykład opaskom telemetrycznym zakładanym wilkom na pomorzu. O badaniach Uniwersytetu Gdańskiego opowie Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film A teraz niebywała walka leśnych mocarzy. Rafałowi Łapińskiemu fotografowi przyrody spod Suwałk udało się podejść walczące jelenie dosłownie na kilka metrów. O niewiarygodnych emocjach i fantastycznych zdjęciach w materiale Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Między suszą a powodzią. W ciągu kilku dni docierały do nas pogodowe alerty tak o niskich stanach wód jak i zagrożeniu powodziowym. To właśnie teraz zdajemy egzamin z tego jak retencjonujemy wodę. Najskuteczniejsze sposoby okazują się jednak często niepozorne. Leśnicy przekonują, że kończy się czas wielkich zbiorników bo przyszłością, nie tylko w lasach, będzie mała retencja. Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Tragiczna seria wypadków z łosiami. Na obwodnicy Kraśnika 38-letni motocyklista zginął w zderzeniu z łosiem. W Bardonkach pod Ciechanowem siedem osób trafiło do szpitala po tym jak kierowca volvo uderzył w toyotę, która kilka minut wcześniej potrąciła łosia. O tym dlaczego łosie jesienią bywają szczególnie niebezpieczne i co zrobić aby uniknąć spotkania ze zwierzętami na drodze sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W czasie powodzi na terenach zalanych najlepiej pić wodę butelkowaną - to był jeden z najczęściej przypominanych powodzianom komunikatów. Większość miejscowości ma swoje sieci wodociągowe, co ułatwia monitorowanie i ostrzeganie przed skażeniem. Jednak są takie miejsca gdzie wodę czerpie się tylko z własnych studni. O wyzwaniach związanych z dostępem do wody pitnej w czasie i po samej powodzi - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Powódź wyrządziła ogromne starty także na polach i w gospodarstwach. Według ostatnich statystyk pod wodą znalazło się 120 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Do tego zniszczone budynki gospodarcze i maszyny. Zboża i pasze z zalanych silosów oraz magazynów trzeba będzie zutylizować. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się rolnictwo na zalanych terenach- sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wydarzenia pokazały jak wielkim wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i posiadanie sprawnego systemu ostrzegania przed powodziami. To kolejne wyzwania, które stawia przed wieloma krajami szybko zmieniający się klimat. Jakie systemy anytypowodziowe mają inne kraje i czego możemy się od nich nauczyć – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wiele osób zbagatelizowało apele służb. Gdy przyszła wysoka woda miały często kilka lub kilkanaście minut na zebranie najważniejszych rzeczy i ucieczkę. Czy na taką błyskawiczną ewakuację można się jakoś przygotować? Łukasz Dubaniewicz.
Działkowcy nie do ruszenia? Przyszłość ROD zagrożona
Połowa warszawskich ogródków działkowych może być zagrożona - alarmują działkowcy. Chodzi o zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego i bardzo atrakcyjne tereny, na które z pewnością znaleźliby się chętni. Do sprawy odniosły się władze Warszawy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy działkowcy mają się czego obawiać? O tym Marcin Szumowski.
Dodano:
Środa, 9 października (18:39)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News