"Ewa gotuje"
- Zobacz film Wolicie sernik czy makowiec. A może lubicie tak jedno, jak i drugie. W ostatnim w 2021 roku odcinku programu „Ewa gotuje“ zaprezentowany zostanie przepis na dwa w jednym, czyli sernik makowy lub jak kto woli makowiec serowy. Innymi słowy, placek zrobiony z masy serowej oraz makowej. Ale to na deser, bowiem program zacznie się od szybkiej sałatki z makaronem ryżowym i smażonym kurczakiem, która na pewno przypadnie do gustu świątecznym gościom. Daniem głównym będzie szynka pieczona pod płatem słoniny, podana z chutneyem ananasowym i kiszoną pietruszką. Ewa podpowie też, jak zamarynować solone płaty śledziowe.
- Zobacz film Niecały tydzień przed Bożym Narodzeniem Ewa Wachowicz przygotuje potrawy wigilijne. Zacznie od fasoli z suszonymi śliwkami, ale nieco inaczej, ponieważ to tradycyjne, postne danie przybierze formę zupy. Na danie główne będzie zaskakujący filet z karpia. A zaskakujący z tego powodu, że Ewa ukryje smażoną rybę w paprykarzu, opowiadając przy okazji historię polskiego hitu eksportowego sprzed lat – mało kto wie, że poczciwą konserwę rybną ze Szczecina sprzedawano niegdyś do ponad 30 krajów, a jej pierwowzorem była potrawa narodowa Senegalu. Na deser będzie keks, czy też, jak mówi się w Krakowie, cwibak. Ponadto, autorka programu pokaże, jak zrobić karmelizowaną cytrynę.
- Zobacz film Choć tym razem gotowanie zacznie się od góralskiej zoproski, czyli wywodzącej się z Podhala, regionalnej zupy jarzynowej z zasmażką na słoninie, to kolejne potrawy będą propozycją do wigilijnego menu. Najpierw Ewa Wachowicz usmaży karpia, ale ryba nie trafi od razu na stół, bowiem zostanie jeszcze zapieczona na kiszonej kapuście podgotowanej z żurawiną. Deser będzie powrotem do przeszłości – Ewa upiecze, czy raczej usmaży, w specjalnej metalowej formie-patelni ciasteczka w kształcie orzeszków, które przełoży kremem na bazie orzechów włoskich. Ponadto zobaczymy jak zrobić pikle z marchewki.
- Zobacz film Po kilku tygodniach pobytu w Krakowie Ewa Wachowicz wróci w Beskidy, by ponownie zaprosić widzów do swej kuchni u stóp Babiej Góry, jak też powoli rozpocząć przygotowania do Bożego Narodzenia. Właśnie z myślą o świętach sięgnie po recepturę na kiszone pomarańcze. Cytrusy były w PRL-u niebywałym rarytasem i pojawiały się w sklepach najczęściej w okolicy Mikołajek. Teraz mamy ich pod dostatkiem, więc możemy zajadać się nimi do woli, jak też zamknąć w słoikach i zalać solanką. Po 3-4 tygodniach będą świetnym dodatkiem zarówno do dań na słodko, jak też do deserów. Rzecz jasna w programie zobaczymy także inne potrawy. Będzie domowy chleb na maślance upieczony w solidnym, żeliwnym garnku. Na danie główne Ewa poda niebywale smaczne kotlety ziemniaczane z farszem pieczarkowym – z cebulą i serem pleśniowym. Z kolei na deser zaproponuje tartę rustykalną z gruszkami. Co ciekawe, do tego wypieku nie jest potrzebna specjalna okrągła forma z falistym brzegiem, ponieważ ciasto idzie do piecyka na zwykłej blasze piekarnikowej.
- Zobacz film W zdrowej kuchni nie może zabraknąć warzyw – co wcale nie oznacza, że od razu trzeba zafundować sobie dietę wegetariańską. Wystarczy, że od czasu do czasu ograniczymy spożycie mięsa lub zrezygnujemy z niego przez kilka dni. Zgodnie z tą ideą, Ewa Wachowicz podpowie, jak przyrządzić pasztet z cukinii oraz marchewki. Co ciekawe: jarzyny znajdą się też w deserze, bowiem gospodyni programu zaprezentuje bułeczki z dodatkiem dyniowego purée, a wypiek udekoruje gęstym lukrem pomarańczowym. Pokaże również jak zamarynować imbir – świetny dodatek do sushi oraz wielu innych potraw kuchni dalekowschodniej. Będzie też coś dla mięsożerców, bo choć w daniu głównym znajdzie się fasolka, to francuska zapiekanka o nazwie „cassoulet“ powstanie na podudziach indyka.
- Zobacz film Ramen to potrawa, która w ciągu kilku ostatnich lat zrobiła u nas sporą karierę – są nawet restauracje i bary, specjalizujące się w tej orientalnej zupie. Tymczasem taki azjatycki rosół, bo ramen to właśnie nic innego jak odpowiednio doprawiony i podany bulion, można bez problemu przygotować w domu. I właśnie od tego dania rozpocznie się ten odcinek magazynu kulinarnego „Ewa gotuje“. Następną propozycją będzie zaskakujący makaron z sosem na bazie gotowanych buraków ćwikłowych. Z kolei po obiedzie autorka programu upiecze ciasto kokosowe. Pokaże też, jak przygotować ser biały w oliwie.
- Zobacz film Kolejny odcinek swojego autorskiego programu Ewa Wachowicz rozpocznie od przyrządzenia dyni piżmowej. Warzywo upiecze w piekarniku – wedle receptury na szwedzkie ziemniaki Hasselback, poda natomiast z gęstym sosem ugotowanym na świeżej żurawinie. Daniem głównym będzie chorwacki kotlet z Zagrzebia, który jest czymś pomiędzy austriackim sznyclem po wiedeńsku a szwajcarskim cordon bleu, lecz kształtem przypomina naszą roladę śląską. Widzowie zobaczą ponadto, jak zakisić korzeń i natkę pietruszki. Natomiast na deser Ewa upiecze babeczki jogurtowo-cytrynowe, udekorowane lukrem i plastrami cytryny w karmelu.
- Zobacz film Tym razem gospodyni programu pokaże, jak przyrządzić znakomity krem z pieczonej dyni i marchewki. Na danie główne będzie pierś gęsia marynowana i pieczona w czerwonym winie oraz kompocie malinowym, podana z kisielem na domowych winogronach i ryżem po persku, który tradycyjnie gotowany jest z szafranem i rodzynkami.
- Zobacz film Nic tak nie cieszy, jak warzywa z własnej uprawy. Zwłaszcza, gdy mogą wylądować w domowym bulionie! W kolejnym odcinku programu Ewa ugotuje wyjątkowo smaczny rosół na pieczonej kurze i wołowinie. Na danie główne będą polędwiczki wieprzowe zapiekane z figami marynowanymi w occie balsamicznym i estragonie. Z kolei na deser autorka programu zaproponuje kruchą tartę z kremem na bazie bitej śmietany i mascarpone oraz śliwkami duszonymi w sosie. Ponadto podpowie jak przygotować pesto z natki marchewki.
- Zobacz film Tym razem Ewa Wachowicz podpowie, co przyrządzić na błyskawiczny obiad. Zacznie od bardzo smacznej, kremowej zupy z cukinii, podanej z grzanką i serem feta. Drugie danie inspirowane będzie kuchnią włoską – gospodyni programu ugotuje makaron fettuccine z dojrzewającym boczkiem, czyli pancettą, i owczym serem pecorino. Z kolei na deser będą gruszki zapiekane na gotowym cieście francuskim. Ponadto zobaczymy, jak zamarynować grzyby z papryką – w zaprawie na bazie musztardy.
- Zobacz film Sezon grzybowy w pełni, pogoda sprzyja, w „Ewa gotuje” nie może zabraknąć darów lasu, więc autorka programu przygotuje zaskakujące placuszki brokułowe z kaszą jaglaną, które poda z tradycyjnym sosem grzybowym. Najpierw jednak zaprosi widzów na bardzo treściwy gulasz – nieco zaskakujący, bo na mięsie mielonym. Z kolei deser będzie sporym zaskoczeniem dla wszystkich piwoszy – zobaczymy bowiem jak przygotować słoiczek w stylu włoskiego tiramisu, przy czym zamiast w kawie i likierze biszkopty skąpane będą w ciemnym piwie, a trunek trafi też do masy z mascarpone. Ewa Wachowicz pokaże też, jak przygotować marynowany kalafior.
- Zobacz film Ten program Ewa Wachowicz rozpocznie od przygotowania tradycyjnej sałatki szwajcarskiej – z sera, ogórków konserwowych, szynki i sosu winegret. Na danie główne będą żeberka w sosie pieprzowym, które najpierw zostaną zamarynowane w kefirze, następnie będą pieczone w piekarniku. Po obiedzie Ewa przygotuje śliwki w marynacie, natomiast na deser upiecze tartę z białą czekoladą i owocami leśnymi.
- Zobacz film Tym razem Ewa Wachowicz zaprezentuje regionalną zupę gulaszową z Warmii i Mazur, która w tamtym regionie nazywana jest karmuszką. Potrawa łączy w sobie tradycję kuchni pruskiej, a więc niemieckiej, która słynie z wieprzowiny, jak też potraw z fasoli oraz kuchni polskiej, znanej z zawiesistych zup zagęszczanych swojską śmietaną. Co ciekawe, zupa warzona będzie w żeliwnym kociołku, na żywym ogniu. W równie atrakcyjny sposób powstanie drugie danie, bowiem sztukę mięsa w warzywach autorka programu zamknie w słoikach, po czym ugotuje w dużym garnku ustawionym na starej kuchence, która zacznie „drugie życie” w przydomowym ogrodzie. Deser też zaskoczy, ponieważ galaretki z owocami i ptasim mleczkiem zastygną w dużych kieliszkach do wina. Ponadto widzowie zobaczą, jak zrobić pikle z cukinii.
- Zobacz film Upieczenie chleba wcale nie jest trudne – wystarczy dobry przepis! Chociażby taki, który przewiduje użycie płatków owsianych i mąki orkiszowej. I właśnie od domowego pieczywa zacznie się kolejny odcinek „Ewa gotuje”. Autorka programu zdradzi też, jak w nietypowy sposób wykorzystać kaszankę. W nietypowy, bowiem na poczciwej kiszce powstanie zupa zakwaszona żurkiem, podana z ziemniakami i kleksem śmietany. Deser będzie orzechowy – co ciekawe bez cukru i bez laktozy. Ponadto Ewa Wachowicz pokaże, jak zrobić konfitowany czosnek.
- Zobacz film Tym razem Ewa Wachowicz ugotuje pożywną zupę jarzynową z szarpaną wieprzowiną. Następnie usmaży naleśniki, które w finezyjny sposób poda z jajkiem sadzonym i serem żółtym. Po obiedzie zaprosi na niewielkie szarlotki z kratką, upieczone w foremkach do babeczek. W programie pokaże też jak zawekować ogórki małosolne – w wersji na słodko z miodem.
- Zobacz film Co zrobić z naleśnikami „z wczoraj”? Można zalać je zupą jarzynową doprawioną identycznie jak flaczki! Taką właśnie potrawą Ewa Wachowicz rozpocznie kolejny odcinek programu. Później pokaże jak zrobić szaszłyki schabowe z rusztu – mięso będzie marynowane w kwaśnym mleku. Podpowie również jak przygotować pikle z fasolki szparagowej. A na deser zaproponuje ciasto na spodzie z sucharów, a więc bez pieczenia – za to z dużą ilością kolorowych galaretek.
- Zobacz film W pierwszym odcinku nowej serii Ewa przyrządzi chłodnik z żółtych pomidorów, melona i papryki inspirowany andaluzyjskim gazpacho. W ramach dania głównego poda udka z kurczaka zaprawiane w solance, marynowane na orientalną nutę i pieczone na ruszcie. Na deser zaś zaproponuje ciasto jabłkowe. Prowadząca pokaże również, jak przygotować ajvar, czyli bałkańską pastę z pieczonej, czerwonej papryki i bakłażana.
"Ewa Gotuje" - odcinek 434
Tym razem gospodyni programu pokaże, jak przyrządzić znakomity krem z pieczonej dyni i marchewki. Na danie główne będzie pierś gęsia marynowana i pieczona w czerwonym winie oraz kompocie malinowym, podana z kisielem na domowych winogronach i ryżem po persku, który tradycyjnie gotowany jest z szafranem i rodzynkami.
Dodano:
Sobota, 13 listopada 2021 (18:31)