"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Rosną jak na drożdżach i już pokazują charakterek. Sprawdziliśmy jak radzą sobie żółwie Klaudiusze w Palmiarni Poznańskiej. Pierwszy raz w Polsce udało się je rozmnożyć w niewoli. Wykluło się tam 16 żółwików. Co jest największym wyzwaniem w opiekowaniu się szesnastoma żarłocznymi maluchami sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Łoś brykający w leśnym bagnie, łanie radośnie tarzające się w błotnistej kąpieli czy niedźwiedź tańczący przy drzewie. Nietypowe zachowania zwierząt są przez nas często odbierane jako zabawa. I czasami nią są, choć bywa i tak, że kryją w sobie głębszy sens. Jaki? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 10 ton odpadów medycznych i weterynaryjnych dziennie będzie przerobione w Kędzierzynie Koźlu na energię elektryczną i cieplną. To będzie pierwsza tego typu instalacja do unieszkodliwiania tego typu odpadów na Opolszczyźnie. Jak bardzo jest potrzebna uzmysłowił wszystkim czas pandemii COVID-19, kiedy tego typu odpady wożono np. do Szwecji. Jak wygląda spalarnia takich odpadów od środka - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Są szlachetne, królewskie, niepowtarzalne i zagrożone wyginięciem. Dlatego od kilku lat w rzekach Lubelszczyzny trwa "zaraczanie". To wpuszczanie do wód raków różnych płci, żeby przedłużyć ich gatunek. Przez kilka ostatnich lat w ten sposób do rzek trafiły tysiące skorupiaków. Z jakim skutkiem? O tym Piotr Kuśmierzak.
- Zobacz film Ogrody kieszonkowe, łąki kwietne, czy budki lęgowe z kamerami do podglądania ptaków to tylko niektóre projekty, które udało się zrealizować w Katowicach dzięki zielonemu budżetowi. To projekt, który pozwala mieszkańcom zmieniać swoją okolicę. Jak działa sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Złota polska jesień? Niedawno temperatura w wielu miejscach kraju przekraczała w ciągu dnia 20 stopni, ale w nocy w niektórych regionach pojawiły się przymrozki, ogromna huśtawka temperaturowa. Jaki ma to wpływ na przyrodę? Czy zobaczymy jeszcze babie lato? Temat zgłębiała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To była nie lada ornitologiczna gratka. W Warszawie pojawiła się pokrzewka aksamitna. Ten malutki szary ptaszek z czarną główką był do tej pory widziany w Polsce tylko trzy razy i zawsze na Wybrzeżu. Teraz pojawił się w samym sercu warszawskiej metropolii, przy stacji Metra Centrum. O wyjątkowym gościu i sensacji, jaką wywołał, opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Co jeleń nosi na głowie, jak zimą odzywa się lis, kiedy łoś gubi poroże i czym różni się jastrząb od sokoła? Odpowiedzi na te pytania mogły poznać przedszkolaki na specjalnym spotkaniu z przyrodą w Chojnowie. Przyrodniczej edukacji poprzez słuch i dotyk przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Przenosimy się na północ Polski. Gmina Polanów, choć leży 60 kilometrów od morza, jej krajobraz kompletnie nie przypomina nadmorskich okolic. Co więcej, poruszając się leśnymi szlakami, czujemy się jak w górach. Wzgórza, wąwozy i wysokie jary przypominają Beskidy. Zapraszamy na krótką wędrówkę po Górach Północy.
- Zobacz film Niczego nie marnować. Ta zasada dobrze znana jest poznaniakom. Narty, wózki dziecięce, zestawy obiadowe czy książki, zamiast trafiać na wysypisko, dostają nowe życie. W każdym punkcie, gdzie oddaje się posegregowane odpady do recyklingu, można za darmo oddać sprzęty, które mogą przydać się komuś innemu. Jakie perełki przynosili mieszkańcy sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomimo wysokich temperatur i niewielkich opadów deszczu miniony sezon działkowcy zaliczają do udanych. Obrodziły m.in. pomidory, ogórki, truskawki, aronie, maliny i porzeczki. Niektóre z nich wciąż kwitną i owocują mimo, że mamy już październik. Kosze pełne konfitur, dżemów i warzywnych przetworów podziwiał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nadchodząca zimę widać po ich sylwetce. Wraz z październikiem stają się grube i ociężałe. Zanim jednak pójdą spać, czyszczą i porządkują swoje mieszkania. Bo w sypialni musi być miękko i przyjemnie. Zapraszamy na spotkanie z największym leśnym czyściochem i... śpiochem. W świat borsuków zaprowadzi nas Marcin Szumowski.
- Zobacz film Hiena, Tuja i Rambo. To kolejne rysie wypuszczone na terenie nadleśnictwa Czarnobór. Reintrodukcja drapieżników prowadzona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze to największy taki program w Europie. O sukcesach zarysiania Polski Marcin Szumowski.
- Zobacz film Agamy brodate, żółwie czerwonolice czy raki luizjańskie - niebezpiecznie wydłuża się lista gatunków inwazyjnych, które coraz lepiej czują się w polskim klimacie. Eksperci nie mają wątpliwości, że wypuścił je na wolność jakiś hodowca, nie zdając sobie sprawy jaką szkodę robi zwierzęciu i przyrodzie. Do czego może prowadzić taka bezmyślność - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rykowisko to jeden z najpiękniejszych leśnych spektakli. Mogła się o tym przekonać także podlaska młodzież. Klub Młodego Przyrodnika zorganizował wyjątkowe wydarzenie. Wieczorem pośrodku biebrzańskich bagien i lasów można było nasłuchiwać porykiwań jeleni. Były też oczywiście próby i nauka wabienia. Biebrzańskie rykowisko obserwował Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ponad milion bezpłatnych sadzonek czekało na chętnych w ponad 400 nadleśnictwach w całym kraju. Już po raz piąty para prezydencka i Lasy Państwowe zaprosiły na akcję SadziMy. Tym razem wielki finał odbył się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów w województwie świętokrzyskim i była tam nasza reporterka Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jest żółty, wygląda trochę jak gąbka i przemieszcza się z prędkością pół centymetra na godzinę. Dodajmy jeszcze że nie jest rośliną, grzybem ani zwierzęciem. Zapraszamy na spotkanie z wykwitem piankowatym czyli śluzowcem zwanym również masłem czarownicy. O niezwykłym organizmie, który pojawia się w polskich lasach Marcin Szumowski.
- Zobacz film Najwięksi producenci używają do tego kombajnów, ale są jeszcze miejsca, gdzie zbiera się je ręcznie. Na Podlasiu właśnie kończą się wykopki. Odwiedziliśmy Łupiankę Starą, gdzie w zbieranie ziemniaków zaangażowało się koło gospodyń wiejskich. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Leśny monitoring złożony z 60 fotopułapek stanął na siedmiu hektarach Puszczy Knyszyńskiej. To wyjątkowy projekt leśniczego i fotografa. Wszystko po to aby monitorować tamtejsze wilki. A przede wszystkim udowodnić, że wcale nie ma ich tak dużo. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wolontariusze chętni do obrączkowania ptaków - pilnie poszukiwani. Fundacja Akcja Bałtycka zbiera dane o migrujących ptakach. Sezon trwa do końca listopada, do tego czasu można poznać technikę obrączkowania i dowiedzieć się więcej o krogulcach, bogatkach czy mysikrólikach. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Żółwie, a właściwie żołwiki błotne wypuszczane na wolność. Poleski Park Narodowy po raz pierwszy umożliwił chętnym by własnoręcznie pomagali tym maluchom. To element programu ochrony populacji żółwia błotnego - jedynego żółwia występującego u nas w naturze. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Tak ciepłego września w Polsce nie było od ponad 100 lat. Średnia temperatura niemal o 4 stopnie przekroczyła normę. Podobne anomalie notowane są na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że cały rok może być najcieplejszym w historii pomiarów na Ziemi. Czym to może skutkować - wyjaśnia Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ma 70 metrów długości i momentami aż dwa metry wysokości. Mowa o tamie, którą w miejscowości Choczewo wybudowały bobry. Wyróżniają ją nie tylko rekordowe wymiary. Dzięki unikalnym właściwościom konstrukcja stworzona przez zwierzęta ma też zbawienny wpływ na klimat. Reportaż Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Elementy edukacji ekologicznej, domki dla owadów, nowe rabaty, łąki kwietne oraz trawniki. To tylko wybrane przykłady tego, na co pieniądze z unijnych dofinansowań przeznaczyli działkowcy w Polsce. A kwota była niemała, bo dla jednego ogrodu przypadało nawet 100 tys. zł. Reportaż Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Poszukiwacz skarbów jest skarbem dla leśniczego. Okazuje się, że detektoryści - bo tak fachowo się nazywają - podczas wędrówki z wykrywaczem metalu po lesie dbają też o środowisko. Większość odnalezionych przedmiotów to śmieci, które z lasu warto zabierać. Materiał dla programu "Czysta Polska" Polsat News przygotował Marcin Szumowski.
- Zobacz film Atak łosia w Gdańsku. Potężne zwierzę poturbowało kobietę na terenie ogródków działkowych. 64-latka jest w ciężkim stanie. Przyrodnicy zwracają uwagę, że zazwyczaj łagodne łosie, obecnie ze względu na okres godowy mogą być agresywne i powinniśmy ich unikać. Materiał dla programu "Czysta Polska" Polsat News przygotował Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda pięknie, ale może być niebezpieczna dla polskich ekosystemów. Inne rośliny nie mają z nią najmniejszych szans. Nawłoć kanadyjska właśnie teraz obsypuje się żółtym kwieciem i opanowuje nieużytki, ale tez tereny rolne. Co ciekawe, formalnie nie jest gatunkiem inwazyjnym. Czy w takim razie powinno się z nią walczyć? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Bananowce wysokie na 5 metrów w ogrodzie w Polsce? Takich dorodnych okazów doczekał się pan Leszek Podsiadły z Łoziny w województwie dolnośląskim. Po tym jak filmik z jego bananowcami opublikowała gmina Długołęka, rozdzwoniły się telefony z całej Polski. Najwięcej pytań było o to, jak zimują bananowce. Temat postanowiła zgłębić również Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Polsce nie jest szczególnie popularny, a szkoda, bo bogactwem witamin i aminokwasów mógłby obdzielić pół giełdy owoców. Właśnie kończą się zbiory rokitnika. To owoc uprawiany przede wszystkim w Azji. W Polsce zajmuje się nim nie wiedzieć czemu zaledwie garstka plantatorów. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Wpadają w nie sarny, dziki czy lisy, ale mogą być niebezpieczne także dla ludzi. Studzienki melioracyjne bez osłon ukryte w trawie stanowią śmiertelne zagrożenie. Na Podlasiu ruszyła akcja ich namierzania i zabezpieczania. Reportaż Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Fale upałów, przeplatane chłodem i nawałnicami - takie były tegoroczne wakacje w pogodzie. Ci, którzy lubią afrykańskie upały nie musieli lecieć do Egiptu, te same temperatury mieliśmy w Polsce. Czy to ekstrema, do których będziemy musieli się przyzwyczaić i jak te wakacje zapiszą się w meteorologicznych statystykach sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przetrwały bombardowania i rozbiórkę budynków redakcji Kuriera Warszawskiego, Domu Mikołaja Pszennego oraz Państwowego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego. Dziś na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie nadal rosną te same dwa kasztanowce, tylko zagrożenia, jakie na nie czyhają są już inne niż kiedyś.
- Zobacz film Na to jedno wyjątkowe ujęcie czasem trzeba czekać godzinami. Najważniejsze jednak, by podglądając i fotografując naturę, nie szkodzić jej. W zasady etycznej fotografii przyrody wprowadzi państwa Marcin Szumowski.
- Zobacz film W Polsce jest coraz mniej gadów. Naukowcy przypominają, że choć te zwierzęta mogą wzbudzać strach czy niechęć, to w przyrodzie są niezbędne. Dlatego trzeba ruszyć na ratunek wężom, jaszczurkom i żółwiom błotnym. W jaki sposób - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Niepokojące wieści z największego i najstarszego lasu pierwotnego w Europie. Jednego dnia w Puszczy Białowieskiej wybuchły aż trzy pożary. Trudno mówić tu o przypadku, co więcej w tym roku ogień pojawiał się w tym miejscu już kilkanaście razy. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wielkie liczenie drzew we Wrocławiu. W ruch nie poszły jednak notesy, a samoloty i nowoczesne technologie. Chodzi o przygotowanie specjalnych map, które pokażą jak na dłoni, gdzie tworzą się miejskie wyspy ciepła i w jakiej kondycji są drzewa. Dlaczego to takie ważne wytłumaczy Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bocianie last minute szybciej niż zwykle. Wczesny, masowy wylot do Afryki zaskoczył ornitologów. Boćkom brakowało pokarmu, redukowały lęgi i porzucały potomstwo. O powodach tak kiepskiego sezonu Marcin Szumowski.
- Zobacz film Egzotyczne gryzonie w Rybniku. W mieście na dobre zadomowiły się nutrie amerykańskie. Niektórzy mówią, że stały się nawet miejscową maskotką. Przyrodnicy nie są jednak zachwyceni i przypominają, że to inwazyjny gatunek obcy. Co dalej z nutriami - o tym Anna Wietrzyk.
- Zobacz film Teraz będzie o jerzykach. Te wyjątkowe ptaki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Większość jest już w podróży do Afryki. Pozostały jeszcze tylko te, które kończą wychowywać spóźnione lęgi. W ostatnich dniach ornitolodzy zaobrączkowali dziesiątki tych ptaków. Pracy na dachach Warszawy przyglądał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nawet 6 tysięcy złotych dotacji na łapanie deszczówki. Ruszyła trzecia edycja programu Moja Woda, do rozdzielenia jest 130 milionów złotych. Gromadzenie deszczówki może łagodzić skutki suszy i ograniczać zagrożenie powodziowe. W Polsce tracimy aż 70% wody pochodzącej z opadów. Materiał Katarzyny Niećko.
- Zobacz film Dokąd nocą tupta jeż? Coraz częściej do miasta i coraz częściej niestety pod koła samochodów. Niektóre samorządy dostrzegają problem i pomagają chronić te sympatyczne i przede wszystkim pożyteczne zwierzęta. Materiał Katarzyny Niećko.
- Zobacz film Podlasie słynie z sękaczy i serów korycińskich. Rejony naszych Tatr - z serów, takich jak bundz czy oscypek. Wszystkie te produkty łączy jedno - są robione według starych receptur i bez użycia konserwantów. Na produkcję jednego oscypka ważącego kilogram potrzeba mleka od blisko 10 owiec. Więcej o skarbie górali Natalia Knapik.
- Zobacz film Już za kilka lat Szczecin chce być miastem niezależnym energetycznie. Pomóc w tym ma nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Eco Generator to miejsce gdzie już teraz odpady zmieszane zamieniają się w energię, dzięki której wieczorami świeca uliczne latarnie, a mieszkańcy maja ciepłą wodę w kranach. Materiał Anny Nosalskiej.
- Zobacz film W wielu rejonach kraju pojawiły się jelenie, które wzbudzają zaniepokojenie wśród spotykających je osób. Mają krwawiące poroża z rozszarpaną i zwisającą na nich skórą. Leśnicy odbierają telefony z apelami o pomoc tym zwierzętom. Uspokajamy. To naturalne zjawisko w przyrodzie. Jelenie nie uległy ani wypadkowi, ani nikt nad nimi się nie znęcał. Początek sierpnia to czas kiedy byki zdejmują z poroża tzw. scypul czyli delikatną warstwę skórną. To właśnie ona krwawi i zwisa z wieńców. W ten sposób byki przygotowują się do rykowiska. Krwawe jelenie tropił Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pierwotnie miał służyć do spławiania towarów, żeby ominąć pruskie cła. Ostatecznie nie było takiej potrzeby, ale i tak powstał, a w tym roku mija 200 lat od jego zaprojektowania. Kanał Augustowski, bo o nim mowa, to perła polskiej myśli inżynieryjnej, która przyciąga tysiące turystów.
- Zobacz film Jest małym ale bardzo kochliwym ptaszkiem. W sezonie lęgowym samica może mieć kilku partnerów. Żaden jednak z nich nie pomaga w wychowie potomstwa, a matka musi radzić sobie sama. O kogo chodzi? Oczywiście o wodniczkę. Ten rzadki i niezwykle ciekawy ptak ma się w Polsce całkiem nieźle. Każdego roku ornitolodzy liczą wodniczkę. Wspólnie z nimi na Bagno Wizna wybrał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Połowa lipca to czas, kiedy młode bociany zaczynają intensywnie uczyć się latania. Muszą dobrze opanować tę sztukę, bo od tego zależy przetrwanie długiej i niebezpiecznej podróży do Afryki. A czasu jest niewiele. Pierwsze odloty zaczną się już z początkiem sierpnia.
- Zobacz film Może nie jest tak piękna jak rykowisko jeleni czy interesująca jak bekowisko danieli. Ma w sobie jednak pierwiastek naturalnego piękna. Bo przecież są zaloty, gonitwy po polach a nawet krótkie walki. Czas godowy saren to wyjątkowa chwila kiedy możemy z bliska przyjrzeć się tym jedynym polskim terytorialnym jeleniowatym. Zajęte wzajemnymi zalotami są mniej wrażliwe na otoczenie. A to sprzyja ciekawym obserwacjom.
- Zobacz film Kilka miesięcy temu mówiliśmy państwu o starcie akcji "zoostaw nie porywaj", dziś możemy pokazać jej efekty. Do ośrodków rehabilitacji przyniesiono w tym roku mniej małych zwierząt niż w poprzednich latach. Akcja warszawskiego ZOO, straży miejskiej i Lasów Państwowych ma przypominać żeby nie zabierać maluchów z ich naturalnego środowiska, nawet gdy w pobliżu nie ma ich matki.
- Zobacz film Mekka żeglarzy, czyli Mazury. Wakacje w pełni, na szlakach i w marinach tłoczno, a my pokazujemy, jakie piękne krajobrazy można podziwiać z pokładu. W krótki rejs zabierze państwa Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Unijna zielona konstytucja coraz bliżej. Parlament Europejski po burzliwych dyskusjach uzgodnił stanowisko w sprawie odtwarzania przyrody. Odbudowa siedlisk, renaturyzacja rzek czy odnowienie torfowisk to tylko niektóre z ambitnych założeń. Do 2030 roku odtworzona ma być 1/5 obszarów morskich i lądowych Unii. Komentarze ekspertów zebrała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nadchodzi rewolucja zielonych kołnierzyków. W ciągu najbliższych lat pojawi się nawet 300 tysięcy miejsc pracy związanych z ekologią. Te zmiany widać w biznesie, ale też samorządach. Przede wszystkim na kojarzonym dotąd z węglem Górnym Śląsku.
- Zobacz film Doświadczyliśmy najgorętszego weekendu w tym roku. Temperatury wyniosły nawet 35 stopni Celsjusza. Jest gorąco i sucho, a to przekłada się również na zwiększone zagrożenie pożarowe.
- Zobacz film Misja Apollo w Karkonoskim Parku Narodowym? Chodzi o motyle. Niepylak apollo to jeden z największych i najrzadziej występujących w Polsce motyli. Wypuszczanie na wolność tych zagrożonych wyginięciem owadów to spore wydarzenie.
- Zobacz film Arsen został wykryty w powietrzu na Dolnym Śląsku. Znajduje się w pyle PM10. Co to oznacza dla mieszkańców?
- Zobacz film Jezioro Żywieckie, jest jeziorem tak naprawdę tylko z nazwy. To sztuczny zbiornik o powierzchni ponad 10km2, który powstał tu przeszło pół wieku temu na rzece Sole. W "perle Beskidu Żywieckiego" znajduje się sporo odpadów i ścieków, które trzeba sprzątać.
- Zobacz film Toksyczna maź z nieczynnej wytwórni zabija ptaki. Jednego z bocianów nie udało się uratować. Reporterzy sprawdzają, jak potoczą się dalsze losy pułapki na zwierzęta.
- Zobacz film Jest piękny, niezwykle rzadki i każde jego zdjęcie w naturze robi wrażenie i przyspiesza bicie serca przyrodników. Fotopułapka w Babiogórskim Parku Narodowym zarejestrowała żbika.
- Zobacz film Koniec koszmaru związanego z praniem? Pralka przyszłości odczyta informacje z kodów RFID ubrań i sama wybierze najlepszą temperaturę prania. Dzięki temu ubrania się nie zniszczą ani nie zafarbują i będą nam służyły dłużej. Ten system opracowali polscy naukowcy.
- Zobacz film Jakie ptaki żyją na bagnach Polesia, czym się żywią i jak je bezbłędnie rozpoznać? Poleski Park Narodowy już po raz drugi zaprosił miłośników przyrody na warsztaty. Okazuje się, że nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak cenna przyrodniczo jest ta część Polski. Dlaczego warto było na trzy dni wyłączyć się z codziennej rutyny- wyjaśni Adrianna Borowicz.
Fale upałów i nawałnic w Polsce. To wina zmian klimatu
Fale upałów, przeplatane chłodem i nawałnicami - takie były tegoroczne wakacje w pogodzie. Ci, którzy lubią afrykańskie upały nie musieli lecieć do Egiptu, te same temperatury mieliśmy w Polsce. Czy to ekstrema, do których będziemy musieli się przyzwyczaić i jak te wakacje zapiszą się w meteorologicznych statystykach sprawdzała Adrianna Borowicz.
Dodano:
Środa, 6 września 2023 (09:32)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News