Elżbieta Kruk w Porannej rozmowie w RMF FM
- Zobacz film Czy konieczne jest utworzenie „Muzeum Polocaustu”? „Nie wiem, jakby to nazwać, konieczne jest stworzenie muzeum Polaków ratujących Żydów” – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM posłanka PiS Elżbieta Kruk. „Powinniśmy budować takie muzea, bo powinniśmy więcej pracy włożyć w budowanie naszego wizerunku i kształtowanie polityki historycznej” – zaznaczyła. O Polskiej Fundacji Narodowej powiedziała, że jej działalność nie jest oceniana pozytywnie i będzie kontrola. „Premier zapowiedział przyjrzenie się działalności fundacji i ewentualne zmiany kadrowe. Poczekajmy na ocenę” – mówiła posłanka. „Jeśli premier postanowił podjąć działania sprawdzające, co robi fundacja i czy realizuje pokładane w niej nadzieje, to już o czymś mówi” – zaznaczyła Kruk. Rozmówczyni Roberta Mazurka powiedziała także, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów ma być ustanowiony 24 marca, a nie – jak mówiono wcześniej – 17 marca. Przyznała, że to data „bardziej symboliczna”, gdyż tego dnia zamordowano rodzinę Ulmów „Rodzina Ulmów stała się symbolem Polaków ratujących Żydów. Za mało upamiętnienia naszych bohaterów. Myślę, że to co się dzisiaj dzieje, ten kryzys dyplomatyczny, to jedną z przyczyn jest nasze zaniechanie w pokazywaniu własnej historii” – mówiła Kruk. Stwierdziła także, że mamy za mało inicjatyw poświęconych polskiej polityce historycznej. „II wojna światowa jest opisana głównie na podstawie źródeł niemieckich i świadectw żydowskich” – mówiła.
- Zobacz film „Obawia się pani tego, że opozycja się zjednoczy i wam zagrozi?” - pytał Robert Mazurek w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM. „Nie obawiam się” - odpowiedziała stanowczo Elżbieta Kruk. Jak dodała posłanka PiS, nic nie wskazuje na to, by „zjednoczona, totalna opozycja mogła nam zagrozić”. „Ta moja ocena wynika nie z oceny działania rządu i PiS w ogóle, ale ze sposobu działania opozycji. Żenada” - stwierdził gość RMF FM. „Co jest żenadą?” - dopytywał gospodarz rozmowy. „Kompletny brak planu, właśnie ta totalność, działanie często jako „piąta kolumna” w Polsce, co umożliwia ataki z zewnątrz” - wyjaśniła Kruk i dodała, że opozycja działa jak „piąta kolumna obcych interesów być może”. „Mówię o tym ciągłym donoszeniu i szczuciu na własne państwo wszędzie, gdzie się da” - podkreśliła posłanka PiS. W Porannej rozmowie w RMF FM pojawił się także temat mediów narodowych. „Mam wiele uwag (do ich działania - przyp.red.) Wszystko zawsze można poprawić. Media publiczne dziś funkcjonujące też można poprawić. W różny sposób. Również sposób finansowania tych mediów należy poprawić” - powiedziała Elżbieta Kruk i podkreśliła, że dobrze byłoby, aby media publiczne miały więcej publicznych pieniędzy. „Pewne plusy funkcjonowania dzisiaj mediów publicznych są. Wyłamały się z tego jednego chóru często takiej politycznej poprawności” - wyjaśnił gość RMF FM, który podkreślił również, że telewizja publiczna pokazuje rzeczywistość.
Kruk: Premier zapowiedział przyjrzenie się działalności PFN. Poczekajmy na ocenę
Czy konieczne jest utworzenie „Muzeum Polocaustu”? „Nie wiem, jakby to nazwać, konieczne jest stworzenie muzeum Polaków ratujących Żydów” – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM posłanka PiS Elżbieta Kruk. „Powinniśmy budować takie muzea, bo powinniśmy więcej pracy włożyć w budowanie naszego wizerunku i kształtowanie polityki historycznej” – zaznaczyła. O Polskiej Fundacji Narodowej powiedziała, że jej działalność nie jest oceniana pozytywnie i będzie kontrola. „Premier zapowiedział przyjrzenie się działalności fundacji i ewentualne zmiany kadrowe. Poczekajmy na ocenę” – mówiła posłanka. „Jeśli premier postanowił podjąć działania sprawdzające, co robi fundacja i czy realizuje pokładane w niej nadzieje, to już o czymś mówi” – zaznaczyła Kruk. Rozmówczyni Roberta Mazurka powiedziała także, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów ma być ustanowiony 24 marca, a nie – jak mówiono wcześniej – 17 marca. Przyznała, że to data „bardziej symboliczna”, gdyż tego dnia zamordowano rodzinę Ulmów „Rodzina Ulmów stała się symbolem Polaków ratujących Żydów. Za mało upamiętnienia naszych bohaterów. Myślę, że to co się dzisiaj dzieje, ten kryzys dyplomatyczny, to jedną z przyczyn jest nasze zaniechanie w pokazywaniu własnej historii” – mówiła Kruk. Stwierdziła także, że mamy za mało inicjatyw poświęconych polskiej polityce historycznej. „II wojna światowa jest opisana głównie na podstawie źródeł niemieckich i świadectw żydowskich” – mówiła.
Dodano:
Czwartek, 22 lutego 2018 (09:45)
Źródło:
RMF FM-