Białaczka i przeszczep szpiku. Ta historia poruszy każdego
- Zobacz film Ostra białaczka szpikowa - taką diagnozę usłyszała pani Ela tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Wtedy świat przewrócił się do góry nogami - wspomina bohaterka naszego reportażu. Jak wyglądała jej walka o powrót do zdrowia i życia? Zobaczcie niesamowitą historię, do której niedawno córka pani Eli - Ania, dopisała kolejny rozdział...
- Zobacz film Chcesz zostać potencjalnym dawcą szpiku? Zobacz, jak się zarejestrować w bazie DKMS? Pamiętaj, że to prosty sposób na uratowanie czyjegoś życia.
- Zobacz film Przeszczep szpiku może doprowadzić do remisji choroby, a nawet do całkowitego wyleczenia - mówi profesor Aleksander B. Skotnicki, specjalista chorób wewnętrznych i transplantologii klinicznej, hematolog i kierownik Kliniki Hematologii UJ CM. - Różnimy się w antygenach zgodności tkankowej jak liniami papilarnymi. Jeżeli biorca poszukuje w rejestrze niespokrewnionego, zgodnego dawcy, to oblicza się, że musi być 20 tys. takich potencjalnych dawców - podkreśla profesor. I zapewnia, że pobranie szpiku od zdrowego dawcy nie wiąże się z żadnym zagrożeniem. - Dla większości potencjalnych dawców wygląda to, jak pobranie krwi - mówi profesor Skotnicki.
- Zobacz film Kto może zostać dawcą szpiku? Kto to jest bliźniak genetyczny? Dlaczego rejestracja jest taka ważna? Jak wygląda pobranie komórek macierzystych i jak się do niego przygotować? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Renata Rafa z fundacji DKMS.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Kto może zostać dawcą szpiku? Kto to jest bliźniak genetyczny? Dlaczego rejestracja jest taka ważna? Jak wygląda pobranie komórek macierzystych i jak się do niego przygotować? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Renata Rafa z fundacji DKMS.
Dodano:
Czwartek, 5 lipca 2018 (09:48)