"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Bociany zimujące w Afryce powoli szykują się na powrót do Polski. Wiemy to dzięki specjalnym urządzeniom, które zamontowali młodym boćkom naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kiedy wypatrywać na niebie pierwszych powrotów - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ponad połowa Polaków nie może dostrzec Drogi Mlecznej. Ale nie chodzi tylko o kwestie astronomiczne. Co piąta osoba w Polsce ze względu na zanieczyszczone sztucznym światłem niebo nie może zrelaksować wzroku. A to może wpływać na zaburzenia snu czy przemianę materii. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wystarczyło kilka mroźnych dni by Polska zniknęła pod grubą warstwą smogu. Tak fatalnej jakości powietrza nie było od lat. Dowodem są nie tylko przekroczenia norm, ale smog widać gołym okiem, o czym za chwilę się państwo przekonają. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Paliwo ze starych opon i oleju roślinnego. Brzmi obiecująco, bo recykling - szczególnie opon - jest bardzo problematyczny. Nad ich ponownym wykorzystaniem pracują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Startuje zimowe liczenie ptaków wodnych. Setki wolontariuszy wyposażonych w lornetki i notesy pójdą nad rzeki czy stawy. Po co się liczy zimą ptaki i jakie informacje daje taki monitoring - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda ładnie i okazale, ale robi wielkie spustoszenie w naszym ekosystemie. To intruz - rak luizjański. Zadomowił się na przykład w jednym z jeziorek na poznańskiej Dębinie. Jego odłowy i walka z nim mogą potrwać latami, mówią eksperci. Użytek ekologiczny Dębina to obecnie największe siedlisko raka luizjańskiego w Polsce. W walkę z intruzem włączyli się też wędkarze - o szczegółach Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny owadożerne rozbudzają wyobraźnię. Coraz więcej Polaków ma takie okazy w domach. Pięknie się prezentują, a przy okazji pomagają rozwiązać jeden męczący problem. Żywią się drobnymi insektami więc są najlepszą eko-pułapką na owady. Czy są proste w uprawie i na co zwrócić uwagę? Gąszcz roślin owadożernych znalazła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na zachód, na wschód, na północ i południe. Klucze dzikich gęsi kręcą się tej zimy po polskim niebie jak oszalałe. Wielu z nas widząc przelatujące ptaki zastanawia się czy to nie aby przedwczesny zwiastun wiosny. Rozwiewamy te podejrzenia. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu. O tym co się dzieje w gęsim świecie opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wiosną i latem kryją się na niedostępnych trzęsawiskach i bagnach. Postronny obserwator nie ma szans aby podejrzeć ich życie, a co dopiero fotografować. Łosie - bo o nich mowa - dają jednak przyrodnikom wyjątkową szansę. I na obserwacje i na zdjęcia. Ten czas to zima, kiedy za pokarmem przechodzą ze swoich bagiennych kryjówek na twardy, leśny grunt. O wyjątkowej szansie na cudowne zdjęcia z łosiem w roli głównej - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wyruszyła z okolic Garwolina i... doleciała aż do archipelagu Bijagos na Oceanie Atlantyckim, należącym do Gwinei Bissau. Ostrygojadzica Ola, bo o niej mowa, pokonała w locie na zimowisko dziewięć tysięcy kilometrów! Tym samym ustanowiła nowy polski rekord dla tego gatunku. O niezwykle dalekiej podróży niezwykłego ptaka - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Rok 2023 jeszcze się nie skończył, a już wiadomo, że będzie najcieplejszym na ziemi od początku pomiarów. Aż sześć miesięcy przyniosło rekordy ciepła, a tegoroczną jesień uznano za najcieplejszą w historii na Półkuli Północnej. W Polsce pogoda też mocno dawała się nam we znaki i chyba nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości, że to skutki zmian klimatu. Podsumowanie pogodowe roku przygotowała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Czy dieta ma wpływ na naszą pamięć? Czy nadużywanie słodyczy oraz tłuszczy może powodować kłopoty z przyswajaniem informacji? Na te pytania szukają odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem prof. Anety Brzezickiej.
- Zobacz film Każdy gatunek zwierząt ma swój sposób na przetrwanie zimy. Jedne zapadają w sen zimowy, inne hibernują, a część przygotowuje zapasy, żeby mieć co jeść. Tak o wszystko zadbała Matka Natura. Niestety, przez zmiany klimatu ten cykl mocno się zaburzył. Co jest teraz największym wyzwaniem dla dzikich zwierząt - wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wypadki drogowe z udziałem żubrów poruszyły opinie publiczną. Do takich tragicznych wypadków najczęściej dochodzi w powiecie hajnowskim. Jest jednak druga strona medalu. Tamtejsi rolnicy narzekają na olbrzymie stada żubrów wychodzące na pola z Puszczy Białowieskiej. Pojawiają się głosy także naukowców, że żubrów jest zbyt dużo. I może nadszedł czas, by zacząć myśleć o mądrym zarządzaniu tym gatunkiem. O żubrzym problemie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Co roku w Polsce prawie 5 mln ton żywności trafia na śmietnik. Szczególnie dużo jedzenia wyrzucamy do koszy zwłaszcza po okresie świątecznym. Kupujemy za dużo jedzenia, przygotowujemy zbyt dużo potraw i większość się marnuje. Niewykluczone, że w krótce takie podejście trzeba będzie zmienić, bo zmiany klimatu wpłyną na produkcję żywności i ta będzie drożeć. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Według tradycji zwierzęta w Wigilię mówią ludzkim głosem. Tymczasem swój własny język mają także rośliny, tylko nie potrafimy wsłuchać się w te sygnały. Badania nad tym prowadzone są także w Polsce, a zrozumieć język roślin pomagają nowe technologie. O czym mówią kwiaty w doniczkach czy na łąkach i ogórki sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przygotowując się do świąt, jak się okazuje, można być eko niemal na każdym kroku. Zaczynając od prezentów, przez ozdoby choinkowe, po rzecz jasna samo drzewko. Co ciekawe co roku przybywa osób, dla których sam wyjazd po choinkę do sklepu to zdecydowanie za mało, by poczuć ducha świąt. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Bociany widziane w Polsce przez całą zimę przestają już powoli dziwić. Niektóre boćki zostają z konieczności, inne z wyboru. Coraz częściej skuszone ciepłymi zimami rezygnują z długiej i niebezpiecznej podróży do Afryki. Czy widząc bociana na śniegu powinniśmy ruszać z pomocą - o tym Aleksandra Dunajska-Minkiewicz.
- Zobacz film Niektóre z tych poczciwych stworzeń nie zapadły jeszcze w sen zimowy, inne rozpoczynają hibernację wcześniej i wcześniej się wybudzają. To z kolei sprawia, że maluchy, które przychodzą na świat za późno mogą mieć problem ze zdobyciem pożywienia.
- Zobacz film Druk 3D ma ogromny potencjał ekologiczny. Naukowcy cały czas udoskonalają materiały używane w tego typu drukarkach. Mogą to być nawet tworzywa sztuczne z recyklingu czy polimery z pyłu drzewnego. O zastosowaniach eko wydruków 3D - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Czujniki smogowe w miejskich autobusach. Zielona Góra testuje nowatorski system do monitorowania jakości powietrza. Dzięki mobilnym czujnikom można stworzyć wyjątkowo dokładną i aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę zanieczyszczeń. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomorska policja zatrzymała 54-letniego obywatela Włoch, który pod pozorem legalnej hodowli przetrzymywał w fatalnych warunkach pół tysiąca chronionych gatunków. Ornitolodzy są w szoku, szacują że przez ręce oszusta mogło się przewinąć nawet 20 tysięcy ptaków.
- Zobacz film Wilcza lekcja prowadzona przez prawdziwych ekspertów. Do uczniów ze świętokrzyskiego Ostojowa przyjechali naukowcy zajmujący się badaniem wilków. Były informacje z pierwszej ręki i rozwiewanie mitów wokół tych chronionych drapieżników.
- Zobacz film Zmiany klimatu, a w szczególności długotrwała susza sprawiają, że drzewa rosną coraz niższe. Według ekspertów sosny i świerki zaczynają zanikać, głównie na południu kraju. Jak to wpływa na cały ekosystem i czy zmiany są nieodwracalne.
- Zobacz film Kłusownicy i złodzieje ruszyli do lasów. Grudzień to zwykle ich najaktywniejszy okres. Nielegalne kradzieże choinek i stroiszu, ale też zastawianie sideł na zwierzynę to wyzwania dla straży leśnej, łowieckiej czy policji. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Budowanie domu, gotowanie czy rękodzieło - tak mogą wyglądać lekcje. Tu segregacja śmieci, zbiórki elektroodpadów czy przetwarzanie surowców wtórnych to codzienność. Ale skoro obchodzony jest dzień ekologii, w ekologicznej szkole musi być wyjątkowo. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To miasto będzie niczym gąbka. Brzmi może zabawnie, ale to bardzo ważny projekt. Bydgoszcz buduje potężne zbiorniki retencyjne, by zagospodarować wodę z burz i nawałnic. Oczyszczona trafi do podlewania zieleni. O nowatorskim projekcie Marcin Szumowski.
- Zobacz film W głębi malowniczych leśnych krajobrazów pomorskiego Warcina skrywa się oaza troski i niezwykłej pasji - Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. To miejsce, gdzie zranione, chore, czy okaleczone ptaki znajdują opiekę i szanse na powrót do zdrowia. Rehabilitacją zajmują się wolontariusze, uczniowie miejscowego technikum leśnego. Paweł Chyb.
- Zobacz film Prototyp pierwszego ekologicznego motoszybowca to dzieło trzech polskich uczelni. Ekipy z Rzeszowa, Warszawy i Krakowa stworzyły maszynę napędzaną wodorem i energią elektryczną. Takie właśnie mają być awionetki przyszłości - bez spalin i z ekologicznym napędem. Pierwsze testy wypadły pomyślnie, ale prace trzeba było wstrzymać - dlaczego wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Masowe łamanie zakazu wejścia do jednej z jaskiń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Skala lekceważenia przepisów jest gigantyczna, od rodzin z dziećmi po profesjonalnych grotołazów, a wszystko wyszło na jaw dzięki fotopułapce. Trzeba też dodać, że zakaz to nie jest widzimisię regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, a próba ochrony żyjących tam zwierząt i ochrony ludzi wchodzących do tego niebezpiecznego miejsca. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Śpią, zwisając głową w dół, prowadzą nocny tryb życia, maja doskonały słuch i są jedynymi latającymi ssakami na świecie. Nietoperze to fascynujące zwierzęta, pożyteczne i zupełnie niegroźne dla człowieka, choć niestety często wzbudzają nasz lęk. Wizerunek tych niezwykłych ssaków odczarowuje Barbara Górecka, zwana również "Bat Mom", która w Szczecinie założyła specjalny azyl. Odwiedził go Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Beczenie owiec pomaga zwalczyć wszechobecny stres i są na to konkretne naukowe dowody. Mało tego, te specyficzne dźwięki są niczym terapia i powstała nawet na ten temat publikacja.
- Zobacz film Jesienna migracja ptaków właściwie się już zakończyła. Niestety w wielu polskich miastach zebrała krwawe żniwo. Najbardziej ucierpiały jak zwykle słonki. Ptaki zabijały się o wysokie przeszklone wieżowce, wiaty przystanków, witryny sklepów i szklane balkony.
- Zobacz film W Łodzi ponad 2 tysiące drzew zostało zaszczepionych specjalną mikoryzową szczepionką. Ta przeciwdziałać ma skutkom suszy i chorobom roślin.
- Zobacz film Walkę ze smogiem można wygrywać, czego dowodem jest Rybnik. Górnośląskie miasto jeszcze niedawna nosiło niechlubne miano smogowej stolicy Polski. W tym roku odnotowano zaledwie 9 dni z przekroczeniem norm jakości powietrza. Jak to możliwe - sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Jest pierwszym w Polsce budynkiem użyteczności publicznej zbudowanym całkowicie z... drewna. Powstał na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni, a przeznaczony jest do zajęć z leśnej oraz ekologicznej edukacji. Drewniany kompleks zachwyca nie tylko swoją bryłą oraz wykończeniem. Ciekawa jest również technologia krzyżowego klejenia drewna, w jakiej został wykonany. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Najdroższe grzyby świata również w Polsce. Słynne trufle rosną pod ziemią, nie są łatwe do namierzenia i bez dobrze wyszkolonego psa to praktycznie niemożliwe. Na takie wyjątkowe grzybobranie wybrał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film A teraz dynia rekordzistka. Waży prawie tonę i ma nawet imię. Dorotka przyjechała z Podkarpacia i zdeklasowała konkurencję podczas konkursu organizowanego przez Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Ile porcji zupy mogłoby z niej powstać i do czego jeszcze może się przydać - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Zebrał 140 tysięcy żołędzi dla leśnych zwierząt. Uczeń ze szkoły podstawowej z podlaskiego Surażu okazał się bezkonkurencyjny w konkursie zorganizowanym przez koło łowieckie i nadleśnictwo. Swoje 350 kilogramów dorzucił do prawie 3 ton zebranych przez innych uczniów. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Szokujące szczegóły hodowli ryb na polskich fermach. Przepełnione zbiorniki, fatalna jakość wody i zwierzęta traktowane jak żywe mięso. To wnioski z tajnego śledztwa przeprowadzonego przez fundację badającą dobrostan zwierząt hodowlanych. Hodowcy twierdzą, że to odosobnione przypadki, a fermy są stale monitorowane i działają zgodnie z przepisami. Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Deszczówka to życie. Efekty tego projektu widać gołym okiem. Dzięki zbieraniu deszczówki z dachu poznańskiej szkoły odbudowano pobliski, wyschnięty staw. W wodzie natychmiast pojawiło się życie, a ekolodzy obiecują, że to dopiero początek. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Choć dziś sceneria raczej zimowa to ostatnie ciepłe dni i deszcze spowodowały wysyp grzybów w polskich lasach. Mykolodzy mówią już otwarcie o przesuwaniu się ich występowania na późną jesień, a nawet zimę. To oczywiście efekt ocieplania się klimatu. Borowików, podgrzybków, maślaków i rydzów szukał reporter Marcin Szumowski.
- Zobacz film Z lotu ptaka wyglądają jak nawleczone na wstążkę paciorki. Powstały sto lat temu jako stawy hodowlane z funkcją przeciwpowodziową, ale po wojnie zostały opuszczone i zdziczały. Niedawno dzięki zaangażowaniu miejscowego leśnika kompleks został odbudowany i stał się pięknym przykładem małej retencji. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jak na spacer, to zawsze z wykrywaczem metalu. Detektoryści, oprócz poszukiwania skarbów, cenią sobie też kontakt z naturą. Członkowie oficjalnych stowarzyszeń współpracują z nadleśnictwami, a nawet z policją. Jesień to dla nich najlepszy czas wędrówki po lasach. Marcin Szumowski.
- Zobacz film "Uwaga, dzikie zwierzęta!". Ten znak szczególnie teraz, gdy wcześnie zapada zmrok, powinien skłonić kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. Zderzenie w łosiem czy jeleniem przy dużej prędkości może być bardzo niebezpieczne. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Zapraszamy na wizytę w spiżarni warszawskiego ogrodu zoologicznego. Niedawno menu wzbogaciło się o bagatela - 3 tony żołędzi i 400 kilogramów orzechów włoskich. To efekt zbiórki, która od lat z powodzeniem wspiera funkcjonowanie ogrodu. Jakim zwierzętom te przysmaki przypadną do gustu najbardziej - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jesień to czas kiedy miłośnicy ptaków chwytają za drabiny i ruszają czyścić budki lęgowe. Drewniane skrzynki opróżnia się ze starych gniazd, aby w nowym sezonie lęgi wolne były od pasożytów. Przy okazji porządków w budkach można natrafić na ślady dzikich lokatorów. O tym co ciekawego kryją ptasie domostwa i na co uważać przy ich sprzątaniu opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda jak drastyczny obraz suszy, ale wszystko jest pod kontrolą. Poziom wody w Jeziorze Dużym na Opolszczyźnie spadł w ostatnim czasie o dwa metry. To planowany zrzut wody, wykonywany stopniowo, by jak najmniej zaszkodzić żyjącym tam gatunkom zwierząt. Zdjęcia robią wrażenie. Maciej Krzemiński.
- Zobacz film A gdyby tak można było dostać 500 plus na psa i kota? Okazuje się że można. Program ten co prawda z rządowym programem skierowanym do dzieci nie ma nic wspólnego, ale również właściciele popularnych czworonogów mogą liczyć na wsparcie na określone cele. Jakie i jak zdobyć takie pieniądze sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film A teraz o bardzo ciekawym projekcie, który prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Opracowali nowatorski system pomiaru temperatury Ziemi, do czego użyli - uwaga - światłowodów. Urządzenie zostało już przetestowane w warunkach ekstremalnych bo na samym Spitsbergenie, gdzie użyte zostało do oceny topnienia wiecznej zmarzliny. Wynalazek naukowców z Lublina daje nowe możliwości oceny postępujących zmian klimatycznych. Może mieć również zastosowanie w Polsce i przydać się naszym rolnikom.
- Zobacz film Ptaki osiadłe lepiej znoszą zmiany klimatu niż te migrujące, które lecą na zimę do Afryki - wynika jednoznacznie z badań naukowców z Gdańska. Widać to szczególnie teraz, w środku sezonu migracji ptaków. O wnioskach z tegorocznych obserwacji na Mierzei Wiślanej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przenosimy się na Śląsk. W Rybniku można już zatankować wodór. Stacja jest otwarta dla wszystkich. Dostarczany wodór pochodzi ze źródeł odnawialnych. To druga taka stacja w Polsce. NesoBusy i NesoStacja to projekty Grupy Polsat Plus i ZE PAK.
- Zobacz film 80 ton żołędzi na sadzonki chcą zebrać leśnicy z Warmii i Mazur. Jeśli się uda, to wyrośnie z nich 10 milionów dębów. Takie żołędzie muszą być zbierane w specjalnie wyznaczonych miejscach. W tym roku dęby obrodziły, więc jest co zbierać. Kiedy sadzonki z tegorocznych żołędzi trafią do gruntu - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jak zagospodarować nadwyżki kwietne w rodzinnym ogrodzie działkowym? Nie ma nic prostszego jak się nimi podzielić. Na taki pomysł wpadli członkowie Klubu Ogrodnika w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Fort Szczęśliwice" w Warszawie. "Działkodzielenie" - bo tak nazywa się impreza, organizowane jest dwa razy w roku. Na wiosnę i na jesieni. Wówczas na chętnych czekają - całkowicie gratis - prawdziwe kwietne rarytasy. W "działkodzieleniu" wziął udział Marcin Szumowski.
- Zobacz film Młode aktywistki bronią stacji badawczej i trzymanych w niej zwierząt. Po informacjach o likwidacji placówki Polskiej Akademii Nauk w Kosewie uczennice z Mikołajek wzięły sprawy w swoje ręce. Tamtejsze stado jeleniowatych liczy 500 osobników - co się z nimi stanie i jakie losy czekają sam instytut - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Mniej granitu i betonu, więcej zieleni. To pomysł na ekologiczny cmentarz w niemieckim Bonn. Jakkolwiek przewrotnie to nie zabrzmi - cmentarz tętni życiem. Na łąkach kwietnych, w starych konarach drzew czy specjalnych hotelikach dla insektów żyje mnóstwo gatunków zwierząt. To wyjątkowe miejsce odwiedziła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Kasztany są symbolem jesieni. Znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce, a ich ekologiczne właściwości są też doceniane w medycynie. Ich zbiórka trwa w jednej z wrocławskich szkół. Nella Krysztofowicz dla "Czystej Polski" Polsat News.
- Zobacz film Najlepsza modernizacja roku, najlepszy budynek XXI wieku i najlepszy obiekt pasywny w Polsce. Urząd Marszałkowski w Szczecinie zbiera kolejne nagrody. Budynek stawiany jest jako wzór dla innych budowli publicznych w kraju. Co w nim takiego wyjątkowego sprawdzał Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Koreańczycy jedzą ją na śniadanie, obiad i kolacje. Kiszona, doprawiana na ostro kapusta zwana kimchi to jeden z symboli tamtejszej kuchni. Jak ją przyrządzać według tradycyjnej receptury, dowiedzieli się uczestnicy warsztatów w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk. Na miejscu była Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wykorzystanie łopat z turbiny wiatrowej do budowy mostów – nad takim projektem pracują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Pierwszy sukces już na swoim koncie mają, bo w Szprotawie powstała kładka dla pieszych ze starej łopaty z wiatraka. Teraz chodzi o bardziej skomplikowany projekt, który da turbinom wiatrowym drugie życie i będzie bardzo eko. Czy to szansa na rozwiązanie problemu z recyklingiem łopat sprawdzała Adrianna Borowicz.
Które choinki są ekologiczne? Leśnicy wyjaśniają
Przygotowując się do świąt, jak się okazuje, można być eko niemal na każdym kroku. Zaczynając od prezentów, przez ozdoby choinkowe, po rzecz jasna samo drzewko. Co ciekawe co roku przybywa osób, dla których sam wyjazd po choinkę do sklepu to zdecydowanie za mało, by poczuć ducha świąt. Michał Mitoraj.
Dodano:
Czwartek, 28 grudnia 2023 (17:39)
Źródło:
Czysta Polska-
Polsat News