"Łowcy skarbów. Kto da więcej"
- Zobacz film W tym odcinku poznamy adeptkę szermierki samurajskiej, Justynę, która pojawi się w studiu z japońskim drzeworytem z XIX wieku autorstwa twórcy pochodzącego ze znanego rodu artystów. O tym, jak powstawały klasyczne japońskie drzeworyty, na czym polegała ich wyjątkowość oraz o przedstawionej na obrazku dzielnicy uciech Yoshiwara, zamieszkanej przez gejsze, opowie Agnieszka Gniotek - historyk i kryty sztuki, właścicielka domu aukcyjnego. W programie zobaczymy też perłę polskiego designu, mebel wystawiany w najlepszych muzeach – przywiezione przez pana Piotra krzesło stolarskie projektu Wandy Gengi z końca lat 50. XX wieku. O jego zaletach i pięknej formie z pasją opowie kulturoznawca, miłośnik i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel pracowni i renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który zdradzi nam także, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy renowacji takich obiektów. Poznamy również Patryka, który przywiózł starą srebrną tacę z zagadkowym monogramem. Co oznaczała korona przy inicjałach i z jakich szczegółów Krystyna Łuczak-Surówka wyczyta prawdziwy wiek tego skarbu, przekonamy się podczas ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki – historyczki, krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw i kolekcjonerki polskiego wzornictwa. Nie zabraknie także stylowej porcelany, którą reprezentować dziś będzie przywieziony przez pana Michała serwis kawowy „Iza” z Chodzieży zaprojektowany przez Józefa Września. Nim dojdzie do finałowej licytacji, o historii „Izy”, jej sukcesach oraz jej najcenniejszych wcieleniach opowie Krystyna Łuczak-Surówka.
- Zobacz film Kto to jest lampucer i co to jest lampuceria? Tego dowiemy się, gdy w studiu pojawi się pan Janusz, reprezentujący zapomniany dziś, choć niegdyś bardzo szanowany fach. Jego skarb to lampa naftowa marki Ditmar w rzadko spotykanej wersji z dwoma palnikami. Tajemnice starych lamp poznamy podczas ekspertyzy, której dokona Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. W programie poznamy też pradziadka, a właściwie prababcię, współczesnych gamingowych urządzeń, czyli konsolę typu Pong wyprodukowaną w latach 70. w Hongkongu a przywiezioną do programu przez Marcina z Bodzentyna. O tym, w jaki sposób się na niej grało i ile jest warta dowiemy się z ekspertyzy Jakuba Naumiuka - rzeczoznawcy, współtwórcy wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownika największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Globus, na którym daremnie szukać Polski, podobnie jak kilku innych krajów, zaoferuje Łowcom pan Dariusz. Co się za tym kryje i co ma wpływ na cenę takiego przedmiotu wyjaśni historyk i krytyk sztuki, Agnieszka Gniotek. Ze wszystkich skarbów tego odcinka Łowców najbardziej zachwyci przywieziony przez pana Krzysztofa secesyjny serwis z serii Malmaison z bawarskiej wytwórni Rosenthala z przełomu XIX i XX wieku. Ile jest wart aż 12-osobowy komplet i co jest w nim szczególnego? Na te pytania odpowie ekspert Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design.
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku znaleziony został za szafą dziadka przez uczestniczkę programu, Aleksandrę. To tajemniczy obraz olejny na płótnie Leszka Dutki - artysty, malarza, eseisty. Po ekspertyzie Michała Niesiołowskiego obraz trafi do sali Łowców, gdzie wywoła sporo emocji, a stawki poszybują w górę. Kolejna sprzedająca, Bogumiła ze Skierniewic, przywiozła do programu barek w stylu Art Deco, będący pamiątką rodzinną. Jego oceny i wyceny dokona kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który opowie także, jak przywrócić blask spatynowanym mosiężnym detalom. Trzecim sprzedającym będzie Sylwester z Warszawy. Jego skarb to imbryczek łączący dwie znane polskie marki: Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” i… FSO. Ciekawostki na temat obu tych fabryk i samego imbryczka zdradzi nam podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Na koniec poznamy dwóch Romanów, czyli serwis o tej nazwie z chodzieskiej fabryki porcelany oraz jego właściciela - pana Romana z Poznania. O walorach i wartości serwisu oraz o jego twórcach opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie pani Ewa ze Szczecina, która przywiozła ze sobą do programu pamiątkę rodzinną - złotą broszę z 14-karatowego złota z brylantami. Ten skarb pochodzący z drugiej dekady XX w. oceni i wyceni Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, koordynatorka aukcji biżuterii oraz członek Rzeczoznawców Jubilerskich. Jako drugi swój skarb zaprezentuje Sebastian, który przywiózł wózek z lat 70., stworzony w brytyjskiej pracowni „Silver Cross”, działającej od XIX wieku. Wartość tego przedmiotu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kolejny sprzedający, Paweł z Kroczyc, przywiózł do programu krzesło ze spółdzielni „Ład” projektu Franciszka Aplewicza. O wartości tego skarbu oraz o niezwykłej historii legendarnej już Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, założonej w 1926 roku, opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Na zakończenie zobaczymy licytację gry domino przywiezionej przez Marzannę z Grójca. Przed aukcją oceny i wyceny tego skarbu pochodzącego prawdopodobnie z lat 50. lub 60. dokona Agnieszka Gniotek - historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. W tym odcinku licytować będą: Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Aleksander Prugar – designer i kolekcjoner, miłośnik szkła i wszystkiego co jest z niego wykonane, który wiedzą dzieli się z widzami swojego videobloga, Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, a prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykszta
- Zobacz film Pierwszym sprzedającym w tym odcinku jest Tomasz ze Szczecina. Jego skarb to waza do chłodzenia szampana z kolekcji księcia Mirskiego. Ile wart jest ten przedmiot i z jakiego okresu pochodzi, oceni historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego, Agnieszka Gniotek, która opowie także o historii firmy, która go stworzyła. Jako drugi swój skarb przedstawi Marcin z Tarnowskich Gór, który przywiózł ze sobą srebrny naszyjnik wzorowany na „Warmet Resovia” - „Ażurowe Kulki” wykonany najprawdopodobniej w Rzeszowie. Wartość tego przedmiotu oszacuje Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, koordynatorka aukcji biżuterii oraz członek Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecia licytacja dotyczy przedmiotu pana Arkadiusza z Warszawy, który odwiedza Łowców po raz drugi. Jego skarb to wykonany w Czechosłowacji w latach 30. zestaw likierowy ze szkła rozalinowego na czarnej, dedykowanej tacy. Wartość tego zestawu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Jako ostatnia wraz ze swoim skarbem pojawi się Katarzyna ze Sztumu. Na licytację przywiozła zestaw kawowy „Fryderyka” z wałbrzyskiej wytwórni o ciekawej historii. O wartości artystycznej i materialnej tego przedmiotu opowie Krystyna Łuczak-Surówka, kolekcjonerka polskiego wzornictwa, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kuratorka wystaw.
- Zobacz film Na początek poznamy pana Andrzeja z Łodzi i jego skarb - figurę z terakoty, której twórcą jest włoski rzeźbiarz Richard Aurili. Wyceną i oceną wartości artystycznej rzeźby zajmie się Maciej Szymaniak - specjalista w dziedzinie designu, historyk sztuki, kolekcjoner oraz renowator mebli.Kolejny uczestnik, Mateusz z Bochni, jest właścicielem czterech krzeseł w stylu chippendale z lat 50. Ile warte są te meble, jakie są ich charakterystyczne cechy i co jest w nich wyjątkowego? O tym opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb to komplet talerzy z wytwórni fajansu „Koło” przywieziony przez Kasię z Sopotu. Oceną i wyceną tego zestawu zajmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Na koniec licytowana będzie lampa wisząca przywieziona do programu przez Sławomira z Szamotu koło Poznania. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film W tym odcinku pierwszym sprzedającym jest Łukasz z Wodzisława Śląskiego. Skarb, który przedstawi Łowcom podczas pierwszej licytacji to platerowany kosz na owoce, wyprodukowany w warszawskiej fabryce Norblina. Wartość artystyczną i materialną tego przedmiotu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Drugim uczestnikiem jest Piotr z Krasznika, który przywiózł maszynkę do golenia z 1954 roku firmy „Rolls”. O skarbie, jego wartości i historii opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Jako trzeci udział w licytacji weźmie Damian z Zakrzewa. Czy Łowców zainteresuje jego skarb? To projektor z lat 70. lub 80. Działa na taśmę 8mm i Super 8 mm, a wyprodukowała go firmo OMO. Wartość tego wspomnienia przeszłości oceni historyk techniki, Leszek Klein - miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła. Jako ostatni swój skarb zaprezentuje pan Janusz. Przywiózł on do programu gwasz. Co to za technika malarska, kiedy obraz został wykonany i jaka jest wartość materialna i artystyczna tego dzieła? Na te pytania odpowiedzi udzieli Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem.
- Zobacz film Program rozpocznie pan Mariusz z Kobyłki, który zaoferuje Łowcom fotel z lat 70. ze Świebodzińskiej Fabryki Mebli, wzorowany na zagranicznych projektach. Przed licytacją wartość tego przedmiotu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Jako druga wystąpi Monika ze Skierniewic z paterą z Włocławka „Kapelusz Picassa”. Autorką tego projektu, pochodzącego z końca lat 50., jest Elżbieta Piwek-Białoborska. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kolejny uczestnik to Marek z Torunia, a jego skarb to chanukija zakupiona na szwedzkim rynku. O jej wartości i kulturowej roli opowie ekspertka Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec zobaczymy licytację skarbu pana Marka z Poznania – ryngrafu z herbem Łodzi, wykonanym ze srebra mosiądzowego. Wartość tego przedmiotu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i an
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie ponowne spotkanie z panem Bogusławem z Błonia. Jego skarb to karafka i sześć kieliszków z Huty Szkła Mosera znajdującej się w Czechosłowacji. Zestaw był wykonany w latach 60. ze szkła bezołowiowego. Wartość tego kompletu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.Kolejnym sprzedającym jest pan Ariel, który przyjechał na spotkanie z Łowcami ze Wschowej. Jego skarb to zegar żyłkowy. Oceną tego przedmiotu zajmie się Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów, a także twórca Muzeum Polskich Zegarów. Jako trzecia, swój skarb zaprezentuje Renata z Łodzi. To obraz olejny na tekturze Jarosława Kamińskiego, przedstawiający młodego Hucuła. Wartość artystyczną i materialną tego dzieła oszacuje Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ostatnim sprzedającym tego odcinka jest Andrzej ze Żnina, który przywiózł do programu zieloną paterę „Asteroid” zaprojektowaną przez Jana Sylwestra Drosta w Hucie Ząbkowice w latach 70. Oceną tego skarbu zajmie się Maciej Szymaniak, specjalista w dziedzinie designu, historyk sztuki, kolekcjoner oraz renowator mebli. Łowcami licytującym w tym odcinku są: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyk
- Zobacz film Na początek poznamy Bartosza z Tucholi, który przywiózł do programu piękny i kunsztownie odnowiony duński fotel. Jak rozpoznać skandynawski design i jak poprawnie przeprowadzić krok po kroku renowację drewna, zdradzi nam perfekcjonista w tej dziedzinie, Daniel Stoiński – kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel autorskiej pracowni renowacji i sklepu z powojennym designem. Mebel Bartosza urzeknie wszystkich, co znajdzie swoje odbicie w licytacji, która od razu ruszy z kopyta. Kolejny skarb to lampka w kształcie Kaczora Donalda z lat 80. należąca do Rafała z Lubina. Oceną tego przedmiotu zajmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Licytacja tego skarbu będzie miała zaskakujący finał, jakiego dotąd w programie jeszcze nie było. Czy Maryla załatwi pozostałych Łowców i sprzedającego metodą na wnuczka? Następny uczestnik, pan Robert, zaprezentuje Łowcom rzadko spotykaną paterę z uszami. O nietypowym i leciwym już wyrobie z Włocławka ciekawie opowie Katarzyna Jasiołek, specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. Na koniec poznamy Łukasza z Katowic i jego zabawną historię o rodzinnych wykopaliskach i pociotku ukrywającym swoje skarby, a wśród nich świecznik Julian z Mirostowic, który będzie bohaterem ostatniej licytacji. Na ile wyceni ten przedmiot Katarzyna Jasiołek i za ile gotowi będą go kupić Łowcy, przekonamy się w ostatniej części programu.
- Zobacz film Czy białe srebro to srebro? Co to jest alpaka zwana także pakfongiem? Jakie kultowe krzesło, zaprojektowane w drugiej połowie XIX wieku, do roku 1930 roku sprzedało się w ponad 50 milionach egzemplarzy? Jak pokonać korniki i kołatki? Jakie obrazy sprzedają się najlepiej? Tego dowiemy się w kolejnym odcinku programu, który nie tylko bawi i dostarcza emocji, ale jest też istną skarbnicą wiedzy i ciekawostek na temat obiektów sztuki i kultury materialnej. Już na początek zobaczymy prawdziwy rarytas – krzesła na patencie Thoneta z pierwszej polskiej fabryki mebli giętych „Wojciechów”, założonej w 1872 roku, której produkty podbiły nie tylko polski i europejski rynek, ale trafiały także do obu Ameryk, zdobywając nagrody na krajowych i światowych wystawach. Ekspertyzę przeprowadzi kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem – Daniel Stoiński, który zdradzi też, jak sprawdzić, czy w naszych meblach żyją „drewnojady” i jak je skutecznie zwalczać. Kolejny skarb – tak kiczowaty, że aż piękny – czyli lśniąca i krzykliwa ortalionowa kurtka Mercedes-Benz z lat 80., wzbudzi ogólne rozbawienie pomieszane z fascynacją. Oceny i wyceny kurtki dokona rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design – Jakub Naumiuk, który wyjaśni także, co w przypadku takich przedmiotów może znacząco podnieść kwotę wyceny. Po ekspertyzie nastąpi zacięta licytacja, podczas której Łowcy pokażą się od nieznanej nam dotąd strony. Kto i w jakim celu zdobędzie ten jaskrawy przedmiot pożądania? Michał na imprezy techno? Martyna na śmieszny prezent dla szwagra? Krzysztof na przejażdżki kabrioletem? Czy Maryla po to, by wystroić w nią swojego męża bez względu na jego ewentualne protesty? I jaki zaskakujący bonus zostanie obiecany sprzedającemu? Kolejna uczestniczka, Milena z Warszawy, zaoferuje Łowcom obraz Haliny Cękalskiej-Zborowskiej. Ekspertyzy dokona antykwariusz z
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie pani Bożena, która przyjechała z Krakowa z dwoma fotelami zaprojektowanymi przez Juliusza Kędziorka. Fachową ocenę wartości estetycznej i materialnej foteli oraz renowacji przeprowadzonej przez ich właścicielkę poznamy podczas ekspertyzy Daniela Stoińskiego - kulturoznawcy, pasjonata i czeladnika tradycyjnego rzemiosła, a także właściciela sklepu z powojennym designem. Jaką wizję roztoczy przed sprzedającą Łowca Krzysztof Kobyliński oraz czy bonus w postaci zaproszenia na kawę na tarasie z widokiem na połoninę przekona ją do transakcji, dowiemy się podczas licytacji foteli. Bohaterem kolejnej aukcji będzie praszczur dzisiejszych telefonów czyli klucz telegraficzny do nadawania alfabetem Morse’a, przyniesiony do programu przez pana Andrzeja z Wrocławia, który z pasją opowie o swoim skarbie, a cenę, jaką chciałby za niego uzyskać, wystuka kodem... Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Leszek Klein, historyk techniki i pasjonat wszystkiego, co jest zbudowane z drewna oraz mosiądzu i służy przekazywaniu wiadomości. Trzecia sprzedająca w tym odcinku, Marta z Warszawy, wystawi na licytację grafikę zakupioną przez jej wujka w latach 80. w Domu Aukcyjnym w Czechach. Co z oznaczeń na obrazie wyczyta Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem i właściciel galerii sztuki oraz jak wpłynie to na wycenę tego dzieła, przekonamy się podczas ekspertyzy tego skarbu. W ostatniej części programu, w której wystąpi Kamil z Bielawy, dowiemy się m.in., co to jest ekrytuar. Ile może być warty zestaw przyborów z lat 30. i co ma wpływ na jego wycenę, przekonamy się podczas ekspertyzy Macieja Szymaniaka - historyka sztuki, kolekcjonera i znawcy designu i malarstwa, a także rzemieślnika-artysty. Łowcami licytującym w tym odcinku są: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Now
- Zobacz film Na początek poznamy Kamila z Siedlec i jego skarb - kultowy już komputer Commodore Amiga 1200. Historię tej marki i jej założyciela o polskich korzeniach, Jacka Tramiela, przybliży nam pasjonat wszystkiego, co ma płytę główną - ekspert Leszek Klein, który oceni także kondycję i wartość tego egzemplarza. Następny sprzedający, Damian z Nowej Kępy, przywiózł ze sobą zestaw 29 porcelanowych talerzy pochodzących z lat 90. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oszacuje dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny licytowany w programie skarb to przywiezione przez pana Mirosława z Łomianek mosiężne pudełeczko zwane „Puszką Księżnej Marii”. O ciekawej historii i wartości tego przedmiotu opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Ostatnim sprzedający to Rafał ze Strumienia, który do programu przywiózł dziadka do orzechów. Ile wart jest ten przedmiot i jaka jest jego historia? Na te pytania odpowie ekspert Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca designu i malarstwa, a także rzemieślnik-artysta. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Michał Nowocin - kiedyś bankier obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask. Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyków, którego skarby od lat pojawiają się w polskich prod
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku - przedwojenny słój na ocet – zaprezentują pan Piotr z Warszawy i jego syn Franek. Ekspertyzy i wyceny tego przedmiotu dokona Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Kolejny uczestnik, pan Grzegorz z Warszawy, zaoferuje Łowcom konsolę Pegaus „MT777DX” z 1994 roku. O konsoli i jej wartości opowie ekspert Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design.Następny sprzedający, pan Sławomir z Rzeszowa przywiózł ze sobą metalowy samochodzik Moskwicz AZAK Raduga z 1977 roku. Ile wart jest ten skarb, oceni ekspert Jakub Naumiuk. Ostatnia uczestniczka, Malwina z Łodzi, wystawi na licytację krzesło „Skoczek” z lat 70. Mebel oceni i wyceni ekspert Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Licytować w tym odcinku będą: Krzysztof Kobyliński, miłośnik antyków i skandynawskiego designu. Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vintage, o których opowiada na autorskim videoblogu, Martyna Kupczyk - architekt w codziennym życiu i w hicie „Nasz nowy dom”, a w programie Czwórki - skuteczny i wytrawny Łowca Skarbów, Arkadiusz Woźniak, kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii oraz Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask.
- Zobacz film Pamiętnik z podpisami aktorów serialu „Czterej pancerni i pies” oraz odciskiem łapy psa Szarika to wyjątkowy skarb, który jako pierwszy będzie licytowany w tym w tym odcinku. O tej niezwykłej pamiątce opowie jej właściciel, Andrzej z Tworzyjanki, a jej wyceny dokona ekspert programu - antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki Michał Niesiołowski. Kolejny skarb to przywieziona przez Joannę z Warszawy popielnica „Wali”, pochodząca z wytwórni w Ząbkowicach Śląskich, a zaprojektowana przez Erykę Trzewik-Drost. Wartość artystyczną oraz materialną tego skarbu oszacuje Krystyna Łuczak-Surówka historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Trzeci sprzedający, Paweł z Kielc, zaoferuje Łowcom zabawkę z lat 60. - metalowe autko-cysternę. O specjalnej technologii w jakiej wykonywano tę zabawkę i o historii Inter Tank opowie ekspert Jakub Naumiuk – rzeczoznawca i twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Program zakończy licytacja przywiezionej przez Marzenę z Olkusza posrebrzanej patery włoskiej firmy Ottawiani. O jej wartości materialnej i designie opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka domu aukcyjnego. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Michał Nowocin - kiedyś bankier obecnie zapalony i wytrawny łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, a prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje we własnej autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im
- Zobacz film Ten odcinek rozpoczną oględziny i licytacja przyniesionej przez pana Oskara karty komiksowej, której okiem eksperta przyjrzy się antykwariusz z 28-letnim stażem Michał Niesiołowski. Rozwieje on wszelkie wątpliwości czym jest karta komiksowa, skąd pochodzi, a przede wszystkim ile jest warta. Drugim sprzedającym w tym odcinku będzie Rafał Kawalec, który przywiózł ze sobą przedmiot o zagadkowo brzmiącej nazwie kofsz. W odpowiedzi na pytanie, czy przedmiot rzeczywiście jest tajemniczy, czy tylko upływ czasu nadał jego nazwie i kształtom tajemniczości, pomoże Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i miłośniczka polskiego designu. Trzecim przedmiotem, który będą licytować Łowcy, jest srebrna papierośnica przywieziona przez pana Piotra. Wartość tego przedmiotu wyceni Jakub Naumiuk, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy online sprzedającej design. Na koniec zobaczymy licytację przywiezionego przez panią Elżbietę z Pruszkowa wazon wyprodukowany przez spółdzielnię Rzut Toruń. Wyceną tego przedmiotu zajmie się Katarzyna Jasiołek, specjalistka z dziedziny designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. Łowcy, którzy walczyć będą o skarby dzisiejszego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, bywalczyni większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, by przywrócić im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyków, którego skarby od lat pojawiają
- Zobacz film W tym odcinku programu poznamy Daniela, który przyjechał z Wodzisławia Śląskiego z zestawem srebrnych sztućców z warszawskiej wytwórni srebra, pochodzącym z lat 50. Jego oczekiwania finansowe zweryfikuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ekspertka zdradzi nam także, dlaczego ten komplet liczy 30 sztuk i jak najlepiej czyścić srebro. Kolejna sprzedająca, Grażyna z Gdańska przywiozła ze sobą serwis do kawy dla sześciu osób, który powstał w wytwórni Włocławek i prawdopodobnie jest projektu Jana Bisagi. Więcej informacji, a także wartość serwisu zdradzi podczas ekspertyzy doktor Michał Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na trzeciej licytacji w tym odcinku swój skarb przedstawi Łowcom Piotr z Warszawy, który przywiózł stolik kawowy polskiej produkcji z lat 70. Stan, funkcjonalność oraz wartość rynkową tego skarbu oszacuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Ostatnią sprzedającą tego odcinka jest Agnieszka z Józefowa pod Warszawą. Jej skarb to zabawka piesek-harmonijka, który powstał na bazie projektu Libuszy Niklovej. Co to za piesek, co jest w nim wyjątkowego i ile jest wart? Na te pytania odpowie Katarzyna Jasiołek - specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. W licytacja skarbów tego odcinka wezmą udział: Michał Nowocin - zapalony i wytrawny Łowca mebli, lamp, luster, porcelanowych ozdób, Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vinatge, o których opowiada na autorskim videoblogu, Krzysztof Kobyliński - miłośnik antyków i skandynawskiego designu, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłow
- Zobacz film W tym odcinku poznamy pana Stanisława, który przyjechał z warszawskiej Pragi ze srebrną łyżeczką zdobioną bursztynem z polskiej spółdzielni „Orno”. Wartość tego skarbu wyceni Urszula Prus – członkini Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich oraz biegła sądowa z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.Następną sprzedającą będzie Katarzyna z Warszawy, której skarb to potrójny fotel kinowy. Oceną i wyceną tych krzeseł zajmie się Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem.Kolejny uczestnik to Michał z Piaseczna, który przywiózł ze sobą kogut taksówkarski z czasów PRL-u, zapakowany w oryginalne pudło z ciekawymi stemplami. Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Ostatnim w tym odcinku sprzedającym jest Marek z Wrocławia. Przywiózł on do programu niciak krawiecki. Ile wart jest skarb obecny w niejednym polskim domu? To oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej ASP. Kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Licytować w tym odcinku będą: Krzysztof Kobyliński - miłośnik antyków i skandynawskiego designu, Michał Nowocin - zapalony i wytrawny Łowca mebli, lamp, luster, porcelanowych ozdób, Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vinatge, o których opowiada na autorskim videoblogu, Martyna Kupczyk - architekt z programu "Nasz nowy dom" i skuteczny Łowca skarbów, Katarzyna Czułowska - współzałożycielka i współwłaścicielka jednego z pierwszych sklepów z ubraniami vintage w Polsce, Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Jessica Świegodzińska, prekursorka nowoczesnych form sprzedaż przedmiotów vintage i antyków, na które poluje w całej Europie oraz Aleksander Prugar - foto
- Zobacz film I znów odcinek pełen skarbów, ciekawych historii, emocji i humoru. Na początek pojawi się Monika z Warszawy z wózkiem dla lalek z czasów PRL-u. Krystyna Łuczak-Surówka rozmarzy się na widok tej zabawki, zachęcającej do radosnej i sentymentalnej podróży w czasie, ale nie zabraknie też fachowej wyceny, którą poznamy, gdy tylko uradowana ekspertka przestanie się bawić. Następny uczestnik, pan Adam z Warszawy, zaprezentuje piękne, eleganckie spinki do mankietów wykonane ze srebra i zdobione ametystami. O walorach spinek ze Spółdzielni Artystycznej „Orno”, ich wartości i o tym jak należy obchodzić się ze szlachetnymi wyrobami ze srebra fachowo opowie ekspertka Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Kolejnym sprzedającym będzie stały bywalec programu, pan Maciej z Białegostoku, który tym razem zaoferuje Łowcom grę domino. O grze, samym zestawie i jego wartości opowie ekspert Jakub Naumiuk. Na koniec poznamy pana Jerzego z Nakła nad Notecią, który zaoferuje Łowcom olejny obraz współczesnego artysty Stanisława Mazusa zakupiony w Berlinie na targu staroci. Wyceną tego dzieła zajmie się Michał Niesiołowski.
- Zobacz film W tym odcinku zobaczymy kolejne tajemnicze skarby, ich właścicieli i emocjonujące licytacje. Jako pierwszy wystąpi Krystian z Tomaszowa Mazowieckiego, dla którego nie będzie to debiut w programie. Tym razem zaoferuje Łowcom fotel z podnóżkiem, a tajemnice tego skarbu i jego projektanta zdradzi nam ekspert Daniel Stoiński. Drugim sprzedającym będzie Piotr z Tychów z pięknym wazonem z lat 60. z katowickiej wytwórni „Steatyt” projektu Zygmunta Buksowicza. Wartość artystyczną i materialną oceni wybitny specjalista w dziedzinie porcelany dr Marek Kruczek. Bohaterem trzeciej licytacji będzie pan Stanisław z Zielonej wraz z kultowymi piłkarzykami z czasów PRL-u. Jaką wartość mają te dwie drużyny i dobra zabawa? Odpowiedzi na to pytanie podejmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca i współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, który wesprze także prowadzącego, Pawła Orleańskiego w nostalgicznej podróży w przeszłość podczas której nie zabraknie łezki wzruszenia na widok tej zabawki z 1972 roku. Na koniec, już po raz drugi w programie pojawi się pani Katarzyna z Jastrzębia Zdroju, która swój skarb zdobyła na targu, a mowa o artystycznym, fikuśnym wazoniku „Osiołek”, projektu Czesława Zubera z lat 70. O autorze, sztuce, stylistyce i pięknie szkła opowie nam Krystyna Łuczak-Surówka. A który z Łowców przygarnie „Osiołka”? Tego dowiemy się w finale odcinka.
"Łowcy skarbów. Kto da więcej" - odcinek 64
Ten odcinek rozpocznie pani Bożena, która przyjechała z Krakowa z dwoma fotelami zaprojektowanymi przez Juliusza Kędziorka. Fachową ocenę wartości estetycznej i materialnej foteli oraz renowacji przeprowadzonej przez ich właścicielkę poznamy podczas ekspertyzy Daniela Stoińskiego - kulturoznawcy, pasjonata i czeladnika tradycyjnego rzemiosła, a także właściciela sklepu z powojennym designem. Jaką wizję roztoczy przed sprzedającą Łowca Krzysztof Kobyliński oraz czy bonus w postaci zaproszenia na kawę na tarasie z widokiem na połoninę przekona ją do transakcji, dowiemy się podczas licytacji foteli. Bohaterem kolejnej aukcji będzie praszczur dzisiejszych telefonów czyli klucz telegraficzny do nadawania alfabetem Morse’a, przyniesiony do programu przez pana Andrzeja z Wrocławia, który z pasją opowie o swoim skarbie, a cenę, jaką chciałby za niego uzyskać, wystuka kodem... Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Leszek Klein, historyk techniki i pasjonat wszystkiego, co jest zbudowane z drewna oraz mosiądzu i służy przekazywaniu wiadomości. Trzecia sprzedająca w tym odcinku, Marta z Warszawy, wystawi na licytację grafikę zakupioną przez jej wujka w latach 80. w Domu Aukcyjnym w Czechach. Co z oznaczeń na obrazie wyczyta Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem i właściciel galerii sztuki oraz jak wpłynie to na wycenę tego dzieła, przekonamy się podczas ekspertyzy tego skarbu. W ostatniej części programu, w której wystąpi Kamil z Bielawy, dowiemy się m.in., co to jest ekrytuar. Ile może być warty zestaw przyborów z lat 30. i co ma wpływ na jego wycenę, przekonamy się podczas ekspertyzy Macieja Szymaniaka - historyka sztuki, kolekcjonera i znawcy designu i malarstwa, a także rzemieślnika-artysty. Łowcami licytującym w tym odcinku są: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Now
Dodano:
Wtorek, 10 stycznia 2023 (18:04)