"Łowcy skarbów. Kto da więcej"
- Zobacz film Na początek wystąpi pan Patryk, który przywiózł ze sobą grę Flirt Towarzyski. Partyjkę spróbują rozgrać prowadzący, Paweł Orleański oraz ekspert Jakub Naumiuk, który opowie o historii tych kart oraz ich społecznym i kulturowym znaczeniu. Następny skarb, figurka „Kaczka” z lat 50., przywieziony został przez panią Katarzynę. O wałbrzyskiej wytwórni „Krzysztof” i projektancie Bolesławie Strojku, a także o ręcznym zdobieniach malarskich i sygnaturze manufaktury opowie dr Marek Kruczek – członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich. Kolejny sprzedający, pan Bogusław, zaoferuje Łowcom bileterkę-konduktorkę Państwowej Komunikacji Samochodowej z czasów PRL, wypełnioną biletami z epoki. Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. W finale zobaczymy licytację dwóch foteli z lat 60. Należących do Marcela. O projekcie i wartości tych mebli opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Program rozpocznie pan Stanisław, który przywiózł do programu obraz olejny na płótnie przedstawiający Jeana Frédérica Joliot-Curie. O historii obrazu i jego autorce, a także o życiu noblisty, i jego związku z Ireną, córką Marii Skłodowskiej-Curie, opowie podczas ekspertyzy Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Kolejna sprzedająca zaoferuje Łowcom dzbanek cynowy z końca XIX wieku projektu Hugo Levena. Jego wyceny i oceny podejmie się Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Naszywki „wzorowy uczeń” to skarb jaki postanowił wystawić na licytację pan Mateusz. Ciekawostki na ich temat oraz ich wycenę poznamy podczas ekspertyzy Jakuba Naumiuka – rzeczoznawcy, współtwórcy wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownika największej polskiej platformy sprzedającej design. Ostatni w tym odcinku skarb, wazon z ceramiki z Bolesławca, należy do pani Beaty. O projekcie Bolesława Wolanina z lat 70. i o materiale z jakiego wykonano wazon opowie dr Marek Kruczek, ekspert jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.
- Zobacz film Pierwsza uczestniczka tego odcinka, pani Agnieszka, przywiozła do programu wazon projektu Adama Jabłońskiego. O twórcy, którego dzieła wkrótce mają szansę dołączyć do tych najbardziej rozchwytywanych przez kolekcjonerów szkła użytkowego, dowiemy się więcej podczas ekspertyzy Jakuba Naumiuka – rzeczoznawcy, współtwórcy wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownika największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny sprzedający, pan Janusz, do programu przywiózł komplet do wina art deco pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jaka jest wartość tego skarbu, czym może on urzec współczesnych miłośników designu i co to jest szkło uranowe, dowiemy się z ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki – historyczki i krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw i kolekcjonerki polskiego wzornictwa. Jako trzeci wystąpi pan Grzegorz z rzeźbą autorstwa Marka Sierpińskiego. Kim był autor dzieła? Jakim zainteresowaniem cieszą się dziś jego prace? Na te i inne pytania, także te dotyczące wyceny, odpowie Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec poznamy panią Magdalenę i zobaczymy licytację figurki dziewczynki z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, zaprojektowanej przez Erykę Trzewik-Drost w 1974 r. O poszukiwanych przez wielu kolekcjonerów figurkach utalentowanej projektantki usłyszymy podczas ekspertyzy Macieja Szymaniaka - historyka sztuki, kolekcjonera, znawcy designu i malarstwa, jak również rzemieślnika artysty i renowatora mebli.
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku zrobi na Łowcach spore wrażenie a do tego obudzi w nich rockandrollowców. Wszystko za sprawą pana Tomasza, który przyjechał do programu z Niemiec z niezwykłym radiem, stylizowanym na panel rozdzielczy samolotu. Zanim sprzęt ten trafi na licytację jego ekspertyzę przeprowadzi historyk techniki, Leszek Klein, który opowie m.in. o pionierskim przelocie nad Atlantykiem Charlesa Lindbergha w 1927 roku i producencie efektownych przedmiotów inspirowanych tych wydarzeniem. Kolejny uczestnik, pan Radosław z Konina, do programu przyniósł czeską paterkę z lat 60. O specyfice i wartości tego przedmiotu oraz o jego projektancie opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Historię kolejnego skarbu, ocalałego ze zburzonego Hotelu Europejskiego w doszczętnie zniszczonym w pierwszej wojnie światowej Kaliszu, opowie pani Karolina, właścicielka ćmielowskiej porcelany z dawnej hotelowej zastawy. Wyceną i oceną tego zestawu zajmie się Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Przedmiotem finałowej licytacji będzie przywieziony przez Adę z Warszawy rozkładany stolik produkcji niemieckiej z lat 70. popularnie nazywany „niciakiem”. Wartość artystyczną i materialną tego mebla oceni Daniel Stoiński – kulturoznawca, czeladnik i miłośnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem.
- Zobacz film Jako pierwsza wystąpi Ela z pięcioma parami markowych oprawek okularów, m.in. ciekawego projektu domu mody Dior. Wszystkie stylowe skarby pochodzą z czasów PRL-u, a ich wartość oceni Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejna sprzedająca, pani Klaudia, przywiozła na licytację stolik kawowy z lat 50. XX wieku. O skarbie projektu Hanny Lachert wykonanym dla spółdzielni ŁAD opowie podczas ekspertyzy Daniel Stoiński – kulturoznawca, czeladnik i miłośnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Trzeci skarb w tym odcinku to należąca do pana Tadeusza powojenna płaskorzeźba Henryka Nitry, śląskiego rzeźbiarza i malarza. O artyście i jego sztuce opowie przy okazji wyceny Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec zobaczymy licytację zestawu japońskiej porcelany cienkościennej z lat 50. XX wieku, który przywiozła do programu pani Daria. Oceny estetyki i wartości tego skarbu podejmie się dr Marek Kruczek – ekspert programu i członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.
- Zobacz film Jak wyglądała piłka, którą grano w finałowym meczu pierwszych w historii mistrzostw świata FIFA w 1930 roku? Przekonamy się, gdy w studiu pojawi się posiadacz kolekcji około stu piłek, Pan Maciej z Zawiercia, który na licytację w tym odcinku wystawi skórzaną replikę piłki użytej w meczu Argentyny z gospodarzem i zwycięzcą tego historycznego turnieju – Urugwajem. Zaskakujące ciekawostki na temat pamiętnych rozgrywek i ich finału poznamy podczas ekspertyzy Jakuba Naumiuka – rzeczoznawcy, współtwórcy wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownika największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny skarb to przywieziony przez pana Przemysława z Poznania gazetownik projektu Rajmunda Teofila Hałasa z końca lat 50. XX wieku. Co jest największą „zbrodnią” podczas renowacji mebli z tego okresu? Dlaczego ten „mały wielki mebel” osiąga wysokie ceny na rynku? Co to jest stolik okolicznościowy? Na te i wiele innych pytań odpowie ekspertka programu, Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ponadto w odcinku poznamy pana Klausa z Niemiec, kolekcjonera ceramicznych figurek, który zaoferuje Łowcom fajansowego bażanta wyprodukowanego Hertwig Katzhütte. Na temat walorów i wartości tej figurki wypowie się dr Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich. Na koniec wystąpi pani Teresa z Warszawy z aparatem telefonicznym w stylu retro z Radomskiej Wytwórni Telefonów, który przed licytacją oceni i wyceni ekspert Leszek Klein – wytrawny znawca i historyk techniki.
- Zobacz film W odcinku specjalnym z okazji Dnia Kobiet jako pierwsza wystąpi pani Magdalena. Przywiozła ze sobą dwa szkice projektów odzieży autorstwa Olgi Kułakowskiej z 1977 roku, wykonane tuszem na kalce na potrzeby Mody Polskiej lub Telimeny. Czym są rysunki żurnalowe, do czego służyły i od czego zależy ich wartość, dowiemy się z ekspertyzy antykwariusza z niemal 30-letnim doświadczeniem, Michała Niesiołowskiego, a o samej autorce szkiców oraz o „polskiej Coco Chanel” usłyszymy więcej na wstępie licytacji. Kolejny skarb w tym odcinku to należąca do pani Gosi kolekcja flakoników perfum, wzbogacona o kilka charakterystycznych przedmiotów z asortymentu kiosków Ruchu w czasach PRL. Perfumy i pozostałe drobiazgi zakupione zostały przez babcię, mamę i ciocię pani Gosi na przestrzeni trzech dekad – od lat 60. do 90. XX wieku. O pachnidłach, kioskowych rozmaitościach i denominacji złotówki opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Czy Elvis była kobietą? Odpowiedź Łowców na to pytanie poznamy na wstępie kolejnej w tym odcinku licytacji, której bohaterką będzie należąca do pani Pauliny kolekcjonerska lalka Barbie - Elvis Presley. Chociaż lalka pochodzi z 2021 roku, jest łakomym kąskiem dla znawców, ponieważ na całym świecie istnieje nie więcej niż 20 tysięcy jej egzemplarzy. Przed aukcją ekspertyzy dokona Krystyna Łuczak-Surówka, która jak zawsze ciekawie opowie o przedmiotach, jakie mają moc kulturotwórczą oraz o tym, jak Barbie zmienia naszą rzeczywistość. Ostatni skarb w tym odcinku to przywiezione przez panią Gabrielę niemieckie podświetlane lusterko z lat 70-tych w stylu Space-Age. O znanym i cenionym projekcie, o złotych czasach tworzyw sztucznych oraz o współczesnych wnętrzarskich trendach, w które ten skarb świetnie się wpisuje, opowie podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk.
- Zobacz film Jako pierwsza wystąpi w tym odcinku Ania z zestawem pochodzących z lat 60. naklejek na walizki. W prezentowanym zbiorze jest aż 120 egzemplarzy. Wartość tej kolekcji będącej częścią rodzinnej historii i niebanalną pamiątką oszacuje Maciej Szymaniak – historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Drugi skarb to należąca do pana Krzysztofa kultowa już pralka słynnych niegdyś zakładów MFNE Myszków. O znaczeniu kulturowym i wartości tej pralki opowie Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny sprzedający, pan Jacek, przywiózł do programu zestaw toaletkowy w stylu art deco, o interesującej barwie. O tajemnicach tego skarbu i o tym z jakiej huty może pochodzić, a także o jego wartości artystycznej i materialnej, opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Jako pierwszy wystąpi Michał z fotelem projektu Zenona Bączyka związanego ze słynną spółdzielnią ŁAD. Wartość artystyczną tego pięknego przedmiotu pochodzącego z czasów PRL, oceni Daniel Stoiński - kulturoznawca, miłośnik i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb w programie to licząca niemal pół wieku zabawka wańka-wstańka, należąca do pani Reginy. Oceny i wyceny tej plastikowej zabawki dokona Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, a także rzemieślnik artysta i renowator mebli. Następna sprzedająca, pani Ewa z Bydgoszczy, przywiozła do programu album w stylu secesyjnym oprawiony w wytłaczaną skórę. O jego tajemnicach oraz o wartości artystycznej i materialnej opowie ekspertka Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec zobaczymy licytację gramofonu biurkowego marki Polyphon Musik pana Bernarda z Konina. O walorach tego skarbu a także o różnicy między gramofonem i patefonem opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
- Zobacz film Na początek wystąpi pan Marek z dwoma krzesłami wiedeńskimi wykonanymi z buczyny. Co to za krzesła, kto je zaprojektował i ile są warte? Na te pytania odpowie Daniel Stoiński - kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem. Kolejny uczestnik, pan Bartosz, wystawi na licytację broszkę wysadzaną granatami w oprawie z 14-karatowego złota. O wartości artystycznej i materialnej tego skarbu opowie Urszula Prus - członkini Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegły sądowy z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Następny sprzedający, Franciszek, przywiózł do programu dwa termosy wyprodukowane w Niemczech. O ich ciekawych, futurystycznych kształtach i zdobieniach oraz o nurcie Space Age we wzornictwie opowie podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Ostatnia uczestniczka tego odcinka, Daria, zaprezentuje srebrną zawieszkę do naszyjnika z drugiej połowy XX wieku, której ekspertyzę przeprowadzi Urszula Prus.
- Zobacz film Pierwszą sprzedającą w tym odcinku jest Kora, która przyniosła na licytację 12 plakatów do polskich filmów z okresu PRL, a dokładnie z lat 70. i 80 oraz do 3 filmów czechosłowackich. Ekspertyzę tego skarbu przeprowadzi antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, Michał Niesiołowski, który opowie także o drugiej fali polskiej sztuki plakatu. Kolejna uczestniczka, Anita z Warszawy, przywiozła do programu figurkę psa Dolly, wykonaną przez francuskiego rzeźbiarza Emile Rouff w latach 20. Co to za pies i ile jest wart? Co wiadomo o jego twórcy? Na te pytania odpowie Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw, miłośniczka i kolekcjonerka polskiego designu. Jako trzeci wystąpi pan Robert z Ostrołęki z dzbanem na wodę z Łysej Góry, wykonanym w spółdzielni „Kamionka”, a zaprojektowanym przez Bolesława Książka. O przedmiocie, jego wartości i stanie zachowania, a także o sztuce „Czarodzieja z Łysej Góry” ciekawie opowie Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca designu oraz malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli. Na koniec poznamy Danutę z Nowej Woli, która pojawi się z niemiecką maszyną do pisania, pochodzącą z końca lat 50, a. wyprodukowaną przez firmę „Torpedo”. Ekspertyzy tego skarbu podejmie się Leszek Klein - historyk techniki i pasjonat wszystkiego, co ma ciągi i klawisze.
- Zobacz film Pierwszy skarb, o który zawalczą dziś Łowcy to żardiniera, czyli naczynie do układania kwiatów. Jest ona sygnowana XIX-wiecznym znakiem Starego Paryża, a należy do pani Iwony z Warszawy. Wartość artystyczną i historyczną tego przedmiotu oceni dr Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz członek Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejna uczestniczka, pani Ewa, przywiozła ze sobą ozdobny ekrytuar. Przed licytacją antyk poddany zostanie ekspertyzie, podczas której o jego walorach i wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw, miłośniczka i kolekcjonerka polskiego designu. Następny skarb to należąca do pana Michała stara waga wykonana z żeliwa, pochodząca z lubelskiej fabryki Wilhelma Hessa. Czy pamiątka pozostająca w rodzinie pana Michała od 100 lat zmieni w tym odcinku właściciela? Tego dowiemy się podczas licytacji, a wcześniej wartość i tajemnice tego skarbu zdradzi nam Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Na koniec poznamy pana Adriana z Radomska, który przyniósł do programu malowany na płótnie obraz, zakupiony na pchlim targu. O pochodzącej z 1979 roku pracy cenionego artysty Józefa Ludwikiewicza opowie podczas ekspertyzy Michał Niesiołowski, rzeczoznawca i antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem.
- Zobacz film Tym razem program rozpocznie pan Janusz z Nowego Sącza, który na licytację przywiózł pamiątkę rodzinną - figurkę przedstawiającą rytuał nakładania peruki, pochodzącą z włoskiej manufaktury i powstałą między 1870 a 1930 rokiem. Jej ekspertyzy dokona dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz członek Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Po licytacji figurki powrócimy do sali ekspertyz, gdzie Marek Kruczek wyceni przywiezioną przez pana Aleksandra z Przemyśla parę secesyjnych francuskich wazonów z początku XX wieku. Zanim trafią na aukcję, ekspert opowie nieco więcej o ich stylistyce oraz historycznej i rynkowej wartości, a także o zakładzie w którym powstały. Kolejny skarb to niemieckie radio lampowe z 1957 roku, należące do pana Janusza z Warszawy. Na pytania o specyfikę konstrukcji i cechy szczególne tego radia odpowie Leszek Klein - historyk i miłośnik wszystkiego co ma lampy, tranzystor i antenę. Ostatnim licytowanym dziś przedmiotem będzie srebrny pierścionek wyprodukowany przez Spółdzielnię Jubilerską Warmet należący do pani Ani. Wyceną tego małego dzieła stuki zajmie się historyczka i krytyczka designu, Krystyna Łuczak-Surówka.
- Zobacz film W tym odcinku jako pierwsza wystąpi pani Anna z Warszawy ze srebrną pudernicą w formie muszli, którą zdobi pająk krzyżak, symbolizujący szczęście i dobrobyt. Więcej o tym skarbie pochodzącym z lat 50. dowiemy się z ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki - wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw, miłośniczki i kolekcjonerki polskiego designu. Kolejna uczestniczka, Marta z Dąbrowy Górniczej, przywiozła do programu żyrandol kaskadowy z lat 70., z pięcioma punktami świetlnymi produkcji zakładów Polam - Bielsko Biała. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu omówi Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw, miłośniczka i kolekcjonerka polskiego designu. Jako trzecia przed Łowcami stanie Justyna z Łodzi, która przywiozła do programu dwa francuskie kandelabry wykonane w połowie XIX wieku z najwyższej jakości porcelany miśnieńskiej. O Królewsko-Polskiej i Elektorsko-Saskiej Manufakturze Porcelany w Miśni opowie podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Ostatnia w tym odcinku sprzedająca, pani Sandra z Grudziądza, postanowiła sprzedać starą maszynę do szycia marki San. Eksponat ten oceni pasjonat wszystkiego co ma koła, paski i igły, historyk techniki, Leszek Klein.
- Zobacz film Tym razem pierwszym licytowanym przedmiotem będzie przywieziona przez pana Kazimierza ze Skierniewic nietypowa lampa podłogowa art deco ze stolikiem. Nieco światła na historię oraz wartość tego przedmiotu rzuci Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb to przywieziony przez panią Joannę imponujący przedwojenny kilim. O różnicy między gobelinem a kilimem, o walorach tego skarbu z fabryki Moszki Neimana oraz o fascynującym klimacie XIX wiecznej Łodzi opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, jak również wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Następna licytacja dotyczyć będzie rysunku kultowego bohatera komiksu z lat 70. „Jonek, Jonka i Kleks” należącego do pani Doroty z Podkowy Leśnej. O autorce komiksu, Szarlocie Pawel której burzliwe losy starczyłyby na kilka powieści, o rynku kolekcjonerskim związanym z komiksami oraz o wartości, estetyce i kulturowym znaczeniu przeznaczonego na licytację rysunku opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec spotkanie z panem Przemysławem z Poznania, który przywiózł ze sobą elementy zestawu 1329 zaprojektowanego przez wybitnego artystę Rajmunda Hałasa. Co oznacza nazwa? Z jakich lat pochodzi ten skarb? Co stanowi o jego kunszcie artystycznym i wartości materialnej? Jaki był – zawodowo i prywatnie – kultowy projektant tych mebli? Na te pytania odpowie ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka.
- Zobacz film Pierwszym sprzedającym tego odcinka będzie pan Jacek, który zjawi się w studiu z zabawką z lat 70. - kultowym łazikiem Łunochod 1 zachowanym w idealnym stanie. O tym wyjątkowym przedmiocie oraz o inspiracjach i społecznym znaczeniu tej zabawki opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Następny skarb to należący do pani Renaty z Gdańska kaseton reklamowy „Baltony” z lat 70., przedstawiający uśmiechniętego marynarza. O wartości tego skarbu i symbolu luksusu w dawnym ustroju opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Jako trzecia wystąpi w programie pani Jolanta z ręcznie robioną brytyjską ceramiką marki Wedgwood. O tajemnicach tej angielskiej kamionki, sposobach jej farbowania i historii marki, a także o wartości finansowej tego skarbu opowie dr Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na koniec poznamy panią Małgorzatę, która do programu przywiozła szwedzką maszynkę do liczenia, zaprojektowaną przez Willgodta Theophila Odhnera. O twórcy maszyny, jego historii i wartości materialnej tego skarbu opowie wytrawny znawca i historyk techniki Leszek Klein.
- Zobacz film W tym odcinku czeka nas aukcja zestawu półmisków, które oceni i wyceni dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, odbędzie się też licytacja starej maszyny do pisania marki Urania, której ekspertyzy dokona miłośnik i znawca wszystkiego co ma czcionki i koła zębate, historyk techniki - Leszek Klein. Ponadto zobaczymy lampę kryształową z lat 50., o której opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Na koniec licytowane będą starodruki, którym uważnym okiem, przyjrzy się Michał Niesiołowski – antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki.
- Zobacz film W tym odcinku czeka nas aukcja zestawu półmisków, które oceni i wyceni dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, odbędzie się też licytacja starej maszyny do pisania marki Urania, której ekspertyzy dokona miłośnik i znawca wszystkiego co ma czcionki i koła zębate, historyk techniki - Leszek Klein. Ponadto zobaczymy lampę kryształową z lat 50., o której opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Na koniec licytowane będą starodruki, którym uważnym okiem, przyjrzy się Michał Niesiołowski – antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku Łowcy wezmą udział w licytacji skarbu pana Radosława, który przywiózł srebrną bombonierę Warmetu pochodzącą z drugiej połowy XX wieku. O wartości i o detalach zdobień opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny sprzedający, Mateusz, przyjechał do programu z fotelem zaprojektowanym przez Mieczysława Puchałę znanym jako model 300123, produkowany w dwóch wersjach: damskiej i męskiej. Co to za fotel i jakie ma obszycia? Ile jest wart? Na te pytania odpowie Daniel Stoiński – kulturoznawca i właściciel sklepu z powojennym designem. Jako trzecia swój skarb przedstawi Jolanta, która przywiozła ze sobą polską lampkę biurkową w stylu art deco. O tym wyjątkowym stylu, cieszącym się szczególną popularnością w Polsce, opowie podczas ekspertyzy lampy Jakub Naumiuk. Jako ostatnia wystąpi w tym odcinku pani Joanna, która swój skarb – figurkę ćmielowską z lat 40., znalazła w piwnicy rodziców i nie podejrzewając jak jest cenna, używała jako straszaka na koty. O jej walorach artystycznych i wartości materialnej opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Licytacje tego odcinka rozpocznie Kacper, który zaoferuje Łowcom obrazki reliefowe. O tym, w jaki sposób zostały wytłoczone oraz o powstałej pod koniec XVIII wieku i działającej do dziś fabryce WMF, będącej jednym największych wytwórców wyrobów metalowych na świecie, opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka domu aukcyjnego. Kolejny skarb to nietypowy żyrandol. Ten cud sztuki projektowania, inspirowany nurtem Space Age, powstał w Spółdzielni Pracy „LUMET” w Poznaniu. O jego wartości artystycznej i materialnej opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kolejny sprzedający, Wojtek przywiózł do programu figurkę porcelanową z 1958 roku. Dama w zdobnej sukni powstała w Ćmielowie, a projekt ten stworzyła Eryka Trzewik-Drost. Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje dr Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ten odcinek zamyka Wojtek i jego szklany zielony skarb. Jest nim butla wykonana metodą prasowania szkła. O tym tajemniczym projekcie nieznanego twórcy opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film W tym odcinku poznamy adeptkę szermierki samurajskiej, Justynę, która pojawi się w studiu z japońskim drzeworytem z XIX wieku autorstwa twórcy pochodzącego ze znanego rodu artystów. O tym, jak powstawały klasyczne japońskie drzeworyty, na czym polegała ich wyjątkowość oraz o przedstawionej na obrazku dzielnicy uciech Yoshiwara, zamieszkanej przez gejsze, opowie Agnieszka Gniotek - historyk i kryty sztuki, właścicielka domu aukcyjnego. W programie zobaczymy też perłę polskiego designu, mebel wystawiany w najlepszych muzeach – przywiezione przez pana Piotra krzesło stolarskie projektu Wandy Gengi z końca lat 50. XX wieku. O jego zaletach i pięknej formie z pasją opowie kulturoznawca, miłośnik i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel pracowni i renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który zdradzi nam także, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy renowacji takich obiektów. Poznamy również Patryka, który przywiózł starą srebrną tacę z zagadkowym monogramem. Co oznaczała korona przy inicjałach i z jakich szczegółów Krystyna Łuczak-Surówka wyczyta prawdziwy wiek tego skarbu, przekonamy się podczas ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki – historyczki, krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw i kolekcjonerki polskiego wzornictwa. Nie zabraknie także stylowej porcelany, którą reprezentować dziś będzie przywieziony przez pana Michała serwis kawowy „Iza” z Chodzieży zaprojektowany przez Józefa Września. Nim dojdzie do finałowej licytacji, o historii „Izy”, jej sukcesach oraz jej najcenniejszych wcieleniach opowie Krystyna Łuczak-Surówka.
- Zobacz film Kto to jest lampucer i co to jest lampuceria? Tego dowiemy się, gdy w studiu pojawi się pan Janusz, reprezentujący zapomniany dziś, choć niegdyś bardzo szanowany fach. Jego skarb to lampa naftowa marki Ditmar w rzadko spotykanej wersji z dwoma palnikami. Tajemnice starych lamp poznamy podczas ekspertyzy, której dokona Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. W programie poznamy też pradziadka, a właściwie prababcię, współczesnych gamingowych urządzeń, czyli konsolę typu Pong wyprodukowaną w latach 70. w Hongkongu a przywiezioną do programu przez Marcina z Bodzentyna. O tym, w jaki sposób się na niej grało i ile jest warta dowiemy się z ekspertyzy Jakuba Naumiuka - rzeczoznawcy, współtwórcy wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownika największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Globus, na którym daremnie szukać Polski, podobnie jak kilku innych krajów, zaoferuje Łowcom pan Dariusz. Co się za tym kryje i co ma wpływ na cenę takiego przedmiotu wyjaśni historyk i krytyk sztuki, Agnieszka Gniotek. Ze wszystkich skarbów tego odcinka Łowców najbardziej zachwyci przywieziony przez pana Krzysztofa secesyjny serwis z serii Malmaison z bawarskiej wytwórni Rosenthala z przełomu XIX i XX wieku. Ile jest wart aż 12-osobowy komplet i co jest w nim szczególnego? Na te pytania odpowie ekspert Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design.
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku znaleziony został za szafą dziadka przez uczestniczkę programu, Aleksandrę. To tajemniczy obraz olejny na płótnie Leszka Dutki - artysty, malarza, eseisty. Po ekspertyzie Michała Niesiołowskiego obraz trafi do sali Łowców, gdzie wywoła sporo emocji, a stawki poszybują w górę. Kolejna sprzedająca, Bogumiła ze Skierniewic, przywiozła do programu barek w stylu Art Deco, będący pamiątką rodzinną. Jego oceny i wyceny dokona kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który opowie także, jak przywrócić blask spatynowanym mosiężnym detalom. Trzecim sprzedającym będzie Sylwester z Warszawy. Jego skarb to imbryczek łączący dwie znane polskie marki: Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” i… FSO. Ciekawostki na temat obu tych fabryk i samego imbryczka zdradzi nam podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Na koniec poznamy dwóch Romanów, czyli serwis o tej nazwie z chodzieskiej fabryki porcelany oraz jego właściciela - pana Romana z Poznania. O walorach i wartości serwisu oraz o jego twórcach opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie pani Ewa ze Szczecina, która przywiozła ze sobą do programu pamiątkę rodzinną - złotą broszę z 14-karatowego złota z brylantami. Ten skarb pochodzący z drugiej dekady XX w. oceni i wyceni Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, koordynatorka aukcji biżuterii oraz członek Rzeczoznawców Jubilerskich. Jako drugi swój skarb zaprezentuje Sebastian, który przywiózł wózek z lat 70., stworzony w brytyjskiej pracowni „Silver Cross”, działającej od XIX wieku. Wartość tego przedmiotu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kolejny sprzedający, Paweł z Kroczyc, przywiózł do programu krzesło ze spółdzielni „Ład” projektu Franciszka Aplewicza. O wartości tego skarbu oraz o niezwykłej historii legendarnej już Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, założonej w 1926 roku, opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Na zakończenie zobaczymy licytację gry domino przywiezionej przez Marzannę z Grójca. Przed aukcją oceny i wyceny tego skarbu pochodzącego prawdopodobnie z lat 50. lub 60. dokona Agnieszka Gniotek - historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. W tym odcinku licytować będą: Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Aleksander Prugar – designer i kolekcjoner, miłośnik szkła i wszystkiego co jest z niego wykonane, który wiedzą dzieli się z widzami swojego videobloga, Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, a prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykszta
- Zobacz film Pierwszym sprzedającym w tym odcinku jest Tomasz ze Szczecina. Jego skarb to waza do chłodzenia szampana z kolekcji księcia Mirskiego. Ile wart jest ten przedmiot i z jakiego okresu pochodzi, oceni historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego, Agnieszka Gniotek, która opowie także o historii firmy, która go stworzyła. Jako drugi swój skarb przedstawi Marcin z Tarnowskich Gór, który przywiózł ze sobą srebrny naszyjnik wzorowany na „Warmet Resovia” - „Ażurowe Kulki” wykonany najprawdopodobniej w Rzeszowie. Wartość tego przedmiotu oszacuje Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, koordynatorka aukcji biżuterii oraz członek Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecia licytacja dotyczy przedmiotu pana Arkadiusza z Warszawy, który odwiedza Łowców po raz drugi. Jego skarb to wykonany w Czechosłowacji w latach 30. zestaw likierowy ze szkła rozalinowego na czarnej, dedykowanej tacy. Wartość tego zestawu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Jako ostatnia wraz ze swoim skarbem pojawi się Katarzyna ze Sztumu. Na licytację przywiozła zestaw kawowy „Fryderyka” z wałbrzyskiej wytwórni o ciekawej historii. O wartości artystycznej i materialnej tego przedmiotu opowie Krystyna Łuczak-Surówka, kolekcjonerka polskiego wzornictwa, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kuratorka wystaw.
- Zobacz film Na początek poznamy pana Andrzeja z Łodzi i jego skarb - figurę z terakoty, której twórcą jest włoski rzeźbiarz Richard Aurili. Wyceną i oceną wartości artystycznej rzeźby zajmie się Maciej Szymaniak - specjalista w dziedzinie designu, historyk sztuki, kolekcjoner oraz renowator mebli.Kolejny uczestnik, Mateusz z Bochni, jest właścicielem czterech krzeseł w stylu chippendale z lat 50. Ile warte są te meble, jakie są ich charakterystyczne cechy i co jest w nich wyjątkowego? O tym opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb to komplet talerzy z wytwórni fajansu „Koło” przywieziony przez Kasię z Sopotu. Oceną i wyceną tego zestawu zajmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Na koniec licytowana będzie lampa wisząca przywieziona do programu przez Sławomira z Szamotu koło Poznania. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film W tym odcinku pierwszym sprzedającym jest Łukasz z Wodzisława Śląskiego. Skarb, który przedstawi Łowcom podczas pierwszej licytacji to platerowany kosz na owoce, wyprodukowany w warszawskiej fabryce Norblina. Wartość artystyczną i materialną tego przedmiotu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Drugim uczestnikiem jest Piotr z Krasznika, który przywiózł maszynkę do golenia z 1954 roku firmy „Rolls”. O skarbie, jego wartości i historii opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Jako trzeci udział w licytacji weźmie Damian z Zakrzewa. Czy Łowców zainteresuje jego skarb? To projektor z lat 70. lub 80. Działa na taśmę 8mm i Super 8 mm, a wyprodukowała go firmo OMO. Wartość tego wspomnienia przeszłości oceni historyk techniki, Leszek Klein - miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła. Jako ostatni swój skarb zaprezentuje pan Janusz. Przywiózł on do programu gwasz. Co to za technika malarska, kiedy obraz został wykonany i jaka jest wartość materialna i artystyczna tego dzieła? Na te pytania odpowiedzi udzieli Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim stażem.
- Zobacz film Program rozpocznie pan Mariusz z Kobyłki, który zaoferuje Łowcom fotel z lat 70. ze Świebodzińskiej Fabryki Mebli, wzorowany na zagranicznych projektach. Przed licytacją wartość tego przedmiotu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Jako druga wystąpi Monika ze Skierniewic z paterą z Włocławka „Kapelusz Picassa”. Autorką tego projektu, pochodzącego z końca lat 50., jest Elżbieta Piwek-Białoborska. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Kolejny uczestnik to Marek z Torunia, a jego skarb to chanukija zakupiona na szwedzkim rynku. O jej wartości i kulturowej roli opowie ekspertka Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec zobaczymy licytację skarbu pana Marka z Poznania – ryngrafu z herbem Łodzi, wykonanym ze srebra mosiądzowego. Wartość tego przedmiotu oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i an
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie ponowne spotkanie z panem Bogusławem z Błonia. Jego skarb to karafka i sześć kieliszków z Huty Szkła Mosera znajdującej się w Czechosłowacji. Zestaw był wykonany w latach 60. ze szkła bezołowiowego. Wartość tego kompletu oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.Kolejnym sprzedającym jest pan Ariel, który przyjechał na spotkanie z Łowcami ze Wschowej. Jego skarb to zegar żyłkowy. Oceną tego przedmiotu zajmie się Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów, a także twórca Muzeum Polskich Zegarów. Jako trzecia, swój skarb zaprezentuje Renata z Łodzi. To obraz olejny na tekturze Jarosława Kamińskiego, przedstawiający młodego Hucuła. Wartość artystyczną i materialną tego dzieła oszacuje Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ostatnim sprzedającym tego odcinka jest Andrzej ze Żnina, który przywiózł do programu zieloną paterę „Asteroid” zaprojektowaną przez Jana Sylwestra Drosta w Hucie Ząbkowice w latach 70. Oceną tego skarbu zajmie się Maciej Szymaniak, specjalista w dziedzinie designu, historyk sztuki, kolekcjoner oraz renowator mebli. Łowcami licytującym w tym odcinku są: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii internetowej, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyk
- Zobacz film Na początek poznamy Bartosza z Tucholi, który przywiózł do programu piękny i kunsztownie odnowiony duński fotel. Jak rozpoznać skandynawski design i jak poprawnie przeprowadzić krok po kroku renowację drewna, zdradzi nam perfekcjonista w tej dziedzinie, Daniel Stoiński – kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel autorskiej pracowni renowacji i sklepu z powojennym designem. Mebel Bartosza urzeknie wszystkich, co znajdzie swoje odbicie w licytacji, która od razu ruszy z kopyta. Kolejny skarb to lampka w kształcie Kaczora Donalda z lat 80. należąca do Rafała z Lubina. Oceną tego przedmiotu zajmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design. Licytacja tego skarbu będzie miała zaskakujący finał, jakiego dotąd w programie jeszcze nie było. Czy Maryla załatwi pozostałych Łowców i sprzedającego metodą na wnuczka? Następny uczestnik, pan Robert, zaprezentuje Łowcom rzadko spotykaną paterę z uszami. O nietypowym i leciwym już wyrobie z Włocławka ciekawie opowie Katarzyna Jasiołek, specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. Na koniec poznamy Łukasza z Katowic i jego zabawną historię o rodzinnych wykopaliskach i pociotku ukrywającym swoje skarby, a wśród nich świecznik Julian z Mirostowic, który będzie bohaterem ostatniej licytacji. Na ile wyceni ten przedmiot Katarzyna Jasiołek i za ile gotowi będą go kupić Łowcy, przekonamy się w ostatniej części programu.
- Zobacz film Czy białe srebro to srebro? Co to jest alpaka zwana także pakfongiem? Jakie kultowe krzesło, zaprojektowane w drugiej połowie XIX wieku, do roku 1930 roku sprzedało się w ponad 50 milionach egzemplarzy? Jak pokonać korniki i kołatki? Jakie obrazy sprzedają się najlepiej? Tego dowiemy się w kolejnym odcinku programu, który nie tylko bawi i dostarcza emocji, ale jest też istną skarbnicą wiedzy i ciekawostek na temat obiektów sztuki i kultury materialnej. Już na początek zobaczymy prawdziwy rarytas – krzesła na patencie Thoneta z pierwszej polskiej fabryki mebli giętych „Wojciechów”, założonej w 1872 roku, której produkty podbiły nie tylko polski i europejski rynek, ale trafiały także do obu Ameryk, zdobywając nagrody na krajowych i światowych wystawach. Ekspertyzę przeprowadzi kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem – Daniel Stoiński, który zdradzi też, jak sprawdzić, czy w naszych meblach żyją „drewnojady” i jak je skutecznie zwalczać. Kolejny skarb – tak kiczowaty, że aż piękny – czyli lśniąca i krzykliwa ortalionowa kurtka Mercedes-Benz z lat 80., wzbudzi ogólne rozbawienie pomieszane z fascynacją. Oceny i wyceny kurtki dokona rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design – Jakub Naumiuk, który wyjaśni także, co w przypadku takich przedmiotów może znacząco podnieść kwotę wyceny. Po ekspertyzie nastąpi zacięta licytacja, podczas której Łowcy pokażą się od nieznanej nam dotąd strony. Kto i w jakim celu zdobędzie ten jaskrawy przedmiot pożądania? Michał na imprezy techno? Martyna na śmieszny prezent dla szwagra? Krzysztof na przejażdżki kabrioletem? Czy Maryla po to, by wystroić w nią swojego męża bez względu na jego ewentualne protesty? I jaki zaskakujący bonus zostanie obiecany sprzedającemu? Kolejna uczestniczka, Milena z Warszawy, zaoferuje Łowcom obraz Haliny Cękalskiej-Zborowskiej. Ekspertyzy dokona antykwariusz z
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie pani Bożena, która przyjechała z Krakowa z dwoma fotelami zaprojektowanymi przez Juliusza Kędziorka. Fachową ocenę wartości estetycznej i materialnej foteli oraz renowacji przeprowadzonej przez ich właścicielkę poznamy podczas ekspertyzy Daniela Stoińskiego - kulturoznawcy, pasjonata i czeladnika tradycyjnego rzemiosła, a także właściciela sklepu z powojennym designem. Jaką wizję roztoczy przed sprzedającą Łowca Krzysztof Kobyliński oraz czy bonus w postaci zaproszenia na kawę na tarasie z widokiem na połoninę przekona ją do transakcji, dowiemy się podczas licytacji foteli. Bohaterem kolejnej aukcji będzie praszczur dzisiejszych telefonów czyli klucz telegraficzny do nadawania alfabetem Morse’a, przyniesiony do programu przez pana Andrzeja z Wrocławia, który z pasją opowie o swoim skarbie, a cenę, jaką chciałby za niego uzyskać, wystuka kodem... Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Leszek Klein, historyk techniki i pasjonat wszystkiego, co jest zbudowane z drewna oraz mosiądzu i służy przekazywaniu wiadomości. Trzecia sprzedająca w tym odcinku, Marta z Warszawy, wystawi na licytację grafikę zakupioną przez jej wujka w latach 80. w Domu Aukcyjnym w Czechach. Co z oznaczeń na obrazie wyczyta Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem i właściciel galerii sztuki oraz jak wpłynie to na wycenę tego dzieła, przekonamy się podczas ekspertyzy tego skarbu. W ostatniej części programu, w której wystąpi Kamil z Bielawy, dowiemy się m.in., co to jest ekrytuar. Ile może być warty zestaw przyborów z lat 30. i co ma wpływ na jego wycenę, przekonamy się podczas ekspertyzy Macieja Szymaniaka - historyka sztuki, kolekcjonera i znawcy designu i malarstwa, a także rzemieślnika-artysty. Łowcami licytującym w tym odcinku są: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu oraz większości targów staroci w całej Europie, Michał Now
- Zobacz film Na początek poznamy Kamila z Siedlec i jego skarb - kultowy już komputer Commodore Amiga 1200. Historię tej marki i jej założyciela o polskich korzeniach, Jacka Tramiela, przybliży nam pasjonat wszystkiego, co ma płytę główną - ekspert Leszek Klein, który oceni także kondycję i wartość tego egzemplarza. Następny sprzedający, Damian z Nowej Kępy, przywiózł ze sobą zestaw 29 porcelanowych talerzy pochodzących z lat 90. Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oszacuje dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny licytowany w programie skarb to przywiezione przez pana Mirosława z Łomianek mosiężne pudełeczko zwane „Puszką Księżnej Marii”. O ciekawej historii i wartości tego przedmiotu opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Ostatnim sprzedający to Rafał ze Strumienia, który do programu przywiózł dziadka do orzechów. Ile wart jest ten przedmiot i jaka jest jego historia? Na te pytania odpowie ekspert Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca designu i malarstwa, a także rzemieślnik-artysta. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Michał Nowocin - kiedyś bankier obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask. Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyków, którego skarby od lat pojawiają się w polskich prod
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku - przedwojenny słój na ocet – zaprezentują pan Piotr z Warszawy i jego syn Franek. Ekspertyzy i wyceny tego przedmiotu dokona Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Kolejny uczestnik, pan Grzegorz z Warszawy, zaoferuje Łowcom konsolę Pegaus „MT777DX” z 1994 roku. O konsoli i jej wartości opowie ekspert Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design.Następny sprzedający, pan Sławomir z Rzeszowa przywiózł ze sobą metalowy samochodzik Moskwicz AZAK Raduga z 1977 roku. Ile wart jest ten skarb, oceni ekspert Jakub Naumiuk. Ostatnia uczestniczka, Malwina z Łodzi, wystawi na licytację krzesło „Skoczek” z lat 70. Mebel oceni i wyceni ekspert Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Licytować w tym odcinku będą: Krzysztof Kobyliński, miłośnik antyków i skandynawskiego designu. Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vintage, o których opowiada na autorskim videoblogu, Martyna Kupczyk - architekt w codziennym życiu i w hicie „Nasz nowy dom”, a w programie Czwórki - skuteczny i wytrawny Łowca Skarbów, Arkadiusz Woźniak, kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii oraz Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im dawny blask.
- Zobacz film Pamiętnik z podpisami aktorów serialu „Czterej pancerni i pies” oraz odciskiem łapy psa Szarika to wyjątkowy skarb, który jako pierwszy będzie licytowany w tym w tym odcinku. O tej niezwykłej pamiątce opowie jej właściciel, Andrzej z Tworzyjanki, a jej wyceny dokona ekspert programu - antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki Michał Niesiołowski. Kolejny skarb to przywieziona przez Joannę z Warszawy popielnica „Wali”, pochodząca z wytwórni w Ząbkowicach Śląskich, a zaprojektowana przez Erykę Trzewik-Drost. Wartość artystyczną oraz materialną tego skarbu oszacuje Krystyna Łuczak-Surówka historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Trzeci sprzedający, Paweł z Kielc, zaoferuje Łowcom zabawkę z lat 60. - metalowe autko-cysternę. O specjalnej technologii w jakiej wykonywano tę zabawkę i o historii Inter Tank opowie ekspert Jakub Naumiuk – rzeczoznawca i twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Program zakończy licytacja przywiezionej przez Marzenę z Olkusza posrebrzanej patery włoskiej firmy Ottawiani. O jej wartości materialnej i designie opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka domu aukcyjnego. Łowcy, którzy wezmą udział w licytacjach tego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - bywalczyni targów staroci w całej Europie, znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, Michał Nowocin - kiedyś bankier obecnie zapalony i wytrawny łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, a prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje we własnej autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, przywracając im
- Zobacz film Ten odcinek rozpoczną oględziny i licytacja przyniesionej przez pana Oskara karty komiksowej, której okiem eksperta przyjrzy się antykwariusz z 28-letnim stażem Michał Niesiołowski. Rozwieje on wszelkie wątpliwości czym jest karta komiksowa, skąd pochodzi, a przede wszystkim ile jest warta. Drugim sprzedającym w tym odcinku będzie Rafał Kawalec, który przywiózł ze sobą przedmiot o zagadkowo brzmiącej nazwie kofsz. W odpowiedzi na pytanie, czy przedmiot rzeczywiście jest tajemniczy, czy tylko upływ czasu nadał jego nazwie i kształtom tajemniczości, pomoże Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i miłośniczka polskiego designu. Trzecim przedmiotem, który będą licytować Łowcy, jest srebrna papierośnica przywieziona przez pana Piotra. Wartość tego przedmiotu wyceni Jakub Naumiuk, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy online sprzedającej design. Na koniec zobaczymy licytację przywiezionego przez panią Elżbietę z Pruszkowa wazon wyprodukowany przez spółdzielnię Rzut Toruń. Wyceną tego przedmiotu zajmie się Katarzyna Jasiołek, specjalistka z dziedziny designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. Łowcy, którzy walczyć będą o skarby dzisiejszego odcinka to: Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Maryla Król - znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, bywalczyni większości targów staroci w całej Europie, Michał Nowocin - kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, by przywrócić im dawny blask, Krzysztof Kobyliński - pasjonat designu skandynawskiego i antyków, którego skarby od lat pojawiają
- Zobacz film W tym odcinku programu poznamy Daniela, który przyjechał z Wodzisławia Śląskiego z zestawem srebrnych sztućców z warszawskiej wytwórni srebra, pochodzącym z lat 50. Jego oczekiwania finansowe zweryfikuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ekspertka zdradzi nam także, dlaczego ten komplet liczy 30 sztuk i jak najlepiej czyścić srebro. Kolejna sprzedająca, Grażyna z Gdańska przywiozła ze sobą serwis do kawy dla sześciu osób, który powstał w wytwórni Włocławek i prawdopodobnie jest projektu Jana Bisagi. Więcej informacji, a także wartość serwisu zdradzi podczas ekspertyzy doktor Michał Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na trzeciej licytacji w tym odcinku swój skarb przedstawi Łowcom Piotr z Warszawy, który przywiózł stolik kawowy polskiej produkcji z lat 70. Stan, funkcjonalność oraz wartość rynkową tego skarbu oszacuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, a także właściciel sklepu z powojennym designem. Ostatnią sprzedającą tego odcinka jest Agnieszka z Józefowa pod Warszawą. Jej skarb to zabawka piesek-harmonijka, który powstał na bazie projektu Libuszy Niklovej. Co to za piesek, co jest w nim wyjątkowego i ile jest wart? Na te pytania odpowie Katarzyna Jasiołek - specjalistka w dziedzinie designu i rzemiosła oraz autorka książek o wzornictwie. W licytacja skarbów tego odcinka wezmą udział: Michał Nowocin - zapalony i wytrawny Łowca mebli, lamp, luster, porcelanowych ozdób, Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vinatge, o których opowiada na autorskim videoblogu, Krzysztof Kobyliński - miłośnik antyków i skandynawskiego designu, Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej galerii, Agnieszka Doleżych - z wykształcenia socjolog, z zamiłow
- Zobacz film W tym odcinku poznamy pana Stanisława, który przyjechał z warszawskiej Pragi ze srebrną łyżeczką zdobioną bursztynem z polskiej spółdzielni „Orno”. Wartość tego skarbu wyceni Urszula Prus – członkini Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich oraz biegła sądowa z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.Następną sprzedającą będzie Katarzyna z Warszawy, której skarb to potrójny fotel kinowy. Oceną i wyceną tych krzeseł zajmie się Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel sklepu z powojennym designem.Kolejny uczestnik to Michał z Piaseczna, który przywiózł ze sobą kogut taksówkarski z czasów PRL-u, zapakowany w oryginalne pudło z ciekawymi stemplami. Oczekiwania finansowe sprzedającego zweryfikuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, twórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik polskiej platformy on-line sprzedającej design. Ostatnim w tym odcinku sprzedającym jest Marek z Wrocławia. Przywiózł on do programu niciak krawiecki. Ile wart jest skarb obecny w niejednym polskim domu? To oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej ASP. Kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Licytować w tym odcinku będą: Krzysztof Kobyliński - miłośnik antyków i skandynawskiego designu, Michał Nowocin - zapalony i wytrawny Łowca mebli, lamp, luster, porcelanowych ozdób, Łukasz Barucha - kolekcjoner i popularyzator przedmiotów vinatge, o których opowiada na autorskim videoblogu, Martyna Kupczyk - architekt z programu "Nasz nowy dom" i skuteczny Łowca skarbów, Katarzyna Czułowska - współzałożycielka i współwłaścicielka jednego z pierwszych sklepów z ubraniami vintage w Polsce, Arkadiusz Woźniak - kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., Paweł Papaj - miłośnik ikon, kolekcjoner biżuterii i mebli, Jessica Świegodzińska, prekursorka nowoczesnych form sprzedaż przedmiotów vintage i antyków, na które poluje w całej Europie oraz Aleksander Prugar - foto
- Zobacz film I znów odcinek pełen skarbów, ciekawych historii, emocji i humoru. Na początek pojawi się Monika z Warszawy z wózkiem dla lalek z czasów PRL-u. Krystyna Łuczak-Surówka rozmarzy się na widok tej zabawki, zachęcającej do radosnej i sentymentalnej podróży w czasie, ale nie zabraknie też fachowej wyceny, którą poznamy, gdy tylko uradowana ekspertka przestanie się bawić. Następny uczestnik, pan Adam z Warszawy, zaprezentuje piękne, eleganckie spinki do mankietów wykonane ze srebra i zdobione ametystami. O walorach spinek ze Spółdzielni Artystycznej „Orno”, ich wartości i o tym jak należy obchodzić się ze szlachetnymi wyrobami ze srebra fachowo opowie ekspertka Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Kolejnym sprzedającym będzie stały bywalec programu, pan Maciej z Białegostoku, który tym razem zaoferuje Łowcom grę domino. O grze, samym zestawie i jego wartości opowie ekspert Jakub Naumiuk. Na koniec poznamy pana Jerzego z Nakła nad Notecią, który zaoferuje Łowcom olejny obraz współczesnego artysty Stanisława Mazusa zakupiony w Berlinie na targu staroci. Wyceną tego dzieła zajmie się Michał Niesiołowski.
- Zobacz film W tym odcinku zobaczymy kolejne tajemnicze skarby, ich właścicieli i emocjonujące licytacje. Jako pierwszy wystąpi Krystian z Tomaszowa Mazowieckiego, dla którego nie będzie to debiut w programie. Tym razem zaoferuje Łowcom fotel z podnóżkiem, a tajemnice tego skarbu i jego projektanta zdradzi nam ekspert Daniel Stoiński. Drugim sprzedającym będzie Piotr z Tychów z pięknym wazonem z lat 60. z katowickiej wytwórni „Steatyt” projektu Zygmunta Buksowicza. Wartość artystyczną i materialną oceni wybitny specjalista w dziedzinie porcelany dr Marek Kruczek. Bohaterem trzeciej licytacji będzie pan Stanisław z Zielonej wraz z kultowymi piłkarzykami z czasów PRL-u. Jaką wartość mają te dwie drużyny i dobra zabawa? Odpowiedzi na to pytanie podejmie się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca i współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, który wesprze także prowadzącego, Pawła Orleańskiego w nostalgicznej podróży w przeszłość podczas której nie zabraknie łezki wzruszenia na widok tej zabawki z 1972 roku. Na koniec, już po raz drugi w programie pojawi się pani Katarzyna z Jastrzębia Zdroju, która swój skarb zdobyła na targu, a mowa o artystycznym, fikuśnym wazoniku „Osiołek”, projektu Czesława Zubera z lat 70. O autorze, sztuce, stylistyce i pięknie szkła opowie nam Krystyna Łuczak-Surówka. A który z Łowców przygarnie „Osiołka”? Tego dowiemy się w finale odcinka.
- Zobacz film Kolejne spotkanie z posiadaczami skarbów i Łowcami, którzy pragną je zdobyć w programie, w którym ożywają dawne historie, a piękne przedmioty urzekają i intrygują. Jako pierwszy wystąpi Krzysztof z Warszawy z zegarkiem szwajcarskiej manufaktury, a o producencie, jakości i wartości tego czasomierza opowie Janek Rygiel. Kolejna uczestniczka, Eliza, to także Warszawianka, choć jej skarb pochodzi z przedwojennego Lwowa, a jest to piękne, okazałe i niezwykłe zwierciadło. Jaka opowieść kryje się po drugiej stronie tego lustra? Ile może być warte? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas rozmowy Elizy z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i ekspertką, Krystyną Łuczak-Surówką, która oceni wartość materialną, historyczną i artystyczną tego przedmiotu. Kolejną sprzedającą będzie Dominika, która przyjechała do programu z żyrandolem z Włocławka, jaki latami wisiał w mieszkaniu jej teściowej. Rys historyczny, informacje o projektancie żyrandola oraz wycenę przedstawi ekpert Jakub Naumiuk. Na koniec poznamy Renatę z Katowic i zobaczymy jej piękny zestaw porcelany ćmielowskiej. O samym zestawie, metodzie jego wykonania i oczywiście wymiernej wartości finansowej opowie dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
- Zobacz film Tym razem pierwszą sprzedającą będzie Weronika z Brzegu, która do programu przyjechała z sofą „Gerderland” przywiezioną z Holandii. Jej skarb oceni i wyceni ekspert, któremu nie raz zdarza się rozsiąść wygodnie na cudach użytkowego designu – Daniel Stoiński. Kolejnym uczestnik to pan Dariusz z Lublina z pięknym serwisem do kawy z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” projektu Wincentego Potockiego. Wartość artystyczną i materialną serwisu oceni specjalista w dziedzinie porcelany dr Marek Kruczek. Jako trzecia wystąpi Paulina z Poznania z ikoną popkultury i skarbem dla niejednej małej księżniczki, choć nie tylko, czyli lalką Barbie z 1996 roku ze specjalnej, świątecznej serii Holiday. Ile wart jest ten skarb? Tego dowiemy się dzięki Krystynie Łuczak-Surówce, która opowie o historii i pieniądzach powiązanych z tą najsłynniejszą lalką świata. Ostatnia uczestniczka, Wioletta z Sulechowa, ma do sprzedania kapelusz i kaszkiet po dziadku. Co opowie o nich sprzedająca, jak wyglądałby w nich ekspert Jakub Naumiuk, ile są jego zdaniem warte i ile z uśmiechem na twarzy zechcą zapłacić za nie Łowcy? Wiele pytań i mnóstwo odpowiedzi, a wszystkie w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”!
- Zobacz film Jako pierwsza w tym odcinku wystąpi Dorota z Sanoka. Jej skarb to wazon „Krakusek” zaprojektowany przez Michała Jakubasa. O przedmiocie, jego projektancie i wartości materialnej opowie ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP i miłośniczka polskiego designu. Kolejny uczestnik, pan Grzegorz z Warszawy, pojawi się z maszynką do golenia firmy Gillette. Co powie o niej Jakub Naumiuk, który jest żywą reklamą barbershopów, dowiemy się podczas ekspertyzy, a ile gotowi będą zapłacić za golarkę Łowcy, przekonamy się, gdy dojdzie do jej licytacji. Następna sprzedająca, pani Agnieszka z Łupawy, zaoferuje Łowcom piękną i okazałą lampę podłogową z onyksu marki Zimmermann z oryginalnym kloszem. Oceną tego przedmiotu, jego artystycznych walorów i finansowej wartości zajmie się Naumiuk. Ostatni uczestnik, pan Andrzej z Oświęcimia, zgłosił się do programu z zestawem czterech odlewów płaskorzeźb „Cztery pory roku”. Wartość artystyczną i materialną tych ciekawych eksponatów oceni Agnieszka Gniotek. Który z Łowców zada najwięcej pytań i zapragnie wejść w posiadania tych eksponatów? Tego dowiemy się podczas ostatniej licytacji w tym odcinku.
- Zobacz film Pierwsza sprzedająca w tym odcinku, Sandra z Katowic, do programu zgłosiła się z kałamarzem , który okaże się solniczką… Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Agnieszka Gniotek - ekspertka w dziedzinie designu, historyk i krytyk sztuki, a dziś także detektyw. Kolejny uczestnik, Jan z Kadzidła, zaprezentuje flipper White Water. Skarb, który, jak się okaże, był przed laty obiektem westchnień prowadzącego, Pawła Orleańskiego, oceni i wyceni ekspert Jakub Naumiuk. Następny sprzedający, Paweł z Poznania, to posiadacz dwutomowej XIX-wiecznej Biblii z rycinami Gustawa Dora, nad którą z błyskiem w oku pochyli się ekspert, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem czyli Michał Niesiołowski. Na ile wycenione zostanie to piękne wydanie i jaką cenę gotowi będą zapłacić za nie Łowcy, przekonamy się w ostatniej części tego odcinka, którą zakończy zacięta licytacja.
- Zobacz film Wyjątkowy odcinek, w którym w roli sprzedających wystąpią gwiazdy Czwórki i Polsatu: Paulina Sykut-Jeżyna, Izabela Janachowska, Krzysztof Ibisz, Mariusz Węgłowski i Jerzy Mielewski. Łowcy zawalczą o skarby z ich kolekcji, a uzyskane na aukcji pieniądze przekazane zostaną na podopiecznych Fundacji Polsat. Zobaczymy emocjonujące licytacje Paszportu Polsatu, obrazu pędzla popularnej prezenterki, wieczorowej suknia gwiazdy jej własnego projektu, unikatowej piłki siatkowej z podpisami medalistów z polskiej reprezentacji oraz filmowego klapsa z przebojowej produkcji. Swój Paszport Polsatu z 1996 roku – ze swoim własnym zdjęciem i ówczesnym adresem – wystawi na licytację bodaj najbardziej rozpoznawalna twarz tej stacji, Krzysztof Ibisz, a ekspertyzy kultowego druku dokona antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, Michał Niesiołowski. Oficjalną piłkę siatkarskich mistrzostw świata z autografami wszystkich tegorocznych srebrnych medalistów reprezentacji Polski, ich trenera i swoim własnym zaoferuje Łowcom Jerzy Mielewski, który – najpierw jako młodziutki zawodnik a później jako sportowy komentator i dziennikarz Polsatu – siatkówką zajmuje się już od 25 lat. Wyceną unikatowej piłki zajmie się Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy online sprzedającej design. Talentem malarskim i skuteczną strategią podczas licytacji zabłyśnie w programie popularna dziennikarka i prezenterka Polsatu i Czwórki, Paulina Sykut-Jeżyna. Wartość materialną i artystyczną namalowanego przez nią przed laty obrazu olejnego na płótnie oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Tym razem program rozpocznie Joanna ze Szczecina z całym stadkiem ślicznych, nakręcanych kurek z czasów PRL, a dokładanie z połowy lat 50. Na ich temat wypowie się Agnieszka Gniotek, która opowie nie tylko o wartości materialnej, ale i o historii tych cudaczków. Który z Łowców otworzy fermę i przygarnie kurki, koguciki i kurczaczki? I kto wtargnie na salony aukcji i zmieni całkowicie oblicze licytacji? Następną sprzedającą będzie pani Dorota z Poznania, która przywiozła do programu niemiecką lampę biurową z lat 50. O tym cudzie powojennego designu, fascynacji atomem i formami organicznymi opowie Krystyna Łuczak-Surówka. Kolejny uczestnik, Łukasz z Łomży, to posiadacz najbardziej rozchwytywanego obecnie na rynku towaru czyli… pieca. I to nie byle jakiego bo w stylu art deco. Piec pochodzący z lat 50. i wyłożony szamotem nie tylko daje dużo ciepła ale też budzi ciepłe uczucia. Nic dziwnego, że wzbudzi pozytywne emocje eksperta Leszka Kleina, który ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia o tym przedmiocie. Program zakończy licytacja obrazu, który ostatni uczestnik, pan Mirosław z Nowej Rudy, otrzymał w prezencie. Jaka jest historia pejzażu i artysty, który go namalował? O walorach artystycznych, pochodzeniu i wartości obrazu opowie Agnieszka Gniotek. A ile będzie on wart dla Łowców – tego dowiemy się w finale odcinka.
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie Michał z Gliwic, który przywiózł do programu szachy będące pamiątką rodzinną z więzienną przeszłością. Ich wartość, stan i estetykę oceni ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka. Drugim licytowanym skarbem będzie arcyciekawy gadżet z lat 80 – należący do pana Michała z Warszawy japoński zegar klapkowy z lampą czy może raczej lampa z zegarem klapkowym. O przedmiocie i jego wartości opowie ekspert Janek Rygiel, twórca Muzeum Polskich Zegarów. Kolejna sprzedająca, Gosia z Warszawy, zaoferuje Łowcom złoty pierścionek z PRL-u pochodzący ze spółdzielni „Warmet”. Wyceną tego okazu zajmie się Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie biżuterii i kamieni szlachetnych. Ostatnim licytowanym skarbem będzie ława zakupiona na targu staroci przez panią Marię z Tomaszowa Mazowieckiego. Ekspertyzy ławy dokona Daniel Stoiński - kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji.
- Zobacz film Pierwszy sprzedający w tym odcinku, Kuba, zaoferuje Łowcom najstarsze dotychczas w programie, bo pochodzące z lat 40. fotele marki „Thonet”. Czy są to rzadkie meble czy słabo rozreklamowane? Odpowiedzi na to pytanie, a także na te dotyczące drewna, obicia i ceny udzieli ekspert Daniel Stoiński – kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji. Następna uczestniczka, Lidia z Warszawy, zaprezentuje piękną, srebrną broszkę z bursztynem, której wyceny podejmie się ekspertka w dziedzinie biżuterii, Urszula Prus. Z kolei pani Iwona pojawi się z paterą z Pruszkowa i wazonikiem z Mirostowic. Skarby te oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca i współtwórca reedycji ikon polskiego wzornictwa, który z ciekawością pochyli się nad tymi przedmiotami i oszacuje ich wartość. Na koniec zobaczymy akwafortę z 1902 roku zakupioną na wyprzedaży garażowej w Niemczech przez pana Romana z Olecka. Grafikę oceni Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego.
- Zobacz film Pierwszym skarbem licytowanym w tym odcinku będą fotele z końca lat 50. O ich wartości, a przy okazji o designie foteli i o UFO opowie nam ekspert Daniel Stoiński - kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji. Kolejnym przedmiotem w programie będzie lampa witrażowa. Czy jest to lampa Tiffany’ego oraz ile jest warta i dlaczego aż tyle dowiemy się z ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki, historyczki i krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym skarbem będzie naszyjnik secesyjny ze szkła uronowego - prawdziwy unikat i smaczek dla kolekcjonerów, o czym opowie ekspertka i biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, Urszula Prus, która pokaże nam dziś sztuczkę z ultrafioletem. Ostatnim przedmiotem w tym odcinku będzie niemiecka maszyna do pisania „Olympia Monica”. Jej wyceną i oceną zajmie się miłośnik i wytrawny znawca cudów techniki - Leszek Klein.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku kolejna dawka skarbów, ich tajemnic i emocji podczas licytacji. Pierwszy przedmiotów, o który powalczą Łowcy należy do pani Izy z Warszawy. Jej skarb to wyjątkowy i piękny obraz. A co to za obraz, kim był jego autor i czy oczekiwania finansowe sprzedającej są zasadne, oceni ekspert Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki. Którego z Łowców skusi spojrzenie damy z płótna autorstwa Bolesława Nawrockiego? Tego dowiemy się podczas licytacji. Kolejny uczestnik, Jan Smolarczyk ze Złotoryi, zaoferuje Łowcom prasę do owoców. Wcześniej jednak uzyska ekspertyzę i wycenę Agnieszki Gniotek - historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego. Następnym licytowanym przedmiotem będzie podstawa lampy rogatej projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej. Wartość artystyczną, estetyczną, historyczną i materialną określi Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, poszukiwacz i opiekun sprzedawców wyselekcjonowanych przedmiotów vintage oraz antyków dla największej polskiej platformy online sprzedającej design. Ostatnią sprzedającą będzie pani Wioletta z Białego Stoku. Jej skarb to porcelanowy kotek z Ćmielowa projektu Zdany Kosickiej datowany na lata 50. Jego wartość oceni ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka – wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyczka i krytyczka designu.
- Zobacz film W tym odcinku poznamy Ewę, która przyjechała z Warszawy z kultowym stolikiem "Halabala”. Ile wart jest zdaniem właścicielki jej skarb? Czy to dużo, czy to mało oraz czy projekty z lat 30. Jindřicha Halabaly, czechosłowackiego artysty są w modzie? Na te i jeszcze wiele innych pytań odpowie ekspert programu, Daniel Stoiński. Następny uczestnik programu, Rafał, zaprezentuje maskę ognia ze Sri Lanki. O bóstwach, funkcji odganiania demonów, ale i wartości materialnej maski opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki i właścicielka galerii oraz domu aukcyjnego. Z kolei pan Grzegorz z Parczewa pojawi się z przedwojenną porcelanową bombonierką, którą oceni i wyceni Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu, jak również wykładowczyni warszawskiej ASP, jurorka w konkursach artystycznych, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ostatnim przedmiotem, o który w tym odcinku zawalczą Łowcy, będzie radioodbiornik wyprodukowany w latach 40. Jego ekspertyzą zajmie się Leszek Klein - historyk techniki, oraz pasjonat wszystkiego, co zawiera lampy i przetworniki.
- Zobacz film Pierwszym wystawionym na sprzedaż w tym odcinku przedmiotem będzie gobelin przywieziony przez pana Grzegorza z Nowej Huty. Wyceny tego pięknego znaleziska podejmie się ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka, która opowie także o historii gobelinów i polskich nurtach w gobeliniarstwie: ludowym i autorskim. Kolejny skarb – włoski radioodbiornik z lat 60. w formie obrazu – zaoferuje Łowcom pani Patrycja z Poznania. Co ją zdziwiło, gdy patrzyła na swój obraz kupiony na pchlim targu? Tego dowiemy się w trakcie rozmowy z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i ekspertką, Agnieszką Gniotek. Następna sprzedająca, pani Maria z Siemianowic, przyjechała do programu z zegarem, który jest pamiątką przekazywaną w jej rodzinie od pokoleń. Wyceną tego skarbu zajmie się Jan Rygiel, ekspert w dziedzinie zegarów i absolwent Warszawskiej ASP. A jak potoczy się ostatnia z licytacji? Co do sprzedania ma pani Emilia ze Zgierza? Czy skarb, który przyniosła to scyzoryk, nóż, a może belka? I skąd w rękach tej uroczej kobiety takie narzędzie? Tego dowiemy się podczas rozmowy pani Emilii z gospodarzem programu oraz z ekspertem, Jakubem Naumiukiem, który jak zwykle bardzo ciekawie opowie wartości materialnej, użytkowej i artystycznej wystawianego przedmiotu. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film Kolejny odcinek i kolejne niezwykłe historie, zacięte licytacje i fascynujące skarby, a wszystko w atmosferze świetnej zabawy. Pierwszym licytowanym przedmiotem będzie duńska lampa Bennego Frandsen z 1988 roku, przywieziona przez pana Darka z Zawidowa, a wyceniona przez Jakuba Naumiuka, którego ekspertyza rzuci nieco światła na kwestie związane z duńską kulturą, designem i oświetleniem. To nie koniec duńskich akcentów w tym programie, bo następny skarb, należący do pani Eweliny, znanej już naszym Łowcom i widzom programu, to duńskie terakotowe toczone misy marki Hjort pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku. Oceni je Krystyna Łuczak-Surówka, ekspertka w dziedzinie designu i wykładowczyni warszawskiej ASP. Ile warte są te unikatowe misy? Który z Łowców zapragnie je mieć? I za jaką kwotę zgodzi się je sprzedać ich właścicielka? Tego dowiemy się w trakcie licytacji. Kolejny sprzedający to również stały bywalec programu, pan Jakub. Tym razem zaoferuje Łowcom serwis do kawy „Łódź” zaprojektowany przez Andrzeja Szatkowskiego. Oceną wartości rynkowej i artystycznej tego pięknego, posrebrzanego zestawu zajmie się Agnieszka Gniotek, która zdradzi nam również, że nie tylko widziała już taki, ale nawet piła z niego kawę. Na koniec poznamy pana Hieronima i zobaczymy jego stare niemieckie, turystyczne żelazko z certyfikatem, pochodzące z 1928 roku. Wyceną przedwojennego skarbu zajmie się historyk techniki Leszek Klein.
- Zobacz film W tym odcinku pierwszym sprzedającym będzie Robert, który gości w programie już po raz drugi – tym razem z aluminiowymi krzesłami „Golf” marki Tonet. O ich historii, wartości, walorach estetycznych i wzornictwie nawiązującym do ery kosmicznej opowie ekspert Jakub Naumiuk. Następna uczestniczka, Agnieszka, przyjechała z maszyną do szycia firmy Adler, którą kupiła w latach 90. na pchlim targu. O historii i wartości skarbu Agnieszki opowie ekspert Leszek Klein. Wystąpi także pani Karolina, o której można już powiedzieć, że jest stałą bywalczynią programu. Tym razem zaoferuje Łowcom duńską lampę „space age”. O tym ikonicznym już przedmiocie, który zaprojektował inżynier Hans Jorgen Berthel w latach 60. opowie Krystyna Łuczak-Surówka, znawczyni designu, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ostatni sprzedający, Jakub, przywiózł do programu chiński wazon z pierwszej połowy XX wieku, który trafił do jego zbiorów rodzinnych za sprawą dalekomorskich wypraw jego teścia. Nad tym skarbem pochyli się Agnieszka Gniotek, która zdradzi nam tajemnice chińskiej porcelany oraz procesów i sztuki zdobienia. Czy ten 100-letni wazon znajdzie nowego właściciela? Tego dowiemy się w trakcie ostatniej dziś licytacji.
- Zobacz film Pierwszym sprzedawcą jest Mirosław z Gradzanowa Kościelnego, który przywiózł do programu kolekcję samochodzików Matchbox. Oceną i wyceną tych pięknych autek zajmie się Krystyna Łuczak-Surówka, która opowie nam o intrygującej historii tych przedmiotów. A kto okaże się prawdziwym fanem motoryzacji? Tego dowiemy się w trakcie pierwszej dzisiejszej licytacji. Po niej przyjrzymy się skarbom przyniesionym przez pana Jacka, czyli foliom animacyjnym Władysława Nehrebeckiego z lat 80. z bajki „Bolek i Lolek”. O tych niezwykłych artefaktach artysty opowie nasz ekspert Michał Niesiołowski. Który z Łowców wspomni swoje dzieciństwo i z uśmiechem na twarzy chwyci za portfel?
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku – przywieziony przez Michalinę z Wrocławia bukowy fotel B6028 z fabryki w Radomsku – to istny „biały kruk” wśród foteli. Rzadki model i nienaganna renowacja, przeprowadzona osobiście przez Michalinę, zyskają duże uznanie eksperta, Daniela Stoińskiego, który zdradzi nam m.in. po czym rozpoznać kunszt renowatora. Czy piękny i perfekcyjnie odnowiony mebel zachwyci także Łowców? Kolejna uczestniczka programu, pani Małgorzata, zaoferuje Łowcom srebrną cukiernicę z „syndromem niespokojnej pokrywki”, jaką dostała od teściowej. Ile informacji jest w stanie wyczytać z najmniejszych detali wprawne oko eksperta, przekonamy się podczas ekspertyzy Agnieszki Gniotek, która jak zawsze zajmująco opowie o wycenianym przedmiocie, jego pochodzeniu i producencie, a także o jego wartości, wersjach w jakich go produkowano i jego walorach estetycznych. Następnym licytowanym skarbem w tym odcinku będzie zestaw talerzy z rybami przywieziony przez panią Joannę z Krakowa, a oceną jego wartości rynkowej i artystycznej zajmie się Krystyna Łuczak-Surówka, która swoim zwyczajem zamieni ekspertyzę w ciekawą opowieść. Na koniec poznamy panią Barbarę z Lęborka z zestawem kart, kości i żetonów do gry w opakowaniu stylizowanym na kuferek podróżny. O wartości tego skarbu pochodzącego z lat 70. oraz o jego związkach z lotnictwem i pierwszym lotem z Nowego Jorku do Paryża fascynująco opowie ekspert Jakub Naumiuk.
- Zobacz film Polska edycja międzynarodowego hitu, w którym posiadacze ciekawych przedmiotów mają szansę uzyskać ich profesjonalną ekspertyzę i sprzedać je z pokaźnym zyskiem. Grono kupujących stanowią koneserzy i dealerzy antyków, designu i przedmiotów kolekcjonerskich, którzy gotowi są licytować między sobą, czasem bardzo wysoko, by pozyskać interesujące nabytki do własnych zbiorów, antykwariatów lub sklepów. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku przekonamy się, który z Łowców będzie chciał ogrzać się w blasku zjawiskowej lampy w stylu Hollywood Regency, którą przywiozła pani Kinga ze Świdnicy. Czym charakteryzuje się styl "hollywoodzki" opowie niezawodna Krystyna Łuczak-Surówka – wykładowczyni, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Drugi sprzedający, pan Konrad, zaprezentuje dwie interesujące filiżanki, które zachwycają złoceniami i idealnym stanem zachowania. W odpowiedzi na pytanie „czy ta para jest do pary”, pomoże ekspert Jakub Naumiuk. Czy nie zadrży mu ręka nad złoconymi filiżankami produkcji Rosenthala i KPM Berlin? Kolejnym skarbem będą przywiezione przez Pana Bogusława przedmioty połączone w zbiór o kryptonimie "Zestaw Toaletowy”. Wyceny, oceny i ustalenia do czego służą tajemniczo wyglądające bibeloty podejmie się Krystyna Łuczak-Surówka. Na koniec zapowiada się ostra licytacja, pan Jacek z Warszawy przywiózł bowiem do studia zestaw noży. Oceny tego skarbu dokona ekspertka Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki. Kto z kim pójdzie na noże, kto odetnie się od licytacji, a kto postawi aukcję na ostrzu noża?
- Zobacz film Polska edycja międzynarodowego hitu, w którym posiadacze ciekawych przedmiotów mają szansę uzyskać ich profesjonalną ekspertyzę i sprzedać je z pokaźnym zyskiem. Grono kupujących stanowią koneserzy i dealerzy antyków, designu i przedmiotów kolekcjonerskich, którzy gotowi są licytować między sobą, czasem bardzo wysoko, by pozyskać interesujące nabytki do własnych zbiorów, antykwariatów lub sklepów. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film Tym razem dowiemy się jaki numer wykręci naszym Łowcom pierwszy sprzedający, Paweł – pasjonat telefonów. Oceną i wyceną tego cudu komunikacji zajmie się historyk techniki, Leszek Klein, który opowie o wykonanym w Radomskiej Wytwórni Telefonów przedmiocie. Kolejny skarb to zestaw mis pana Marka. Jakie oczekiwania finansowe ma nasz sprzedający i czy są zasadne, zweryfikuje nasza eksperrka Krystyna Łuczak-Surówka. Pasjonatka i znawczyni designu opowie o tym zacnym, czechosłowackim zestawie z 1958, który swoją premierę miał w Brukseli, a brylował na XII Targach Designu w Mediolanie w 1960 roku. W tym odcinku poznamy także Iwonę z Warszawy, która przywiozła ze sobą skrzypce. Czy to marzenie każdego skrzypka i dzieło Antonia Stradivariego? Jaką historię ma ten wspaniały przedmiot? Tego dowiemy się od właścicielki, a więcej o niepowtarzalnym brzmieniu skrzypiec, o ich wykonaniu i wartości opowie Jakub Naumiuk. Na ostatniej licytacji zobaczymy kredens pana Jacka, który Daniel Stoiński datuje na lata 50. Ekspert zdradzi nam również, jaka jest różnica między komodą a kredensem i ile wart jest ten przykład designu w stylu Art Deco.
"Łowcy skarbów. Kto da więcej" - odcinek 75
W tym odcinku poznamy adeptkę szermierki samurajskiej, Justynę, która pojawi się w studiu z japońskim drzeworytem z XIX wieku autorstwa twórcy pochodzącego ze znanego rodu artystów. O tym, jak powstawały klasyczne japońskie drzeworyty, na czym polegała ich wyjątkowość oraz o przedstawionej na obrazku dzielnicy uciech Yoshiwara, zamieszkanej przez gejsze, opowie Agnieszka Gniotek - historyk i kryty sztuki, właścicielka domu aukcyjnego. W programie zobaczymy też perłę polskiego designu, mebel wystawiany w najlepszych muzeach – przywiezione przez pana Piotra krzesło stolarskie projektu Wandy Gengi z końca lat 50. XX wieku. O jego zaletach i pięknej formie z pasją opowie kulturoznawca, miłośnik i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel pracowni i renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem - Daniel Stoiński, który zdradzi nam także, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy renowacji takich obiektów. Poznamy również Patryka, który przywiózł starą srebrną tacę z zagadkowym monogramem. Co oznaczała korona przy inicjałach i z jakich szczegółów Krystyna Łuczak-Surówka wyczyta prawdziwy wiek tego skarbu, przekonamy się podczas ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki – historyczki, krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorki wystaw i kolekcjonerki polskiego wzornictwa. Nie zabraknie także stylowej porcelany, którą reprezentować dziś będzie przywieziony przez pana Michała serwis kawowy „Iza” z Chodzieży zaprojektowany przez Józefa Września. Nim dojdzie do finałowej licytacji, o historii „Izy”, jej sukcesach oraz jej najcenniejszych wcieleniach opowie Krystyna Łuczak-Surówka.
Dodano:
Czwartek, 2 lutego 2023 (18:04)
Więcej na temat:licytacja