Piotr Woźny w Porannej rozmowie w RMF FM
- Zobacz film „Mi jest bardzo bliska taka idea, że nie da się walczyć z czymś, co nie zostało zmierzone i policzone. Czyli to, od czego zaczynamy, to od policzenia i zmierzenia (poziomu smogu)” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM „minister od smogu” Piotr Woźny, pytany o plan walki z zanieczyszczeniem powietrza. „Traktujemy wyrok (Trybunału Sprawiedliwości UE), który zapadł w Luksemburgu, jako wyrok w zawieszeniu. Polska dostała ostatnią szansę, by coś w tej materii poprawić” – mówił. Wiceminister zaznaczył także, że nie rząd nie zakaże wjazdu samochodów do centrów miast. „To, nad czym pracujemy, to danie instytucjom samorządowym uprawnień takich, które te instytucje będą mogły stosować na swoim terenie. Nie da się walczyć ze smogiem zza biurka w Warszawie. Trzeba pojechać do Skawiny, Tuchowa, Godowa, Rawy Mazowieckiej czy Tomaszowa Mazowieckiego” – mówił gość Roberta Mazurka. Woźny powiedział także, że pierwszy etap walki ze smogiem to „zaawansowany pilotaż”. „My chcemy zejść z 33. najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce do 22. Zaczynamy od Skawiny, mamy ją prześwietloną, zdiagnozowaną” – powiedział Woźny. Podkreślił także, że rząd nie zdelegalizuje kominków. „Ci wszyscy, którzy chcą kupić drewna na święta 2018/2019, to proszę zmierzać do marketów i kupować drewno” – mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
- Zobacz film „W jaki sposób chcecie, aby powietrze było czystsze?” - dopytywał swojego gościa w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek. „Usunięcie najbardziej szkodliwych paliw z rynku: mułów i fotokoncentratów; zakaz sprzedaży tego typu substancji. Druga rzecz: dokładne zbadanie tego, ile mamy kopciuchów w Polsce po to, żeby wiedzieć, ile szkodliwych pyłów jest emitowanych do atmosfery” - odpowiedział Piotr Woźny. Jak podkreślił, ani rząd ani samorządy nie rozwiążą problemu smogu samodzielnie potrzebne jest wypracowanie modelu współpracy. „Minister od smogu” w Porannej rozmowie zadeklarował także, że w kwestii termomodernizacji państwo zaproponuje oddzielne rozwiązania dla mniej zamożnych Polaków po to, aby mogli m.in. wymienić stare kotły. „Będziemy mieli rozwiązanie dla osób ubogich czy mniej zamożnych: w 100 proc. sfinansowanie izolacji, ocieplenia ich domów. Dla osób, które są zamożniejsze myślimy o dwóch narzędziach: jeden to dostęp do preferencyjnych kredytów i pożyczek takich, które przewidują możliwość umarzania części kapitału czy odsetek. To nad czym pracujemy w tej chwili z Ministerstwem Finansów to próba skopiowania ulgi podatkowej, która w latach 1996-2002 obowiązywała w Polsce. Była taka duża ulga budowlana, która przyniosła niesamowite efekty” - wyjaśnił Woźny.
"Minister od smogu": Nie zakażemy wjazdu samochodów do centrów miast
„Mi jest bardzo bliska taka idea, że nie da się walczyć z czymś, co nie zostało zmierzone i policzone. Czyli to, od czego zaczynamy, to od policzenia i zmierzenia (poziomu smogu)” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM „minister od smogu” Piotr Woźny, pytany o plan walki z zanieczyszczeniem powietrza. „Traktujemy wyrok (Trybunału Sprawiedliwości UE), który zapadł w Luksemburgu, jako wyrok w zawieszeniu. Polska dostała ostatnią szansę, by coś w tej materii poprawić” – mówił. Wiceminister zaznaczył także, że nie rząd nie zakaże wjazdu samochodów do centrów miast. „To, nad czym pracujemy, to danie instytucjom samorządowym uprawnień takich, które te instytucje będą mogły stosować na swoim terenie. Nie da się walczyć ze smogiem zza biurka w Warszawie. Trzeba pojechać do Skawiny, Tuchowa, Godowa, Rawy Mazowieckiej czy Tomaszowa Mazowieckiego” – mówił gość Roberta Mazurka. Woźny powiedział także, że pierwszy etap walki ze smogiem to „zaawansowany pilotaż”. „My chcemy zejść z 33. najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce do 22. Zaczynamy od Skawiny, mamy ją prześwietloną, zdiagnozowaną” – powiedział Woźny. Podkreślił także, że rząd nie zdelegalizuje kominków. „Ci wszyscy, którzy chcą kupić drewna na święta 2018/2019, to proszę zmierzać do marketów i kupować drewno” – mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Dodano:
Piątek, 23 lutego 2018 (10:16)
Źródło:
RMF FM-